Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam. Planuję zakup TV i bardzo bym chciał odpowiedzi na moje 2 zagadnienie, w związku z tym proszę o pomoc :)

 

1. Mój główny wybrany model do kupna to ten

TV LED LG 75UK6200. https://www.ceneo.pl/70810675#tab=spec Pod linkiem znajdziecie dokladniejsze info o nim. Kosztuje 6999, ale teraz na black friday bym kupił za 5999. Chciałbym poznać opinie o tym TV i jego wady, bo jak patrzę to jest duzo, jak nie wiekszosc TV mniejszych a drozszych.

 

 

2. Inne polecane modele? Budżet max do ok. 7000 zł. Zależy mi bardzo na jak największym tak do 75 cali. Jednak jeśli warto zejść do 65', bo w budżecie 7tyś to jest kicz a nie TV to przemyślę to bardzo :) Telewizor głownie do filmów i sportu, zero konsoli. Matryca raczej błyszcząca i myślę że raczej LED zamiast OLED-a w tych cenach. Bez 3d. Internet to jakiś film puścić na YT czy z Netflixa itp. 4k też raczej rzadko póki co. Siedzieć będę przodem. Tzn naprzeciwko ale nie zawsze idealnie, np metr w lewo od TV, ale ogólnie na tej samej linii co ściana, a nie na ścianach prostopadłych do tej na której zawiśnie TV.Jeśli byłby jakiś mega TV za 8-9 to mogę ewentualnie przemyśleć, bo teraz black friday, to bym gdzieś taniej coś może znalazł, ale ogólnie to granice 7000.

 

Proszę o pomoc.

Edytowane przez klopotek
Link to post
Share on other sites

Do sportu lepiej wziąć coś na matrycy 120Hz. Zależy też jakie masz oczekiwania względem obrazu i innych funkcji np Smart. Zobacz sobie Sony KD-70XF8305. Z droższych np Samsung UE75NU8002.

 

Ja osobiście bym się skusił na oleda 65" 120Hz jeśli znajdziesz w cenie ok 8tyś ;)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

UK6200 jest tani, bo to model z niższej półki. Do tego matryca IPS, więc czerń taka sobie.

Okej, a bardziej szczegółowo na czym polega ta niższa półka? Np. matryca ips i ta czerń, jak kupie tv 65 cali w tej cenie, to ta czerń będzie zauważalna np tylko dla konesera i znawcy tych spraw, czy tragiczna róznica? Na czym polega jeszcze, mógłbyś coś więcej? Bo wielkość jest chyba u mnie największym znaczeniem i jak przez to ma być minimalnie coś gorsze jakieś funkcje bajery itp to raczej wole te wielkość, chyba że róznica komfortu jest gigantyczna to wtedy bede myslal.

Do sportu lepiej wziąć coś na matrycy 120Hz. Zależy też jakie masz oczekiwania względem obrazu i innych funkcji np Smart. Zobacz sobie Sony KD-70XF8305. Z droższych np Samsung UE75NU8002.

 

Ja osobiście bym się skusił na oleda 65" 120Hz jeśli znajdziesz w cenie ok 8tyś ;)

 

A z tymi hercami to nie jest tak że im większa ilość niz 60 to już i tak raczej chwyt reklamowy, bo ludzkie oko itd itd? Bo to chyba odwieczny spór.

 

Ten Samsung tez całkiem fajny, duzo lepszy od tego LG, warto dolozyc? Co ma lepszego, dalbys rade powiedziec?

 

Właśnie się boje tych OLED-ów przez historie, że sie coś tam wypala i zostaja te slady np po pasku na tvn24, a to jest TV do salonu, w którym cała noc, czyli srednio 5 godzin na dzien, leci program informacyjny z paskiem u dołu. Myslisz ze OLED by sie nadal, zwlaszcza ze to jakis mega raczej nie bedzie bo "tylko" za te 7tysi. Jakie masz zdanie o tym?  :)

Edytowane przez klopotek
Link to post
Share on other sites

Każdy producent ma TV lepsze, droższe i nieco gorsze, tańsze.

Tak uogolniając, te droższe będą miały lepszej jakości obraz.

Obecnie w TV lcd stosowane są 2 rodzaje matryc: IPS i VA. Ta druga ma lepszą czerń. Ale każda z nich ma podobną zasadę działania. Matryca jest stale (też uogolniając) podświetlona, więc nigdy nie będzie czerni idealnej.

Taką idealną czerń uzyskasz w OLEDach, bo tam piksel kiedy jest czarny, to nie świeci.

Jeśli oglądasz tylko w dzień, przy jasnym świetle to pewnie nie zauważysz, ale wieczorem już tak.

Edytowane przez drVanSteiner
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

W telewizorach są matryce z natywnym odświeżaniem 60 i 120Hz. Wszystie wartości powyżej tego zakresu, to zwyczajne polepszanie obrazu przez procesor telewizora - producenci mają na to różne nazwy np PIQ, Motionflow XR itp. Nie ma to nic wspólnego z rzeczywistymi możliwościami matrycy.

 

Na matrycy 120Hz materiał nagrany w 50/60p (np audycje sportowe) będą zdecydowanie mniej smużyć. Filmy też powinny lepiej odwzorowywać ruch (brak tzw juddera).

 

Co do wypaleń i powidoków OLED - niby tego nie powinno być nawet przy długim oglądaniu programów informacyjnych, ale nikt za to ręki sobie nie da uciąć ;)

 

Jeśli chcesz LCD, to w tym modelu Sony, który podałem wcześniej, będziesz miał przyzwoitą czerń. Samsung powinien mieć jeszcze lepszą czerń, kontrast i maksymalną jasność.

 

Jeżeli masz możliwość udaj się do jakiegoś dużego marketu RTV i sprawdź sobie oprogramowanie różnych producentów - moim zdaniem sprawnie i intuicyjnie działający system jest prawie tak samo ważny jak jakość obrazu. Samym obrazem w sklepach się nie kieruj, bo ustawienia modeli z wystawy nie mają nic wspólnego z normalnym oglądaniem ;)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

W telewizorach są matryce z natywnym odświeżaniem 60 i 120Hz. Wszystie wartości powyżej tego zakresu, to zwyczajne polepszanie obrazu przez procesor telewizora - producenci mają na to różne nazwy np PIQ, Motionflow XR itp. Nie ma to nic wspólnego z rzeczywistymi możliwościami matrycy.

 

Na matrycy 120Hz materiał nagrany w 50/60p (np audycje sportowe) będą zdecydowanie mniej smużyć. Filmy też powinny lepiej odwzorowywać ruch (brak tzw juddera).

 

Co do wypaleń i powidoków OLED - niby tego nie powinno być nawet przy długim oglądaniu programów informacyjnych, ale nikt za to ręki sobie nie da uciąć ;)

 

Jeśli chcesz LCD, to w tym modelu Sony, który podałem wcześniej, będziesz miał przyzwoitą czerń. Samsung powinien mieć jeszcze lepszą czerń, kontrast i maksymalną jasność.

 

Jeżeli masz możliwość udaj się do jakiegoś dużego marketu RTV i sprawdź sobie oprogramowanie różnych producentów - moim zdaniem sprawnie i intuicyjnie działający system jest prawie tak samo ważny jak jakość obrazu. Samym obrazem w sklepach się nie kieruj, bo ustawienia modeli z wystawy nie mają nic wspólnego z normalnym oglądaniem ;)

 

 

Właśnie ten Sony, to ciekawa propozycja. A on ma 120hz? Bo się w końcu nie doczytałem, tylko dla modeli 60' widziałem. Bo ten Samsung też fajny, ale dużo ludzi piszę że do sportu to średni bo coś tam z odświeżaniem jest czy coś takiego. Znasz może jeszcze ciekawe modele 70-75 cali LED, VA 120hz? Bo lubię mieć duży wybór :) Tak do 8000 gdzieś.

Link to post
Share on other sites

Podczas wizyty w markecie na tym Samsungu puszczałem z dysku nagrane wcześniej filmy z gier w 60fps i było widać gołym okiem różnicę przy szybkich ruchach kamery względem modeli z 60Hz matrycą. Niczego niepokojącego nie widziałem.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Podczas wizyty w markecie na tym Samsungu puszczałem z dysku nagrane wcześniej filmy z gier w 60fps i było widać gołym okiem różnicę przy szybkich ruchach kamery względem modeli z 60Hz matrycą. Niczego niepokojącego nie widziałem.

 

A to można w sklepie tak próbować? W jakim markecie? Bo w sumie fajna opcja przed zakupem, bo wiadomo że to co oni tam puszczają to co innego.

Link to post
Share on other sites

W każdym dużym np MediaMarkt :) Po to telewizory są wystawione, żeby można było potestować m.in. na własnych materiałach z dysku/pena. Ustawienia też można zmieniać, w trybie sklepowym wracają do domyślnych po pewnym czasie. Dobrze jak są piloty przy każdym, ja posiłkowałem się pilotem w telefonie.

 

Jeśli będziesz kupował na miejscu, to dobrze żeby sklep przyjmował zwroty. Jak podłączysz w domu i zobaczysz jakiś defekt, to udajesz się do sklepu i wymieniasz na kolejną sztukę. Szkoda że takie duże sklepy nie udostępniają małego, ciemnego pomieszczenia do sprawdzenia np bad pixeli czy cloudingu. W świetle tych mocnych lamp nie da się tego zweryfikować.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...