Skocz do zawartości

Jaka płyta do i7 9700k z370 vs z390


Recommended Posts

To 8 rdzeni. Proc pociągnie nawet 230W więc bym się dobrze przyjrzał tym z370 czy sobie poradzą. Taki 9900k potrafi położyć większość budżetowych z390 w OC w blender.

Oczywiście w takich grach nigdzie blisko tych wartości.

Edytowane przez dragzor
Link to post
Share on other sites
To 8 rdzeni. Proc pociągnie nawet 230W więc bym się dobrze przyjrzał tym z370 czy sobie poradzą

 

 

A co ma jedno do drugiego? To czy mamy do czynienia z chipsetem z370 czy z390 nie warunkuje w żaden sposób tego jaka sekcja zasilania znajdzie się na płycie. A to ona odpowiada za zasilanie, nie chipset. Tak pobór mocy nie jest żadnym problemem dla z370, trzeba po prostu wybrać płytę z dobrą sekcja. Jak sekcja zasilania będzie wystarczająca to i na h310 procesor będzie działał. 

 

 

BTW nie wiem do czego ten zestaw, ale jak masz się zapożyczać to przemyśl sobie ryzena.  Zejście na 8c/16t, topowego ryzena 2700x to 700zł w kieszeni na samym procesorze i kolejne 200 na płycie. Skoro 150zł robi ci różnicę to nie wiem po co pchać się w procek za ponad 2k zł. 

Edytowane przez wojciechu15
Link to post
Share on other sites

Podepnę się do tematu - jako że procesor dość często jest wąskim gardłem w moim zestawie zdecydowałem się na wymianę platformy. Jako że głównie gram i nie bawię się w profesjonalne zastosowania/rendering zdecydowałem się na I7 9700K (chyba nie ma sensu dopłacać do 9900K tylko grając)

 

Też miałbym pytanko co do płyty - ja zdecydowałem się na nie dziadowanie i wybór chipsetu Z390. Czy wystarczy do zrobienia OC w okolice 5,0 GHz taka MSI:

 

https://www.morele.net/plyta-glowna-msi-mag-z390-tomahawk-4142445/

 

Wiem że polecacie głównie Asrocka z390 extreme 4 ale nie wiem czy warty jest on dopłąty 200zł względem tej MSI. Audiofilem nie jestem więc w zupełności wystarczy mi dzwiękówka na MSI, pytanie tylko jak z solidnością sekcji zasilania?

 

Poradzi ktoś. Zakup w sumie chciałem odłożyć do początku przyszłego roku, ale jak trafi się coś konkretnego w black friday to może kupię na dniach...

Link to post
Share on other sites

ponoć ten tomahawk jest też nieźle wykonany, spokojnie da radę temu 9700k, szczerze mówiąc wziąłbym na twoim miejscu extreme 4, sam teraz żałuję, że nie nagiąłem  mojego budżetu i nie wziąłem lepszej płyty np. z370 extreme 4


 jeżeli celujesz  w 5.0GHz to extreme 4, zazwyczaj 5.0 potrzebuje napięcia 1.3V i więcej, a wtedy nawet na tomahawk temperatura sekcji leci w górę oczywiście nie tak, że bedzie throttling. 

Edytowane przez Liber25
Link to post
Share on other sites

Tak w zasadzie to nie trzeba nawet dokładać, tylko wystarczy "zejść" do z370 - extreme4 z370 kosztuje tyle co tomahawk z390.

 

 

Oświeci mnie ktoś, co daje z390 względem z370 poza wsparciem USB 3.1 i Wifi 802.11ac czyli rzeczy dla 95% z nas pewnie nieistotnych? Bo trochę nie rozumiem, po co koniecznie niektórzy chcą dopłacać do z390. No chyba, że o czymś nie wiem, albo po prostu ktoś czuje się lepiej z "nowszą" płytą.

Edytowane przez wojciechu15
Link to post
Share on other sites

 

 

ochrona i/o dodatkowa

 

Co mi to daje?

 

 

 

radiator m.2
 

Większość dobrych dysków ma swój radiator.

 

 

 

ponoć obsługuje trochę wyższe pamięci/
 

 

Nie słyszałem o płycie z370 za ponad 500zł która ma problemy z pamięciami o rozsądnych i w miarę standardowych taktach. O kościach powyżej 4000 raczej nie dyskutujemy kiedy chodzi o płytę za 600-700zł. O ile przy  amd i ryzenach które na starszych chipsetach wybrzydzały pamięciami jest to argument na rzecz nowszych modeli, to przy z370 nie bardzo.

 

Nie chodzi o to żebym się czepiał, ale jak widzicie te "plusy" to takie trochę na siłę i warto się zastanowić czy jest sens dopłacać.

Link to post
Share on other sites

No wlasnie dlatego z tego co poczytalem to roznicy nie ma prawie zadnej miedzy 370 a 390 a jesli chodzi o kompatibilnosc to wazne zeby byl bios po update co mozna dokupic w morele za 24zl bo bez tego nawet nie wejdzie sie do biosu zeby to samemu zrobic na procku 9700k z z370

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...