Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam mam problem polegający na tym, że moja płyta główna nie potrafi sobie ustawić/ustabilizować zegarów ani taimingów ramu. Gdy zacznę zmieniać opóźnienia to pomimo zastosowania tych ustawień nic się nie zmienia (nie widać tego w cpu-z). A gdy zmienię taktowania to zegary procesora z 4.2 (podkręconych) zaczynają skakać od 3 do 4.5 i kończy się to freezem. 

Screeny: 
https://imgur.com/a/C3FTN64

A i miałem się pytać jeszcze o to https://imgur.com/a/fpYhut3 Dlaczego dostępne jest tylko 8 z moich 16 gb ?

 

Płyta główna: Msi x470 gaming pro
Procesor: Ryzen 7 2700x
Ram HyperX 16GB 3000MHz Predator Black CL15 (2x8GB) (
HX430C15PB3K2/16)

PS: pamięci są wymienione na liście wspieranych i powinny zgodnie z tabelką pracować na częstotliwości 2933, 

bios został zaktualizowany do najnowszej wersji.

Edytowane przez ThePolskiPolakowski
Link to post
Share on other sites

Witam. Wczoraj skończyłem składanie komputera dla kolegi i z nim również miałem problemy z ustawieniem pamięci ram aby działały poprawnie na profilu XMP.. Procesor Ryzen 1600X, płyta Asrock B450m4 Pro a pamięci jakie zastosowałem to Patrioty 3000Mhz w dwóch kościach po 4 GB razem 8 GB Ram. Po moim pierwszym uruchomieniu komputer działał normalnie, uruchomił się zainstalowałem system win10 Pro 64 bit. Gdy zorientowałem się że pamięci nie działają na profilu XMP ustawiłem go ręcznie aby takowy załapały kości. I już od tego momentu zaczeły się problemy z uruchomieniem komputera. Piski głośniczka, uruchamianie do ekranu biosu płyty głównej i zwiecha całego komputera. Nawet nie zdołał uruchomić systemu. Bios w wersji 1.20 na tej płycie, w necie na stronie producenta płyty był nowy w wersji 2.00, oczywiście flaszowanie biosu pod systemem. Uff wszystko poszło OK. Ponowne ustawianie na sztywno profilu XMP obsługiwane przez płytę, dodatkowo ustawiłem na sztywno napięcie na kości 1.350 ( bo takie one mają ). Komputer zaczoł poprawnie działać kości działają z szybkością 1495 prawie jak powinny :D W twoim przypadku dziwi mnie dla czego nie masz 16 GB. Pewnie każdą kość z osobna już zdążyłeś sprawdzić i pozamieniać banki. Więc może jak i u mnie zmiana biosu pomoże. Sprubuj

Zuciłem okiem dopiero na twoje fotki z CPU Z i z tego co widzę kości pracują w dualu zakładka " memory " pokazuje że jest dual ale dla czego tylko 8GBram ? Coś tu śmierdzi sprawdz na jednej kości czy na bank one są po 8 GB. Kurde coś dziwnego sam już nie wiem o co chodzi z twoim kompem bo z systemu fotka pokazuje 16 GB a wolne 8

Edytowane przez majster klepka
Link to post
Share on other sites

Dobrze pokazuje. JEst 16GB  w dobrych slotach, powinno działać XMP... nie mniej to zawsze jest OC, czyli nie jest 100% pewne...

 

Ogólnie zalecam zajrzeć do tej strony https://www.overclock.net/forum/13-amd-general/1640919-dram-calculator-ryzena-1-4-0-1-overclocking-dram-am4.html i ściągnąć kalkulator +thaiphoon burner (jest poradnik co i jak)by określić jakie dokładnie masz pamięci. Wyglądają na jakieś samsungi ale nie wiadomo jaka wersja. Ogarnięcie RAMu i opóźnień da więcej niż te OC procka, które robisz:P 

 

Jeśli masz 4.2Ghz + włączone pbo czy xfr to procek tak będzie próbować ogarniać swój boost single rdzenia czyli w twoim wypadku 4.5Ghz. Zniż taktowanie tj 4.15, 4.1... lub wyłącz ten mechanizm boostu i pewnie problem ustanie. Może pomóc LLC ale nie znam napięcia na jakim siedzisz, a powyżej tych 1.42V bym nie szedł.

Link to post
Share on other sites

Dobrze pokazuje. JEst 16GB  w dobrych slotach, powinno działać XMP... nie mniej to zawsze jest OC, czyli nie jest 100% pewne...

 

Ogólnie zalecam zajrzeć do tej strony https://www.overclock.net/forum/13-amd-general/1640919-dram-calculator-ryzena-1-4-0-1-overclocking-dram-am4.html i ściągnąć kalkulator +thaiphoon burner (jest poradnik co i jak)by określić jakie dokładnie masz pamięci. Wyglądają na jakieś samsungi ale nie wiadomo jaka wersja. Ogarnięcie RAMu i opóźnień da więcej niż te OC procka, które robisz:P 

 

Jeśli masz 4.2Ghz + włączone pbo czy xfr to procek tak będzie próbować ogarniać swój boost single rdzenia czyli w twoim wypadku 4.5Ghz. Zniż taktowanie tj 4.15, 4.1... lub wyłącz ten mechanizm boostu i pewnie problem ustanie. Może pomóc LLC ale nie znam napięcia na jakim siedzisz, a powyżej tych 1.42V bym nie szedł.

Piszę z nowego konta bo stare nie wiedzieć dlaczego przestało działać. Poprzestawiałem wszystko tak jak w kalkulatorze było i efekt ten sam. Taktowanie się nie zmieniło, Opóźnienia się nie zaaplikowały pomimo zapisania ich w biosie, Procesor zamiast stałych 4.2 wahał się od 3.7 do 4.5 (bez włączonego auto boosta) A windows nadal wykrywa 16 gb z czego dostępne jest 7.95. Zapomniałem wspomnieć o tym że miałem wcześniej ramy do tego kompa które wymieniłem na obecne z tego samego powodu. Lepiej jest o tyle że tamte ustawiały się na 2133 a te które mam ustawiają się na 2400

Link to post
Share on other sites

Żeby ogarnąć sytuacje ustaw stockowo procesor. To OC 4.2 i skoki 4.5 pośrednio mogą wpływać na stabilność kontrolera pamięci... Jakie masz napięcia na SOC? Powinno być w okolicy 1.0V.

 

Pokaż screena z thaiphoona.

 

Spróbuj ustawić cldo_vddp na 0,866, 0,913? To jest też w kalkulatorze na innej stronie.

Jakiekolwiek inne taktowania oprócz stockowych działają? 2600, 2666, 2733, 2800?

 

Próbowałeś ułożyć RAMy w slotach A1 B1 lub single channel A1 A2 lub B1 B2 Jeśli single channel działa toMoże masz pin lub proc walnięty i dual channel nie działa jak trzeba. Też przy okazji sprawdź jak każda kość z osobna działa....

 

Miałem też jakiś czas temu problem z ramem, chodziły tylko na 2133, gdzie wcześniej mogłem spokojnie oc zrobic 3333 cl14. Okazało się, że przy wkładaniu hdd, przycisnąłem jakiś kabel od zasilacza i coś nie do końca stykało...(kieszenie hdd mam w piwnicy a dalej jest zasilacz). Wyjąłem płytę i zasilacz z obudowy i podłączyłem wszystko jeszcze raz na pudełku od płyty... Może też takie przełożenie Ci pomoże. Może któryś z kabelków 24pin, 8pin nie do końca został wciśnięty.

Link to post
Share on other sites

Żeby ogarnąć sytuacje ustaw stockowo procesor. To OC 4.2 i skoki 4.5 pośrednio mogą wpływać na stabilność kontrolera pamięci... Jakie masz napięcia na SOC? Powinno być w okolicy 1.0V.

 

Pokaż screena z thaiphoona.

 

Spróbuj ustawić cldo_vddp na 0,866, 0,913? To jest też w kalkulatorze na innej stronie.

Jakiekolwiek inne taktowania oprócz stockowych działają? 2600, 2666, 2733, 2800?

 

Próbowałeś ułożyć RAMy w slotach A1 B1 lub single channel A1 A2 lub B1 B2 Jeśli single channel działa toMoże masz pin lub proc walnięty i dual channel nie działa jak trzeba. Też przy okazji sprawdź jak każda kość z osobna działa....

 

Miałem też jakiś czas temu problem z ramem, chodziły tylko na 2133, gdzie wcześniej mogłem spokojnie oc zrobic 3333 cl14. Okazało się, że przy wkładaniu hdd, przycisnąłem jakiś kabel od zasilacza i coś nie do końca stykało...(kieszenie hdd mam w piwnicy a dalej jest zasilacz). Wyjąłem płytę i zasilacz z obudowy i podłączyłem wszystko jeszcze raz na pudełku od płyty... Może też takie przełożenie Ci pomoże. Może któryś z kabelków 24pin, 8pin nie do końca został wciśnięty.

  - napięcie soc na cpu to 1.2V

  - screen  z thaiphoona https://imgur.com/a/F3niJUC

   -cldo_vddp nic nie zmienia (nie poprawia)

   -żadne oprócz 2400 nie działają poprawnie 

   -Tak próbowałem różnych układów i działa połączenie B2-A2  B2-A1 (w instrukcji jest napisane że najpierw B2 a potem reszta) Piny na procku są dobre sprawdzałem 2 razy. Co ciekawe gdy odpalam na 1 kości nieważne czy na B2 czy na innych to komputer się nie bootuje i świeci się dioda Dram (error). Miałem tak jak je wsadziłem 1 raz do komputera. 3 godziny się męczyłem żeby odpalić komputer. Ze starym ramem było tak samo.

    -Kable dociśnięte. Nic zwarcia nie powoduje.

 

Czy wszystko prowadzi do tego aby uznać że z płytą główną jest coś nie tak ?

 

A i jeszcze jedno gdy zmieniłem te taimingi (kalkulator) to przy tym teście co ryzen robi (resetuje się tam chyba 5 razy czy coś w tym stylu) To świeciła się dioda (erroru) Cpu gdzie zawsze świeciła się Dram

 

 

 

Edytowane przez ThePolskiPolak
Link to post
Share on other sites

Soc bym ustawił na 1.0-1.1V, 1.25V to max.

 

Z kalkulatorem to póki jest boot loop to dokładasz 0.01V na ram, aż ruszy. Później 0.01V dla stabilności

 

Ostateczną czynnością która może pomóc to tak jak wcześniej napisałem odpalenie sprzętu poza obudową. Mi to pomogło, a miałem w sumie identyczny problem.

 

Kości wymieniałeś wcześniej więc szansa ze znowu dostałeś lipne jest mała...

 

Najlepiej przetestować na innej płycie u kogoś. Ramy dosyć łatwo potwierdzić czy działają, proc już wymaga więcej czasu.

Link to post
Share on other sites

Soc bym ustawił na 1.0-1.1V, 1.25V to max.

 

Z kalkulatorem to póki jest boot loop to dokładasz 0.01V na ram, aż ruszy. Później 0.01V dla stabilności

 

Ostateczną czynnością która może pomóc to tak jak wcześniej napisałem odpalenie sprzętu poza obudową. Mi to pomogło, a miałem w sumie identyczny problem.

 

Kości wymieniałeś wcześniej więc szansa ze znowu dostałeś lipne jest mała...

 

Najlepiej przetestować na innej płycie u kogoś. Ramy dosyć łatwo potwierdzić czy działają, proc już wymaga więcej czasu.

Jeszcze przed wyjęciem płyty głównej z obudowy. Czy to że jeśli wezmę miernik i jedną z końcówek (-) dotknę obudowę a drugą (+) np dodatniego pinu od wtyczki zasilania procesora to miernik wskazuje 12V ?? A i jeszcze kolejne rozczarowanie :P przed wymianą ramu w cinebenchu miałem 1800 punktów a po wymianie (aktualnie) mam 1433 i nie jest to dobry wynik. 

 

Edit: Ok coś nie zadziałało w cinebenchu Bo teraz (5 min po dodaniu posta) wypluł mi 1818. A i co do Soc to ustawiłem 1.12 a na procku 1.41 i działa stabilnie

 

AAA i jeszcze jedno. Dlaczego mam te 7.95 dostępne z moich 16 gb ? W grach również zużycie jest max 8000mb zużycia ramu. A teraz nawet jak zobaczyłem to w menadżerze zadań jest zużycie x/7.9 GB

Edytowane przez ThePolskiPolak
Link to post
Share on other sites

No zasilacz daje 12V, dopiero VRM redukuje napięcie do tego co ustawisz w biosie dla procka i soc;p

Bardziej chodziło mi o kwestie sprzężenia bieguna ujemnego z obudową. Coś takiego powinno mieć miejsce ?

I dlaczego mam te 7.95 dostępne z moich 16 gb ? W grach również zużycie jest max 8000mb zużycia ramu. A teraz nawet jak zobaczyłem to w menadżerze zadań jest zużycie x/7.9 GB

Link to post
Share on other sites

Możesz ustawić ile ma alokować ramu przez msconfig w rozruch/boot opcjach, ale wydaje mi się ze to ten sam problem z ramem zablokowanym na 2400, ale co go powoduje to nie wiem:P

 

Jaki masz dokładnie system? win 7 home basic, premium czy pro itd?

 

Miernik pokazuje różnice w napięciu więc powinno być te 12V. Obudowa powinna mieć 0;p

 

Też możesz spróbować odpalić system z tylko cpu wentylatorem, minimalną ilością kabli. Tj bez usb, bez tych wtyczek które idą do obudowy- dźwięk, power switch, hdd led itp.

Edytowane przez dragzor
Link to post
Share on other sites

Możesz ustawić ile ma alokować ramu przez msconfig w rozruch/boot opcjach, ale wydaje mi się ze to ten sam problem z ramem zablokowanym na 2400, ale co go powoduje to nie wiem:P

 

Jaki masz dokładnie system? win 7 home basic, premium czy pro itd?

 

Miernik pokazuje różnice w napięciu więc powinno być te 12V. Obudowa powinna mieć 0;p

 

Też możesz spróbować odpalić system z tylko cpu wentylatorem, minimalną ilością kabli. Tj bez usb, bez tych wtyczek które idą do obudowy- dźwięk, power switch, hdd led itp.

W msconfig ustawiałem to i nic nie pomogło. Właśnie napisałem do msi co się odwala i prawdopodobnie skończy się na wymianie płyty głównej i ramu na nowy. Jeśli ktoś ma jeszcze jakieś sugestie to niech napisze, a ja postaram się wam napisać jakie działania podjęło msi i hyperx 

Link to post
Share on other sites

To wygląda na jakiś prosty problem konfiguracyjny.

Może zresetuj bios, przywróć wszystko do ustawień domyślnych a następnie odpal.

Płyta mogła być po zwrocie a tam ktoś sobie nieźle namieszał.

Edytowane przez Funkie
Link to post
Share on other sites

To wygląda na jakiś prosty problem konfiguracyjny.

 

Może zresetuj bios, przywróć wszystko do ustawień domyślnych a następnie odpal.

Płyta mogła być po zwrocie a tam ktoś sobie nieźle namieszał.

Bios restartowełem z 20 razy. Support msi polecił mi wyciągnąć baterię od biosu na jakąś chwilę. Mam nadzieję że 10 godzin wystarczy. Jak przyjadę do domu to się przekonam.

Odpowiedź od msi wyglądała tak:

Dear Dominik G,

 

Thanks for contacting MSI technical support.

 

Regarding your concern, do you get the issue since you bought the MB? Have you updated anything before the issue happened?

 

1. Please try to turn off the power, unplug the motherboard button battery for a while and then try to install it again. Then just install CPU\one ram\VGA\Power, unplug all the other devices. Please clean the DIMM slot and clean the golden fingers of ram. Please install one ram into every ram slot, can the every ram slot work fine?

 

2. If you install every ram slot into the DIMMA2 slot, can every ram be detected as 8GB?

 

3. Please loosen the screw of the CPU heatsink. If cooler is not evenly stressed, it is possible to cause the issue. Please reinstall the CPU and check whether there is any bent pin.

 

Thanks for your cooperation in advance!

 

Best Regards,

 

MSI Technical Support Team

Nie no ale to jest śmieszne. https://imgur.com/a/R8DYGCc a2 8gb b2 8gb total 8gb no i co to ma być ?

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...