Skocz do zawartości

Płyta główna + procek do 400zł, co wybrać?


Recommended Posts

Witam.
Kilka dni temu spaliłem płytę główną xD (zwykły niefart)
Co mi się ostało:
Grafa - N430GT - MD1GD3/LP2 (niestety póki co muszę ją przemęczyć aczkolwiek planuję coś nowego)
Ram - 2x 4GB DDR3 10600 
Procek - Dual core (nie planuje go montować)
Dysk - 500GB Seagate  ST500DM002 (zostaje)
Zasilacz - LC-Power LC500H-21 V2.2 (w przyszłości planuję wymianę na coś lepszej firmy)
Płyta główna - brak 
 
Komputer ma służyć do lekkich gier typu metin/the forest/LoL oraz głównie przeglądania internetów :D
Co do ceny, chciałbym się zmieścić w przedziale 350-450zł.
Co do grafy z powodu braku środków musi pozostać bez zmian do czasu.
Planowałem kupić tylko Płytę głw. + procek, na alledrogo sporo ofert widziałem, aczkolwiek zawsze lepiej jest się poradzić specjalistów.
Niestety sam już nie wiem :/
Link to post
Share on other sites

Jak ma być po taniości, to: https://allegro.pl/oferta/plyta-glowna-p8h67-m-le-procesor-i3-2120-7717009172

 

i3 2-giej generacji ogarnie bez problemu wspomniane gierki i codzienny użytek (umówmy się, przy gt430 to się w ogóle będzie nudzić). A za część pozostałych hajsów ssd, to będzie konkretny zauważalny boost.

 

Jak ma być przyszłościowo to za to 450zł można już kombinować i5 4-tej generacji i jakąś płytę H81/B85, ale to tak z kopką i trzeba szukać, bo ciężko o dobre okazje na allegro.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Myślałem o tym
https://allegro.pl/plyta-glowna-intel-dq67sw-u-3-0-ddr3-procesor-i5-i7567635220.html
lub o tym 
https://allegro.pl/zestaw-ecs-h61h2-lm3-intel-core-i5-2400-cooler-i7658813340.html
nie wiem czy różni się to czymś :D
ale chyba przepłacam, choć za kupno takowego zestawu osobno wyjdzie drożej.

Tak przy okazji, jakbym chciał ulepszyć grafę w kosztach ok. 400zł co byś polecił?
Kupować win 10 czy 7?
Osobiście 7 chyba będzie do gier bardziej wydajna, ale wolę spytać :D
Dzięki za pomoc.

Edytowane przez 5227756
Link to post
Share on other sites

Athlona 200GE i go podkręcić: 230zł

https://www.ceneo.pl/70003048

MSI B350M PRO-VD PLUS 251zł

https://www.ceneo.pl/55898536

używane CRUCIAL 2x4GB DDR4 2400MHz  125 zł i podkręcić je pod korek

https://allegro.pl/super-pamiec-crucial-2x4gb-ddr4-2400mhz-krakow-i7709584555.html

Razem ci wyjdzie 606zł

Za tego Geforca może weźmiesz 30-50zł jeśli znajdzie się kupiec, 4GB DDR3 widziałem na allegro po 89zł to miałbyś 180zł plus może coś za procesor. 

I w tym momencie masz nowoczesny dwurdzeniowy czterowątkowy procesor z wbudowana grafiką która radzi sobie z esportem i można pograć w najniższych detalach w 720p w normalne współczesne gry. No i przede wszystkim masz platformę na którą jeszcze przez dwa lata możesz wstawiać nowe procesory - innymi słowy zamiast pchać się w zabytki Intela które ci pewnie ktoś podpowie masz tu świeży sprzęt i ścieżkę upgradu na przyszłość. Tu masz porównanie integry w tym Athlonie do twojego Geforca:

https://gpu.userbenchmark.com/Compare/Nvidia-GeForce-GT-430-vs-AMD-RX-Vega-3-Ryzen-iGPU/m7745vsm511366

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

@up, zwróć uwagę, że to 125zł jest za 1 kostkę DDR4. Nie ma szans dostać 8GB DDR4 w tej cenie, 220, 250zł trzeba liczyć jak nic. 120zł to można wziąć za DDR3.

 

Ogólnie moim zdaniem przejście na nowszą podstawkę i ram jest niewykonalne w tym budżecie. No i umówmy się, taki 200GE też królem osiągów nie jest, kasują go w grach Haswellowe i3 i Skylake'owe Pentiumy. Grafa zintegrowana faktycznie lepsza i sprawdzi się lepiej niż biedny gt 430, ale skoro ma byc na jakiś czas i grafa do zmiany to jest takie trochę pakowanie się w ślepy zaułek - ani procka nie masz mocnego, ani żadnej korzyści z przyzwoitej integry. Gdyby się udało do 2200G doskoczyć to inna gadka, ale - jak mówię - nierealne w tym budżecie.


Osobno będzie taniej, a jak nie taniej, to na pewno bardziej optymalnie jeżeli chodzi o jakość. Pierwsze to bardzo obcięta płyta z jakiegoś gotowca, druga też nie jest jakaś wybitna.

 

Ja bym szła mimo wszystko w Haswella, opcji na później więcej.

 

https://allegro.pl/asus-b85m-g-lga1150-ddr3-sata3-usb3-i7718051290.html

https://allegro.pl/procesor-intel-core-i3-4150-2-x-3-5ghz-lga-1150-i7719266358.html

 

Można też płytą zejść na H81 z dwoma slotami ram (jak nie planujesz nic dokładać na razie): https://allegro.pl/plyta-glowna-msi-h81m-p33-s1150-gw-i7718011911.html

 

Można kombinować też z i5, na allegro co prawda nie ma w racjonalnych cenach, ale tu na forum i na olx czasami idzie kupić 4460 poniżej 300zł

https://www.olx.pl/oferta/procesor-intel-i5-4460-CID99-IDxOI2F.html#451f81fb10

 

 

Tak przy okazji, jakbym chciał ulepszyć grafę w kosztach ok. 400zł co byś polecił?

GTX960 4GB idzie czasami dostać poniżej 400zł i to chyba najlepsza opcja w tym budżecie. Pod warunkiem, że twój zasilacz ogarnie.

 

Kupować win 10 czy 7?
Osobiście 7 chyba będzie do gier bardziej wydajna, ale wolę spytać :D

Części gier już nawet nie odpalisz na 7 w dzisiejszych czasach. Jeżeli kupisz jakiś w miarę nowożytny sprzęt to różnicy w wydajności między 7 a 10 nie zobaczysz, a przynajmniej masz wsparcie i aktualizacje.

 

Ale jezeli masz zamiar teraz kupować grafikę i masz budżet na oba, to może faktycznie warto się zastanowić nad przeskoczeniem na coś bardziej nowoczesnego, chociażby i na integrę 2200G/2400G. Na ten moment wydajności będzie mniej, ale za to nie kupujesz martwej podstawki.

Edytowane przez iamnotreal
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Tak przy okazji, jakbym chciał ulepszyć grafę w kosztach ok. 400zł co byś polecił?

Ja na eBay wyrwałem tydzień temu Radeona R9 285 za 53 Euro czyli jakieś 230zł

 

 

 

kasują go w grach Haswellowe i3 i Skylake'owe Pentiumy.

Po podkręceniu do 3,8GHz ten Athlon idzie łeb w łeb z droższym o ponad 100zł Pentiumem G5400 Coffy Lake a ty mi tu bajki opowiadasz o Haswellach i Skylakach.

Podstawową wadą kupowania Sandy Bridge jest to że te procesory gdy się ich nie podkręci do ponad 4 GHz są wolne. Miałem Xeona Sandy Bridge E3-1245 4 rdzenie 8 wątków 3,2GHz trurbo do 3,7 czyli odpowiednik i7-2600. Przesiadłem się na Ryzena 5 2400G i komputer dostał skrzydeł pomimo tego że ma taką sama ilość rdzeni i wątków oraz zbliżone zegary 3,6 do 3,9 turbo to Ryzen jest wydajniejszy o ok 30% zarówno w zastosowaniach single jak i multi. A wcześniej miałem i3-4170 czyli jednego z najmocniejszych i3 Haswell i wiesz co ? To nie jest żaden cud miód ten Xeon Sandy Bridge okazał się zauważalnie wydajniejszy w codziennych zastosowaniach. Pewnie że najlepiej było by kupić przynajmniej Ryzena 3 2200G albo takiego jak ja mam 2400G  a najlepiej Ryzena 2600 i jakąś kartę graficzną bo to byłby zestaw na lata. 

 

 

 

Kupować win 10 czy 7?
 

Na nowych prockach Windowsa 7 nawet nie zainstalujesz bez przygotowywania płytki instalacyjnej z dodatkowymi sterownikami itp. Niestety Windows 10 to zło ale nie bardzo jest jak to zło obejść. A odnośnie samej wydajności to zasadniczo nie ma różnic w wydajności.

Edytowane przez kombajn
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dziękuję wszystkim za pomoc i świeże spojrzenie :D
Długo nad tym myślałem, w nowsze produkcje nie gram, gdyż czas mi na to nie pozawala.
Wymagań dużych nie mam, to co potrzebuję hulało dobrze, nawet na starym zestawie.

Ostateczna decyzja:
- Socket LGA 1155
- Grafa do zmiany (pewnie w przeciągu 2/3 miesięcy)
- Zdecydowałem się na INTEL CORE i5-2400 (może i głupia decyzja lecz moja ostateczna)
- Płyta główna do znalezienia, rezygnuję z tych linków które podałem oraz kupuję osobno.

Nie zamierzam upgrade'ować, także pchanie się w dodatkowe koszta jest bez sensu.
Pytania w stylu "jaka płyta pod i5-2400" są zbędne, na tym forum jest sporo takich tematów :D

Także, to chyba wszystko, raz jeszcze dziękuję za pomoc.

Informacja dla osób które szukają tu pomocy z podobnym problemem/pytaniem,
wybrałem tę opcję tylko dlatego, iż nie zamierzam pc'ta dalej upgrade'ować.
Proszę, nie sugeruj się moją decyzją, zapewne nastanie dzień w którym będziesz chciał mu coś
dokupić, bądź zmienić, pomyśl o tym zawczasu by nie nadziać się na dodatkowe koszta.

Do następnego <3

Edytowane przez 5227756
Link to post
Share on other sites

szukaj i7 2600 + jakiś medion z alle

 

przy dobrych wiatrach w 4 paczkach się zmieścisz ;)

 

tylko te mediony czasami nie lubią się z grafami od amd

ale gdzieś tu na forum jest temat jak to ogarnąć

sorki że nie wskażę ale jestem na ciężkiej bani :D

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Aktualizacja postu z wcześniej :D
Dorwałem płytkę główną MSI B75MA-P45 + procek i5-3570 w całkiem dobrej cenie (470 z kosztami wysyłki itp)
Myślę nad kupnem, jakieś zastrzeżenia?

Ps.
W obudowie mam zamontowany wentylator (dodatkowy) więc problem z grzaniem mam z głowy (chyba).

Ed.2
i7 2600 wykracza poza mój portfel, a gdzie do tego jeszcze płyta głw.
używki średnio 400zł +-50zł, aczkolwiek znalazłem kilka aukcji niestety są bardzo niepewne.

Edytowane przez 5227756
Link to post
Share on other sites

Te procesory będą się nudzić przy tym dysku, nie grając w gry moim zdaniem chybiony wybór. Polecam SSD nie dużego za przystępną cenę podobno są takie, a nawet używki. Ale nie powiem jakie modele bo się nie znam.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

 

używki średnio 400zł +-50zł, aczkolwiek znalazłem kilka aukcji niestety są bardzo niepewne.

 

Popatrz na olx w pobliżu, widywałam już <300zł, nawet i za 250zł się zdarzały. Możesz też patrzeć na 4c/8t xeony pod 1155, taki E3-1245 to praktycznie ten sam procesor co i7.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Tylko powiedzcie po cholerę mu I7 czy Xeon do podanych zastosowań? Pieniądze w błoto wyrzucone, I5 w zupełności wystarczy, a zaoszczędzone pieniążki warto zainwestować w SSD, jak Koxsu radził. Na pewno lepszą opcja będzie zestaw z I5 plus SSD niż zestaw z I7/Xeon i zostanie na HDD

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Jak platforma ma nie być zmieniana przez dłuższy czas, to inwestycja w większą wydajność startową może nie być głupim pomysłem.

 

SSD są spoko, wiadomo, ale spoko jest też mieć za 5 lat jeszcze tyle wydajności, żeby coś tam odpalić. A dyski tanieją i zdecydowanie łatwiej za chwilę dołożyć dysk (chociażby 120gb, co już teraz można dostać za <100zł), niż wymieniać platformę.

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...