Skocz do zawartości

Planowany zakup i9 9900k + mobo?


Recommended Posts

Witajcie.

Niestety, ale moja płyta główna jest uwalona i czasami powoduje to niestabilność systemu. Zastanawiam się nad jej wymianą, a jako, że siedzę na intelu to myślę o inwestycji w z390, żeby za rok kupić i9 9900k (czyli najmocniejsze co będzie można dostać w sockecie). W przyszłości chciałbym zakupić kartę rtx 3080 (Jeżeli takie nazewnictwo się przyjmie).

Stąd moje pytanie czy obecny zasilacz wystarczy (zakładając, że 3080 będzie ciągnąć tyle prądu ile 2080) i jakie mobo wybrać?

Obecny zestaw:

I5 8600k @4.9ghz + Dark Rock Pro 4

Asrock z370 extreme4

Gskill ripjaws V 4x8 gb 3200mhz cl16

Gtx 970 Zotac AMP extreme core edition

Seagate barracuda 7200.12 500gb

WD Caviar Blue 1tb

Plextor m6s 120 gb

IRDM Ultimate 480 gb (NVME)

Phanteks Enthoo Luxe + 2x Silent Wings 120mm PWM + 3x Silent Wings 140mm + 2x Silent Wings 140mm PWM

Seasonic Prime Ultra 650W Gold

Czy zasilacz wystarczy to dla mnie kwestia najważniejsza. Nie mam zamiaru go wymieniać, więc wolę zrezygnować z upgrade'u. Jeżeli wystarczy to jakie mobo? (Taichi z390?) jeżeli nie starczy to wezmę gaming k6.

Dzięki za odpowiedzi.

Link to post
Share on other sites

Aorus Master z Z390 to jest w sumie najlepszy wybór, chyba że bardzo chciałbyś np. 10 Gbit LAN. Sam mam, więc mogę potwierdzić, że płyta jest naprawdę okej, vrm - jak wyżej - najlepszy z tej generacji, mimo zastosowania 40A IR3553, ale 12 faz i porządny heatsink to rekompensują i dual bios, który tutaj możesz ręcznie przełączać (wcześniej często stosowali tylko 'automatyczny'). A jeśli chciałbyś kupować jakieś listwy drgb, to zmienili już swoje złącze na takie samo jak u Asusa i MSI. Tylko włącznik jest w, powiedzmy, dziwnym miejscu, ale to raczej nie jest jakiś problem. Poza tym, z jakichś własnych dodatków, ma np. możliwość ładowania QC3.0 przez frontowe usb po podłączeniu.
A jak chcesz wiedzieć coś więcej, polecam pooglądać Buildzoida.

  • Popieram 3
Link to post
Share on other sites

Jak najbardziej, da się to tak podsumować. Chodziło mi tylko o to, że gb czasem odwalał dziwne rzeczy, ale tutaj jest już normalniej.
Oczywiście - o czym zapomniałem wspomnieć - tragiczny bios się dalej nie zmienił, ale do każdego można się przyzwyczaić.

BTW, od razu zaznaczę - nie oglądałem tej konkretnej recenzji, ale jeśli mówimy o "tym" vbt, to ogólnie nie sugerowałbym się gościem, przynajmniej wcześniej wydawał się robić wszystko "pod publiczkę" i się przechwalał. Natomiast zdecydowanie najlepsze (zwłaszcza pod względem przeglądu vrmu) robił właśnie Bulidzoid, czy to na swoim kanale, czy na GN.

Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

Odświeżając temat. Zakupiłem już mobo i będę się zabierał za montaż w zestawie.

Pytanie do użytkowników lub osób obeznanych. Co warto zainstalować?

Pobrałem sterowniki audio, chipset, lan, Sata/Raid (bez intel optane memory - nie korzystam), Wlan.

Nie pobierałem sterownika vga, BT i Intel optane memory.

Wszystko pobieram ze strony :https://www.gigabyte.com/Motherboard/Z390-AORUS-MASTER-rev-10#support-dl

Aktualizować Bios?

Dzięki za odpowiedzi.

Link to post
Share on other sites

Odświeżając temat. Zakupiłem już mobo i będę się zabierał za montaż w zestawie.

Pytanie do użytkowników lub osób obeznanych. Co warto zainstalować?

Pobrałem sterowniki audio, chipset, lan, Sata/Raid (bez intel optane memory - nie korzystam), Wlan.

Nie pobierałem sterownika vga, BT i Intel optane memory.

Wszystko pobieram ze strony :https://www.gigabyte.com/Motherboard/Z390-AORUS-MASTER-rev-10#support-dl

Aktualizować Bios?

Dzięki za odpowiedzi.

Wszystkie stery masz w windows update więc tylko straciłeś czas. Zaktualizuj bios.

Link to post
Share on other sites

to co , rozumiem, że posiadając najświeższy win10, nie potrzeba instalować tego wszystkiego badziewia ? Tylko najnowszy bios....

 

https://www.gigabyte.com/Motherboard/Z390-AORUS-MASTER-rev-10#support-dl-driver

Wszystkie aktualne stery masz w uaktualnieniach systemu. Minust jest taki że WU nie instaluje oprogramowania karty dzwiękowej co generalnie jest przydatne. Dla mnie to temat typu: "kupiłem sobie sprzęt i chcę sie pochwalić"

Link to post
Share on other sites

A umiesz czytać ze zrozumieniem? Jaki był temat sam w sobie?

Jakoś windows update nie pobrał mi chociażby sterowników chipsetu - windows jest zaktualizowany, legalny i aktywowany.

Gdybym chciał się chwalić, to wybrałbym coś ciekawszego niż komputer ;)

Link to post
Share on other sites

Ja się zabezpieczyłem przed instalacją płyty. Dysk systemowy do sformatowania, a na drugim miałem wszystkie stery. Więc bez problemu wszystko zainstalowałem. W gruncie rzeczy to winda chyba nic mi z automatu nie zainstalowała, bo nie przypominam sobie komunikatu, żeby dany sterownik już był zainstalowany.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...