Skocz do zawartości

Jaki dysk M.2 NVMe 500/1000 GB do MSI Z97 Gaming 5?


Recommended Posts

Witam, poszukuję nowego dysku M.2 NVMe do mojej płyty w pojemności 0,5-1 TB. Mój obecny dysk jest w sygnaturze. Wiem, że nowy będzie na pewno ograniczony przez MOBO ale i tak będzie szybszy od obecnego a dodatkowo pozostanie do nowej konfiguracji. Najlepiej coś od Samsunga. 

 

Moją propozycją jest:

 

https://www.x-kom.pl/p/431142-dysk-ssd-samsung-500gb-970-evo-m-2-2280-nvme.html

lub

https://www.x-kom.pl/p/431147-dysk-ssd-samsung-1tb-970-evo-m-2-2280-nvme.html

 

Co myślicie?

Link to post
Share on other sites

Kup kontroler na PCI i zamontuj w ostatnim gnieździe grafiki, będzie działać dużo lepiej niż w porcie M.2. 100% sprawdzone. Ja kupiłem taki i funkcjonuje bez zarzutu link niżej. Takie rozwiązanie nie wpływa również na wydajność grafiki. 

 

Link https://allegro.pl/karta-pci-e-x4-adapter-m-2-ngff-m-key-ssd-nvme-i7460696188.html

Edytowane przez gepardmak
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

kilka dni temu za jakieś 150zł więcej dało się kupić samsunga 970 pro 1TB 

Twoja płyta ma ma złącze m.2 10Gb/s, czyli max jakiś 850/900MB/s, można pomyśleć o zakupie przeplotki PCI-e x4 -> M.2 32Gb/s klucz m 2280. 

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Mam MSI Z97 Gaming 7 czyli prawie taką samą płytę i jakieś funkcje odpowiedzialne za działanie oraz bootowanie dysków Nvme właśnie tam ukryto.

W moim przypadku aktywowanie opcji IRST w bios nie miało większego znaczenia, bios widzi  dysk na kontrolerze i system startuje poprawnie. W przypadku portu M.2 uaktywnienie funkcji IRST może mieć jakieś znaczenie choć wcale nie musi. Swojego dysku Nvme nie testowałem w porcie M.2 tylko od razu zamontowałem na kontrolerze. Zaraz przetestuję i sprawdzę za co dokładnie te funkcje odpowiadają. 

 

IRST do zestaw rozwiązań dla poprawienia wydajności i funkcjonalności dysków twardych.

Zadaniem technologii Intel Rapid Start jest szybkie wyprowadzenie systemu ze stanu hibernacji – tak jakby system był w stanie uśpienia. Jednak hibernacja umożliwia zerowe zużycie energii, przez co np. laptop może leżeć na półce niepodłączony do zasilania przez wiele dni. Z drugiej strony właśnie dzięki technologii Rapid Start po włączeniu będzie w kilka sekund gotowy do pracy, ze wszystkimi otwartymi aplikacjami użytkownika.

Rozwiązanie sprawdza się oczywiście głównie w laptopach, w których energooszczędność to podstawa, ale także w pecetach, gdy trzeba wyłączać je na dłuższy czas albo zależy ci na oszczędzaniu energii.

Technologia Rapid Start wymaga dysku SSD, którego pojemność jest przynajmniej taka, jak pojemność pamięci RAM (by cała zawartość RAM zmieściła się na dysku). Nie ma znaczenia, czy system zechcesz instalować na SSD czy HDD – ważne jest tylko, by na SSD pozostawić odpowiednią ilość miejsca na partycję hibernacji. My zakładamy, że system jest zainstalowany na dysku twardym (HDD), a SSD jest w całości wolny.

 

Więcej na https://www.pcformat.pl/Z-intelem-szybciej,a,3332,strona,4?utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

Edytowane przez gepardmak
Link to post
Share on other sites

Zwykle Hibernacje na dyskach SSD się wyłącza. Po aktywacji funkcji IRST wymagana jest instalacja systemu od nowa aby utworzyć specjalne partycje z których IRST korzysta. Może komuś funkcja się przyda, choć normalnie trudno będzie znaleźć praktyczne zastosowanie dla IRST. Funkcja opcjonalna i raczej zbędna dlatego najlepiej ją wyłączyć. Po testach stwierdzam, że IRST nie wypływa na wykrywanie dysków SSD z Nvme. 

Edytowane przez gepardmak
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

 

Z doświadczenia wiem że rapid zwykle bardziej szkodzi niż pomaga... jeśli nie jest konieczny to nie instalować nawet tego

Swego czasu czytałem o Intel Rapid, bo były sterowniki do płyty głównej. Wnioski wysunąłem takie: do niczego to nie potrzebne i odinstalowałem.

Link to post
Share on other sites

kilka dni temu za jakieś 150zł więcej dało się kupić samsunga 970 pro 1TB 

 

Twoja płyta ma ma złącze m.2 10Gb/s, czyli max jakiś 850/900MB/s, można pomyśleć o zakupie przeplotki PCI-e x4 -> M.2 32Gb/s klucz m 2280. 

 

SLI zabrało linie PCI-E. Da coś ta przelotka teraz?

Jest SLI + M.2 NVME + SSD na Sata (przy czym jego odpięcie nic nie zmienia).

Link to post
Share on other sites

Instalując dysk w złączu M.2 wycinasz na tej płycie 2 porty SATA(5,6). W przypadku SLI konfiguracja kart automatycznie zmieniła się i złącza pracują w trybie PCIX x8. Gdy dołożysz kontroler dla dysku Nvme w trzecim slocie PCIX, możesz mieć spadek wydajności karty ze slotu PCIX2 bo złącze zmieni prawdopodobnie konfigurację na x4.  Czy to wpłynie na wydajność grafiki trudno powiedzieć to trzeba sprawdzić samemu. Takiej konfiguracji jak Twoja nie testowałem. W moim przypadku port grafiki po dołożeniu kontrolera NVme pracuje w trybie x8 a wydajność grafiki pozostała na tym samym poziomie(testy w 3DMark przed i po dołożeniu kontrolera). 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Instalując dysk w złączu M.2 wycinasz na tej płycie 2 porty SATA(5,6). W przypadku SLI konfiguracja kart automatycznie zmieniła się i złącza pracują w trybie PCIX x8. Gdy dołożysz kontroler dla dysku Nvme w trzecim slocie PCIX, możesz mieć spadek wydajności karty ze slotu PCIX2 bo złącze zmieni prawdopodobnie konfigurację na x4.  Czy to wpłynie na wydajność grafiki trudno powiedzieć to trzeba sprawdzić samemu. Takiej konfiguracji jak Twoja nie testowałem. W moim przypadku port grafiki po dołożeniu kontrolera NVme pracuje w trybie x8 a wydajność grafiki pozostała na tym samym poziomie(testy w 3DMark przed i po dołożeniu kontrolera). 

Już to ogarnąłem. ;)

Jaką ty masz dokładnie specyfikacje tego PC ?

W sygnaturze.

Ale to już mocno nieaktualn bo kupiłem płytę Z390, w której M.2 będzie śmigać na pełnej prędkości a dopiero drugi dysk M.2 zabierze dwa sloty SATA.

 

Temat do zamknięcia.

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

No to inna bajka. Znajomy zaproponował, że mi pożyczy, ale ja już i tak byłem zdecydowany na zmianę płyty więc nie podjąłem testu. Miałem GPU1 8x, GPU2 8x. Gdybym wrzucił to byłoby GPU1 8x, GPU2 4x, M.2 4x. Może u Ciebie dysk szaleje bo ma 8x PCI-E.

 

Tak czy inaczej... mój dysk miał ok. 830 MB/s w gnieździe M.2. Teraz wykręca 3500 MB/s. 

Link to post
Share on other sites
  • 4 miesiące temu...

Mam taką samą płytę jak osoba zakładająca temat dlatego nie zakładam nowego tematu :)

 

Chce kupić dwa dyski:

https://www.morele.net/dysk-ssd-samsung-970-pro-512gb-pcie-x4-nvme-mz-v7p512bw-4188671/

https://www.morele.net/dysk-ssd-intel-660p-1tb-m-2-pcie-x4-nvme-ssdpeknw010t8x1-5625920/

 

Do tego chce kupić dwa adaptery: https://www.morele.net/akasa-adapter-m-2-pcie-ak-pccm2p-01-1061765/

 

Będzie to działać?

Za rok mam w planie zmienić płytę etc., ale to za rok a teraz chce aby zakupione dyski m2 działały z pełnymi prędkościami i stąd moje pytanie.

Link to post
Share on other sites

działać będzie, choć może lepiej oszczędzić na adapterach i kupić za 20zł z allegro (sam mam takie tylko za 10zł z aliexpress, np taki lub taki, oczywiście wybrałem przykładowe ), a dołożyć do PNY CS3030 1TB  669zł w x-kom (E12 + TLC) zamiast tego intela na QLC, albo jeszcze dołożyć 200zł do Plextor 1TB M8PeG (Marvell 88SS1093 + MLC) za trochę ponad 800zł chodzi 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...