Skocz do zawartości

Backlight bleeding - czy to za dużo?


Recommended Posts

Dell AlienWare AW2518hf. Czekam, aż będzie ciemno i zobaczę jak to dokładnie wygląda.

 

To jest TN i taka lipa była? BLB czy clouding?

 

Ten ma wysoką ocenę jednorodności czerni na Rtings.com

 

https://www.rtings.com/monitor/reviews/aoc/agon-ag271qx

 

I jeszcze małe porównanie moich dotychczasowych przygód plus obecna TN, która bije je bezlitośnie.

 

gxtDlFx.png

Edytowane przez kingisdead
Link to post
Share on other sites

To jest TN i taka lipa była? BLB czy clouding?

 

Ten ma wysoką ocenę jednorodności czerni na Rtings.com

 

https://www.rtings.com/monitor/reviews/aoc/agon-ag271qx

 

I jeszcze małe porównanie moich dotychczasowych przygód plus obecna TN, która bije je bezlitośnie.

 

gxtDlFx.png

Piekne porownanie

 

https://photos.app.goo.gl/UuNokpyThL5rHfRK6

 

Moj Acer VG270UP po lewej :-)

 

Przyszedl jeden i jest idealny :-)

Link to post
Share on other sites

To jest TN i taka lipa była? BLB czy clouding?

 

Ten ma wysoką ocenę jednorodności czerni na Rtings.com

 

https://www.rtings.com/monitor/reviews/aoc/agon-ag271qx

 

I jeszcze małe porównanie moich dotychczasowych przygód plus obecna TN, która bije je bezlitośnie.

 

gxtDlFx.png

Tak, TN.

 

1 sztukę dostałem z dobrym podświetleniem, ale miałem uszkodzoną ramkę (widać było kable i podzespoły monitora z przodu)

 

2 sztuka była mocny, mocny clouding z prawej strony z dołu, wkurzało mnie to niemiłosiernie. W grze z czarnymi kolorami albo ciemnym filmie dosłownie było widać tę poświatę.

 

Dzisiaj odebrałem 3 sztukę. Jest perfekto. Właśnie przetestowana wieczorem, i jestem super zadowolony z AW2518HF.

Link to post
Share on other sites

 

 

Moj Acer VG270UP po lewej :-) Przyszedl jeden i jest idealny :-)

 

Serio oglądałem zdjęcia setek już chyba IPS paneli, sam miałem 3, wiele recenzji, ale nie widziałem nigdzie tak dobrego podświetlenia jak  w Twojej sztuce. Nawet na rtings.com jak patrze na najlepiej ocenione IPS pod kątem jednorodności czerni to żaden nie wygląda tak dobrze. Masz może zdjęcie od frontu bez drugiego monitora włączonego (zawsze to jakieś dodatkowe oświetlenie, a nie pełne zaciemnienie).

Link to post
Share on other sites

Serio oglądałem zdjęcia setek już chyba IPS paneli, sam miałem 3, wiele recenzji, ale nie widziałem nigdzie tak dobrego podświetlenia jak w Twojej sztuce. Nawet na rtings.com jak patrze na najlepiej ocenione IPS pod kątem jednorodności czerni to żaden nie wygląda tak dobrze. Masz może zdjęcie od frontu bez drugiego monitora włączonego (zawsze to jakieś dodatkowe oświetlenie, a nie pełne zaciemnienie).

Chwilowo nie. Po świętach ogarnę i wrzucę tutaj.

 

Zdjęcie robiłem aparatem Panassonic G6 na ustawieniach manualnych, wiec nie ma mowy aby automatyka cos przekłamała.

Edytowane przez Bakak
Link to post
Share on other sites

To się cieszę. W sumie chetnie bym sobie porównał na żywo tego AW2518HF z moim VG270UP ;-)

A tak mówiąc offtop. Jeśli chodzi o backlight bleeding. Czy mimo tego, że on wkurza że w czerni te kolory są takie spieprzone i wyblakłe, to czy backlight bleeding wpływa w jakiś sposób na "performance" i wydajność monitora? czy to może mieć znaczenie w grach w szybkości reakcji czy coś? czy to tylko defekt wizualny?

 

Bo backlight bleding możemy zauważyć głównie tylko na czarnym tle, jeżeli wyświetlamy jakąś grę, to zazwyczaj są one kolorowe i nasycone, więc nie powinno być odchyłów od kolorów, dobrze rozumuję?

Link to post
Share on other sites

A tak mówiąc offtop. Jeśli chodzi o backlight bleeding. Czy mimo tego, że on wkurza że w czerni te kolory są takie spieprzone i wyblakłe, to czy backlight bleeding wpływa w jakiś sposób na "performance" i wydajność monitora? czy to może mieć znaczenie w grach w szybkości reakcji czy coś? czy to tylko defekt wizualny?

 

Bo backlight bleding możemy zauważyć głównie tylko na czarnym tle, jeżeli wyświetlamy jakąś grę, to zazwyczaj są one kolorowe i nasycone, więc nie powinno być odchyłów od kolorów, dobrze rozumuję?

Nie ma na to wpływu. Chodzi tylko o odczucia wizualne. Edytowane przez Bakak
Link to post
Share on other sites

Na wydajność raczej nie wpływa w żaden sposób, jedynie aspekt wizualny jest tu ofiarą. Jeżeli będziesz używał monitora przy świetle/w dzień w ogóle tego nie zauważysz (o ile nie będzie to jakiś ekstremalny przypadek), również na jasnych tłach tego nie widać. Ja jednak głównie używam sprzęt nocą, przy minimalnym świetle i również ciemnych tłach. Poza tym jak już wydaje taki pieniądz to chce mieć w miarę bez wad. I generalnie nie jest to wina matrycy per se a nędznego procesu technologicznego, sposobu mocowanie/spasowania matrycy i ramek. Można robić wielkie telewizory gdzie ten efekt nie występuje prawie w ogóle, a monitorów nie da rady jakimś cudem.

Link to post
Share on other sites

Temat TV w sumie jest mi obcy, nie posiadam nawet żadnego od już dłuższego czasu, ale zdaje się ze wszystkie 4K TV od LG są na IPS. Wydaje mi się również, że to nie jest sprawa QC, a raczej procesu produkcji/projektu, bo raczej nie mogliby sobie pozwolić na taka ilość odpadu z powodu BLB jaki występuje przy matrycach do monitorów (gdzie zdobycie dobrej sztuki = z BLB jak w TV, graniczy z cudem).

Edytowane przez kingisdead
Link to post
Share on other sites

Temat TV w sumie jest mi obcy, nie posiadam nawet żadnego od już dłuższego czasu, ale zdaje się ze wszystkie 4K TV od LG są na IPS. Wydaje mi się również, że to nie jest sprawa QC, a raczej procesu produkcji/projektu, bo raczej nie mogliby sobie pozwolić na taka ilość odpadu z powodu BLB jaki występuje przy matrycach do monitorów (gdzie zdobycie dobrej sztuki = z BLB jak w TV, graniczy z cudem).

 

Ja już naprawdę jestem kompletnie zdezorientowany.. Szczerze powiem, że przez ostatnie 8-10 lat praktycznie sie nie interesowałem tematem monitorów i TV, bo nie miałem takiej potrzeby. 10 lat temu zmieniałem wysłużony porządny crt na lcd, dylemat był spory, bo o ile pamiętam panele ips w tamtym czasie były zarezerwowane dla drogich monitorów do zadań profesjonalnych. Ówczesny Dell 2209wa którego zakupiłem był jednym z pierwszych monitorów z matrycą ips dostępnych dla zwykłego zjadacza chleba. Dzielnie mi towarzyszy po dziś dzień i na nim piszę tego posta, bez żadnego blb czy choćby jednego bad pixela. Jakieś 2 lata później stanąłem przed wyborem nowego TV, gdzie wybór padł na jedną z ostatnich na rynku plazm Panasonic 42ST50, która również po dziś dzień służy bez żadnych problemów po kilka godzin dziennie i nawet nie ma najmniejszego demonizowanego w tamtym czasie wypalenia np znaczków kanału na matrycy, kolory i czas reakcji rewelacyjne a granie na ps4 na tym tv to bajka... Chociąz w tamtym okresie wszyscy mówili, po co ci plazma, zżera prąd, wypala się, lcd są lepsze, albo najlepiej poczekaj kilka miesięcy i oled wejdą na rynek masowy i sobie kupisz super oled'a... I tak qźwa minęło 8 lat i oledów jak nie było w masowej produkcji tak nie ma, a nawet jak się okazuje, głupiego monitora do pc 27" nie mogę kupić, ponieważ technologia jest, ale nie działa prawidłowo.. Ostatnio chciałem kupic odkurzacz i zastąpić mojego starego poczciwego zelmera jupitera 1600w jakimś nowym sprzętem... Jakiez moje zdziwienie było, gdy się okazało, że jupitera nadal produkują, przeszczęśliwy poszedłem do sklepu zakupić nową wersję, a tu zonk... Okazało się, że w między czasie weszły jakieś przepisy unijne o ograniczeniu zużycia prądu i mój ukochany jupiter, który na max mocy wsysał dywan razem z panelami nagle nie ma 1600wat, ale jedynie 800w i odkurzyć nim mogę co najwyżej mojego kota i to też niezbyt dokładnie... Dlaczego mam wrażenie, że przez ostatnie lata cofamy się w rozwoju zamiast iść na przód...? Po 10 latach od zakupu mojego dell'a myślałem, że kupię jakie super nowoczesny monitor oled z super parametrami... A tu sie okazuje, że nic ciekawego na rynku nie ma, i nawet rozszerzając budżet do kilku tysięcy zł, o wiele więcej niż mój stary sips kosztował, czy nawet moja plazma, nadal w sumie nic sensownego i pewnego nie jestem w stanie kupić...

Dokąd to qźwa wszystko zmierza...? Zamiast w kierunku jakości zmierzamy w kierunku tandety dla mas...

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Twój stary Dell jest najprawdopodobniej na podświetleniu CCFL, czyli za matrycą ma umieszczone świetlówki, które to sa osadzone w specjalnej ramce w pewnej stałej odległości od matrycy. Aktualne konsumenckie monitory w 99% mają podświetlenie LED krawędziowe i używają tzw. dyfuzora do rozproszenia światła po całej matrycy. Takie podświetlenie jest umieszczone znacznie bliżej matrycy, nie odsuwa się też od niej w żaden sposób. To obniża koszty produkcji, ale skutkuje znacznie większym BLB niż kiedyś. Wszystko po to żeby monitory były smukłe i bardziej energooszczedne.

Z tego co sie orientuję to tylko monitory z HDR 10 czyli te co osiągają 1000 nitow jasności maja pelne podświetlenie na całym panelu a co za tym idzie nie powinny mieć BLB.

Edytowane przez Bakak
Link to post
Share on other sites

No ale mamy bezramkowy cud, 1mm (ktory okazuje się 1 centymetrem w praktyce), mamy przepiękny led (z tyłu monitora), kosmiczne nóżki podstawki na pół biurka... Pewnie nowy jupiter wygląda jak młodszy brat bolida formuły 1 za to...myślę, że jesteś niesprawiedliwy i nie doceniasz  ;) ;)

 

Najlepsze są opinie niektórych, że wymaganie jednorodnej czerni/podświetlenia w monitorze za tak marne pieniądze (jak 3 k pln) jest kompletnie niedorzeczne i jak chce sie to mieć to trzeba wydać 7-8K. Ludzom poryło w głowie i mając takich (wytresowanych) konsumentów produkuje sie adekwatny (zyskowny) produkt.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Witam,

kupiłem niedawno LG34UM88C i zrobiłem test w całkowitej ciemności:

 

1) jasność i kontrast 30 - podłączony po  hdmi bo mój laptop nie ma dvi

 

c39b5687c3e1.jpg

 

10c2e0067d62.jpg

 

ef918c39cf9b.jpg

 

2793fe4c5d6d.jpg

 

7bcdb6eab51e.jpg

 

2) jasnosc i kontrast 50 - podłączony po  hdmi bo mój laptop nie ma dvi

 

893a280df47f.jpg

 

fc0204be5492.jpg

 

9567b2bd419e.jpg

 

e84ffc414aa5.jpg

 

f25628939917.jpg

 

d6324cd5b815.jpg

 

eada4bf2c69b.jpg

 

co możecie powiedzieć - to mój pierwszy monitor od czasu flatrona 24 cale ... (około 13 lat)

 

dzięki z góry za komentarze

pozdrawiam

 

 

Link to post
Share on other sites

Witam,

kupiłem niedawno LG34UM88C i zrobiłem test w całkowitej ciemności:

 

1) jasność i kontrast 30 - podłączony po  hdmi bo mój laptop nie ma dvi

 

c39b5687c3e1.jpg

 

10c2e0067d62.jpg

 

ef918c39cf9b.jpg

 

2793fe4c5d6d.jpg

 

7bcdb6eab51e.jpg

 

2) jasnosc i kontrast 50 - podłączony po  hdmi bo mój laptop nie ma dvi

 

893a280df47f.jpg

 

fc0204be5492.jpg

 

9567b2bd419e.jpg

 

e84ffc414aa5.jpg

 

f25628939917.jpg

 

d6324cd5b815.jpg

 

eada4bf2c69b.jpg

 

co możecie powiedzieć - to mój pierwszy monitor od czasu flatrona 24 cale ... (około 13 lat)

 

dzięki z góry za komentarze

pozdrawiam

Jak dla mnie rewelka, parwie w ogóle nie widać BLB. A widok ze skosa od góry olej, bo nigdy nie będziesz patrzył w ten sposób na monitor.

Link to post
Share on other sites

Jak dla mnie rewelka, parwie w ogóle nie widać BLB. A widok ze skosa od góry olej, bo nigdy nie będziesz patrzył w ten sposób na monitor.

Dzięki za komentarz zawsze własne odczucie subiektywne ...

Jedynie lewy dolny róg w tych ciemnościach wydaje się być białawy ale jak na ips to powinienem być zadowolony.

Jeśli ktoś chce coś dorzucić chętnie posłucham

Dzięki Bakak

Link to post
Share on other sites

Dzięki za komentarz zawsze własne odczucie subiektywne ...

Jedynie lewy dolny róg w tych ciemnościach wydaje się być białawy ale jak na ips to powinienem być zadowolony.

Jeśli ktoś chce coś dorzucić chętnie posłucham

Dzięki Bakak

jest bardzo dobrze, w normalnym użytkowaniu nie powinieneś tego widzieć ;)

Link to post
Share on other sites

No ale mamy bezramkowy cud, 1mm (ktory okazuje się 1 centymetrem w praktyce), mamy przepiękny led (z tyłu monitora), kosmiczne nóżki podstawki na pół biurka... Pewnie nowy jupiter wygląda jak młodszy brat bolida formuły 1 za to...myślę, że jesteś niesprawiedliwy i nie doceniasz  ;) ;)

 

Najlepsze są opinie niektórych, że wymaganie jednorodnej czerni/podświetlenia w monitorze za tak marne pieniądze (jak 3 k pln) jest kompletnie niedorzeczne i jak chce sie to mieć to trzeba wydać 7-8K. Ludzom poryło w głowie i mając takich (wytresowanych) konsumentów produkuje sie adekwatny (zyskowny) produkt.

 

Taaa... Tak samo jak z plazmami, które wręcz siłą chciano usunąć z rynku i to uczyniono. Ponoć były drogie w produkcji, nieopłacalne. Ponoć zużywały dużo prądu. Moja plazma ma chyba 8 lat, ostatni wypust plazm Panasonic, wielu mi mówiło, olej plazmę, teraz tylko oled będzie królem, poczekaj tylko "trochę" aż stanieją i się upowszechnią, bo jak plazmy odejdą to oled będą standardem jakości. Minęło 8 lat, oled kosztują 2x tyle co kiedyś plazmy, prądu z tego co czytałem wcale wiele mniej od plazm nie pochłaniają i wciąż standardem nie są i cena przekracza znacznie budżet zwykłego zjadacza chleba. Czy obraz mają lepszy? Możliwe, ale po tych 8 latach wielkiego szału z tą lepszą jakością wcale nie ma, natomiast cenowo przepaść... Nie mam zamiaru zmieniać mojej plazmy póki się sama nie rozleci. W monitorze niestety 22" to już za mało, do tego jedynie 1680x1050 rozdziałka, wiec muszę zmienić bo mnie po prostu drażni, a potencjalnym niewykorzystaniu możliwości nowoczesnego sprzętu pc nie mówiąc.

Link to post
Share on other sites

cześć

jest bardzo dobrze, w normalnym użytkowaniu nie powinieneś tego widzieć ;)

 

jest to tylko widoczne przy całkowicie pogaszonych światłach - w dzień nie ma z tym problemu, nie wiem jak będzie jak przełacze się na DVI i odświeżanie wzrośnie z 30 do 60 MHz (lepiej poiwnno być czy gorzej albo bez znaczenia :) )

 

Najważniejsze właśnie Twoje subiektywne odczucia plus zdjęcie zawsze wyolbrzymia. Dla mnie to byłby zwrot (oczywiście bazując na zdjęciu jedynie), ale ja jestem ekstremalnie przeczulony na blb :)

 

w krótkim czasie ciężko jednoznacznie stwierdzić że jest to sprzęt wadliwy w tym kontekście. Jkak wspominałem przesiadłem się ze starego flatrona kilkunastoletniego i na początku nie wiedziałem co to BLB w ogóle, po kilku dniach zacząłem przeglądać fora na temat monitorów by mieć pojęcie co sprawdzić itd. i wtedy natknąłem się na problem BLB. Więc wniosek z tego taki że w ogóle na początku mi to nie przeszkadzało.

Zdjęcia robione przy całkowicie pogaszonym świetle, na ustawieniach z wyłączoną lampą telefonem huawei P9 lite (ustawienia jakieś auto pewnie bo nie ma trybu manual)

Pracuje na monitorze w dzień - wieczorem to ti tak jakaś lampka. Całkowite ciemności to jedynie gry lub film - ale z drugiej strony patrząc w gry nie gram :) a filmy to na tv oglądam (notabene LG IPS :) )

Link to post
Share on other sites

cześć

 

jest to tylko widoczne przy całkowicie pogaszonych światłach - w dzień nie ma z tym problemu, nie wiem jak będzie jak przełacze się na DVI i odświeżanie wzrośnie z 30 do 60 MHz (lepiej poiwnno być czy gorzej albo bez znaczenia :) )

Nie powinno mieć to najmniejszego znaczenia.

 

Co do BLB, to wiele osób demonizuje ten efekt. Sugeruj sie własnymi odczuciami. Jak ci coś nie przeszkadza to znaczy ze wszystko jest OK ;-)

Link to post
Share on other sites
  • 11 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...