Skocz do zawartości

Lepszy CPU do zestawu na Z170


Recommended Posts

Witam,
Jestem posiadaczem zestawu gamingowego stworzonego na moje potrzeby na tym forum, czas leci nieubłaganie i mój zestaw choć wciąż spełnia swoją rolę w aktualnych tytułach, powoli zwalnia w nowszych grach. Nowe tytuły są chyba coraz bardziej CPU heavy, a ja i tak uważam, że FPS>detale. Chciałbym mu trochę pomóc wpychając trochę wydajniejsze CPU. Limitem jest generacja pasująca do chipsetu tak więc cena procesora jest mniej istotna.
Zestaw wygląda następująco:

Procesor: Intel Core i5-6600K /3.5GHz, 6MB, LGA 1151, BOX
Chłodzenie: SilentiumPC Fortis 3 HE1425
Płyta główna: MSI Z170A-G43 Plus /intel Z170, DDR4, LGA1151
Pamięć RAM: Corsair Corsair 16GB (2x8GB) 3000MHz CL15 Vengeance Black
Dysk twardy: GoodRam Iridium PRO 240GB SATA3 (560/530MB/s) MLC
Karta graficzna: Gigabyte GeForce GTX1060 WF2 OC 6GB DDR5 192bit (1797/8008) 
Karta dźwiękowa: Asus DG
Zasilacz: Corsair CX450M 450W 120mm Bronze Semi-Modularny

Jeśli dobrze rozumiem, ostatnia generacja pasująca pod ten chipset to generacja 6(?).
Tak wiec, czy opłaca się podpinać mocniejszy procesor? Czy zysk FPS będzie zbyt mały biorąc pod uwagę cenę?

Chodzi oczywiście o model odblokowany, będzie na start kręcony trochę wyżej, cooler powinien dawać radę,
obecny CPU pracuje stabilnie na 4,4GHz,
fabryczne turbo było chyba 3.9GHz.
Jeśli wierzyć stronie intela i moim umiejętnością interpretacji tamtych informacji,
pobór mocy nie powinien się zwiększyć. Czy jedynym krokiem jest podpięcie najmocniejszej i7 tej generacji?
Czy widzicie jakieś lepsze alternatywy? Mam nadzieję, że zestaw jest na tyle dobry, że CPU wystarczy jeszcze na rok czy dwa, zanim będę musiał myśleć nad nowym kompletem.
 
Link to post
Share on other sites

To teraz czy nie prościej by było mi kupic i7, sprzedac moj i mieć łatwa podmianke na mobo? Czy ten R5 2600 bedzie duzo lepszy niz i7? Bo nie ukrywam ze jestem samoukiem w tych sprawach i nie ufam sobie w pelni jesli chodzi o przepiecie calej mobo, cable management i nie spieprzenie niczego...

Link to post
Share on other sites

6700k/7700k jednowątkowo są nadal diabelnie szybkie, tyle że w tej samej cenie można już szukać 8C/16W od AMD.

 

https://allegro.pl/amd-ryzen-7-2700-box-rgb-i7679146707.html

 

Jeżeli masz wątpliwości, to w każdym większym sklepie montaż bebechów to 50 pln.

Link to post
Share on other sites

Nic mu po montażu bebechów, skoro budę ma u siebie. Wprawdzie wymiana na i7 6700k czy 7700k da niezłego kopa, ale ich ceny są obecnie PATOLOGICZNE. 1000zł za używany procesor sprzed 3 generacji to trochę nieporozumienie.

 

Powiem tak - jak ci o 200-300zł nie chodzi to możesz brać intela i progres będzie, ja bym jednak radził to co Rebelmind podpowiada - bez kosztów uciekniesz z nieprodukowanej i nierozwojowej platformy i procesorów z glutem pod IHS na taką gdzie może i kolejne dwie generacje będą pasowały. Szczególnie, że obecny cpu tak czy siak musisz sprzedać, więc sprzedać dodatkowo mobo może być nawet łatwiej, a na pewno dużo na nim nie stracisz.

Link to post
Share on other sites

@Up kolega nie chciał sam składać. Wziął więc kompa w swe objęcia i poszedł do serwisu z nim (uprzednio się omawiając, ofc). Zapłacił 50 pln.

 

Edit: to był Proline we Wrocławiu (Długołęka).

Edytowane przez Rebelmind
Link to post
Share on other sites

Będę szukał w mojej okolicy serwisu z taką usługą, zastanawiam się jeszcze nad 2600X? Czy różnice są tylko w taktowaniu? Jeśli dobrze rozumiem to 2600 nie ma blokady mnożnika? Nie wiem tez na jaki OC mogę sobie pozwolić z moim PSU. Bardzo proszę o konkretną propozycje mobo, która pomieści moje komponenty ponieważ na aktualnej ledwo się to mieści. Dźwięk podpinałem nad grafiką żeby ta miała lepsza cyrkulację powietrza, nie chciałem blokować miejsca pod wentylatorami karty.

Link to post
Share on other sites

PSU (zasilacz) nie ma totalnie wpływu na "wysokość" OC a na stabilność pracy całego komputera.

 

2600x ma wyższe zegary oraz funkcję XFR (extended frequency range) która właśnie tak ładnie w turbo winduje zegary.

 

Budżet na mobo? Solidnym kompromisem między ceną a wydajnością jest msi B450 Tomahawk.

 

Xkom, Komputronik, Proline - wszystkie te sklepy mają serwisu lokalne w wielu miastach w kraju. Jeżeli kupisz u nich płytę i Cpu to możliwe nawet, że niewiele policza za przełożenie bebechów.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...