Skocz do zawartości

Recommended Posts

Siema, w garażu kurzy mnie się stary piec. Chcę go jakoś wykorzystać, zrobić z niego serwer.

Tylko nie wiem jak się za to zabrać, jaki OS na nim zainstalować, win server, debian czy może coś innego. 

 

Czego oczekuję?

NAS, tzn dostęp do dysków za pośrednictwem sieci (HDD przy PC są dla mnie za głośne)

Clonezilla, albo jakiś inny program tego typu, który umożliwi mi zrobienie obrazów do PC i instalacji systemu po LANie.

Dostępu do sieci domowej z zewnątrz, tzn. Np. żeby zarządzać chromecastem nie będąc w sieci

I o ile się da, zdalnego dostępu tak jak to jest z normalnymi serwerami

 

Pomoże ktoś? Generalnie chcę się nauczyć, a jak będzie spełniało moje oczekiwania to już wgl bajka.

 

A no i spec tego pieca

Phenom X3 HD8450

Mobo A74MX-K od Foxconna 

4gb ram ddr2

I jakieś pasywne GPU z serii HD3000

 

Link to post
Share on other sites

Więc tak. Jesli chodzi o nas to masz kilka możliwości:

-instalacja open media vault, wtedy za pomocą przeglądarki wszystko konfigurujesz

-instalacja debian w wersji netinstall(ew. z środowiskiem graficznym), do tego samba i co tam zapragniesz, ew webmin żeby ułatwić konfigurację

Debiana zainstalujesz na pendrive 16gb(u mnie działa od dawna takie rozwiązanie), a win server potrzebuje więcej miejsca i zasobów

 

Clonezilla:

Dobrze rozumiem, że chcesz zrobić obraz systemu, żeby za jakiś czas go móc przywrócić?

 

Dostęp zdalny jest zależny od routera i dostawcy internetu jaki posiadasz.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Jeżeli chodzi o wstępną konfigurację to mogę to zrobić bezpośrednio na serwerze, nie zdalnie. (mam taką fizyczną możliwość)

 

Właśnie zrobię chyba debiana z sambą, a żeby nie iść na łatwiznę. 

A nie mogę debiana po prostu na jednym z dysków serwera?

 

Clonezilla po to, aby zrobić kilka obrazów dla komputerów z sieci. Ułatwi to formaty. > Bootowanie z Lan, odpala się clonezilla wybieram obraz jaki jest mi potrzebny i się robi. 

 

Co do dostępu zdalnego to chyba potrzebuję vpn czy coś? Dostawca to htfu orange, ale do zmiany. Router to najprostszy tp-link, ale to również zmienię razem z dostawcą 

Link to post
Share on other sites

Jak korzystam z OMV. Jak już wspomniane wyżej, dostęp do plików z zewnątrz tylko jeśli skonfigurujesz router a dostawca pozwala na coś takiego, chodzi o przekierowanie portów bodajże.

 

Co do obrazów to nie wiem.

 

A sam OMV mam już rok na szybkim pendrive postawiony. Chodzi dobrze. A mój pc to Intel atom d510 i 2GB ramu ;)

Link to post
Share on other sites

Sprzedaj to nawet i za 100 zł. Za 200-250 zł możesz kupić lenovo m73 z legalnym Windowsem 7/10 Pro. Małe to, w idle z jednym dyskiem pobiera około 20 W. Jak postawisz to co masz na strych to przez miesiąc czy dwa weźmie więcej prądu niż wspomniane wyżej lenovo.

Link to post
Share on other sites

Lenovo M73 ma na płycie 3 złącza na dyski SATA. W obudowę SFF da się wsadzić 2 dyski, plus SSD gdzieś luzem.  Są w obudowach Tower. Raczej więcej niż 3 dyski do nauki mu nie potrzeba. jak 3 dyski to za mało, to niech sobie poszuka czegoś innego. Są delle, HP, Fujitsu.

 

Za 500 zł to nawet o coś takiego można się pokusić: https://allegro.pl/dell-r210-ii-2-9-ghz-vt-8gb-ram-500gb-hdd-43cm-i6842983788.html

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...