Skocz do zawartości

Bardzo szczegółowe chłodzenie całego komputera wraz z GPU, czy jest sens kontrolera?


Recommended Posts

Witam

 

Jestem zainteresowany wstępnie jakimś kontrolerem, o ile ma to jakiś sens, choć w moim przypadku wydaję mi się że tak ponieważ nie dość że lubie ciszę to po drugie spodziewam się dodatkowego specjalnego śledzia PCI-E umożliwuającego zamontowanie dodatkowych 2x wentylatorów pod GPU

 

Mój sprzęt jest w specyfikacji.

 

Obudowę możecie zobaczyć tutaj, tak to wyglądało przed wymontowaniem dolnej stacji na dyski HDD, tak wiem, obudowa nie jest za duza, ale bardzo podoba mi sie jej minimalistyczny wyglad + ma to swoje plusy poniewaz cisnienie powietrza idące z wentylatorów nie przechodzi przez pół metra zanim dotrze do gpu czy plyty glownej tylko wentylatory wieja doslownie na przeciwko GPU ( aluzja do dlugich i szerokich obudów jak jamnik)


 

Gdy się zorientowałem i wyjąłem tą stację zdałem sobie sprawę że bez problemu zmieszcze tam dodatkowy wentylator 120mm, stąd też zrodził się pomysł by zamontować tam dodatkowy wentylator, wtedy byłyby 2x 140mm i pod nimi 1x 120mm, jednak z powodu iż wtedy ten wentylator strasznie nisko bys się znajdował to wydaje mi się że dużo lepszym pomysłem będzie zamontowanie na dole 2x120mm i na samej górze 1x140mm, albo najlepiej 3x120mm od razu.

Z tym że nie jestem pewien czy wtedy nie wiałoby za mocno pod gpu przeszkadzając w cyrkulacji powietrza dodatkowych wentylatorów pod GPU.

 

Wentylatory 120mm to wiadomo Wentylator be quiet! SilentWings 3 120mm PWM High-Speed (które beda chodzily na powiedzmy max 1600 rpm, lub mniej z uwagi na zachowanie ciszy)

 

Już wyjaśniam - > pomysłem tego trzeciego wentylatora na dole jest powód kupna tego oto "urządzonka":


 

Te oto urządzonko mimo ze pomiesci 3x120mm to u mnie wejdzie max 2x120mm(a i tak będzie to wystarczające bo bedzie wiało na prawie całą długość aorusa 1080ti).

 

Takie tez urządzenie zamontuje pod GPU, jednak z uwagi iz na dole bedzie malo miejsca -> to potrzebuje by z przodu wtłaczane zostało zimne powietrze (z zewnatrz) stąd pomysł trzeciego wentylatora na dole, i teraz pytanie czy zostawic 2x140mm z przodu u gory i na dole ten 120mm (tyle ze wieje on wtedy glownie na tunel na zasilacz i minimalnie chyba 2cm na obszar pod gpu, czy wstawic tam 2x120mm ktore by juz latwiej wiały na obszar od gpu - > najlepiej wydaje mi sie bedzie zamontowac tam 3x120mm z przodu a 2x140mm dać np na górę (bo na górze mam tylko wentylatory o obrotach max 700rpm).

 

Pod gpu wiadomo tez dam 2x120mm. (tez silent wings 3).

 

I teraz jezeli to wszystko sie ze soba polaczy to fajnie by bylo miec jakis kontroler, bo i tak musialbym kupic jakies rozlaczki by podpiac te wszystkie... aż 9 wentylatorów.

Nawet jezeli rozlaczkami Y podpialbym je wszystkie to obudowy to i tak sterowanie byloby tylko wzgledem temperatury CPU... - do tej pory po wielogodzinnym ustawianiu tego w biosie oczywiscie udalo mi sie je ustawic tak ze jest cisza jak nic nie r obie a jak gram to tylko chodza do konkretnych obrotow by byly zachowane niskie temperatury wraz z ciszą (temp max cpu to 69 stopni i tak samo gpu).

 

Celem dodatkowych wentylatorów te pod gpu i te(n) trzeci(e) z przodu na dole jest polepszenie kultury pracy, nie chodzi mi o to by bylo jeszcze glosniej bo niektorzy tak to moga odebrac tylko bym dzieki tym dodatkowym 2x wentylatorom pod gpu mogl obnizyc dzieki temu obroty fabrycznych wentylatorów od aorusa i mial lepsza ciszę, przedni na dole (trzeci) pomagalby dodawac zimne powietrze w te rejony.

 

Jezeli to wszystko sobie dobrze zwizualizowalem to bedzie to solidna robota.

 

Kwestia czy kontroler tutaj nie bylby wrecz idealny, i tutaj z uwagi ze nie mam slotów pod 5,25 (stacja dysków) to kolega podeslal taki oto kontroler - bardzo mi sie podoba, tylko te 200zl...


tutaj filmik o nim


 

 

Pytanie tylko czy jezeli niektore wentylatory nie mam PWN to czy bedzie mozliwa taka sama ich konfiguracja jak z wentylatorami PWN?

jeden kanal obsluguje 5W wiec w sam raz moge podlaczyc do niego 2x wentylatory.

 

Nie wiem czy jest sens wszystkie podlaczac ale pewnie tak z uwagi na opcje auto konfiguracji wzgledem ciszy (choc i tak pewnie ustawie to sam).

 

Jezeli to sie uda to pod ten kontroler podepne rozłączkami 2x dolne wentylatory pod GPU (w koncu ich ustawienia beda takie same) i reszta juz dowolnie.

 

Niestety kontroler ma wejscia 4 pin ale rozłączki wychodzą tylko na 3 pinowe wejscia.

Bede wiec musial albo kupic wentylatory 3 pin bez PWN czyli te, doplacajac 10zl


lub kupic PWN oszczędzająć 10zł (79zl jeden)


 


(z nadzieja ze nie bedzie problemów z ich nie działaniem jak video blog tech mówił

 

 

Dobrze sobie to wszystko rozplanowałem?

Jakies sugestie?

 

warto bym kupil ten kontroler? czy na razie sobie darować?

wejsc na wentylatory mam 6x na plycie glownej.

 

Dodatkowe wentylatory jak dokupie to bedzie to dodatkowa liczba nr 3, bede potrzebowal 2x rozlaczek i tak i tak, nawet jezeli kupie kontroler bo i on obsluguje tylko 6 kanałów.

Edytowane przez forii
Link to post
Share on other sites

Sugestia taka, że masz za dużo wentylatorów, jeżeli zależy ci na ciszy  ;) Na topie wystarczy jeden nad chłodzeniem CPU. Nie znam Twojej płyty, ale prawdopodobnie ma możliwość regulacji prędkości wentylatorów z poziomu biosu. Jest to wystarczające, masz wentylatory BQ 140 i 120 to i łatwe ogarnięcie prędkości obrotów. W przypadku małej ilości gniazd na płycie możesz zastosować rozgałęźniki "Y". Zostaw Noiseblockera na górze, chociaż ja bym tam dał trochę wydajniejszą jednostkę. Jeżeli dobrze zrozumiałem dołożyłeś na front oprócz 140-tek BQ, jedną 120-kę. To jest wystarczający układ, nie ma większego sensu pakować dodatkowych wentylatorów pod kartę grafiki, nie dosyć że zakłóci Ci obieg powietrza, to masz dodatkowy szum, a co za tym idzie większy hałas. Nie wymieniaj dwóch 140-ek na mniejsze 120-ki, ponieważ, żeby utrzymać większy przepływ powietrza 120-ki będziesz musiał wykręcić na wyższe obroty, efektem będzie większy hałas. Tego patentu z dodatkowym panelem z dwoma wentylatorami na śledziu, próbowałem chyba z 20 lat temu i nic to nie dało ;)

Edytowane przez choleryk65
Link to post
Share on other sites

Sugestia taka, że masz za dużo wentylatorów, jeżeli zależy ci na ciszy  ;) Na topie wystarczy jeden nad chłodzeniem CPU. Nie znam Twojej płyty, ale prawdopodobnie ma możliwość regulacji prędkości wentylatorów z poziomu biosu. Jest to wystarczające, masz wentylatory BQ 140 i 120 to i łatwe ogarnięcie prędkości obrotów. W przypadku małej ilości gniazd na płycie możesz zastosować rozgałęźniki "Y". Zostaw Noiseblockera na górze, chociaż ja bym tam dał trochę wydajniejszą jednostkę. Jeżeli dobrze zrozumiałem dołożyłeś na front oprócz 140-tek BQ, jedną 120-kę. To jest wystarczający układ, nie ma większego sensu pakować dodatkowych wentylatorów pod kartę grafiki, nie dosyć że zakłóci Ci obieg powietrza, to masz dodatkowy szum, a co za tym idzie większy hałas. Nie wymieniaj dwóch 140-ek na mniejsze 120-ki, ponieważ, żeby utrzymać większy przepływ powietrza 120-ki będziesz musiał wykręcić na wyższe obroty, efektem będzie większy hałas. Tego patentu z dodatkowym panelem z dwoma wentylatorami na śledziu, próbowałem chyba z 20 lat temu i nic to nie dało ;)

Ten dodatkowy wentylator trzeci na dole mimo ze wiejący prawie co tylko w tunel od zasilacza obniżył mi temperaturę gpu o 7 stopni, także jak widac kazdy wentylator mnostwo daje ;)

i przez to mam dylemat czy wsadzić tam 2x 120mm na dole czy zostawic jak jest, przeczucie mi mowi ze najlepiej by wyszlo 2x 120mm wsadzic na dol i 140mm na gorze zostawic (mowa o froncie). bo najzwyczajniej w swiecie byloby po prostu troche wyzej... chyba ze sekret w tej nizszej temperaturze to jest to ze wieje po prostu na tunel od zasilacza :D (piwnica)

 

 

Co do stelarza, tutaj moj kumpel ktory dostal też juz ten stelarz i mu to obnizylo o 15 stopni czy tam -17, wiadomo przy trzech wentylatorach, bude ma wieksza i pewnie to mu duzo daje jednak u mnie tez wiem ze to cos da, nawet jak 5 stopni to bede zadowolony, a jak nie to przynajmniej cisza

 

http://forum.benchmark.pl/topic/20399-co-ostatnio-kupili%C5%9Bcie/page-2876?fbclid=IwAR2ony2cQk5_5hlWRZw1j4H5qRzw18xWGT4gqQMeyeC1jyAjtFqf-SuK7us&do=findComment&comment=2556743

Edytowane przez forii
Link to post
Share on other sites

Zostawił bym jak jest, masz dosyć optymalny obieg. Nie wiem jakie masz obroty wentylatorów. Stelaż z wentylatorami, być może coś tam da, ale nie spodziewałbym się spadku temperatury o dalsze kilkanaście stopni ;-) Zobaczyłem sobie jak to wygląda, no jest to jednak inny patent niż ja miałem, większy, ale też wentylatory h-speedy. To wszystko mu lata na full?

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...