Skocz do zawartości

[Recenzja] Oculus Go – wirtualna rzeczywistość do domu


Recommended Posts

Oculus GO 64GB to najlepsza moim zdaniem wirtualna rzeczywistość ze średniej półki w miare sensownej cenie. Mają ładną grafikę, dźwięk i aplikacje. Można je kupić od około 1100 zł, co jest dużą różnicą w porównaniu z np. PlayStation VR za około 1900 zł lub HTC Vive za ok. 4500 zł. Te gogle zyskują jeszcze jedną rzeczą – nie trzeba ich do niczego podłączać, wszystko co jest potrzebne znajduje się w samych okularach. Także nie musisz mieć drogiego komputera, czy też konsoli PS4/PS4 Pro. Co wobec tego otrzymujemy za tę cenę? O to specyfikacja:

 

Gogle VR Oculus Go – specyfikacja

·        Wyświetlacz: LCD, 5,5 cala, 2560x1440 pikseli, 60/72 Hz

·        Procesor: ośmiordzeniowy Qualcomm Snapdragon 821

·        Układ graficzny: Adreno 530

·        Pamięć: 3 GB RAM + magazyn danych 32/64 GB

·        System operacyjny: Android 7.1.2 Nougat

·        Łączność: WiFi AC, Bluetooth 4.1, microUSB, mini jack

·        Akumulator: 2600 mAh

·        Waga: 470 g

 

ncRVVtY.jpg

 

Wygląd/budowa

Okulary są dobrej jakości, lekkie i łatwo można je dostosować do kształtu głowy za pomocą regulowanych pasków. Także nadają się dla młodszych, jak i dorosłych użytkowników. Poza tym, są wykonane z oddychających materiałów, więc nie spocisz się nawet w trakcie stresujących sytuacji. W zestawie znajduje się mały kontroler, który przekłada Twoje ruchy na czynności. 

 

gTH6sXW.jpg

 

Obsługa

Po wyjęciu sprzętu z opakowania znajdziesz informację, że musisz pobrać aplikację Oculusa na swój telefon. Później wyświetli Ci się instrukcja, która w prostu sposób pokieruje Cię krok po kroku. Wszystko jest w języku polskim, więc bez problemu przejdziesz przez wszystkie etapy. Możesz następnie włączyć samouka obsługi. Nie jest to nic skomplikowanego, ale szczerze mówiąc nie potrzebuje tego do szczęścia.

Oculusy mają oczywiście swoje wady, takie jak nieco mniej precyzyjne śledzenie ruchów głowy, czy też niezbyt długi czas pracy między ładowaniami, ale to już naprawdę dla kogoś kto bardzo mocno się przyczepia. Mimo wszystko jest to ciekawy gadżet dla osób, które chcą zakosztować rzeczywistości wirtualnej za nieduże pieniądze. Tutaj na pewno tez bardzo ucieszą się osoby dorosłe, które szukają dla siebie rozrywki, bo jest to zupełnie inny poziom zabawy niż przed zwykłym komputerem czy nawet telewizorem.

 

Do zestawu można podłączyć także słuchawki przez jacka 4-pinowego, wtedy nikt nie słyszy co się dzieję w naszej wirtualnej rzeczywistości oprócz wiadomo nas. Dla niektórych osób problemem w czasie zabawy może być lekko wpadające światło od dołu, ale bardzo szybko można o tym zapomnieć. Skupiamy się na tym w momentach na przykład ładowania, a poza tym zapobiega to zaparowywaniu gogli. Dla osób, które mają wadę wzroku i nienawidza nosić soczewek kontaktowych można dokupic osobno nakładki na gogle z odpowiednią korekcją wzroku.

 

r9Nkl85.jpg

 

Aplikacje i rozrywka

Głównym celem Oculus Go jest rozrywka i towarzystwo, wybór aplikacji w ofercie to odzwierciedla. Masz do wyboru około kilkanaście darmowych aplikacji oraz Oculus Rooms. Istnieje możliwość również zakupienie płatnych gier stworzonych przez niezależnych programistów. Dostępna jest również wirtualna przeglądarka internetowa, za pomocą której możesz przeglądać ulubione witryny na dużym ekranie. Poniżej moje skromne wrażenia z kilku zastosowań tego sprzętu.

 

TL7ei3S.jpg

 

„Face your fears”

Jak sama nazwa wskazuje jest to „gra”, gdzie możesz wybrać rzeczywistość związaną z Twoimi największymi lękami. Znajdują się tutaj trzy darmowe wersje oraz wiele płatnych, które dokupujesz przez swoje konto.

 

W pierwszej kolejności włączyłam Stranger Things – entuzjaści tego serialu będą wiedzieli czemu dokonałam takiego wyboru – nie zawiodłam się. Wyobraź sobie, że jesteś sam w domu, siedzisz sobie spokojnie na kanapie i nagle wyskakuje Ci „to”. Szczerze, nie pamiętam kiedy tak waliło mi serducho. Ponieważ jest to 3D, wczuwasz się w ten krajobraz i odnosisz wrażenie, że naprawdę tam jesteś. 

Następnie wypróbowałam „Skyscraper”. Dla osób, które mają lęk wysokości – będzie to niezłe wyzwanie. Ja na całe szczęście nie mam tego problemu, więc nie było to dla mnie straszne, ale mogłam za to podziwiać całkiem ładne widoki i wielkiego zezłoszczonego robota.

Ostatnią rzeczą były obawy mojego dzieciństwa… Tutaj miałam do czynienia z tym, czego dzieciaki boją się najbardziej – potwory spod łóżka, klowny, dziwne rzeczy z szafy. Nie potrafię zliczyć ile razy podskoczyłam. W odróżnieniu do filmu, kiedy to potrafisz przewidzieć co wydarzy się następne – nie miałam zielonego pojęcia czego się spodziewać. Było to super „przerażające” doświadczenie!

 

0i1vhBf.jpg

 

„Oculus Rooms”

Wszyscy użytkownicy Oculus Go są domyślnie zainstalowani w tej aplikacji. Po uruchomieniu czatu możesz zaprosić znajomych do „swojego pokoju”, w którym możesz udekorować ściany, podłogę, meble, a nawet wybrać zdjęcia z telefonu i Facebooka, aby powiesić je na ścianie. W pomieszczeniu można przesyłać filmy i zdjęcia do grupy lub grać w gry planszowe na balkonie na poddaszu. Jest to super opcja do poznawania ludzi. 

 

uEibRoc.jpg

 

„Facebook 360”

Ta aplikacja to świetny sposób na poznanie zapierającej dech w piersiach obrazów 360 na Facebooku. Niezależnie od tego, czy są to niesamowite zdjęcia z Internetu, przesłane od osób, które obserwujesz, czy coś na własnej osi czasu, możesz zobaczyć to wszystko w wirtualnej rzeczywistości!

 

fXNBOmj.png

 

„Gala – 360”

Jest to aplikacja dla ludzi, którzy uwielbiają oglądać piękne wakacyjne miejsca w formacie 360 stopni.  Przenosi Cię ona na romantyczny zachód słońca na plaży lub w góry. Posiada mnóstwo wspaniałych krajobrazów. Pozwala na zrelaksowanie się i poznawanie świata bez wychodzenia w domu. Dzięki niej możesz zaplanować swoje wakacje na przyszły rok. 

 

6FRkCRA.jpg

 

„Guided Meditation VR”

Jeśli chcesz odrobinę ciszy i spokoju z dala od wszystkich to jest dla Ciebie. Załóż słuchawki i odpręż się na łonie natury. Krótko mówiąc to opcja dla osób, które lubią medytację lub potrzebują wyciszyć się po ciężkim dniu pracy.

 

KhgOjHG.jpg

 

„Netflix”

Dlaczego ktoś miałby chcieć oglądać Netflix na małym ekranie telefonu, kiedy może zamiast tego znaleźć się w przytulnej górskiej chatce z intymnym oświetleniem i masywnym ekranem telewizora? Możesz oglądać zarówno komedię w samotności, jak i romantyczny film z drugą osobą – wystarczy, że również posiada te okulary i przyłączy się do Ciebie!

 

oqoAbND.jpg

 

 

„AltspaceVR”

Jako jedna z pierwszych aplikacji sieci społecznościowych VR, AltspaceVR pozwala spotykać się w pokojach, spędzać wolny czas, grać w gry, oglądać filmy razem i dobrze się bawić uczestnicząc w wydarzeniach i spotkaniach tak, jakby były naprawdę „w cztery oczy”. Jest to jeden z najlepszych sposobów, aby spotkać się z kimś w rzeczywistości wirtualnej.

 

MgVeXZw.jpg

 

„YouTube VR”

Niezależnie od tego, czy chcesz poczuć się jakbyś pływał w przestrzeni kosmicznej czy żeglował po oceanie, filmy 360 ° to jeden z najfajniejszych sposobów, aby Cię tam znaleźć. Możesz również cieszyć się swoją ulubioną muzyką i teledyskami w 3D. Fani muzyki będą mieć niemałą zajafkę!

 

fiRjkca.jpg

 

„Bait!”

To jasna, kolorowa gra wędkarska w VR. Założenie jest proste, ale zabawne. Jest wiele miejsc do zobaczenia, ryby do złapania i sprzęt do zbierania. To jedna z najłatwiejszych gier VR do wybierania i grania w krótkich seriach. 

 

vGWXC6A.jpg

 

„Catan VR” – płatna aplikacja

Catan VR pozwala amatorom gier planszowych doświadczyć najlepiej sprzedającej się gry w świeżym, wciągającym formacie. Zmierz się z innymi graczami z całego świata i prowadź oferty handlowe z przyjaciółmi i nieznajomymi. Gry planszowe są trudne do przeprowadzenia w prawdziwym życiu, więc przeniesienie ich do rzeczywistości wirtualnej wydaje się być naturalną ewolucją. 

 

JqGrZ1X.jpg

 

"Keep Talking and Nobody Explodes” – płatna

Osoba nosząca zestaw słuchawkowy musi rozbroić bombę, a jedynym sposobem na jej rozładowanie jest słuchanie instrukcji od znajomego spoza VR. Jednak ten znajomy nie wie, co widzisz, więc musisz to opisać. Jest super gra na imprezy ze znajomymi! Zdecydowanie warta swojej ceny.

 

S21yvF3.png

 

"Coaster Combat” - płatna

Osoby o „delikatnym żołądku” powinny unikać kolejek w wirtualnej rzeczywistości. Jeśli jednak chodzi o tę grę – jest ona na tyle super, że trzeba chociaż raz jej spróbować. Tory nie tylko pięknie się prezentują, ale także masz za zadanie strzelanie do kulek za punkty i pokonywanie wrogów po drodze. Każda ścieżka jest generowana na podstawie zdefiniowanej kompozycji, więc nigdy nie będziesz mieć tego samego krajobrazu dwa razy.

 

CoFCUpR.jpg

 

"Wands” – płatna

Fani Harrego Potera pokochają tę aplikację. Jest to gra pojedynków oparta na czarach 1v1, w której wybierasz zaklęcia i cechy, aby wziąć udział w bitwie, w której możesz teleportować się na arenie z rywalizującym czarodziejem. Grafika jest naprawdę niezła, a sama gra wciągająca. Zdecydowanie jedna z najlepszych w Oculus Go.

 

B4zlvhk.jpg

 

"Eclipse: Edge of Light” – płatna

Uważam to za rodzaj duchowego następcy doskonałego Land's End Ury Games na Gear VR, tylko bardziej ambitnego. Jest to niezapomniana przygoda science-fiction, która utrzymywała mnie w pełnym zaangażowaniu od początku do końca i sprawiała, że czułam się, jakbym naprawdę odkryła obcy świat. To nie tylko najlepsza gra w Daydream, ale jedna z najlepszych gier na urządzenia mobilne w wersji VR.

 

Podsumowanie

Zdecydowanie jest to „wyższy level” odczuwania. Wydaje Ci się, że zakładając je na głowę, przenosisz się do innego wymiaru. Po smartfonie jest to chyba najlepsza rzecz jaką ludzkość wynalazła w XXI wieku, a przynajmniej jeśli chodzi o masową rozrywkę. Czy będziemy niedługo chodzić po ulicach wpatrzeni w VR zamiast w komórki? Wątpliwe. Czy będziemy siadać na sofie i zakładać VR zamiast włączać TV? Tutaj już coraz bardziej prawdopodobne, szczególnie jak możemy razem ze znajomymi oddalonymi od nas tysiące kilometrów usiąść wirtualnie na jednej sofie, wypić piwko i pogadać oglądając przy tym na Netflixie razem film. Przy Oculusach już po paru minutach zapominasz, że jesteś w domu i całkowicie skupiasz się na tym, co masz przed oczyma. Możesz ich używać zarówno do poznawania nowych osób, zwiedzania świata, rozwijania swoich pasji, czy też oglądania filmów lub słuchania muzyki. Krótko mówiąc jest multimedialna rozrywka dla wszystkich. Możesz mieć pewność, że szybko Cię się nie znudzą, a wręcz przeciwnie – zapewnią Ci wiele wieczorów niezapomnianej rozrywki. Trzeba pamiętać, że właścicielem Oculusa jest Facebook. Ma to swoje plusy i minusy, ale na razie jest więcej plusów. Inwestują oni pieniądze w rozwój różnych aplikacji czy dają możliwość oglądania meczów piłki nożnej czy koncertów, gdzie normalna firma Oculus bez ich wsparcia by mogła zapomnieć o takich bajetach. Czy warte są tych pieniędzy? Jeśli lubisz rozrywkę czy to dla młodych czy dla dorosłych i siadasz czasami przed komputerem czy konsolą, to pokochasz Oculusy. Jeśli jesteś bardziej typem filmowca/serialowca, który prawie nie bawi się w inne rzeczy, to raczej Oculusy jeszcze nie są dla Ciebie.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...