Skocz do zawartości

Komputer do edycji wideo [3000 PLN]


Recommended Posts

Cześć,

 

Zamierzam złożyć komputer do edycji wideo, proszę o ocenę mojej listy i ewentualne sugestie.

 

  • Zastosowanie komputera : edycja wideo; programy Vegas i Resolve (głównie Vegas, Resolve się "uczę")
  • Maksymalna kwota : 3000 zł
  • Kiedy zamierzam kupić komputer? : do końca lutego 2019
  • Których części potrzebuję : Procesor, płyta główna, grafika, RAM, SSD
  • Czy będę podkręcać sprzęt? : Nie wykluczam podkręcania
  • Rozdzielczość mojego monitora i model : 1680 x 1050, LG W2220P (będzie wymieniany za kilka miesięcy)
  • Specjalne wymagania : jak najniższa kwota inwestycji ;)
  • Części z poprzedniego komputera (konkretne modele) : Zasilacz Corsair VS 450W ATX, SSD Plextor PX-128M5S, obudowa Zalman Z3
  • Własna propozycja zestawu 
    AMD Ryzen 7 1700, 3GHz 
    MSI B450-A PRO
    XFX Radeon RX 580 GTS XXX OC+, 8GB GDDR5
    Patriot Viper 4, DDR4, 16GB,3000MHz, CL16 (2x8GB)
    SSD M.2 PCIe NVMe adata XPG SX6000 Pro 512GB
  • Inne :
Edytowane przez kot_prezesa
Link to post
Share on other sites

 

 

głównie Vegas,

No to żaden Ryzen tylko Intel z iGPU i akceleracją QSV, gdzie nawet nie potrzebujesz zbytnio dedykowanej karty, jedynie do płynnej pracy w czasie rzeczywistym i tutaj w nowej wersji Vegasa masz NVENC.

 

Do końca lutego jeszcze trochę czasu, może po wyjściu i5 9400, i5 4800 spadnie trochę z ceny albo celować już w i7 8700, ale tutaj zbyt mały budżet by na bogato to zrobić i mieć spokój z procesorem na długo.


 

 

SSD M.2 PCIe NVMe adata XPG SX6000 Pro 512GB

Do niczego to się nie nadaje, bardzo wolny model z dropami wydajności. 

Link to post
Share on other sites
No to żaden Ryzen tylko Intel z iGPU i akceleracją QSV, gdzie nawet nie potrzebujesz zbytnio dedykowanej karty, jedynie do płynnej pracy w czasie rzeczywistym i tutaj w nowej wersji Vegasa masz NVENC

Czy po przesiadce na DaVinci Resolve (bo wydaje mi się, że to nastąpi prędzej czy później) nie będę potrzebował jednak karty dedykowanej? Wyczytałem, że program ten intensywnie wykorzystuje karty graficzne.

 

Widzę, ze proponujesz procesory Intela, czy ze względu na zintegrowaną grafikę czy uważasz, że lepiej się spisują od AMD w programach do edycji wideo?

 

Czy da się kupić jakiś sensowny dysk SSD M.2 512GB do 500 zł?

Edytowane przez kot_prezesa
Link to post
Share on other sites

 

 

czy ze względu na zintegrowaną grafikę czy uważasz, że lepiej się spisują od AMD w programach do edycji wideo?

Mocniejszy pojedynczy rdzeń i akceleracja Quicksync dzięki iGPU, które daje dużo krótszy czas renderingu/eksportu.

 

 

 

Czy da się kupić jakiś sensowny dysk SSD M.2 512GB do 500 zł?

Plextor M8PeGN 512GB, dużo szybszy, do tego kości MLC i 5 lat gwarancji. 

 

 

 

Wyczytałem, że program ten intensywnie wykorzystuje karty graficzne.

Tak, ale w tej kwocie nie złożysz tego z dedykowaną kartą, ba nawet bez niej trzeba ciąć na ilości RAM i SSD.

 

W rezultacie brakuje funduszy na szybki dysk pod obróbkę, własnie na tego Plextora.

 

Używany CPU wchodzi w grę?

Za ~700zł dostaniesz i5 8400, wystarczy na jakiś czas, tym sposobem masz na szybki dysk pod obróbkę i łapiesz się tu z 32GB RAM z małą dopłatą

Link to post
Share on other sites

 

 

Mocniejszy pojedynczy rdzeń i akceleracja Quicksync dzięki iGPU, które daje dużo krótszy czas renderingu/eksportu.

Poczytałem, pooglądałem  testy - quick sync wygląda fajnie. Tylko czy dobrze zrozumiałem, że ta technologia wspomaga tylko kodowanie, czyli jak napisałeś jest używana przy renderingu? W pracy przy montażu nie jest wykorzystywana? Czy sama moc obliczeniowa CPU, np i5 8400 czy i 7 8700 wystarczy do wygodnej pracy, płynnego podglądu materiału FHD (rzadko 4k, ale tu mogę pracować na proxy)?

Myśląc o przyszłości. Zakładając, że do płynnej pracy na 4k będzie konieczna karta dedykowana i będę chciał za rok taką dołożyć, to czy tego quicksynca szlag nie trafi? W sensie, że chyba jest niewiele płyt głównych pozwalających na korzystanie z grafiki zintegrowanej i dedykowanej jednocześnie. Nie wiem , ale zakładam, że takie są:)

 

Jaką płytę główną poleciłbyś do w/w procesorów?

Procesor może być używany.

Link to post
Share on other sites

 

 

to czy tego quicksynca szlag nie trafi? W sensie, że chyba jest niewiele płyt głównych pozwalających na korzystanie z grafiki zintegrowanej i dedykowanej jednocześnie. Nie wiem , ale zakładam, że takie są

Jak nie ma jak są? 

 

 

Jaką płytę główną poleciłbyś do w/w procesorów?

Asrock Z370 Pro 4. 

 

 

 

ale tu mogę pracować na proxy)?

Tak gdy ustawisz w Vegasie, przez draw/preview. 

Link to post
Share on other sites

3ndurek

Biorąc pod uwagę Twoje sugestie mój zestaw wyglądałby tak:

 

Intel I7 8700  
Asrock Z370 Pro 4

Patriot Viper 4, DDR4, 16GB,3000MHz, CL16 (2x8GB)
Plextor M8PeGN 512GB 

 

lub zamiast dysku pod M.2 używać posiadanego SSD Sata i dołożyć RAMu do 32GB. Co będzie lepszym rozwiązaniem na kilka miesięcy - więcej ramu czy szybki dysk?

Czy zasilacz który posiadam będzie ok?

Wiem, że budżet jest bardzo skromny jak na stację wykorzystywaną do montażu, ale chciałbym maksymalnie "uprzyjemnić" sobie pracę - zaznaczę, że amatorską. Gdybym na montażu zarabiał mógłbym zainwestować 8 czy 10k.

Link to post
Share on other sites

 

 

b zamiast dysku pod M.2 używać posiadanego SSD Sata i dołożyć RAMu do 32GB.

Nie wchodzi to w grę, Plextor M5S to co najwyżej na system i soft, pod obróbkę za wolny.

Lepsza opcja dorzucić więcej RAM tym bardziej że dobre dyski na MLC wychodzą już ze sprzedaży i za 500zł nic nie dostaniesz później sensownego.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...