Skocz do zawartości

Xmp problem


Recommended Posts

Siema ostatnio dokupiłem drugą kość ram tylko z czarnym radiatorem tj goodram irdm x 3200mhz black a już posiadaną mam red. Występuje dziwny problem bo xmp jest 3200mhz i jak włączam ten tryb to wyskakuje po reboot że overclocking się nie udał i wraca mi do 2666. Ręcznie próbowałem podkrecic i nic to nie dało maksymalnie na ręcznym oc osiągnąłem 3000mhz. Teraz pytanie w czym problem w cpu z sprawdziłem te kości i obie mają dokładnie takie same numery, różnią się jedynie kolorem radiatora, czy to jest błąd fabryczny nowej pamięci, gdy miałem 1 kość to xmp bez problemu działało nawet na 3400 poszła z przyzwoitym timingiem a teraz na 2 3200 nie mogę osiągnąć

Link to post
Share on other sites

Sprawdzałeś w instrukcji płyty czy prawidłowo ? Jest jeszcze jedna sprawa. Ta dokupiona,niby taka sama,ale coś może jednak przeszkadzać. Rzadki to przypadek,ale znany na forach. Dlatego najpewniejszym jest zakup dwóch identycznych ,a najlepiej sprzedawanych w parach...

Edytowane przez jarrino
Link to post
Share on other sites

jak to sprawdzic?


kiedyś podłączyłem od kolegi  całkowicie inna kość w 4 slot i jego była taktowana 3000mhz a  z moja poszły na 3400 szczerze mówiąc to 3000mhz jakos mi nie przeszkadza fajnie by było mieć 3200 ale nie bede sie bawił w zwroty itd bo mi się szczerze mówiąc nie chce


http://wrzuc.se/thumbs/5bfb183b1f5ce.png

http://wrzuc.se/thumbs/5bfb1876b6bb8.png

hmm czy tu nie powinno być timingów??

Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

Dwie różne kości, być może płyta odczytuje dwa różne ustawienia z profili X.M.P  dlatego nie potrafi odpalić poprawnie z właściwym taktowaniem. Spróbuje ręcznie ustawić timingi dla obu kości jednakowe i dopiero później docelowe taktowanie.  

Edytowane przez gepardmak
Link to post
Share on other sites

Powinieneś ustawić timingi, takie jak ma słabsza z kości(wyższe) może wtedy nie będzie być problemów z ustawieniem właściwego taktowania. Jak widzisz jest z tym sporo zabawy. Dlatego chyba lepszym rozwiązaniem będzie zakup zestawu 2 identycznych kości i pozbycie się na allegro, olx tej pojedynczej albo wszystkich obecnych, których nie da się sparować. Niektóre płyty są kapryśne, ramy muszą być w zestawach inaczej sprawiają problemy.  Sam też mam taki problem, posiadam 2 zestawy identycznych kości i jak pomieszam pary to pojawiają się bsod.  

Edytowane przez gepardmak
Link to post
Share on other sites

Aktualizowałeś BIOS? Ew. warto sprawdzić update notes czy wspomniano coś o poprawie kompatybilności modułów. Swego czasu przerabiałem podobny problem z Asusem Sabertooth Z77 i kościami od Corsaira, gdzie pomógł mi update. 

 

Warto wspomnieć że obecnie bios często da się zaktualizować z poziomu systemu za pomocą programu producenta.

 

Do Z370 SLI PLUS jest ostatni BIOS o nazwie 7B46vA6

 

 

DATE 2018-11-21

- Improve memory compatibility.

- Update Micro code

Link to post
Share on other sites

To nie jest problem zasilania, płyta główna nie potrafi współpracować z zestawem pamięci o różnym taktowaniu lub opóźnieniach. To że ramy pochodzą od jednego producenta nie oznacza, że kości są identyczne. Rozluźnienie timingów i zmniejszenie taktowania może pomóc odpalić obie kości jednocześnie ale nominalnego taktowania na różnych pamięciach raczej nie uda się osiągnąć. Fajnie będzie jak w takiej konfiguracji uda się osiągnąć stabilne działanie platformy. Kości muszą być sparowane fabrycznie jako zestaw pamięci, wtedy nie ma większych problemów z ich działaniem. OC pamięci jest również sprawą losową, zależną od wielu czynników, nie sugerujcie się tym, że komuś się udało podkręcić takie czy inne kości. Wasze rezultaty mogą i raczej będą zupełnie inne, to trzeba zrozumieć. Szkoda czasu na kombinowanie, pewnych rzeczy nie da się przeskoczyć.      

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...