Skocz do zawartości

[Ocena] Upgrade komputera + budżetowy zestaw do netflix'a


Recommended Posts

Cześć!

 

Wymieniam GPU oraz RAM i postanowiłem że przekaże je w prezencie do komputera kuzynki a przy okazji myślałem o tym że niewielkim kosztem mogę jeszcze bardziej polepszyć możliwości jej jednostki oraz stworzyć nową jednostkę pod telewizor w salonie dla rodziny do netflix'a, hbo go i tego typu zastosowań. 

 

Komputer kuzynki obecnie:

 

MOBO: Gigabyte GA-970A-UD3

CPU: AMD Phenom II X4 Quad Core 965 Black Edition Cooler: SPC Spartan Pro HE924
GPU: Gainward GTX 260 896 MB DDR3/448b
RAM: N/A 2x2 Gb 1333 Mhz
PSU: XFX Core 550W
HDD: WD... N/A
CASE: SPC Brutus 410 Pure Black
 
Do tego zestawu wrzucam swojego Asusa HD 7850 2GB z wymienioną pastą oraz zabieram stare kości, i daję Kingstona HyperX 4Gb 1600 Mhz CL9
 
Jeszcze do tego dokupujemy:
Procesor AMD FX-6350, 3.9GHz, 14MB, Wraith cooler 360 zł
 
Zrezygnowałem z FX-8xxx z racji niższego taktowania pojedyńczego rdzenia, wyższej ceny a ostatecznie myślę że i tak niezostałoby to wykorzystane. 
 
Po upgrade wyglądałoby to tak:
 

MOBO: Gigabyte GA-970A-UD3

CPU: FX-6350, 3.9GHz Cooler: SPC Spartan Pro HE924
GPU: Asus HD 7850 2GB
RAM: Kingstone 4 Gb 1600 Mhz
PSU: XFX Core 550W
HDD: WD... N/A
CASE: SPC Brutus 410 Pure Black
 
No i teraz drugi zestaw jaki ma powstać (netflix & chill). Generalnie chce jak najmniej pieniędzy zainwestować, ale z drugiej strony nie chce żeby było chały. Tylko nówki żeby była gwarancja no i ostatecznie ma to być prezent. (Podzespoły bez ceny pochodzą z zestawu powyzej.)
 
MOBO: Asus M5A78L-M LX3 (Micro ATX) (221 zł)
CPU: AMD Phenom II X4 Quad Core 965 Black Edition Cooler: BOX Wraith od FX'a ( - zł)
GPU: Gainward GTX 260 896 MB DDR3/448b ( - zł)
RAM: N/A 2x2 Gb 1333 Mhz (- zł)
PSU: Thermaltake Smart SE 530W (SPS-530MPCBEU) (190 zł)
SDD: Crucial BX500 120GB SATA3  (100 zł)
 
Pod TV full HD.
 
Total oba komputery ~800 zł
 
 
Wydaje mi się że wszystko powinno współgrać i nic mi nie umknęło. 

Z góry dzięki za wszystkie tipy!

/Edit: Co do drugiego zestawu, próbowałem szukać jakiś testów etc. na sieci ale bez skutku.

 

Czy integra na płycie HD 3000 dałaby radę z płynnym wyświetlaniem filmów w Full HD? Bo generalnie ten leciwy GTX 260 do ekonomicznych i nowych rozwiązań nie należy :D

Edytowane przez Didox
Link to post
Share on other sites

 

 

Procesor AMD FX-6350, 3.9GHz, 14MB, Wraith cooler 360 zł

 

Trochę bez sensu. W cenie tego FX'a kupisz na allegro i5 2400 razem z płytą. 

 

 

 

Czy integra na płycie HD 3000 dałaby radę z płynnym wyświetlaniem filmów w Full HD? Bo generalnie ten leciwy GTX 260 do ekonomicznych i nowych rozwiązań nie należy

 

No właśnie GTX 260 pod netflixa? Sprzedać wtedy Phenoma, płytę oraz GPU. Też bez problemu wkładasz tutaj jakiejś i3/i5 Sandy i tyle. Jak na nowych to nawet coś na Pentiumie.  

Link to post
Share on other sites

Rzuciłem okiem na wydajność w benchmarkach obu procesorów (FX 6350, i5 2400) i można powiedzieć że jest bardzo zblizona. Tylko zostajemy z kwestią że kupuje wieloletnią używaną platformę. A tak to przynajmniej wiem że mam przyzwoite mobo z którą wiem co się działo i jest nowy procek na gwarancji. Inwestycja ta sama, tylko w wariancie z AMD nie ma kota w worku + gwarancja.

 

W zestawie numer 2 zgodzę że używka i3/i5 pewnie by śmigała, tylko z drugiej strony Phenom też tutaj spokojnie ogarnie. Z założenia chciałem nowe podzespoły dokupować, a na Pentium to już raczej mogłyby się pojawić przycięcia przy podstawowej "wielozadaniowości".

 

Tak niebezpośrednio odpowiedziałeś, rozumiem że ta integra HD3000 płynnie radziłaby sobie z filmami w rozdziałce FH? Głównie pytanie tyczy się zasilacza, bo bez tego GPU 550 W nie byłoby potrzebne. 

Edytowane przez Didox
Link to post
Share on other sites

Chcesz trzymac cepa 125W TDP do netflixa? 

 

Pod netflixa to w ogóle polowałbym na jakiegoś używanego HP Elite USDT 8200 z i5 2400. Cena około 400 zł a czasami jak jest bez HDD to jeszcze taniej. Małe ciche i na spokojnie ogarnie. 

 

Zostaje Ci 400 zł z budżetu (choć z tego co liczę, to wydajesz tam 1021 zł więc zostaje Ci 600). Sprzedajesz Phenoma i płytę oraz GTX 260 i pamięci DDR3. Za 800 zł masz nowego 200GE, B450 i 8 GB DDR4

 

Naprawdę nie bawiłbym się w tego Phenoma. 

Link to post
Share on other sites

Zestaw 1 to dobry pomysł IMO. Taki upgrade powinien reanimować tego PC.

 

Jednak wydawać 650zł + stare podzespoły na stary PC do Netflixa to jest BARDZO zły pomysł.

W tym budżecie masz Nvidia Shield teraz w promocji za 600zł, a wygody i jakości takiego Smart TV nie podejmę się porównywać.

Alternatywnie dużo taniej są inne Androidowe boxy, albo lepiej chromecast.

Nawet X360 albo one s bez gier też lepiej się nada niż taki PC pożeracz prądu i potworek w salonie.

Do 1080p moim faworytem i tak jest Raspberry Pi 3B+. Kiedy kupią 4k smart TV i tak wszystkie podstawki staną się bezużyteczne, a jest to najtańsza opcja. 

 

Podsumowując: Mnogość funkcji "trudny" setup: Raspberry pi 3B+

Plug&Play pewnie wszystkie potrzeby: Chromecast

Najwyższa jakość multimedialnych doświadczeń: Nvidia Shield

Tanie smart TV bez użycia telefonu: Xiaomi Mi Box?

Najgorszy mośliwy pomysł: PC z Phenomem  II X4 Quad Core 965 Black Edition, GPU: Gainward GTX 260 896 MB DDR3/448b ( - zł)  itd. itd.

Link to post
Share on other sites

Dzieki za insight chłopaki. Generalnie moje podejście z phenomem było troche jak McGyvera, użyć to co się ma :D Prądem się nie przejmować xD

 

Dałeś mi do myślenia z tym raspberry i pozostałymi propozycjami. Bo w sumie komputer posiadają więc aplikacje biurowe itd. nie konieczne.

 

Co do wspomianego Raspberry, widzę że co prawda ma 1080p ale tylko w 30 klatkach, są lepsze wersje? Najgorsze co mogłoby być to mikrościęcia itd. jeśli to ma wyświetlać filmy itd. Poszedł nawet bym w ten temat tylko kwestia wydajności takiego maluszka.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...