Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam, zastanawiam się nad lekkim upgrade komputerka. Obecnie posiadam w nim i5-4690, 16GB (4x4) RAM, gtx 1070 oraz zasilacz Corsair 750W (CS750M) + SSD Crucial mx100 i mx300 oraz WD blue. 

I tutaj nasuwa się pytanie czy jest sens zmieniać procesor na coś nowszego? Głównie wykorzystywany pc jest do grania, czasami programowanie (najczęściej Java w intellij). Co do budżetu to powiedzmy że max to jakieś 3-4k zł. 

Monitor obecnie 2560x1080 60Hz, lecz nie wykluczam zmiany(lub dodania jako głównego) w przyszłości monitorka z większym odświeżaniem. 

Z góry dzięki za odpowidzi :)

Link to post
Share on other sites

Temat przerabiany wiele razy w ostatnim czasie. Zasadniczo do 1070 i rozdzielczości wyższej niż FHD nie potrzebujesz super wydajnego procesora, tylko coś co pozwoli trzymać stabilny FPS - zasadniczo cokolwiek powyżej 4 wątków. 

 

Rebelmind dobrze radzi - Ryzen 2600 będzie spoko wyborem, bo bardzo dobrze da sobie radę z tą kartą, a nawet mocniejszą, a nie będzie przepłacony. Wydawanie 3-4k zł na platformę do tego zestawu byłoby zdecydowanie przesadą. Przy ryzenie masz ten plus, że jak kiedyś przyjdzie do głowy zmienić kartę na dużo mocniejszą to będziesz mógł sięgnąć po mocniejszy model, nawet zen 2 jak już wyjdzie, bez wymiany platformy.

Edytowane przez wojciechu15
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

No dobra, rzeczywiście dopiero teraz zwróciłem uwagę że powyżej FHD, różnica fps w intel-AMD jest w sumie mała (w porównaniu do cen). 
Zakładam ze Ryzen r7 nie ma u mnie zbytnio sensu, i bardziej opłacalny będzie wspomniany przez Was r5 2600 (2600x jak dobrze rozumiem to taki podkręcony, malo opłacalny 2600)? W takim razie jakie MOBO + RAM byście mogli polecić? Czytałem że AMD zyskuje na szybszych pamięciach, tylko pytanie jak wysoko opłaca się pchać? RAM-u myślę że najlepiej chyba pójść w 2x8GB, coby w przyszłości w razie czego móc sobie łatwo dołożyć? A MOBO, o ile dobrze rozumiem, pozwoli w przyszłości wrzucić mocniejszego procka, więc chyba lepiej teraz dołożyć, niż w przyszłości kolejny raz kupować? 

Zastanawiam się też nad coolerem (obecnie Fortis 2), chyba że nie warto się bawić w OC, które nie ukrywam kusi mnie lekutko :)

Edit: MOBO w formacie ATX raczej bym preferował :)

Edit2: Chyba że lepiej zaczekać na nową generację do połowy przyszłego roku, można powiedzieć że nie spieszy mi się jakoś bardzo w razie czego?

Edytowane przez RastaFaraji
Link to post
Share on other sites

Nie czekasz tylko kupujesz teraz (BF) to co jest, a jak za pół roku będzie warto wymieniać to sprzedajesz, dokładasz trochę i jest.

 

2600x ma fabrycznie zegary, których na 2600 po OC nawet raczej nie zobaczysz (single core boost do 4.25-4.3 GHz) i za to dopłacasz.

 

Jeżeli nie robisz OC: 2600x + MSI B450 Tomahawk

Jezeli robisz OC: 2600 + MSI X470 Gaming Plus/Pro

 

Ram: dowolny 3000 cl15 / 3200 cl16, najtańszy jaki znajdziesz.

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

To prawda, że WOLĄ i B-die są lepsze pod OC. Aczkolwiek nowe Ryzeny już mało które mają problemy z Hynix'ami. Ja kupiłem teraz dokładnie ten model na Hynixach: https://www.morele.net/pamiec-g-skill-ripjaws-v-ddr4-2x8gb-3200mhz-cl16-f4-3200c16d-16gvkb-788195/ bez problemu działają na płytce MSI X370 Gaming Plus w XMP na 3200MHz. Moim zdaniem nie ma sensu dopłacać do wersji B-Die, chyba, że chcesz je podkręcać gdzie i tak myślę, że więcej niż 3400/3600 nie ukręcisz a różnica będzie niewielka w wydajności.

Pamiętaj, że biorąc R5 2600 + B450/X450 ramy działają lepiej/stabilniej na nowszej platformie. Ale po 1,5r od 1 generacji Ryzenów już tyle zostało poprawione, że raczej mało gdzie są spotykane problemy na poziomie Ryzen 1gen + Hynix.

Edytowane przez Quarantino
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...