Skocz do zawartości

Temperatura w i7 8700 (bez k)


Recommended Posts

Witam,

2 dni temu udało mi się dostać i7 8700, po podłączeniu go, posmarowaniu pastą i podłączeniem coolera , jego temperatury trochę mnie martwią.

 

Gdy gram w BF1 temperatura skacze do 83 stopni. Wszystkie właśnie stres testy też dochodzą do podobnych temperatur. W wiedźminie 3 jest to 75 stopni. 

 

Chłodzenie to SILENTUMPC Fera 3 HE1224 V2, wszystko się trzyma i powinno być dobrze zamontowane.

 

Cooler jest tak ustawiony że od 60 stopni obroty wskakują na 100%, mimo to procesor osiąga te 83-84 stopnie w stresie.

 

Płyta główna to Asus Prime z370-p

 

Czy te temperatury nie są za wysokie?

Link to post
Share on other sites

Są wysokie, ale nie nienormalne dla tego procesora. Taki niestety urok procesora z glutem pod IHS. Mi na grandisie który jest sporo wydajniejszy potrafi dobić pod 80*C 8700k na stockowych zegarach. 

Hmm, czyli te 80 - 85 stopni może być? To jest wgl ciekawe, bo przed chwilą robiłem test AIDA i przy 100% zużyciu procesora miałem maks . 71 stopni, ale juz przy takiej Fifie 19 mam 80.

Link to post
Share on other sites

Witam jeśli masz wyższą temperaturę podczas grania niż podczas testów syntetycznych problemem może okazać się słabo wentylowana obudowa. Sprawdź to, ściągnij boczną ściankę i odpal grę . 

 

Co do temperatur to raczej się nie przejmuj mój proc też dobija do 80 stopni i się tym wgl nie przejmuję, w testach syntetycznych osiąga 92 stopnie. 

Link to post
Share on other sites

@up

takie trochę słabo napisane i wątpliwe

 

o ile powietrze jest cieplejsze przez gpu, o tyle temperatura procesora nie jest aż tak tragiczna... warto zapytać autora jaką ma obudowę i jak wentylowaną.

 

Do takich procesorów przeważnie używa się hi-endowych wież lub cieczy.. taki urok cpu z pastą "termo przewodzącą" pod ihs'em.

Link to post
Share on other sites

Generalnie sytuacja jest jeszcze ciekawsza, ponieważ razem z kumplem robiliśmy upgrade kompa i zamawialiśmy te same części, mamy tą samą płytę główną (Asus Prime z370-p) , tan sam procek, to samo chłodzenie (SILENTUMPC Fera 3 HE1224 V2), moc zasilacza ta sama 550 W. Zrobiliśmy screeny z hwmonitora po 1 meczu w BF1 i różnica jest spora. Może ktoś będzie wiedział po tych screenach co może być nie tak?

 

 

Temperatury kolegi: https://pokazywarka.pl/ehyr57/#zdjecie22765310

 

Moje temperatury: https://pokazywarka.pl/y9ljkl/#zdjecie22765313

Link to post
Share on other sites

Na bank masz coś pomieszane w ustawieniach w biosie lub płyta zawyża Ci napięcia na procesorze . Na stokowych ustawieniach 1.42V to sporo za dużo. Nie mam pojęcia jak byłeś w stanie zrobić test Aida64 przy takim napięciu. 

 

Twój kolega ma napięcie 1.36V (wydaje mi się również za wysokie) co przekłada się na znacznie niższe temperatury. 

 

Dla porównania mój 8700K pracuje z zegarem 4.9GHz przy napięciu 1.295V. https://zapodaj.net/c6181aa903a88.jpg.html

 

 

Do całości dochodzi jeszcze pewnie słaba wentylacja obudowy i jest to co jest.

 

W konfiguracji biosu Ci nie pomogę ale możesz na początek zdjąć boczną ściankę w obudowie i zobacz czy spadną znacząco temperatury podczas gry.

Edytowane przez Piotruss_
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Na bank masz coś pomieszane w ustawieniach w biosie lub płyta zawyża Ci napięcia na procesorze . Na stokowych ustawieniach 1.42V to sporo za dużo. Nie mam pojęcia jak byłeś w stanie zrobić test Aida64 przy takim napięciu. 

 

Twój kolega ma napięcie 1.36V (wydaje mi się również za wysokie) co przekłada się na znacznie niższe temperatury. 

 

Dla porównania mój 8700K pracuje z zegarem 4.9GHz przy napięciu 1.295V. https://zapodaj.net/c6181aa903a88.jpg.html

 

 

Do całości dochodzi jeszcze pewnie słaba wentylacja obudowy i jest to co jest.

 

W konfiguracji biosu Ci nie pomogę ale możesz na początek zdjąć boczną ściankę w obudowie i zobacz czy spadną znacząco temperatury podczas gry.

 

Płyta ci ustawia za wysokie napięcie 1,4V ustaw ręcznie mniejsze to temperatury spadną. Zobacz że u kolegi chodzi na 1,3V. Myślę że spokojnie możesz spróbować na 1,2.

 

Dzięki wielkie Panowie, faktycznie nie wiedzieć czemu miałem włączony w biosie TURBO MODE i on tak podniósł mi napięcie, po wyłączeniu go mam napięcie na około 1.18 , a w BF 1 temperatura nie przekracza 60 stopni xD

 

Piotruss_ widziałem twoje posty na temat obudowy, ale nic nie pisałem bo wiedziałem że przepływ powietrza mam ok. Z jednej strony obudowę mam cały czas otwartą + mam 1 osobny wiatraczek, który cały czas chodzi. Jednak i tak dzięki bo mieliście racje i wysokie napięcie było przyczyną.

Link to post
Share on other sites

Faktycznie, od dwóch "generacji" procesorów intela są problemu z VID.

Nie pomyślałem o tym, bo aż tak nie siedzę w biosach nowych płyt głównych.

 

Ten "turbo mode" to nie jest przypadkiem to turbo, o którym myślę? Może ktoś biegły w biosie Asusa powiedzieć?

 

Jeśli chodzi o:

Z jednej strony obudowę mam cały czas otwartą + mam 1 osobny wiatraczek, który cały czas chodzi. Jednak i tak dzięki bo mieliście racje i wysokie napięcie było przyczyną.

Proszę, zamknij panel boczny, bo zaraz zakurzysz komputer i tyle będzie z niskich temperatur.

Następnie... skoro, jak widzę, faktycznie zaoszczędziłeś na obudowie, to dokup chociaż jeden wentylator jak możesz.

Ustaw je tak, aby jeden wentylator tłoczył świeże z przodu obudowy (koniecznie przez filtr powietrza), a drugi wyciągał je zaraz za wieżą na procesorze.

Zyska na tym każdy podzespół w komputerze. Od sekcji zasilania, po gpu, ram.

Edytowane przez Bichits
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...