Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam 

 

Zastanawiam się na płytą główną i ramem pod 2700x i tutaj pojawia mi się pytanie, jaką płytę główną wybrać z serii b450/x470? Jakie są różnicę między nimi? Jaki ram wybrać pod ten procesor? ( oczywiście 16gb ) Na samym początku nie planuje podkręcać procesora może w przyszłości, ale wątpię. Z tego co poczytałem to podobno Asus robi dobre płyty. Chciałbym wydać na płytę tak około 600 zł, ale fajnie jakby dało radę trochę mniej. Zapomniałbym nie planuje SLI.

 

Z góry wszystkim dziękuję.

Link to post
Share on other sites

Jeżeli OC nie jest priorytetem a ewentualnościa to zobacz MSI B450 Tomahawk.

 

https://www.x-kom.pl/p/441255-plyta-glowna-socket-am4-msi-b450-tomahawk.html

 

Taki gskill 3000 cl16 też w zupełności wystarczy.

 

https://www.x-kom.pl/p/340079-pamiec-ram-ddr4-gskill-16gb-3000mhz-aegis-cl16-2x8gb.html

 

Plyty X470 zazwyczaj mają bardziej rozbudowaną sekcję zasilania (przydatne podczas OC), lepsze zintegrowane układu lub dodatkowe porty / wejścia. Myślę, że jeżeli z niche nie korzystasz to płyta B450 spokojnie ci wystarczy.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Do 2700x? Jeżeli chcesz robić OC to niestety trzeba sięgnąć głębiej do kieszeni (BQ Dark Rock 3/4 Pro, dobre AiO to koniecznie). Fortis będzie odrobinę lepszy niż boxowy cooler pod względem głośności (bo przy 2700x czerwoni dają dość konretny cooler).

 

Podobnież rzecz się ma z płytami, do lekkiego OC ten B450 styknie, ale jeżeli celujesz w 4.1-4.2+ GHz, to X470 to moim zdaniem must have.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Okej dzięki.

 

A co do kwestii X470  jaka karta była by dobrym wyborem, mógłbyś podesłać z dwa modele? 

 

Jeśli dobrze rozumiem to, aby na ryzen 7 2700x osiągnąć 4.0 Ghz 4.1 Ghz to trzeba po prostu pobawić się w OC, bo bez ruszania go ma 3.7 Ghz?

Edytowane przez Hubonn
Link to post
Share on other sites

Mam właśnie ryzena 2700x + msi B450 tomahawka. Zestaw złożyłem w piątek, wszystko śmiga miód malina. Ramy wziąłem Ripjawsy V 3200 CL15 i poszły od strzała w XMP.  W silentium armis 7 tg rgb + boxowe chłodzenie procesora - trochę głośno, jednak dość chyba chłodno (temp w idlu CPU - 35-45 ( stres mniej niz 70), GPU (idle 35, stres 65-68) Także znośnie, jedyne co to nie byłem świadomy, że będzie głośny zestaw w porównaniu do poprzedniego sprzed 2.5 roku :)

Dodatkowo u mnie na "balanced" power planie, siedzą sobie rdzenie na 2200 i peakują do 4300 kiedy jest na to potrzeba, to o wiele wygodniejsze imo.

Edytowane przez pitrek46
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

3.7 to on ma najniżej na wszystkich rdzeniach (zazwyczaj all core boost jest w okolicach 3.9-3.95) oraz single core boost do 4.2 (4.3+ przy dobrym chłodzeniu) więc ten procek fabrycznie jest praktycznie wyżej niż po OC. Robiąc OC na sztywno (all core) wyłącza się XFR, który tak ładnie podbija jeden wątek.

 

Jeżeli jednak chcesz się pobawić truchę w podkręcanie to MSI X470 Gaming Plus lub Pro to dosyć solidne płyty, które nie kosztują jeszcze majątku.

 

Jeżeli chcesz go zostawić na stocku i cieszyć się z najwyższej wydajności jednowątkowej to wspomniany wcześniej MSI B450 Tomahawk będzie ok.

Link to post
Share on other sites

 Dzięki za pomoc.


Mam właśnie ryzena 2700x + msi B450 tomahawka. Zestaw złożyłem w piątek, wszystko śmiga miód malina. Ramy wziąłem Ripjawsy V 3200 CL15 i poszły od strzała w XMP.  W silentium armis 7 tg rgb + boxowe chłodzenie procesora - trochę głośno, jednak dość chyba chłodno (temp w idlu CPU - 35-45 ( stres mniej niz 70), GPU (idle 35, stres 65-68) Także znośnie, jedyne co to nie byłem świadomy, że będzie głośny zestaw w porównaniu do poprzedniego sprzed 2.5 roku :)

Dodatkowo u mnie na "balanced" power planie, siedzą sobie rdzenie na 2200 i peakują do 4300 kiedy jest na to potrzeba, to o wiele wygodniejsze imo.

 

 

3.7 to on ma najniżej na wszystkich rdzeniach (zazwyczaj all core boost jest w okolicach 3.9-3.95) oraz single core boost do 4.2 (4.3+ przy dobrym chłodzeniu) więc ten procek fabrycznie jest praktycznie wyżej niż po OC. Robiąc OC na sztywno (all core) wyłącza się XFR, który tak ładnie podbija jeden wątek.

Jeżeli jednak chcesz się pobawić truchę w podkręcanie to MSI X470 Gaming Plus lub Pro to dosyć solidne płyty, które nie kosztują jeszcze majątku.

Jeżeli chcesz go zostawić na stocku i cieszyć się z najwyższej wydajności jednowątkowej to wspomniany wcześniej MSI B450 Tomahawk będzie ok.

 

Dzięki wam za pomoc.

 

Tak mi się przypomniało czy zasilacz Thermaltake smart se 530W wystarczy przy tym zestawie na sam początek i przy GTX 1060 ?

    Edytowane przez Hubonn
Link to post
Share on other sites
  • 4 tygodnie później...

a czy karta amd rx580 będzie dobra do obliczeń cad'owskich z tym procesorem??

 

Nie jestem specjalistą od kart AMD, ale myślę że to Cada to lepiej już wybrać jakąś Vege, ostatnio była nawet promka że kosztowała 1350 zł, to jest bardzo niska cena na kartę pokroju GTX 1070/1070Ti.

Link to post
Share on other sites

RX 580 będzie dobry. A RX 590 lepiej olać (dopłata 25-30% za +10% wydajności - chore).

Ogółem sama VEGA (czy to 56 czy 64) do Cada to wg. mnie średni pomysł (diabelnie drogi perf per $). Pomijając tdp a przy cadzie raczej siedzisz godzinami niż minutami. No chyba że dorwiesz używkę na gwarancji za niskie pieniądze...

 

GTX 1060 6GB też zły nie będzie... a cichy i chłodny jakby nie patrzeć. Ale cuda jest mocno uzależnione od samego softu, gdzie akurat akceleracja AMD nie ma często takiego problemu... pierwszy lepszy przykład Sony Vegas gdzie chamsko olano CUDA. Ja korzystając z Adobe nie czuję żadnej różnicy czy to na GTX'ach czy na Radeonach (no ale to jest inny typ akceleracji, tam już powyżej pewnego progu wydajności nie ma zysków).

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...