Skocz do zawartości

Gelid GC Extreme się popsuł?


Recommended Posts

Postanowiłem w swoim niedawno kupionym GTXie 1080 zmienić pastę termoprzewodzącą. Trzy dni temu posmarowałem go pastą MX2 ze względu na łatwą aplikację i całkiem przyzwoitą wydajność. Mimo wszystko wczoraj ostatecznie zamówiłem Kryonauta bo komputer mam na biurku tuż obok monitora i parę stopni różnicy = możliwość zmniejszenia obrotów wentyli a co za tym idzie zmniejszenia hałasu, gdzie przy takim położeniu PCta jest to bardzo istotne.

Kryonaut ma dotrzeć jutro, jednak dzisiaj stwierdziłem, że w sumie porównam sobie MX2 do Gelida GC Extreme, którego również posiadam bo i tak domyślnie będzie Kryonaut, ale zrobię sobie jakieś porównanie i punkt odniesienia.

Odpaliłem Wiedźmina 3, wszystkie ustawienia Ultra, wentylatory na GPU ręcznie ustawione na 90% dla miarodajnego porównania. Po 10 minutach na MX2 temperatura wynosiła 72-73*C i tak sobie skakało między nimi więc jako realną temperaturę po tym czasie uznałbym 72,5*C.

Następnie zmieniłem pastę na Gelida, sposób nakładania dokładnie ten sam, ponownie Wiedźmin 3, te same ustawienia, ten sam save, myszka wyłączona co by przypadkiem nie patrzeć w inne miejsce i ponownie 90% prędkości wentyli.
Po 10 minutach 75*C.
Szczerze mówiąc spodziewałem się, że temperatura spadnie, w końcu według opinii i testów krążących w internecie właśnie to powinno nastąpić i oczekiwałem przynajmniej tych 1-2*C mniej względem poprzednika. Pomyślałem, że może nałożyłem pastę niedokładnie, w końcu nakłada się ją dużo ciężej niż MX2 i strasznie się klei. Możliwe też, że MX2 już trochę się wygrzał przez te 3 dni, chociaż w sumie praktycznie nic nie grałem i nie obciążałem GPU.

Tym razem wrzuciłem strzykawkę z Gelidem do szczelnej foliówki a następnie całość zanurzyłem we wrzątku na parę minut. Nakładało się ją o wiele łatwiej, praktycznie jak MX2, bardzo równomiernie. Ponowiłem testy, cała metodologia bez zmian i temperatura ponownie 75*C.

 

Opcja z wygrzaniem w tak krótki czasie MX2 wydała mi się już bardzo prawdopodobna więc postanowiłem ponownie nałożyć właśnie tą pastę. Ponowiłem testy, wszystkie ustawienia te same, 10 minut czekania i temperatura 73*C.

W zasadzie 73*C wskoczyły dopiero w ostatniej, 9'tej minucie jednak temperatura w pokoju z 22,5*C wzrosła na 22,9*C więc ponownie uznałbym, że temperatura wyniosła 72,5*C.

Ktoś zauważył podobną sytuację? Już parę miesięcy temu zmieniłem pastę na poprzednim GPU tj GTX970 z MX2 na Gelida i wydawało mi się, że temperatura wzrosła, jednak nie robiłem dokładnych, jednolitych testów, a MX2 leżał na rdzeniu przez kilka miesięcy to też wzrost temperatur na Gelidzie wydawał się normalny świeżo po nałożeniu.

Także moim zdaniem albo Gelid wykorzystując swoją wysoką pozycję postanowił to wykorzystać i nieco więcej zarobić obniżając jakość pasty, albo to Arctic poprawił swój produkt. Jest też oczywiście możliwość, że dostałem Gelida z jakiejś gorszej partii.

Jeśli ktoś z Was posiada obie te pasty z dosyć nowych dostaw to też sugerowałbym wykonanie takiego testu, nie trwa to długo a na pewno nie jednej osobie się przyda ;)

Jeśli natomiast posiadacie tylko Gelida to myślę, że warto kupić za te parę złotych MX2 i również wykonać test. Wszelkie porównania innych past do Gelida również będą bardzo cenne.

Obecnie czekam na Kryonauta, powinien dotrzeć jutro i jestem ciekaw jaki wynik będzie na nim ;)

PS. Jestem świadomy tego, że Gelid wymaga trochę czasu aby się wygrzać i zbić nieco temperatury, ale w końcu na MX2 one również trochę spadną i jeśli MX już ma 2,5*C przewagi to nie wydaje mi się, żeby na Gelidzie był aż tak duży spadek po wygrzaniu żeby mógł wyprzedzić MX2.

Edytowane przez skapskiadi
Link to post
Share on other sites

U siebie zauważyłem sytuację odwrotną, ale to na CPU. Sądzę, że po nałożeniu Kryonauta też nie będzie ogromnych różnic. Zostaw  Gelida na jakiś czas, może temperatura się nieco obniży. Gelid powinien być stabilniejszy niż MX-2, przynajmniej ja to zauważyłem u siebie.

Link to post
Share on other sites

W grudniu wymieniłem pastę łącznie na 4 procesorach (w tym dwa laptopowe grzejniki) i na chipsetach płyt głównych)

Pasta oczywiście Gelid GC Extreme, w laptopach różnica kolosalna, reszta mniej spektakularnie ale również temperatura poszła w dół.

Dla zabawy testowałem temperatury na starej paście, chińskich no-name (miałem kilka różnych) i Gelid. Wnioski są takie, że przy sporym oc Gelid trzymał w ryzach temperatury bezproblemowo, reszta niekoniecznie :)

 

Szokiem dla mnie było, że jeden no-name był tylko o 4 stopnie gorszy pod pełnym obciążeniem procka od Gelida.

Karta grafiki na gwarancji i na razie nie będę jej smarował więc w tym temacie Ci nie pomogę :)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...