Skocz do zawartości

AMD Radeon - "sterownik amd przestał odpowiadać ale odzyskał sprawność"


Recommended Posts

Witam serdecznie

 

3 dni temu po rozruchy mojego 8 letniego laptopa pojawił się następujący problem. Po ukazaniu się pulpitu po około 1 minucie pojawia się czarny ekran na około 5 sekund a następnie ponownie widzę pulpit oraz komunikat "sterownik amd przestał odpowiadać ale odzyskał sprawność". Dodatkowo po uruchomieniu przeglądarki czy jakiejkolwiek gry wykorzystującej OpenGL ponownie pojawia się czarny ekran a po kolejnych 5 sekundach bluescreen.

 

W celu próby eliminacji usterki:

- Dokonałem formatu dysku C, a także ponownego wgrania systemu (Windows 7 PL Ultimate). Początkowo myślałem że może być to błąd systemu. To jednak nie miało żadnego efektu.

- wyłączyłem sterownik karty graficznej (AMD Radeon HD 6550M) oraz użytkować zitegrowaną (Intel Graphic Family). Zrozumiałem że problem tkwi w głównej karcie graficznej (AMD Radeon HD 6550M)


W efekcie system się zacinał zaraz po jego uruchomieniu, w momencie gdy pojawiał sie czarny ekran podany powyżej

- Zainstalowałem sterowniki ze strony producenta AMD jak i strony producenta laptopa (firma ACER) - żadnej różnicy i awaria wyglądała tak samo

- Uruchomiłem ponownie sterownik karty graficznej (AMD Radeon 6550M) a następnie zainstalowałem MSI Afterburner w celu monitorowania pracy karty graficznej. Informacje wskazywały jakoby karta działała normalnie

- Dokonałem dokładnego czyszczenia poprzez rozbiórkę laptopa, czyszczenie z kurzy + wymiana pasty jednak bez rezultatów

 

 

Poniżej linkii do zrzutów ekranu

 



 

Specyfikacja - Laptop Acer Aspire 7750zg

System: Windows 7 PL Ultimate 64-bitowy

Procesor: Instel Pentium B940 @ 2.00 GHz 2 rdzeniowy

Pamięc Ram: 4GB DDR 3 (1333MHz)

Karta Graficzna: AMD Radeon HD 6550M, 1024MB

Dysk twardy: HDD 500GB

 

Proszę bardzo o pomoc

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Evil1337
Link to post
Share on other sites

Wygląda na to że karta zaczyna tracić żywot, typowe zachowanie dla powstających zimnych lutów, 8lat to i tak szmat czasu jak na układ BGA w laptopie gdzie różnice temperatur są większe. Zwłaszcza że problem pojawił się z dnia na dzień. 

Link to post
Share on other sites

System zaktualizowany?Zainstalowałeś wszystkie sterowniki do laptopa? jaka wersja sterownika AMD (Acer udostępnia z 2013, a ostatnia stabilna wersja dla tego układu to 15.7.1 z 2015)

 

Tak, zainstalowałem wszystkie obecnie aktualizacje. Poprzednio miałem także zaktualizowany system. Odnośnie sterowników to miałem pobrane wcześniej ze strony acera pod ten model laptopa zaś obecnie obrałem ze strony AMD do tej karty graficznej. Efekt jest ten sam.

Natomiast na wcześniejszym systemie pojawiał się jeszcze bluescreen w losowym momencie, nawet gdy odpalałem przeglądarkę chrome po rozruchu maszyny. Po dokonaniu formatu nie pokazuje się już bluescreen, mogę korzystać praktycznie z każdego zainstalowanego programu natomiast jedynie jedna stara gra z wykorzystaniem Open GL się nie uruchamia. W momencie jej uruchomienia ekran zmniejsza się do rozdzielczości 800x600 oraz 16bit. Być może jakaś część karty graficznej jest uszkodzona.

 

Pytanie zatem pojawia się, czy mogę wpłynąć na funkcje z których nie chcę korzystać na karcie graficznej?

 

Edit: udało mi się dokonać drobnego przełomu. W ustawieniach opcji zasilania wybrałem zakładkę Dynamiczne przełączanie grafiki -> Ustawienia globalne -> Podłączony -> Wymuś tryb enerooszczędny. To sprawiło że ani razu nie pojawił się komunikat "Sterownik AMD przestał działać...". Faktycznie karta graficzna w jakiejś częsci jest uszkodzona i musi działać nieco mniej... Tak bynajmniej mi się wydaje.

Edytowane przez Evil1337
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...