Skocz do zawartości

Skompletowanie zestawu z używek [i7 8700k/1080/Ti]


Recommended Posts

  • Zastosowanie komputera : gaming, filmy, praca biurowa
  • Maksymalna kwota : w granicach rozsądku, budżet nie jest ograniczony
  • Kiedy zamierzam kupić komputer? : w zależności jak się uda, 1-3 miesiące (rozwinę poniżej)
  • Których części potrzebuję : RAM, karta graficzna, zasilacz, chłodzenie, (karta sieciowa?)
  • Czy będę podkręcać sprzęt? : raczej nie będzie takiej potrzeby, ewentualnie minimalnie przy użyciu płyty głównej 
  • Rozdzielczość mojego monitora i model : Monitor AOC Q3279VWF (31.5''/WLED/AMVA/WQHD/5ms/20mln:1/D-Sub/DisplayPort/DVI/HDMI)
  • Specjalne wymagania : rozwinę poniżej
  • Części z poprzedniego komputera (konkretne modele) : procesor intel i7 8700k, płyta główna Gigabyte Z370 AORUS Gaming 7, obudowa Fractal Design Meshify C Blackout TG
  • Własna propozycja zestawu : rozwinę poniżej
  • Inne :
Witam serdecznie,
 
zwracam się może z nietypową prośbą, a mianowicie postanowiłem zbudować sobie PC z (głównie) używanych podzespołów, który w założeniu ma służyć do grania w czasie wolnym - również szybkie strzelanki, a jednocześnie do używania w pracy biurowej - to akurat nie ma większego znaczenia.
 
Chcę zbudować go w miarę dobrze, wyszedłem z założenia że chcę procesor i7 8700k i do tego kartę 1080 lub 1080Ti, ale jednocześnie nie chcę wydawać pieniędzy, jeśli to nie jest konieczne - to ma być komputer na minimum dwa lata do komfortowego grania w najnowsze tytuły, w związku z tym od dłuższego czasu śledzę aukcje (głównie allegro) w poszukiwaniu używanych podzespołów.
 
Kupiłem już:
- używany monitor AOC Q3279VWF

- używany i7 8700k

- używaną płytę główną Gigabyte Z370 AORUS Gaming 7
 
Nie zależy mi bardzo na czasie, chciałbym dokonywać przemyślanych zakupów, nawet jeśli miałoby przez to zejść dodatkowe 2, 3 miesiące.
 
Nie mam zbyt rozległej wiedzy, dlatego zwracam się z prośbą do bardziej doświadczonych ode mnie, jak poradzilibyście skompletować zestaw?
 
 
  • a) zaczynając od karty graficznej, czy 1080Ti będzie warta dodatkowych 300-400 zł w stosunku do 1080? obecnie mam monitor w rozdzielczości "2K" (WQHD 2560x1440), tanie rozwiązanie dla większego komfortu wizualnego, w grach dynamicznych ze względu na 5ms pewnie trochę będzie smużył
  • b) w przypadku RAM - tutaj zakładam że potrzebuję 2x8 GB, ale ponadto jestem zupełnie pogubiony, bo wybór jest ogromny pomiędzy taktowaniem i CL - które nie mam pojęcia jak przekładają się na rzeczywistość; płyta główna umożliwia wykorzystanie XMP, więc warto by to wykorzystać
  • c) teraz zakładając że to będzie 1080Ti, jaki zasilacz polecacie? Załóżmy że choćby na próbę ma "uciągnąć" overclocking
  • d) jakiego chłodzenia to będzie wymagać? Używana obudowa wskazana wyżej pozwala na całkiem komfortowe założenie wentylacji
  • e) no i czy dla komfortu będę potrzebował karty sieciowej? używam czasem słuchawek bezprzewodowych przez Bluetooth

     

​Proszę pytać gdyby coś było niejasne - tak jak mówię, w pierwszej kolejności takich podzespołów będę szukał na używkach, z tego względu im więcej różnych modeli możecie poradzić, tym większa szansa że uda się znaleźć taką aukcję. :)
 
Pozdrawiam
Edytowane przez Pixar_
Link to post
Share on other sites

 

 

czy 1080Ti będzie warta dodatkowych 300-400 zł w stosunku do 1080? obecnie mam monitor w rozdzielczości "2K" (WQHD 2560x1440)

 

Moim zdaniem, tak. Różnica w cenie nie taka duża. 

 

 

 

w przypadku RAM - tutaj zakładam że potrzebuję 2x8 GB, ale ponadto jestem zupełnie pogubiony, bo wybór jest ogromny pomiędzy taktowaniem i CL - które nie mam pojęcia jak przekładają się na rzeczywistość; płyta główna umożliwia wykorzystanie XMP, więc warto by to wykorzystać

 

Przy WQHD możesz celować w coś z wyższym zegarem albo coś pod OC na D-Die. W dobrej cenie są Predatory 3600 MHz CL17

 

 

 

teraz zakładając że to będzie 1080Ti, jaki zasilacz polecacie? Załóżmy że choćby na próbę ma "uciągnąć" overclocking

 

Seasonic Focus 550/650W

 

 

 

jakiego chłodzenia to będzie wymagać? Używana obudowa wskazana wyżej pozwala na całkiem komfortowe założenie wentylacji

 

Tutaj kwestia budżetu. Budżetowo Grandis 2, lepiej Dark Rock 4 Pro, Noctua NH-D15

 

 

 

no i czy dla komfortu będę potrzebował karty sieciowej? używam czasem słuchawek bezprzewodowych przez Bluetooth

 

Pod RJ-45 masz na płcie. Wifi czy blutacza trzeba dokupić.  

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

a) Do 1440p GTX 1080 po OC, grafika na ultra starcza na "styk" aby mieć 60+ fps. W nadchodzących grach będzie trzeba ciąć detale aby fpsy nie spadały poniżej 60.

b) jak najwięcej MHz i jak najmniejsze CL. 3000 CL15, 3200 CL16 są w dość dobrych cenach. 3200 CL14 na kościach B-Die są super do OC ale to już drożyzna.

c) 550W dobrej marki wystarczy nawet do OC CPU i GPU. Ewentualnie dla cichej pracy 650W. Seasonic Focus Plus Gold

d) Thermal Right Macho rev B lub coś od Noctuy.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Super, bardzo dziękuję za pomoc!
 

Ewentualnie dla cichej pracy 650W. Seasonic Focus Plus Gold

Kupiłem zasilacz Seasonic Focus Plus Gold 650W, a gdybym mógł dopytać, dlaczego będzie on pracował ciszej niż 550W?


Odnośnie RAM, wybaczcie brak wiedzy, ale B-Die znaczy 2x8 GB Samsunga? Tyle udało mi się wyszukać, natomiast nie wiem kompletnie co oznacza D-Die. :)
@@kajtek.


Aha, no i zapomniałem jeszcze o kilku sprawach - chciałbym dysk SSD, minimum 256 GB - na co tutaj zwrócić uwagę? Czy tylko kwestia pojemności właśnie, czy może producenta?

I tak żeby móc wszystko zmontować, czy jest coś jeszcze, co będzie potrzebne? Na pewno nie zapytałem o to, jaką pastę termoprzewodzącą wybrać, możecie coś doradzić? :)

Wentylator tylko na procesor (plus te, które będą na obudowie). RAM bez pasty i chłodzenia?

Pozdrawiam!

Edytowane przez Pixar_
Link to post
Share on other sites

Wersja 650W będzie miała większy zapas mocy więc wentylator będzie się wolniej obracał pod obciążeniem.

Co do pamięci RAM, jeśli nie masz zamiaru ich podkręcać to nie ma znaczenia czy kupisz B czy D-Die.

Najlepiej coś na kościach MLC np. IRDM pro ewentualnie 3D TLC od samsunga np. 970 EVO 500GB. 256GB to jest mało na system i gry. 500GB będzie lepszym wyborem.

Najlepsze pasty obecnie na rynku: Gelid GC Extreme, KINGPIN kPx, Thermal Grizzly Kryonaut. Wydajność mają taką samą.

Chłodzenie Thermalright Macho rev B albo coś od noctuy.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

 

Najlepiej coś na kościach MLC np. IRDM pro ewentualnie 3D TLC od samsunga np. 970 EVO 500GB. 256GB to jest mało na system i gry. 500GB będzie lepszym wyborem.

 

Przy czy IRDM Pro pod SATA jest w cenie SX8200Pro na NVME TLC

970EVO na TLC jest w cenie M8PEGN na MLC a niewiele drożej mamy 970 Pro na allegro.  

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dzięki, przyznam szczerze że nie bardzo zrozumiałem co chcecie mi przekazać odnośnie wyboru dysku SSD. :)

Porównałem wspomniany Samsung 512GB 970 PRO PCIe x4 NVMe z również wspomnianym ADATA 512GB M.2 PCIe XPG SX8200 Pro, które jak rozumiem są najlepszym wyborem dla około 500 GB SSD, i powiem szczerze że nie wiem skąd wynika różnica ceny (800 vs 450 zł), skoro mają taką samą prędkość odczytu i zapisu?

I jeżeli już jesteśmy przy porównaniach, wspomnieliście o HyperX 16GB 3600MHz Predator RGB CL17 (2x8GB) jako dobrej cenie, dla porównania zobaczyłem sobie G.SKILL 16GB 3600MHz Trident Z RGB CL16 (2x8GB) , które są dróższe o 300 zł (800 vs 1200), a porównując różnią się tylko (?) CL 16 vs 17, czy to w ogóle odczuwalne?

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Bardzo dziękuję za pomoc, wybaczcie że odpowiadam tak na raty, ale też i na raty wszystko kupuję. :)

Chciałbym dopytać odnośnie Wi-Fi - przypominając, posiadam płytę główną Gigabyte Z370 AORUS Gaming 7, a chciałbym mieć możliwość używania WiFi i Bluetooth - już powiedzmy, że "gamingowo" będzie po kablu, a WiFi tylko do zwykłego użytkowania - dlatego nie muszę mieć jakiejś wypasionej karty sieciowej żeby zminimalizować lagi. Jaką moglibyście doradzić, tak żeby była niezawodna, miała Bluetooth?

A nawiasem mówiąc, udało mi się kupić używany RAM DDR4 G.Skill TridentZ 16GB (2x8GB) 3600MHz CL15, takie kości rozumiem już wystarczą pod 2K i 1080Ti?

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...