Skocz do zawartości

Prośba o ocenę zestawu - uniwersalny komputer ok. 11000zł


Recommended Posts

Witam!

 

W ciągu tygodnia, może dwóch, będę chciał zakupić nowy komputer stacjonarny; Z wykształcenia jestem matematykiem, z zawodu programistą (> 10 lat doświadczenia) ale sprzętem niestety nie zajmowałem się wcale, a od kilkunastu lat pracuję wyłącznie na laptopach; Można bezpiecznie przyjąć, że większość mojej wiedzy o współczesnym sprzęcie komputerowym została zebrana podczas intensywnego przeglądania sieci w ciągu ostatnich trzech dni. Czyli: coś tam wiem, ale niemal na pewno popełniłem oczywiste błędy samodzielnie tworząc zestaw komputerowy, więc bardzo bym prosił o ocenę mojego "dzieła" przez kogoś bardziej doświadczonego  ;)

 

1. Zastosowania komputera:

 1.1 Programowanie; Podstawowe zastosowanie, różne języki => potrzebuję przynajmniej jednego szerokiego monitora; Docelowo będę chciał podłączyć jeszcze dwa monitory boczne, więc musi istnieć możliwość podłączenia łącznie co najmniej trzech monitorów; Sprzęt powinien sprawnie działać zarówno w systemie Windows 10 jak i Linux (dystrybucja jeszcze nie została wybrana);

 1.2 Półprofesjonalna obróbka wideo i grafiki, w tym grafiki 3D; Żona obecnie przebywa na urlopie macierzyńskim i postanowiła wykorzystać ten czas na przekwalifikowanie i pogłębienie swojej znajomości programów Photoshop, After Effects, 3ds Max => Prawdopodobnie przyda się sporo rdzeni i dużo pamięci; Z drugiej strony nie należy przesadzać, bo póki co mówimy o półprofesjonalnej obróbce;

 1.3 Półprofesjonalny Data Mining, czyli coś czym zajmowałem się podczas studiów i do zajmowania czym chciałbym powrócić po latach; Nie planuję przeprowadzać obliczeń CUDA (bo się na tym nie znam) => Potrzeba jeszcze więcej pamięci; Procesor musi być szybki (pojedynczy rdzeń);

 1.4 Gry; Przez kilka lat byłem raczej wyłączony z tej gałęzi rozrywki; Teraz chcę nadrobić zaległości i zagrać w końcu w GTA 5, Wiedźmin 3, czy Cyberpunk 2077, kiedy ten w końcu zostanie ukończony; Nie potrzebuję przy tym sprzętu, na którym będę bił ilości klatek na sekundę, wystarczy że gra będzie chodziła płynnie przy umiarkowanie wysokim poziomie detali => przyda się dobra karta graficzna;

1.5 Wirtualizacja; Prawdopodobnie nie będzie to jednak więcej niż 3-4 wirtualne maszyny na raz;

1.6 RAM dyski; Wielkość maksymalna ok. 5-10 GB;

 

2. [Maksymalna] kwota, którą dysponuję: Aktualnie planuję przeznaczyć na zakup komputera wraz z monitorem, systemem operacyjnym i peryferiami ok. 11 tys. zł; Jeśli na prawdę nie będzie innej opcji to mogę nieznacznie zwiększyć budżet; Z pewnością też w kolejnych miesiącach będę dokupywał kolejne komponenty (dodatkowy RAM, druga karta graficzna, UPS, kolejne dyski twarde, dodatkowe monitory etc.), ale to co da się kupić później, chcę kupić później;

 

3. Kiedy zamierzam kupić komputer?
Do końca listopada, czyli w ciągu 2 tygodni;

 

4. Których części potrzebuję?

Wszystko, łącznie z monitorem, systemem operacyjnym i peryferiami;

 

5. Czy będę podkręcał sprzęt?

Prawdopodobnie nie, a jeśli nawet to nie wyjdę poza XMP 2.0;

 

6. Specjalne wymagania:

6.1 Musi bezproblemowo działać pod systemami Windows 10 oraz Linux;

6.2 Musi być możliwość podłączenia co najmniej 3 monitorów;

6.3 Minimum 32 GB RAM, z opcją 64 GB;

6.4 Najnowocześniejsze karty graficzne przy tym budżecie są raczej poza moim zasięgiem; Chciałbym jednak mieć opcję dokupienia w przyszłości drugiej karty graficznej, więc ta którą kupię już teraz musi mieć możliwość łączenia z wykorzystaniem technologii CrossFire / SLI; Taką opcję uwzględniać muszą także zasilacz, obudowa i płyta główna;

6.5 Z pewnością w niedalekiej przyszłości będę chciał dodać do komputera kolejne dyski twarde i utworzyć macierz dyskową RAID 1+0, więc płyta główna musi to umożliwiać;

 

7. Moja propozycja zestawu

Póki co, złożyłem coś takiego:

  • Procesor: AMD Ryzen Threadripper 1920X
  • Płyta Główna: ASRock X399 TAICHI
  • Pamięć RAM: Corsair Vengeance LPX 4x8GB, 3000MHz, CL16
  • Karta Graficzna: Gigabyte Radeon RX 580 GAMING 8GB GDDR5
  • Dysk SSD: Samsung 970 EVO 500GB
  • Dysk HDD: Seagate BarraCuda 4TB
  • Monitor: LG 34UC79G-B
  • Zasilacz: SilentiumPC Supremo FM2 Gold 750W
  • Chłodzenie: CPU Arctic Freezer 33 TR Red 120mm
  • Obudowa: SilentiumPC Regnum RG4TF Frosty White

 

8. Pytania

8.1 Czy powyższa konfiguracja jest poprawna i cały zestaw w ogóle się uruchomi?

8.2 Czy komponenty użyte w tym zestawie będą ze sobą bezproblemowo współdziałać i w pełni wykorzystywać swoje możliwości? (np. starałem się dobrać monitor tak, żeby wspierał technologię AMD Free-sync oferowaną przez kartę graficzną; Pamięć RAM wybrałem w konfiguracji 4x8 zamiast 2x16 bo wyczytałem, że procesor Threadripper potrafi taką konfigurację wykorzystać lepiej; etc.)

8.3 Czy komponenty wykorzystane w tym zestawie sprawiają jakieś problemy pod linuksem?

8.4 Co może być w zaproponowanym zestawie wąskim gardłem?

8.5 Czy ktoś dostrzega tu sposób by niewielkim kosztem znacząco poprawić wydajność tego zestawu?

 

Będę wdzięczny za każdą odpowiedź i wszelkie wskazówki;

Link to post
Share on other sites

CrossFire RX 580? Nie ma za bardzo się po co pchać w takie rzeczy. 

970 EVO nieopłacalny na tle Plextora M8PEG. Na labie masz bezpośrednie porównanie w testach.

 

Zasilacz, chłodzenie, obudowa totalnie po kosztach. 

 

Za bardzo nie wiem czy jest tutaj sens pakowania się w TR.  

Link to post
Share on other sites

Do Quad-Channel ten threadripper się nada, ma chyba dalej ostro obniżoną cenę, więc czemu nie.

Pamięci bym szukał z single rank. Patriot 3000cl16, 3200cl16, lub B-die - jest aktualnie promocja w x-kom, gdzie jest 2x8GB G.skill 3200 cl15 GVR za 700zł. Mają lepszą współpracę gdy zapełnisz wszystkie banki. Utrzyma lepsze taktowania, opóźnienia. A ta pamięć co wybrałeś jest w dual rank i może gorzej współpracować - tj taktowanie jakie możesz uzyskać to 2400-2666.

Rx 580 do gier może być, 60fpsów zapewni tak jak 1060, do reszty chyba też się nadaje, ma wyższą wydajność w Flops. Nie wiem jak wygląda współpraca z aplikacjami, ale chyba nie jest najgorzej.

Link to post
Share on other sites

Wielkie dzięki za wszystkie odpowiedzi!

 

 

 

(...) Zestaw Procesor - Grafika, Amd - Amd raczej nie są najbardziej polecane pod względem wydajnościowym. Jakaś Nvidia byłaby raczej lepsza. (...)

O! To jest ciekawa informacja! Zakładałem, że będzie dokładnie na odwrót i Amd będzie dobrze współpracował z Amd  :D  Ogólnie wolałbym Nvidię bo wiem, że jej kary są lepsze, ale obawiam się że budżet mi chwilowo na to nie pozwala... Chyba że masz propozycję czym w cenie ok. 1200 zł od Nvidii zastąpić Radeon RX 580, żeby poprawić wydajność?

 

 

 

CrossFire RX 580? Nie ma za bardzo się po co pchać w takie rzeczy. 

Cóż... jedynym powodem dla którego to rozważam jest brak funduszy na kupno jakiejś na prawdę wypasionej karty już teraz. Crossfire pozwoli mi kupować kartę graficzną "na raty". A z tego co widziałem niektóre tytuły potrafią wyjątkowo dobrze wykorzystać dodatkową kartę graficzną (TEST). Póki co traktuję z resztą to tylko jako opcję, którą warto mieć na wszelki wypadek. Podejrzewam, że będę zadowolony z płynności grafiki nawet przy jednej karcie  ;)

 

 

 

970 EVO nieopłacalny na tle Plextora M8PEG. Na labie masz bezpośrednie porównanie w testach.

Tu mnie trochę zaskoczyłeś, bo wyniki testów, które widziałem, mówią dokładnie coś innego. Na przykład tutaj. Na PCLab znalazłem wyniki porównania i - jeśli dobrze je odczytuję - to też potwierdzają że 970 EVO wypada lepiej. Linki: 970 EVO vs Plextor M8PEG. Coś pomyliłem?

 

 

 

 

Pamięci bym szukał z single rank. Patriot 3000cl16, 3200cl16, lub B-die - jest aktualnie promocja w x-kom, gdzie jest 2x8GB G.skill 3200 cl15 GVR za 700zł. Mają lepszą współpracę gdy zapełnisz wszystkie banki. Utrzyma lepsze taktowania, opóźnienia. A ta pamięć co wybrałeś jest w dual rank i może gorzej współpracować - tj taktowanie jakie możesz uzyskać to 2400-2666.

Ciekawa sugestia, nawet nie przypuszczałem, że sposób lutowania modułów pamięci może mieć znaczenie; Poczytam na ten temat i poszukam odpowiedniego modelu  :)

 

 

 

Nieopłacalny zasilacz na tle Seasonic Focus i RM od Corsaira.

Do tego zasilacza (Seasonic Focus) mnie przekonałeś - 10 lat gwarancji do mnie przemawia  :D

Link to post
Share on other sites

 

 

Chyba że masz propozycję czym w cenie ok. 1200 zł od Nvidii zastąpić Radeon RX 580, żeby poprawić wydajność?

 

Masz 1060 6GB ale tutaj o multi GPU nie myśl. 

 

 

 

A z tego co widziałem niektóre tytuły potrafią wyjątkowo dobrze wykorzystać dodatkową kartę graficzną

 

A są i takie, które w ogóle tego nie wspierają. Do tego licz się ze znacznie gorszą kulturą pracy zestawu, wyższym poborem prądu, wyższymi temperaturami, lataniem za łatkami i sterownikami do gier. Nie warto w dzisiejszych czasach bawić się w takie rzeczy z takich kart. Lepiej sprzedać, dołożyć i kupić po prostu coś wydajniejszego. 

 

 

 

Coś pomyliłem?

 

https://pclab.pl/art77895-11.html

Link to post
Share on other sites

144HZ monitor UWHD pod RX 580/GTX 1060, no no.

 

1 x Intel Core i7-8700K /3.7GHz, 12MB, LGA1151, BOX/1 x MSI Z370 Tomahawk /intel Z370, DDR4, LGA1151/2 x GoodRam 16GB 3000MHz CL16 Iridium X (black)1 x bequiet! Dark Rock 4 PRO1 x Plextor M.2 M8Pe 256GB (2000/900MB/s) MLC1 x Plextor M.2 M8Pe 512GB (2300/1300MB/s) MLC1 x MSI GeForce RTX2070 Armor 8GB DDR6 256bit1 x Fractal Design Meshify C (Black, Dark Glass)1 x Seasonic FOCUS Plus 550W Gold1 x Toshiba P300 3TB 64MB cache SATA600 7200rpm

8529zł
 
8700K w grach, a przede wszystkim w pakiecie Adobe dużo mocniejszy od TR z racji na QSV, 32GB RAM pod rozbudowę, cichy i wydjany cooler od BQ, M8Pe 25^GB na system i soft, M8PeGN 512G na surowy materiał i bieżącą obróbkę oraz scratch. RTX 2070 z dobrym układem chłodzenia. Dużo lepiej wykonana obudowa Fractala i bardziej przewiewna, do tego lepszy jakościowo zasilacz z dużym zapasem mocy, w pełni modularny, do tego 10 lat gwarancji producenta.
 
Pozostaje 3500zł na monitor, system i peryferia.

 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...