Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam, dawno mnie nie było na forum, trochę się pozmieniało w sprzęcie.

Mam do Was prośbę o poradę w sprawie sprzętu głównie do montażu video.
Potrzebuję procesora, płyty głównej oraz pamięci ram (resztę mam w swoim obecnym komputerze)
Szukam procesora przynajmniej 2x szybszego niż mój obecny 2500K @5GHz

Zastanawiam się teraz czy Intel czy może AMD? Wstępnie rozglądałem się za i5 9600K i mocnym jego podkręceniu ale może AMD ma coś bardziej opłacalnego do wyboru np Threadripper 1900x?

Budżet na procesor, pamięci i płytę główną to okolice 2500zł więc niezbyt wiele ale może coś się ogarnie?

W gry gram, ale na każdym moim sprzęcie do pracy gry chodzą wystarczająco dobrze więc nie jest to priorytet. Ramu docelowo 32GB+ ale na dzień dobry kupię tylko 16GB. 

Będę kręcił :)

Jakieś propozycje? Będę wdzięczy za rady.

 

Edytowane przez Szymon331
Link to post
Share on other sites

@mbe13

Myślałem nad 9600K bo one chyba nie są już "glutowane"?

 

Co do Ryzena 7 2700 to jakie są plusy minusy względem treadrippera 1900x? Ten drugi ma chyba sporo większe TDP...

 

TR ma  dużo lini pcie, bo aż 64, płyta pod TR najtańsza to ok. 1300 zł i chyba 8-kanałowa pamięć ram, 1900x 8C/16W ok. 1300 zł, 1920x 12C/24W  ok. 1800 zł

Edytowane przez tazik21
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

@mbe13

Myślałem nad 9600K bo one chyba nie są już "glutowane"?

 

Co do Ryzena 7 2700 to jakie są plusy minusy względem treadrippera 1900x? Ten drugi ma chyba sporo większe TDP...

Jeśli gry nie są priorytetem to Ryzen 2700/2700X będzie lepszy rozwiązaniem ze względu na dużo większa liczbę watków w podobnej cenie do 8600K/9600K co przydaje sie przy obróbce wideo. 

 

Plusy 2700 sa takie że jest ogólnie tańszy jako platforma. TR z to ma cztero kanałowy kontroler pamięci oraz masę linii PCI-e

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

 

Co do Ryzena 7 2700 to jakie są plusy minusy względem treadrippera 1900x? Ten drugi ma chyba sporo większe TDP...
 

 

Wydajność ryzena będzie praktycznie taka sama jak 1900x, a solidną, wystarczającą płytę kupisz już za 500zł - drożej będzie tylko lepsza. Płyta pod TR natomiast sporo droższa jak wskazali już koledzy wyżej. O ile do ryzena masz masę chłodzeń w różnych cenach, to pod TR nie pasują, muszą być dedykowane pod tą podstawkę, a są mniej popularne i co za tym idzie trudniej dostępne (na morelach masz 140 chłodzeń pod AM4... i 5 pod TR) i droższe. Wiadomo, TR to już czterokanałowa pamięć, więcej linii pcie i możliwość rozbudowy do wielordzeniowego modelu...pytanie czy kiedykolwiek z tego skorzystasz skoro tak długo wytrzymałeś na 2500k.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dzięki wszystkim za odpowiedzi, łacie plusiki. Czyli wychodzi że ryzen 7 2700X to najlepszy wybór w tych pieniądzach? Mam teraz chłodzenie Thermalriht Venomous X, był niby uniwersalny z mocowaniami ale czy nadal będzie pasować do obecnych AMD?

Czy obecne Ryzeny łatwo się kręci? Bo może lepiej kupić ryzena bez "X" i go własnoręcznie rozbujać ponad wartości wyżej taktowanego modelu? 

Od Athlona 64 3000+ zawsze kupowałem intele ze względu na dużą moc wątku, teraz jednak poza grami liczy się ilość wątków w pracy. Zależy mi też na mocnym kręceniu procesora.

Fakt co do Threadrippera to nie zależy mi na liniach PCI (mam jedną grafikę do dopalenia renderu CUDA) a dyski SSD podłączam przez SATA III.

Edytowane przez Szymon331
Link to post
Share on other sites

Primo: 2700x robi na stocku 4.35 GHz (przy dobrym chłodzeniu) single core, na wodzie i płytach z asynchronicznym bclk (Asus Ch7, ASRock X470 Taichi) nawet 4.4+ GHz.

 

Do piątku w Xkom jest do dostania za 1349 pl (z kodem "komponenty").

 

Secundo: praktycznie wszystkie procki Pinnacle Ridge (Ryszard, 2. pokolenie) kręcą się podobnie: 4.1-4.2 all core OC (mój R5 2600 leci po OC 4.25 GHz all core @1.42 VCore).

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...