Skocz do zawartości

Komputer do grafiki Pakiet Adobe Ligtroom CC, Photoshop CC, 10-11k PLN


Recommended Posts

Dałbym jeszcze mniejszy osobny na system i soft, chociażby M8P od Plextora oraz jeden SATA z dość dobrym zapisem pod scratch co byś nie zapisywał śmieci na tym 970 Pro. 

 

Wezmę pod uwagę Twoje propozycje :) Myślę, że tak jak pisałeś w wcześniej 240-256 GB na śmieci starczy :)

Link to post
Share on other sites

Zapewne nieco "namieszam"... Do pracy i okazjonalnego grania oparłbym platformę na i7-9800X + Asrock X299 Taichi + 4x8GB TridentZ 3200MHz CL14.

Mocna sekcja zasilania, 10 SATA, dobrze przemyślany układ gniazd płyty. CPU 8/16, dość wysokie takty, 44 linie PCIE, RAM z niskim CL na B-die. 

Choć sam używam podobnego zestawu do prac naukowych to znakomicie się spisuje w zadaniach graficznych. 

Nie namawiam na GPU Quadro ze względu na specyfikę zastosowań i cenę.  :)

Link to post
Share on other sites

 

 

MSI GeForce RTX 2070 GAMING 8GB GDDR6 2 600,00
 

 

Grafika dobry wybór os MSI.  Niskie temperatury i niski hałas.

 

Odrobinę lepszy model od Armora. 

 

Co do obudowy pomyśl nad Phanteks Evolv X. Sam ją nabyłem. Obudowa po prostu wymiata.  Kosztuje swoje,ale wiesz za co płacisz.

Link to post
Share on other sites

Zapewne nieco "namieszam"... Do pracy i okazjonalnego grania oparłbym platformę na i7-9800X + Asrock X299 Taichi + 4x8GB TridentZ 3200MHz CL14.

Mocna sekcja zasilania, 10 SATA, dobrze przemyślany układ gniazd płyty. CPU 8/16, dość wysokie takty, 44 linie PCIE, RAM z niskim CL na B-die. 

Choć sam używam podobnego zestawu do prac naukowych to znakomicie się spisuje w zadaniach graficznych. 

Nie namawiam na GPU Quadro ze względu na specyfikę zastosowań i cenę.  :)

 

Czy to czasem nie wyjdzie wydajnościowo to samo tylko, że na innej platformie ?? GPU raczej pozostaje konsumenckie :)

 

 

 

Grafika dobry wybór os MSI.  Niskie temperatury i niski hałas.

 

Odrobinę lepszy model od Armora. 

 

Co do obudowy pomyśl nad Phanteks Evolv X. Sam ją nabyłem. Obudowa po prostu wymiata.  Kosztuje swoje,ale wiesz za co płacisz.

 

 

Czy w/w obudowa nadaje się na build pod wodowanie CPU,GPU oraz MB ?? Czy zmieści się w niej dużo gratów ??

Link to post
Share on other sites

Należy wziąć pod uwagę, że platforma HEDT umożliwia szerszą rozbudowę jednostki. Włączając w to obsługę 4-ch kanałów RAM i rozbudowy tychże do 128GB, 10 złącz SATA, obsługi CPU powyżej 8, 10, 12, 16 rdzeni... Mając do dyspozycji 44 linie PCIE procesora, możliwość łączenia GPU w SLI z pełnym wsparciem. Do tego 3 gniazda M.2 NVMe.

Cena natomiast niewiele odbiega od najnowszych CPU i topowych płyt konsumenckich. Lecz jak zawsze... Wybór należy do wyborcy.  :D

Obudowy Phanteks są świetnym wyborem do wodowania. 

Edytowane przez voxcordi
Link to post
Share on other sites

Mając do dyspozycji 44 linie PCIE procesora,

 

W przypadku i9 9900k jest to 16 linii do dyspozycji, czyli każde dodatkowe urządzenie to 1 linia czy więcej ?? Jak w takim razie założone przeze mnie podzespoły wypłyną na liczbę linii PCIE procesora ?? Czy będzie coś mocno ograniczone ??

Link to post
Share on other sites

Nic nie będzie ograniczone wejście w x299 jest bez sensu 9800x kosztuje 600 zł więcej płyty pod 2066 też nie są tanie, wg mnie to słaby pomysł zważając że będziesz używał głównie procesora do pracy, platformę x bierzesz jak chcesz robić sli bo wtedy linie PCIe się liczą, lub jeżeli chcesz więcej niż 8 rdzeni

Edytowane przez Liber25
Link to post
Share on other sites

Nic nie będzie ograniczone wejście w x299 jest bez sensu 9800x kosztuje 600 zł więcej płyty pod 2066 też nie są tanie, wg mnie to słaby pomysł zważając że będziesz używał głównie procesora do pracy, platformę x bierzesz jak chcesz robić sli bo wtedy linie PCIe się liczą, lub jeżeli chcesz więcej niż 8 rdzeni

 

Co w takim razie z większą ilością dysków NVMe ?? Czy to nie zabierze kolejnych linii ??

Link to post
Share on other sites

Trochę się zagłębiłem w temat i wygląda to tak, że procesor ma ogólnie 20 linii, 16 linii, które służą do połączenia z gpu (a raczej z samymi zlączami pci-express 3.0 ) oraz 4 linie które lecą do chipsetu, a sam chipset ma ich bodajże 24 linie do obsługi innych urządzeń. W momencie kiedy włożymy pierwszy dysk nvme nie ma problemu, jest wystarczająca ilość linii. Gorzej gdy dołożymy kolejny dysk nvme który potrzebuje kolejnych 4 linii. Oba dyski zaczną "walczyć" o te 4 linie połączone z chipsetem i podobno wydajność ich spada (jeżeli będą pracować jednocześnie), przy grach nie ma to znaczenie ale przy edycji video itp już ma. 

Edytowane przez sliski15
Link to post
Share on other sites

Trochę się zagłębiłem w temat i wygląda to tak, że procesor ma ogólnie 20 linii, 16 linii, które służą do połączenia z gpu (a raczej z samymi zlączami pci-express 3.0 ) oraz 4 linie które lecą do chipsetu, a sam chipset ma ich bodajże 24 linie do obsługi innych urządzeń. W momencie kiedy włożymy pierwszy dysk nvme nie ma problemu, jest wystarczająca ilość linii. Gorzej gdy dołożymy kolejny dysk nvme który potrzebuje kolejnych 4 linii. Oba dyski zaczną "walczyć" o te 4 linie połączone z chipsetem i podobno wydajność ich spada (jeżeli będą pracować jednocześnie), przy grach nie ma to znaczenie ale przy edycji video itp już ma. 

 

 

To w takim razie po co na płytach z chipsetem Z390 dają możliwość zainstalowania do 3 dysków NVMe ?? Kłoci się to z tym co napisałeś powyżej, bo kupisz sobie takie 3 dyski super wydajne, a tu się okaże, że będą mocno ograniczone...

Link to post
Share on other sites

Szczerze mówiąc nie jestem w stanie Ci na to pytanie odpowiedzieć, marketing i nic więcej.

 

Tutaj możesz znaleźć diagram, ale ogólnie tylko złącza PCI express są połączone bezpośrednio z procesorem. Co lepsze te 3 dyski będą "walczyć" o zasoby ze wszystkimi innimi urządzeniami kontrolowanymi przez chipset, a to połączenie DMI 3.0 ma przepustowość tylko 3.9 GB/s

https://www.anandtech.com/show/12750/intel-releases-z390-chipset-product-information

 

Ogólnie składam podobnego kompa i już nawet czeka na mnie i9 9900k do odbioru, ale coraz bardziej myślę o tym, żeby pójść w AMD Ryzen Threadripper 1950X i x399 bo tam wszystkie złącza m2 używają linii bezpośrednio z procesora

 

Tutaj dla porówniania jak to wygląda dla x399. Jak widać złącza nvme mają połączenie bezpośrednio z procesorem

 

https://www.guru3d.com/articles-pages/asus-rog-zenith-x399-extreme-review,2.html

Edytowane przez sliski15
Link to post
Share on other sites

Szczerze mówiąc nie jestem w stanie Ci na to pytanie odpowiedzieć, marketing i nic więcej.

 

Tutaj możesz znaleźć diagram, ale ogólnie tylko złącza PCI express są połączone bezpośrednio z procesorem. Co lepsze te 3 dyski będą "walczyć" o zasoby ze wszystkimi innimi urządzeniami kontrolowanymi przez chipset, a to połączenie DMI 3.0 ma przepustowość tylko 3.9 GB/s

 

Ok rozumiem, tylko pytanie jak to mocno wpływa na wydajność ogólnie na sprzęt ? czy będę to wyraźnie odczuwał jak urządzenia będą "walczyć" o zasoby ?? Czy to jest mierzalne ?

 

Jaką płytę główną będziesz kupował pod i9 9900k ??

Link to post
Share on other sites

zawsze można przejściówki PCI-e x4 -> M.2 kupić i podpiąć bezpośrednio pod CPU. 

Ogólnie DMI 3.0 ogranicza prędkość do około 3400MB/s, odczyt zapis wspólnie dla wszystkich SSD NVMe, 
Póki nie będziesz wykorzystywać ponad to w odczycie czy zapisie, to nie ma się czym przejmować, a raczej nie będziesz przecież... 

Link to post
Share on other sites

Ok rozumiem, tylko pytanie jak to mocno wpływa na wydajność ogólnie na sprzęt ? czy będę to wyraźnie odczuwał jak urządzenia będą "walczyć" o zasoby ?? Czy to jest mierzalne ?

 

Teoretycznie dopóki nie będziesz wykorzystywał maksymalnej przepustowości nie powinno być to odczuwalne, ale czytałem wątek w którym ktoś zrobił sobie RAID z dysków NVMe i miał problemy właśnie z "przycinaniem się systemu"

 

Jaką płytę główną będziesz kupował pod i9 9900k ??

 

Gigabyte z390 Aorus Master 

 

zawsze można przejściówki PCI-e x4 -> M.2 kupić i podpiąć bezpośrednio pod CPU. 

 

zgadza się, ale z takiego dysku nie da się zrobić dysku systemowego

 

 

 

 

Ja się teraz mocno zastanawiam cały czas co zrobić. Jestem teraz bardziej w stronę jednak AMD, bo później będę miał większe możliwości rozbudowy, bo zawsze można będzie wrzucić mocniejszego proca i nie trzeba będzie wymieniać całej platformy.

Link to post
Share on other sites

zawsze można przejściówki PCI-e x4 -> M.2 kupić i podpiąć bezpośrednio pod CPU. 

 

Ogólnie DMI 3.0 ogranicza prędkość do około 3400MB/s, odczyt zapis wspólnie dla wszystkich SSD NVMe, 

Póki nie będziesz wykorzystywać ponad to w odczycie czy zapisie, to nie ma się czym przejmować, a raczej nie będziesz przecież... 

 

Raczej nie... :)

 

Teoretycznie dopóki nie będziesz wykorzystywał maksymalnej przepustowości nie powinno być to odczuwalne, ale czytałem wątek w którym ktoś zrobił sobie RAID z dysków NVMe i miał problemy właśnie z "przycinaniem się systemu"

 

 

Gigabyte z390 Aorus Master 

 

 

zgadza się, ale z takiego dysku nie da się zrobić dysku systemowego

 

Ja się teraz mocno zastanawiam cały czas co zrobić. Jestem teraz bardziej w stronę jednak AMD, bo później będę miał większe możliwości rozbudowy, bo zawsze można będzie wrzucić mocniejszego proca i nie trzeba będzie wymieniać całej platformy.

 

Sprzęt pod i9 9900k już masz ?? Czy dopiero po jakimś czasie będziesz się przesiadał na stajnię AMD ?

 

Powiem Wam, że im więcej czytam tym więcej mam wątpliwości i tak na przykład:

 

Wszedłem w szczegóły techniczne procka i9 9900k i jest napisane na stronie Intela, że procek obsługuje pamięci DDR4-2666... To oznacza max częstotliwość czy jak, bo nie wiem już jak to czytać ?? Płyty główne z chipsetem Z390 obsługują znacznie większe częstotliwości pamięci RAM !! Jak to się teraz ma do specyfikacji procesora ??

Edytowane przez Tomashec
Link to post
Share on other sites

To ma być zestaw do LR/PS i mocniejszego proca niż 9900K nie ma i prędko nie będzie ze strony AMD, taktowanie i moc pojedynczego rdzenia zabija...

Został podany na pierwszej stronie układ dysków do tej roboty (2xNVMe i 1xSATA), wy toczycie zbędny ferment o coś co zostało już powiedziane.

 

 

 

zgadza się, ale z takiego dysku nie da się zrobić dysku systemowego

A ktoś tu będzie stawiał trzy systemy na osobnych NVMe czy co? 

 

Ile złożyliście zestawów do pracy, do obróbki wideo gdzie faktycznie na dyskach idzie przemiał? - żadnego?

Link to post
Share on other sites
Został podany na pierwszej stronie układ dysków do tej roboty (2xNVMe i 1xSATA), wy toczycie zbędny ferment o coś co zostało już powiedziane.

staram się wytłumaczyć jak tylko mogę, że DMI nie będzie tu ograniczać, a dla niedowiarków, zawsze można podpiąć bezpośrednio, jak na AMD, co jednak nic nie wniesie. 

 

 

zgadza się, ale z takiego dysku nie da się zrobić dysku systemowego

niby czemu, nie rozumiem...  nie ma to tu znaczenia, ale postawić system oczywiście można, gdyby się ktoś uparł podpinać przez przeplotkę (co jednak nie zrobi różnicy)

 

Trochę za dużo zbędnych losowych informacji rzucacie, jakby celowa dezinformacja. 

Link to post
Share on other sites

Sprzęt pod i9 9900k już masz ?? Czy dopiero po jakimś czasie będziesz się przesiadał na stajnię AMD ?

 

Nie mam, będzie albo jedno albo drugie.

 

staram się wytłumaczyć jak tylko mogę, że DMI nie będzie tu ograniczać, a dla niedowiarków, zawsze można podpiąć bezpośrednio, jak na AMD, co jednak nic nie wniesie. 

 

Przy kopiowaniu z jednego na drugi dysk już będzie, to tak na marginesie, chodzi mi tylko, żeby być tego świadomym, nic więcej.

 

 

niby czemu, nie rozumiem...  nie ma to tu znaczenia, ale postawić system oczywiście można, gdyby się ktoś uparł podpinać przez przeplotkę (co jednak nie zrobi różnicy)

 

 

Wygląda na to, że to kwestia BIOSU i obsługi dysków NVMe i faktycznie będzie bootowalny. Możliwe, że przeczytałem o tym w wątku gdzie ktoś chciał włożyć dysk NVMe przez adapter do płyty, która nie obsługuje tych dysków. 

 

 

Trochę za dużo zbędnych losowych informacji rzucacie, jakby celowa dezinformacja. 

 

Sorry, ogólnie nie taki był mój zamiar. Natrafiłem na wątek o tych liniach całkowicie przypadkowo i sam osobiście do tej pory nic o tym nie wiedziałem, i wiem, że chciałbym, żeby mi ktoś o tym wspomniał w moim temacie, dlatego stwierdziłem, że się tym tutaj podzielę. 

 

 

Jeżeli informacje przekazywałem  w sposób chaotyczny i niezrozumiały to przepraszam, chciałem jak najlepiej.

Edytowane przez sliski15
Link to post
Share on other sites

Słuchajcie, to najwyżej pozostanę przy konfiguracji jeden dysk NVMe, a reszta na SATA :D Nie będzie wtedy żadnych "kłótni" sprzętowych w całej mojej konfiguracji :D


Mam kolejne pytanie, tym razem w kontekście obudowy Phanteks Evolv X :) Czy w przypadku chęci montażu GPU równolege do płyty głównej będę potrzebował dodatkowy uchwyt czy na wyposażeniu obudowy już coś takiego jest. Sorki, że tak pytam w szczegółach, ale nigdzie nie mogę znaleźć takiej informacji :)

Edytowane przez Tomashec
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...