Skocz do zawartości

Uwaga, ta strona używa Cookies
Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.
Dowiedz się więcej    
Akceptuję
Zdjęcie

Chłodzenie komputera

Kurz filter chłodzenie

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

#1 mystarnos

mystarnos
  • Bywalec

• 133 postów

Napisano 12 grudzień 2018 - 14:57

Cześć wszystkim.

Jako że zima idzie. To teraz na tapecie jest temat chłodnego i czystego wnętrza obudowy.

Posiadam obudowę jak w opisie (Cyclone Enea e30)

Priorytetem podczas zakupu była kompaktowość i estetyka wyglądu. Ale bez ledufff bo raczej nie jestem ich zwolennikiem.

Po czasie okazało się że obudowa nie została do końca przemyślana.

Wnętrze się kurzy i grzeje.

Na topie nie ma żadnego otworu/grila którym mogło by sie dostać powietrze do środka.

(poza zaślepionym otworem na napęd)

Plan jest taki:

dodać 1 wentylator na top.

dodać filtr przeciwkurzowy na top.

Pytanie czy to wystarczy? Czy trzeba będzie w panelu przednim dorobić otwory wlotowe powietrza?

czy jest gdzieś zaślepka na napęd z takimi otworami?

I czy jak będą dwa mocne wiatraki wlotowe to na tyle tez trzeba dać mocniejszy wiatrak aby wyrzucał ciepłe powietrze z obudowy. 

Mógłbym kupić lepszą budę z kompletnym rozwiązaniem mojego problemu, ale na pudle stoi kolumna i do krawędzi biurka zostało mi z 0,5 centymetra.

Chyba że jest jakaś obudowa dobrze chłodzona z filtrami do powiedzmy 200 plnów.

Możliwa wysokość to 41 cm.

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

• 0

CPU: RYZEN 5 1500x@3,7; SPC Fortis 3 v.2; MOBO: MSI B350 PC MATE; RAM Corsair 4x 4Gb; GPU Gigabyte RX 480 G1 Gaming 4 GB; SSD1 Plextor 256 M.2 PCIe PX-256M8PeGN; SSD2 KIngston 120; HDD Seagate 500; Power Chieftec 500W; Buda Cyclone Enea E30W. 

#2 TheSimon

TheSimon
  • Bywalec

• 82 postów

Napisano 12 grudzień 2018 - 16:01

Kazdy dodatkowy przewiew bedzie na pewno lepszy niz jego brak - możesz dołączyć wiatraki ale tam gdzie masz slot na naped bedzie to srednio wygladalo po zdjeciu zaslepek + trzeba bedzie zamontowac filtr.
Ogolem wlot jak i wylot powietrza są ważne, acz stawiałbym na wylot bo lepiej wyciągać gorące powietrze z budy (poczytaj o konfiguracji push-pull)

Lepszym rozwiazaniem byloby kupno nowej obudowy ale niestety, przegladajac wstepnie xkom z twoimi kryteriami to nie ma NIC ciekawego w tej cenie. Mysle ze tak kompaktowej obudowy z dobrym przewiewem i to do plyty ATX to zbyt tanio nie znajdziesz. Pierwszy wybor jaki znalazlem ktory wyglada rozsadnie to:

https://www.x-kom.pl...tis-czarny.html

Ale to prawie 400 zl.

Do 200 jest tylko staromodna obudowa, do tego pewnie kiepskiej jakosci:
https://www.x-kom.pl...wer-czarna.html

Jedyne co za nia przemawia to cena i filtry z przodu + dwa otwory wylotowe z tylu co moglo by dac nieco lepszy przewiew.

EDIT:

Lepiej chyba wyjdzie ci jakos wyciac otwory na topie tej obudowie co masz i tam wrzucic wiatraki ;P

Użytkownik TheSimon edytował ten post 12 grudzień 2018 - 16:06

• 0

CPU: i5 8600k @ 4.9GHz/1.30v -1 AVX Offset / Scythe Mugen 5 Rev. B | GPU: ASUS ROG Strix GTX 1080Ti OC 1950MHz@0.975V +400MHz Mem | Mobo: Asrock Z370 Extreme4 | RAM: 2x 8GB G.Skill Ripjaws V 3200MHz CL16 | SSD: Goodram Iridium Pro 480GB | HDD: Seagate ST1000DM3 1TB | PSU: Seasonic Focus Plus Gold 650W | Case: SPC Aquarius X70W @4 fans | KB: Coolermaster Masterkeys Pro L GeForce GTX Edition CherryMX Red | Mouse: Razer Basilisk

#3 choleryk65

choleryk65
  • Maniak

• 2009 postów

Napisano 12 grudzień 2018 - 21:49

Ta staromodna obudowa ma lepszy obieg powietrza niż ten Cyklone. Proponuje zakup obudowy, będzie mniej problemów niż przerabianie tego piekarnika, aczkolwiek znaleźć coś sensownego w granicach 200 zł. i do tego o wysokości do 41cm nie będzie łatwe. Najtańsze rozwiązanie to kupno zaślepek mesh, ale i tak obieg będzie marny. Szukaj używanej Lian LI PC-A05, to jedyna mi znana dobra obudowa do 41 cm.

O mają w nawet dobrej cenie, ale za 280: https://www.morele.n...-a05fna-519497/

Użytkownik choleryk65 edytował ten post 12 grudzień 2018 - 22:18

• 0

#4 mystarnos

mystarnos
  • Autor tematu
  • Bywalec

• 133 postów

Napisano 14 grudzień 2018 - 18:01

Na ten moment dodalem drugi wiatrak z przodu. Z tyłu wymieniłem 80 na 92 mm. Do tego filtr z pudełka worków do odkurzacza (zobaczymy jak to działa) i nawierciłem 9 otworów 10 mm na topie obudowy. Pójdzie tam też siateczka. Myślę też aby otwornicą zrobić otwór większy i wtłoczyć w tenże siateczkę czarną do zamaskowania. Czas na testy:)

• 0

CPU: RYZEN 5 1500x@3,7; SPC Fortis 3 v.2; MOBO: MSI B350 PC MATE; RAM Corsair 4x 4Gb; GPU Gigabyte RX 480 G1 Gaming 4 GB; SSD1 Plextor 256 M.2 PCIe PX-256M8PeGN; SSD2 KIngston 120; HDD Seagate 500; Power Chieftec 500W; Buda Cyclone Enea E30W. 

#5 choleryk65

choleryk65
  • Maniak

• 2009 postów

Napisano 14 grudzień 2018 - 18:07

A mają te wentylatory skąd pobierać chłodniejsze powietrze? Wymiana wentylatorów na wylocie coś może pomóc. Kratka na topie ma o tyle sens, gdybyś miał możliwość umieszczenia tam dodatkowego wentylatora.
  • 0

#6 mystarnos

mystarnos
  • Autor tematu
  • Bywalec

• 133 postów

Napisano 14 grudzień 2018 - 18:57

Dodałem, teraz są dwa 120 mm wiatraki. Póki co otworków jest mało ale tak jak pisałem wyżej. Dowiercę otwornicą większe. 

• 0

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: Kurz, filter, chłodzenie

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych