Skocz do zawartości

[HDD] Kilka pytań o aktualizację firmware


Recommended Posts

Zamierzam zaktualizować sterowniki do HDD wd20earx

Dotknęły mnie problemy :

 

01.

Gdzie na stronie WD jest najnowszy sterownik (nie beta) ? Wyszukując swój dysk najlepsza strona na jaką trafiam to poniższa, ale nie widzę tu firmware

 

https://support.wdc.com/product.aspx?ID=608&lang=en#WD_specifications

 

02. Czy aktualizując sterownik nie stracę danych ? Czy to bezpieczne?

 

03. Mam kilka dysków, aby automatyczny program nie pogmerał mi przy pozostałych chciałbym zrobić to manulanie, tylko dla jednego dysku. Domyślam się że robi się to w Właściwości > Sterownik > Aktualizuj sterownik> wybierz na dysku

Link to post
Share on other sites

Wydaje mi się że mylisz trochę dwa odrębne tematy firmware to zazwyczaj oprogramowanie siedzące w środku układu (prawie jak bios płyty głównej).

A z tego co rozumie ty chcesz zmienić sterowniki w Windowsie?

Jeśli tak to poszukaj na stronie producenta płyty głównej sterownika RAID/ahci i możesz to zrobić tak jak opisałeś wyżej.

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Tzn aktualizacja firmware w HDD i SSD ma uzasadnienie tylko wtedy kiedy występują uzasadnione przypadki problemów czy to z kompatybilnością czy wydajnością ew producent wyda oświadczenie że np ta wersja jest skopana i zaleca instalacje nowej wersji.

 

Najsłynniejszy przypadek w historii to chyba Seagate Barracuda 11 który dotknął mnie również. Dysk się blokował przez błąd firmware i jedyna opcja to wgranie nowszej wersji i odzyskiwało się wszystko co było na dysku.

 

Znacząco później w już erze SSD problemy z kontrolerami SF próbowano naprawiać aktualizacją firmware i wydawaniem coraz to nowszych wersji ale tutaj był problem z błędami konstrukcyjnymi kontrolera jeśli się mylę to na pewno @kokosnh mnie poprawi :P

tylko że jak taki SF padł to był koniec.

 

To tyle w kwestii firmware a jeśli chodzi o to co napisałeś w punktach 1 2 3 to producenci nie dają do HDD żadnych sterowników. HDD to jest urządzenie p&p i  a sterownik do niego jest systemowy więc nie wiem za bardzo co chcesz aktualizować pod pojęciem sterownika.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Przy SF firmware dostarczony przez producenta był skopany a że wszyscy go użyli prócz intela to poszło.

Tylko intel napisał swój firmware od zera ( tracąc ładnych kilka miesięcy ) i tam to jakoś działało ( choć nadal nie podoba mi się idea kontrolerów kompresujących dane w locie ) sam kontroler nie był zły jak na tamte czasy patrząc od strony sprzętowej...

Link to post
Share on other sites

Jak widzicie w tym temacie moja wiedza jest nie do pozazdroszczenia :D

 

Jestem zwolennikiem rozwiązywania problemów na własną rękę, stad nie chciałem was kłopotać szczegółami. Niestety nie mam dziś/wczoraj szczęścia w wyszukiwaniu użytecznych informacji.
 

Tego dysku używam każdego dnia, od zgaduje min 6 lat (bo wtedy pojawił się nowszy sterownik/lub/firmware). Mimo że według HP Tune Pro jego Health jest w pełni ok, to średnio rzadziej niż raz na rok nagle znika podczas pracy, stając się niewykrywalny w systemie. Czasem uruchomi się przy kolejnym włączeniu, czasem wymaga więcej czułości. Ostatnio przypomniał o sobie wczoraj

Wykluczyłem hardware, łącznie z okablowaniem. Co teraz ?

 

Pozostało mi zaktualizować "Wersja sterownika 6.1.7600.16385", w nadziei że 6.2.8400.0 (ostatni?) rozwiązało ten problem, acz jak to zrobić?

Jakiś sterownik znalazłem tutaj: https://www.driverscape.com/download...sb0-ata-device ,ale nie wiem czy to bezpieczne źródło.
Miałem nadzieje znaleźć go w supporcie wdc

Edytowane przez Wyrwinóg
Link to post
Share on other sites

Przy sata niema sensu zmieniać sterownika bo raczej nic nie poprawi a może być bardziej problematyczny.

 

Jak masz problem ze znikającym dyskiem to trzeba się przejrzeć dyskowi. Pierwsze co trzeba zrobić to sprawdzić SMART, możesz wkleić tutaj zdjęcie to zobaczymy co w nim piszczy.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...