Skocz do zawartości

Budżetowy dysk SSD.


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez FUITP,

Recommended Posts

Cześć,

 

jako iż nigdy nie miałem do czynienia z dyskami SSD, ani nigdy takiego nie używałem chciałbym zapytać was o radę. Jaki dysk SSD w kwocie 150-200zł. Widziałem że w tej cenie są już jakieś dyski od ADATA 240GB. Mogę trochę wyjść za budżet jeśli na prawdę będzie warto. Na SSD planuje zainstalować system + parę gier, w które gram na bieżąco więc 240GB powinno mi w zupełności wystarczyć. Nie chce też dopłacać kiludziesięcu złoty za 5% więcej wydajności bo przesiadka z systemu postawionego na hdd na system postawiony na ssd i tak będzie pewnie dla mnie dużym skokiem. Dodam jeszcze że mam płyte ASRock Z87 Extreme 4, nie wiem czy będzie ona w jakiś sposób ograniczać dysk.

Edytowane przez FUITP
Link to post
Share on other sites

Dobra opcja tylko trzeba dopłacić, pojemność 512Gb , kostki MLC https://www.morele.net/dysk-ssd-adata-su900-512gb-sata3-asu900ss-512gm-c-1112304/

No trochę dużo dopłacić, więc odpada. Po za tym 512gb na ssd nie potrzebuje.

 

 

w tej cenie z 240-256GB. to co najwyżej taki IRDM 240GB 182zł, czyli s11 + 3D MLC microna, szybkie to to nie jest, no ale jak tam chcesz, to będzie więcej niż 5%, no chyba że tylko internet przeglądasz. 

 

Czyli ten dysk najlepszy w cenie ~200zł?

 

@EDIT

 

a taka ADATA SU800?

 

 

 

 

ew. crucial mx500?

Edytowane przez FUITP
Link to post
Share on other sites

nope, na 100% nie SU800, MX500 można rozważyć trochę lepszy kontroler od IRDM, ale to TLC. 

 

No dobra to mx500 czy irdm? Jakie są różnice między nimi. I jak wygląda ich wydajność pod względem zapełnienia. Nigdzie nie mogę znaleźć testu, który pokazuje wydajność względem zapełnienia dysku.

 

Jeśli to będzie jedyny dysk (240-256GB) w komputerze i do tego chcesz jeszcze mieć gry to bardzo szybko przekonasz się że to jest bardzo mała pojemność.

 

Nie będzie to jedyny dysk. Dotychczas miałem 1TB na wszystko, planuje na SSD postawić system i "rotować" na nim gry w które aktualnie gram. Więc będzie 1TB na dane + SSD na system i parę gier.

Edytowane przez FUITP
Link to post
Share on other sites

Sam mam obecnie 250gb ssd i w zupelnosci wystarcza. System zajmuje okolo 25gb, reszta to gry roznego rodzaju, WOW, PUBG, Battlefield V, lol i kilka mniejszych gier i nadal mam sporo miejsca.

 

Co do samego dzialania systemu i gier, roznic miedzy tanim a drogim dyskiem SSD nie zauwazysz. Mam obecnie plextor m8pe nvme i roznic golym okiem nie widze w porownaniu do slabszego ssd pod m2 w laptopie

 

Bierz irdm, to chyba najlepsza opcja do 200zl

Link to post
Share on other sites

Jestem po stronie IRDM i chyba go wybiorę ale chciałbym znać różnicę między TLC a MLC. W internecie same suche informacje, a jak jest w praktyce?

W praktyce w trwałości pewnie ZU różnic nie zauważy. W tanich dyskach moze zauważyć spadek wydajności przy dużym zapełnieniu i ogólnie niższą wydajność jak nie masz bufora albo jest mały czy tylko slc.  Spadki jednak będa zauważalne tylko przy dużym obciążeniu.

Natomiast poczytał bym o irdm gen2 która jest obecnie dostępna bo w wersjach bez pro czyli takich jak cię interesują producent coś kombinował. W części były mlc, a w części jakieś bliżej nieokreślone, które zachowały się jak tlc. Być może asynchroniczne mlc microna jak w lite on czyli... technicznie rzecz ujmując tlc z handlową nazwą mlc.

Czyli jak nie wiesz jaką serię kupujesz to szkoda dopłacać. Jak możesz wziąć w łapki i sprawdzić sn to można się pokusić.

Edytowane przez anemus
Link to post
Share on other sites

W praktyce w trwałości pewnie ZU różnic nie zauważy. W tanich dyskach moze zauważyć spadek wydajności przy dużym zapełnieniu i ogólnie niższą wydajność jak nie masz bufora albo jest mały czy tylko slc.  Spadki jednak będa zauważalne tylko przy dużym obciążeniu.

Natomiast poczytał bym o irdm gen2 która jest obecnie dostępna bo w wersjach bez pro czyli takich jak cię interesują producent coś kombinował. W części były mlc, a w części jakieś bliżej nieokreślone, które zachowały się jak tlc. Być może asynchroniczne mlc microna jak w lite on czyli... technicznie rzecz ujmując tlc z handlową nazwą mlc.

Czyli jak nie wiesz jaką serię kupujesz to szkoda dopłacać. Jak możesz wziąć w łapki i sprawdzić sn to można się pokusić.

 

Zainteresowałeś mnie tym, ale niestety zamawiane będzie przez internet i nie będzie możliwości sprawdzenia niczego. Jednak wszystkie opinie w sklepie są pozytywne. Jeśli trafiłbym na te 2 wersje to gwarancja tego nie obejmuje?

Link to post
Share on other sites

 MLC jest lepsze (szybsze, żywotniejsze), ale prócz samych MLC vs TLC jest cała masa różnic między kostkami NAND 

 

 

Kiedyś zdaje się pisałeś o rodzajach kostek w irdm. Masz może namiary na nr serii w których jest ten asynchroniczny badziew?

Sam potrzebuję jakiegoś taniego ssd do wymiany w przechodzonym lapku., a btwin a3 jakoś mi się nie uśmiecha (średnie opinie słyszałem)

Edytowane przez anemus
Link to post
Share on other sites

Zdaje mi się że pierwsze miały jakiś słaby NAND niewiadomego pochodzenia, nie wiem jak obecnie, wydaje mi się że dotyczyło to pierwszych serii

 

Ps. Nie myl asynchroniczności z kostkami TLC działającymi w trybie MLC ( nie wiem czy takie twory istnieją na rynku, ale da się to zrobić bez problemu )

 

Gwarancja tego nie obejmuje, co najwyżej zwrot 14 dniowy zostaje.

Link to post
Share on other sites

No dobra teraz pytanie trochę z innej beczki, bo widzę że ten irdm ma nagwintowane otworu z boku a nie od dołu. Mam obudowe genesis titan 660 plus i nie dostałem żadnych dodatkowych ramek. Czy potrzebuję zakupić jakąś żeby najpierw ją przymocować do obudowy, a dopiero potem do niej dysk, czy są też nagwintowane otwory od dołu tylko ich nie widać?

Edytowane przez FUITP
Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...