Skocz do zawartości

Procesor, płyta, ram, zasilacz do ok. 3000 zł


Recommended Posts

Cześć,

 

Mam do upgradu komputer PC. Wywalamy wszystko podstawowe tj. CPU, RAM, płytę i zasilacz. Zostaje GTX 1050Ti 4GB, dysk SSD 240GB i HDD 1TB oraz peryferia jak napęd i karta Wi-Fi na USB.

 

Do wydania na te 4 rzeczy jets około 3000zł (z małą elastycznością). To co znalazłem jako powiedzmy "zestaw" to:

 





 

Z tym, że zasilacz z tej samej serii, ale 650W. Chłodzenie zostaje z poprzedniego zestawu, gdzie jest Spartan 3 PRO HE1024. Powinno chyba dać rade i pasować jak sprawdzałem.

 

tera zpytanie do Was. Czy RAM pasuje, bo czytałem o jakichś profilach XMP, ale nie bardzo to ogarniam. Komputer generalnie do wszystkiego w tygodniu, w weekendy do pogrania. Ogrywane tytuły takie jak Wiedźmin 3, Far Cry, Skyrim, Lords of The Fallen, Grid, Assasins Creed, jakieś inne ścigałki. Z programów grafika rastrowa i wektorowa, czasem jakaś mała obróbka czy konwersja filmów.  Czasem jakaś maszyna wirtualna może się trafić do przetestowania jakiegoś rozwiązania. 

 

Teraz temat AMD. Obstawiałem tutaj Ryzen 7 2700X (nie dobierałem płyty i RAMu, bo na AMD nie znam się z bardzo).  Obejrzałem trochę filmów np. 

 



 

Doszedłem do takich wniosków (nie wiem czy dobrych ;p)

Do obsługi aplikacji i ogólnie komputera Ryzen wygrywa, ale w samych grach zostaje w tyle. Podobno jest bardziej proądożerny i potrzebuje "lepszych" pamięci, aby działać sprawniej i jest więcej problemów ze sterownikami.  Może ktoś ma i coś powie. Cenowo wychodzi o 170 zł na korzyść Ryzena, ale czy warto zakładając, że komputer podziała kilka lat?

 

Teraz temat 9-tej generacji:


 

Warto wg Was?

 

Ogólnie to co sądzicie o temacie, jakieś porady, sugestie, opinie? Wybralibyście jakieś inne podzespoły, te sa ok, nie są ok?

 

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

I7 8700 wypada lepiej zarówno w grach jak i montażu wideo z racji na obsługę Intel QSV czy grafice 2D/3D mocniejszy pojedynczy rdzeń i wyższe taktowanie gdzie w trybie turbo masz 4,6GHz, a dla wszystkich rdzeni 4,3Ghz.

 

CPU masz 50zł taniej Core i7-8700 /3.2GHz, 12MB, LGA1151, BOX/

Spartan Pro trochę słabo, będzie wysoki RPM, ale i tak lepiej niż na chłodzeniu boxowym.

 

RAM i MOBO ok, nie ma co przepłacać.

 

Generalnie tutaj 1050TI odstaje w takim zestawie i o ile będzie zmiana GPU za kilka miesięcy to ok.

 

Podaj jaką masz obudowę

PSU 750W czy 650W zbędny, spokojnie wersja 550W wystarczy nawet gdybyś wymienił kartę na używanego GTX 1080TI  FOCUS Plus 550W Gold

 

Co do SSD, jaki masz tam model?

 

 

. Z programów grafika rastrowa i wektorowa, czasem jakaś mała obróbka czy konwersja filmów. 

Przydałby się szybki dysk SSD na NVMe pod obróbkę, scratch/tampy/cache i preview bo jak obrabiasz cięższy materiał czy nawet 4K z fona to trochę mało RAM.

Link to post
Share on other sites

Dzięki za odpowiedz. 

 

I7 8700 wypada lepiej zarówno w grach jak i montażu wideo z racji na obsługę Intel QSV czy grafice 2D/3D mocniejszy pojedynczy rdzeń i wyższe taktowanie gdzie w trybie turbo masz 4,6GHz, a dla wszystkich rdzeni 4,3Ghz.

 

CPU masz 50zł taniej Core i7-8700 /3.2GHz, 12MB, LGA1151, BOX/

Spartan Pro trochę słabo, będzie wysoki RPM, ale i tak lepiej niż na chłodzeniu boxowym.

 

Morele podałem dla przykładu, co do samej ceny starałem się znaleźć sklep, gdzie kupię cały pakiet. Po doliczeniu okolic 20zł za wysyłkę mam taki jak na razie skład sklepów:

 

Komputronik - 3 132,00 zł 
Morele - 3 143,95 zł
x-kom - 3 126,00 zł
proline - 3 142,00 zł 
 
Nie wiem jednak, który jest ok. Z listy robiłem zakupu właśnie w morele (kilka razy pozytywnie zaskoczony) i x-kom.
 
Warto "pchać" się w 9. generację? Nie widzę zbytnio wielkiej różnicy jakoś za specjalnie po obejrzeniu kilku testów na YT. 

 

RAM i MOBO ok, nie ma co przepłacać.

 

Właśnie nad RAMem się zastanawiałem, bo nie bardzo to ogarniam. Jakieś profile XMP czy coś takiego. Jedni piszą, że działa, inni, że nie - niezbyt to ogarniam tak szczerze mówiąc. 

Co do samej płyty to nie wiem, czy dobrze rozumiem, ale ta seria niby, że LGA 1151 to musi mieć odpowiedni chipset, aby ten procesor "działał"? Ta płyta pasuje? Jest ok pod względem wykonania. Szukałem czegoś odrobinę chociaż lepszego niż czyste budżetówki. 

 

Generalnie tutaj 1050TI odstaje w takim zestawie i o ile będzie zmiana GPU za kilka miesięcy to ok.

 

Niestety GPU było wymienione wcześniej i wiem, ze lekko odstaje, ale na razie nic nie poradzę na to. W przyszłości możliwe, że jak najbardziej. 

 

 

Podaj jaką masz obudowę

 

Nówka sztuka Fractal Design R5 czeka na zaadoptowanie - wygrana z dawnego konkursu ;)

 

 

PSU 750W czy 650W zbędny, spokojnie wersja 550W wystarczy nawet gdybyś wymienił kartę na używanego GTX 1080TI  FOCUS Plus 550W Gold

 

Nie wiem dlaczego, ale 550W wydaje mi się za mało (jakbym kiedyś dokupił kartę, dysk czy coś). Jakieś takie mam dziwne wrażenie.  Generalnie seria zasilacza i producent OK? Znajomy mi właśnie polecił, podobno posypał mu się po 8 latach i dostał nowy na gwarancji. 

 

Co do SSD, jaki masz tam model?

Przydałby się szybki dysk SSD na NVMe pod obróbkę, scratch/tampy/cache i preview bo jak obrabiasz cięższy materiał czy nawet 4K z fona to trochę mało RAM.

 

ADATA SP920 256GB

 

Generalnie komputer nie musi "świecić", lubię minimalizm, ale chciałbym, aby troszkę posłużył i dął trochę radości z grania - niekoniecznie w super ultra detalach, by to wszystko było wyżyłowane. 

Edytowane przez arlid
Link to post
Share on other sites

 

 

Warto "pchać" się w 9. generację?

Nie bo tutaj 9700K wyjdzie zdecydowanie drożej i w 2D czy edycji wideo niekoniecznie lepiej z racji na gołe rdzenie.

 

 

 

Jakieś profile XMP czy coś takiego. Jedni piszą, że działa, inni, że nie - niezbyt to ogarniam tak szczerze mówiąc. 

Odpalasz profil XMP w uefi płyty i masz 3200MHz, normalnie przy i7 8700 2666MHz, czyli tyle ile natywnie wspiera kontroler pamięci, wszystko wyżej to OC RAM.

 

 

 

Ta płyta pasuje?

Tak.

 

 

 

Nie wiem dlaczego, ale 550W wydaje mi się za mało (jakbym kiedyś dokupił kartę, dysk czy coś). Jakieś takie mam dziwne wrażenie.  Generalnie seria zasilacza i producent OK?

Wystarczy z zapasem, tu z 1080TI dobije max do 400W gdzie PSU ma 540W na linii +12V. Za 350zł to najlepszy PSU jaki możesz dostać, później to dopiero seria Prime Ultra, która jest droższa i nie ma sensu przepłacać.

Link to post
Share on other sites

Dzięki, trochę się sytuacja rozjaśniła. A powiedz mi jeszcze taką rzecz - może uda się wyeliminować stercząca kartę na USB - zauważyłem, że ta płyta ma coś takiego jak M.2 (KEY E) For WiFi. Jaką kartę tam mogę wsadzić? Coś jak laptopowa?

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...