Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam. 

 

Złożyłem niedawno zestaw komputerowy w oparciu o płytę MSI B450 TOMAHAWK do tego Ryzen 5 2600 oraz 2x8GB ram G.skill ripjaws 3200mhz.

Chciałem zapytać użytkowników podobnych zestawów do mojego i nie tylko co zmienić/ustawić/wyłączyć/włączyć w biosie oraz w windows? Z znalezionych w internecie informacji ustawiłem plan zasilana na AMD Ryzen oraz Ram w biosie (bez problemu wskoczył na profil xmp 3200) 

 

Jakich trzymać się temperatur na procku? jakie maks bezpieczne napięcie przy podkręcaniu można stosować?

 

Za wszystkie porady bardzo dziękuję.  

Link to post
Share on other sites

Chłodzenie mam Grandisa 2. Co do planu zasilania zmieniłem na zrównoważony gdyż w Ryzen Master przy EDC (CPU) miałem ciągle 100% użycia. Nie wiem zbytnio co to oznacza to EDC ale szukając informacji w google znalazłem takie własnie rozwiązanie żeby zmienić plan zasilania. Jakie są bezpieczne temperatury do codziennego użytku? 1.4v na co dzień będzie ok?

Link to post
Share on other sites

Ryzen master to jest syf, weź to odinstaluj - wszystko ustaw w biosie.

Szybkie oc to jest właśnie ustawienie 1.4V w biosie i szukanie max częstotliwości dla procka.

Nie wiem jak na twojej płycie wygląda LLC. Realne napięcie, które dostaje procesor możesz odczytać w hwinfo64 w zakładce procesora.

W codziennym użytkowaniu nawet po oc będziesz miał relatywnie niskie temperatury natomiast przy testowaniu stabilności Prime95 dobrze by było pozostać poniżej 90 stopni chociaż wcześniej pewnie i tak proc się zawiesi. Generalnie temperaturą procesora się nie przejmuj.

Link to post
Share on other sites

Płyta dosyć wysoko ustawia napięcie dla SOC ale okej.

Masz spory zapas temperaturowy, że tak powiem więc jedziemy z OC.

Ustaw napięcie 1.4V i taktowanie 3900MHz ściągnij demo Cinebench jak jeszcze nie masz i zrób 20 przejść, jeśli się nie wywali to masz wstępnie stabilny procesor.

Powyłączaj w biosie wszelkie ,,kulnkłajety,, i inne oszczędzacze energi.

Edytowane przez rez
Link to post
Share on other sites

Plan zasilania zmień na wysoka wydajność.

Max napięcie bym dał 1.4V ale jak masz boxa to nici z oc bo dołączony kuler to badziew.

Co za bzdura. 

 

Od którejś Agesa-y nie trzeba już zmieniać planu. Może być zrównoważony. Zresztą możesz sobie testy zrobić i sam się przekonać. Plan dla Ryzena a tym bardziej wysoka wydajność to marnowanie energii.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Chłodzenie mam Grandisa 2. Co do planu zasilania zmieniłem na zrównoważony gdyż w Ryzen Master przy EDC (CPU) miałem ciągle 100% użycia. Nie wiem zbytnio co to oznacza to EDC ale szukając informacji w google znalazłem takie własnie rozwiązanie żeby zmienić plan zasilania. Jakie są bezpieczne temperatury do codziennego użytku? 1.4v na co dzień będzie ok?

Bardzo dobrze ześ zrobił. Spróbuj ustawić 4GHz przy napięciu 1.37V i poszukaj stabilności dla tych ustawień. Godzina w OCCT prawdę ci powie. Jak przejdzie to podbij Zegar o 0.5GHz i znowu godzinka w OCCT. Jak przejdzie to znowu o 0.5GHz do góry. Jak znajdziesz już maksymalna wartość zegara to wtedy spróbuj obniżyć napięcie i poszukać stabilności.

 

Pytanie czy chcesz iść na rekord czy podejść do sprawy rozsądnie.

Link to post
Share on other sites

 

 

Od którejś Agesa-y nie trzeba już zmieniać planu. Może być zrównoważony

To zagraj sobie w jakąś starą grę z takim planem to zobaczysz jak potrafi szarpać bo procesor nonstop będzie skakał ze stanami.

Miałem 1700, 2700X, 2400G, Asus X370 Prime, Gigabyte x470 Gaming 7 więc swoje wiem.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Też używam zrównoważonego, ryzen master to dobra apka wynik będzie taki sam jak w biosie przy czym łatwiej zmieniać ustawienia nie musisz robić restartu żeby  wchodzić do biosu. Później można przenieść mnożnik i napięcie w amd cbs/pstates. I zaczynał bym od sporo mniejszego napięcia niż 1,4. 


Jest w ogóle  na tej płycie możliwość podkręcania przez pstate czy tylko mnożnik bez zbijania taktowania w idle ?

Edytowane przez RuLeR
Link to post
Share on other sites

Pytanie czy chcesz iść na rekord czy podejść do sprawy rozsądnie.

Jeśli chodzi o oc to kieruje się bardziej w ta rozsądną stronę czyli żyłowanie procesora mnie nie interesuje. Bardziej zależy mi na podniesieniu wydajności przy zachowaniu bezpiecznych temperatur i napięć.

Wracając do tematu ustawień w biosie dla tej płyty, tego chipsetu. Ktoś się orientuje co warto ustawić ręcznie? Co włączyć? Wyłączyć? Oc procesora będę robił w późniejszym czasie. Póki co zobaczę jak spisuje się na wartościach stock

Link to post
Share on other sites

Jak chcesz zostawić go na stockowych taktach narazie nic nie musisz robić. ew możesz obniżyć napięcie. Zobaczysz jaka masz sztuką proca.

 

Mój Ryzen 5 2600 jest stabilny pracując na ręcznie ustawionych 4 GHz na 1.2v, ale z racji braku offsetu mam stałe 1.2v nawet bez obciążenia. Chciałbym by procesor schodził wtedy do poziomu 0,8v. Taktowanie wprawdzie wówczas spada do pożądanego 1,4 GHz, lecz napięcie zostaje na stałym 1.2v. Na ustawieniach fabrycznych ładnie schodzi do 1,4 GHz i 0,8v na pulpicie, jednak przy obciążeniu od razu wrzuca powyżej 1,4v co jest kompletnie niepotrzebne, a ja nie wiem gdzie ograniczyć dawkowanie niepotrzebnie wysokiego napięcia. Mam wrażenie, że próbowałem wszystkiego. Pytanie więc brzmi: co i jak zmienić w BIOSie, żeby to ogarnąć? Jakieś pomysły? Ryzen 5 2600 + MSI B450 Tomahawk na najnowszym 7C02v13.

Edytowane przez m1chj
Link to post
Share on other sites

Jak mogły się wyłączyć, jeżeli załadowałem w BIOSie ustawienia domyślne i zmieniłem jedynie profile wentylatorów? Moja płyta przyszła raptem kilka dni temu z niemieckiego Amazona, być może to jakaś najnowsza rewizja, w której coś spierd...

Edytowane przez m1chj
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...