Skocz do zawartości

Która "okazja" lepsza? Czy możne żadne z powyższych? PC ~2500 zł


Recommended Posts

Witam. Rozważam zakup peceta. Zastanwiam się nad dwoma

 

Ryzen 5 2600
Fortis 3 HE1425 v2
Gigabyte B450M DS3h
16GB (2x8GB) 3000MHz CL16 Iridium X
Radeon RX570 Armor OC 8GB
Goodram Iridium 240GB
Goodram CX300 240GB
1TB HDD 7200RPM (nie pisze modelu) Nwm jaki - mało istotne
Corsair VS 550W
Thermaltake Versa H17

Za to 2700 by wyszło. Po wypieprzeniu dysków, bo mam swoje cena pewnie by wyszła 2300 zł (za 400 zł te 3 dyski powinny się opchnąć)

 

Druga opcja:

ASRock B360M PRO4

i5-8600 BOX 3.10GHz, LGA1151

GTX 1060 Windforce OC 6GB

Vero L2 Bronze 500 W

HyperX Fury DDR4 8GB 2x4, 2666MHz

P300 1 TB

Po opchnięciu dodatków (których nie wymieniłem) i dysku P300 wyszłoby na pewno nie więcej jak 2600 zł. Przypuszczam, że 2500 na spokojnie. Czyli załóżmy 2,5k. 

 

Coś tam się znam ale już się tyle zastanwiam (tzn. cały dzień, bo ogłoszenie może uciec), że w końcu nie mam pojęcia. Z jednej strony fajnie, że 16 GB z ryzenem, no ale to pod oc i fajnie byłoby mieć chyba przetwornice DC-DC, a nie jakiegoś pospolitego vs550. Płyta też jakaś tania, sekcja zasilania raczej nie powala. Czy tu będzie poprawnie działać xfr 2.0 i precison boost 2.0? No i fortis 3 jest zdecydowanie na plus. Szkoda za to, że tu jest rx 570 do tego ryzena... 

 

Z drugiej strony I5 8600 w grach trochę lepszy, z GTX'em 1060 lepiej to wypadnie, ale ten CPU jest na BOX'ie, będzie się pewnie grzał, fera 3 by się przydała i to +100 zł do kosztów. 8 GB 2666 MHz (w końcu to maks na B360), a nie 16 GB. Problemów z temp. płyty za to nie powinno być. Vero L2 podobna półka co Corsair VS chyba. 

 

No i sam nie wiem, bo mam burdel w głowie  :roll: . Obydwa PC mają koło miesiąca i części oczywiście z gwaranacją. Co lepiej wziąć? 

Link to post
Share on other sites

Ciężki wybór. Różnica w cenie pomiędzy zestawami, to 200 zł. 

 

W pierwszym słabszy CPU oraz słabsza GPU ale z 16 GB DDR4 i chłodzeniem 

W drugim zestawie będziesz mieć na pewno wyższą wydajność z strony CPU i GPU. 

Pamięci i chłodzenie można dołożyć za jakiś czas. 

 

Musisz sam wziąć pod uwagę, to czy będziesz to rozbudowywać, czy będą środki na dołożenie chłodzenia, pamięci itp. 

Druga sprawa do jakich gier oraz pod jaki monitor. Też to dość istotne. 

 

Ja tutaj raczej nie napiszę, bierz pierwszy, bierz drugi. Trudna decyzja i raczej z tego co czytam i patrząc na to co wybrałeś, to masz na tyle pojęcia, że sam powinieneś podjąć dobrą dla siebie decyzję. 

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Musisz sam wziąć pod uwagę, to czy będziesz to rozbudowywać, czy będą środki na dołożenie chłodzenia, pamięci itp. 

Druga sprawa do jakich gier oraz pod jaki monitor. Też to dość istotne. 

Monitor FHD bez FreeSync'a aczkolwiek jak wymienię kartę na GTX'a 1070/ 1080 to 2K po wymianie monitora też powinno ładnie śmigać. Pieniądze są cały czas. Mógłbym nawet za 4-5 tysięcy kupić peceta tylko po co mi to? :). Poza tym jak mam wydać tyle kasy to wolę coś kupić w miarę okazyjnie, ponieważ jakbym miał kupić po cenach sklepowych to miałbym poczucie, że zmarnowałem pieniądze, bo przecież da się taniej. 

 

Kupiony ten z i5 8600. Jak w pysk strzelił po sprzedaniu dodatkowego sprzętu (po części na tym forum) wyszło 2505 zł. Czyli niezbyt dużo się pomyliłem ;). Teraz pytanie czy chłodzenie z poprzedniego peceta Thermaltake Contac 21 (który działał na i5 2500K) podeszłoby do i5 8600. Rozstaw mocowań (tych śrubek trzymających cooler) tak +/- jak zmierzyłem linijką wynosi 7,5-8 cm na obydwu mobo. Co do milimetra nie dam rady zmierzyć. Podeszło by to chłodzenie czy może intel zrobił kilka milimetrów różnicy w mocowaniach na przestrzeni lat? 

 

I ile pasty wchodzi na jeden procesor? 1-2 gramy? Tak jak, żebym kupił to chciałbym na dwa razy. Bo dałbym box'a na i5 2500K, a na i5 8600 dałbym Thermaltake'a. Słyszałem też, że niektóre pasty to ciekły metal, którego nie trzeba wymieniać, a zwykłe pasty to tak raz na 2 lata pasuje zmienić, tak?

 

I czemu Kryonaut'ów jest aż trzy? (Różnią się oznaczeniem kodowym) 

https://www.morele.net/thermal-grizzly-pasta-termoprzewodzaca-1g-tg-a-001-rs-808857/

https://www.morele.net/thermal-grizzly-pasta-termoprzewodzaca-1g-tg-h-001-rs-808856/

https://www.morele.net/thermal-grizzly-pasta-termoprzewodzaca-kryonaut-1g-tg-k-001-rs-757743/

 

No chyba, że jakbym kupił taką Fere 3 czy Fortisa 3 (wiem, że fortis to aż nawet pewnie za dużo ale różnica w cenie niewielka) i do chłodzenia jest dodawna pasta to "olać" tą wymianę i kupić nowe chłodzenie. Bo jak kupię pastę i alkohol izopropylowy to z 50-60 zł wyjdzie z dostawą. A jak kupię chłodzenie i z nim będzie pasta to nie musiałbym Thermaltake'a ściągać ze starego PC, a to, że zapłaciłbym odrobinę więcej to "srał na to pies" :). Nie jest to duża kasa.

Edytowane przez maklerr
Link to post
Share on other sites

Jeszcze nie masz, a już skalpowac. Po co, ja.nie.musze temperatury jest IE w benchmarkach wyższe niż 80 stopni. Na dalsze oc nie pozwala plyta, a dobrze nałożona pasta pod chłodzenie je i tak daje radę do 1.25-1.3V tyle wystarczy do granicy 5ghz

Link to post
Share on other sites

Jeszcze nie masz, a już skalpowac. Po co, ja.nie.musze temperatury jest IE w benchmarkach wyższe niż 80 stopni.

1. Jak to nie mam? Przecież komputer już mam.

2. Przecież ja nie mówię o skalpie. Chodzi mi o pastę między cooler'em a IHS'em procesora (no chyba, że coś pomyliłem). Jak da się jakąś zwykłą to pasuje ją za jakiś czas wymienić. A jak lepszą tzn. ciekły metal to nie trzeba i z wymianą jest spokój? Tak?

 

Jeśli chodzi o temperatury to podczas 3-4 minutowej instalacji gry procesor miał 80 stopni (chłodzenie box jest głośnie). I dlatego pytam o to co pytam w poprzednim poście.

Link to post
Share on other sites

 

 

Teraz pytanie czy chłodzenie z poprzedniego peceta Thermaltake Contac 21 (który działał na i5 2500K) podeszłoby do i5 8600. Rozstaw mocowań (tych śrubek trzymających cooler) tak +/- jak zmierzyłem linijką wynosi 7,5-8 cm na obydwu mobo. Co do milimetra nie dam rady zmierzyć. Podeszło by to chłodzenie czy może intel zrobił kilka milimetrów różnicy w mocowaniach na przestrzeni lat? 

 

Rozstaw jest ten sam. Podjedzie. Wrzuć sobie na to Fortisa, weź pastę co będzie z Fortisem i będzie ok. Jak tam będziesz mieć kilka złotych to z nudy sobie wymienisz pastę na coś lepszego za jakiś czas. 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...