Skocz do zawartości

MSI B450 Tomahawk. Pytanie o kilka opcji Bios / UEFI.


Recommended Posts

Witam. Mógłby ktoś wyjaśnić lub po prostu powiedzieć jak najlepiej ustawić przynajmniej niektóre opcje pokazane na zrzutach (są chwilowe). Interesują mnie dwa, trzy kierunki.

- Bez podkręcania (oprócz tego co zrobiłem z RAM-em).
- W przyszłości ewentualnie lekkie OC procka ale nadal jeżeli to możliwe zachowanie obniżania taktowania i napięcia.
Układ bez większego obciążenia powinien obniżać taktowanie i napięcia a podczas obciążenia częściej wskakiwać na deklarowane 3,9 oraz robić to płynnie a nie popadać co sekundę w skrajności bez stanów pośrednich.
Z moich krótkich obserwacji i różnych ustawień wynika, że procek cały czas (nawet podczas tego pisania) skacze w zakresie 2,8 - 3,8 GHz. Napięcie obniża do około 0,8xx V. Podczas obciążenia wskakuje na 3,75 GHz ale częściej trzyma niżej. Sporadycznie według programów monitorujących szczytowo na chwilę wskoczy na 3,9 GHz a napięcie około 1,2 lub trochę więcej. Podałem wartości orientacyjne w zależności od ustawień. Temperatury CPU przeważnie poniżej 60 stopni podczas grania. Nie widzę sensu ani potrzeby podbijania zegarów powyżej 4,1 GHz i karmienia go prądem ponieważ wydajność w moich zastosowaniach niewiele podskoczy względem poboru energii, temperatur i żyłowania płyty. Te 200-300 MHz powyżej 3.9 ze specyfikacji niewiele wniesie poza sprawdzeniem możliwości egzemplarza.
Na poprzednim procku Intela i5 3570K miałem praktycznie automatyczne OC do 4,2 GHz z moimi małymi zmianami praktycznie bez podwyższania napięcia. Procek w spoczynku schodził poniżej 2 GHz. Podczas obciążenia płynnie zmieniał taktownie, często będąc w stanie pośrednim pomiędzy min a max taktowania.

http://i.imgur.com/EByC71Ks.jpg http://i.imgur.com/AXykJ6ns.jpg
Mnożnik i napięcia CPU ustawione na Auto. RAM ustawiony na 3200 MHz CL14 z automatycznym napięciem.
Tak wygląda HWiNFO64 z krótkiego pakowania paru teledysków. W tle przeglądarka internetowa z kilkoma kartami, poczta, aplikacje monitorujące.

http://i.imgur.com/obdlRIcs.jpg

Niska temperatura ale zegary praktycznie szczytowo. W grach (ArmA 3, World War 3) zegary w okolicach 3.7 GHz.

Edytowane przez grzegorz75
Link to post
Share on other sites

Spróbuj ustawić 4.0 GHz przy VCore 1.250 V. Jeżeli będzie stabilnie w stresie (Aida/Prime95) to możesz jechać w dół z napięciem.

 

Nie jestem do końca pewien, ale u MSI "load line calibration" (pierwsze z góry na pierwszym screenie) jest stopniowane zstępująco, czyli lvl1 masz max OC, a lvl4-5 (?) tj chyba stock (nie mam płyty od msi więc byłoby fajnie gdyby ktoś potwierdził). Moim zdaniem możesz dać poziom niżej ("słabiej") bo przy lvl4 to Rysiu 2600 powinien robić 4.0 przy wspomnianym napięciu EZ :D

Link to post
Share on other sites

Co do LLC to wiem i z tego co wyczytałem to bezpiecznie jest ustawić na trzy.

 

Z grubsza coś tam wiem jednak około pięć lat nie wnikałem w niuanse komputerowe. Trochę czytałem i przeglądałem ostatnio ale wiele rzeczy dotyczy płyt innych niż B450 o raz procków wcześniejszej generacji w tym 7 i z iksem (X). Wyszły nowe biosy, sterowniki. Jeżeli jest coś o podkręcaniu to po prostu pokazują mnożnik i napięcie w górę. Nikt praktycznie nie pokazuje opcji które pokazałem na dwóch pierwszych zrzutach. Płyty innych firm mają też trochę inaczej rozwiązane kilka opcji np. z dodatkowymi parametrami.
Opcja Mode0 to ponoć nie wiadomo co przynajmniej w B350 i 450. P-State Adjustment - nie zauważam różnicy. Precision Boost Overdrive nie wiem co zmienić i czy ma to sens. Może połowa z tego jest bo jest a zmiany nie wnoszą nic lub są powiązane z innymi ustawieniami ?

Po prostu ciekawią mnie te opcje UEFI i chcę ustawić tak by taktowania były bardziej płynne a nie skakały z skrajności w skrajność w mgnieniu oka. Chcę ustawić to tak by zachować dobrą wydajność i bez potrzeby nie pompować prądu i taktowań. W grach wymienionych w poprzednim wpisie mam max 3.75 GHz a podczas renderingu nawet niżej więc brakuje trochę do zawartego w specyfikacji 3.9 GHz i albo mam coś źle ustawione lub niższy zegar wystarcza.
Profil zasilania w Win10 wybrałem od AMD i minimalny stan procesora ustawiłem na 50%. Wyczytałem, że ktoś ustawiał na 5%. Zapomniałem to zmienić i sprawdzić. W UEFI pozmieniałem trochę ustawienia wentylatorów.

 

Procka testowo na chwilę wykręciłem bodaj na 4.1 GHz przy ręcznym napięciu (nie pamiętam) max 1.3 V. Obecnie priorytetem nie jest podkręcanie tylko zoptymalizowanie i rozszyfrowanie tych różnych opcji w UEFI o których niewiele wiadomo. 

Link to post
Share on other sites

PBO (precision boost override) pozwala podbić chwilowo napięcie powyżej zadeklarowanej wartości (przydatne gdy robisz mocne OC i chcesz sprawdzić stabilność).

 

Ja za bardzo nie pomogę, bo u mnie wiedza o UEFI przy AM4 kończy się na Asusie.

Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...

http://i.imgur.com/obdlRIcs.jpg

 

Niska temperatura ale zegary praktycznie szczytowo. W grach (ArmA 3, World War 3) zegary w okolicach 3.7 GHz.

 

Jakim cudem masz maks. tylko 1.25v przy 3,9 GHz i napięcie schodzące do 0,8v w spoczynku na płycie, która nie wspiera offset voltage? Jak to zrobiłeś? Podzielisz się ustawieniami BIOSu? Ja za cholerę nie mogę tego ogarnąć na Ryzenie 5 2600 + B450 Tomahawk, bo zmieniając cokolwiek związanego z ustawieniami procesora, od razu wskakuje mi liniowe napięcie, a w ustawieniach auto płyta wrzuca go niepotrzebnie dużo, często przekraczając 1.4v. Czego bym nie robił w BIOSie, zawsze wygląda to tak:

 

- albo ustawienia auto, które podbijają zegary do 3,9 GHz i napięcie skaczące do poziomów powyżej 1.4v, a w spoczynku 1,4 GHz i 0,8v

 

- albo ustawienia własne, które jak dobre by nie były (wylosowałem dobry procesor, bo do stabilnych 4 GHz wystarcza 1.22v), nie opuszczają napięcia nawet na gołym pulpicie do upragnionego 0,8v, więc mam stałe 1.22v i zegary 4 GHz przy obciążeniu oraz 1.4 GHz w spoczynku.

 

Dasz radę wrzucić resztę zrzutów ekranu z BIOSu?

Link to post
Share on other sites

PBO (precision boost override) pozwala podbić chwilowo napięcie powyżej zadeklarowanej wartości (przydatne gdy robisz mocne OC i chcesz sprawdzić stabilność).

 

Ja za bardzo nie pomogę, bo u mnie wiedza o UEFI przy AM4 kończy się na Asusie.

PBO wyłącza się jak kręcisz. Podobnie jak XFR.

Link to post
Share on other sites

Jakim cudem masz maks. tylko 1.25v przy 3,9 GHz i napięcie schodzące do 0,8v w spoczynku na płycie, która nie wspiera offset voltage? Jak to zrobiłeś? Podzielisz się ustawieniami BIOSu? Ja za cholerę nie mogę tego ogarnąć na Ryzenie 5 2600 + B450 Tomahawk, bo zmieniając cokolwiek związanego z ustawieniami procesora, od razu wskakuje mi liniowe napięcie, a w ustawieniach auto płyta wrzuca go niepotrzebnie dużo, często przekraczając 1.4v. Czego bym nie robił w BIOSie, zawsze wygląda to tak:

 

- albo ustawienia auto, które podbijają zegary do 3,9 GHz i napięcie skaczące do poziomów powyżej 1.4v, a w spoczynku 1,4 GHz i 0,8v

 

- albo ustawienia własne, które jak dobre by nie były (wylosowałem dobry procesor, bo do stabilnych 4 GHz wystarcza 1.22v), nie opuszczają napięcia nawet na gołym pulpicie do upragnionego 0,8v, więc mam stałe 1.22v i zegary 4 GHz przy obciążeniu oraz 1.4 GHz w spoczynku.

 

Dasz radę wrzucić resztę zrzutów ekranu z BIOSu?

Byłem tak zajęty, że nawet nie zauważyłem postępów w tym wątku oraz pytania do mnie. W takich przypadkach proszę pisać też PW. Bywa że jestem niezalogowany a tak może przyjdzie powiadomienie email. Brakuje czasu na poustawianie tego wszystkiego.

Niestety przypadkiem też wyrzuciłem jeden zrzut ekranu. Postaram się możliwie uaktywnić w tym wątku http://forum.benchmark.pl/topic/277773-msi-b450-tomahawk/

Jest tam już nowy bios i offset oraz więcej się dzieje. Jeżeli posiadam jeszcze przynajmniej część poprzednich zrzutów ekranu (bios 7C02v12) to postaram się je udostępnić choćby dla porównania. Zaznaczam jednak, że czasem podlegały jakimś małym modyfikacjom i nie przeprowadzałem jakichś analiz. Wgrywałem też bios 7C02v13 ale nic po za tym nie wnikałem. Aktualnie próbuję wrzucić zrzuty ekranu biosu na imgur pod kątem nowego tematu wspomnianego wyżej ale imgur strzela focha i  ciężko to idzie. Całość go zatyka a wrzucanie po kilka nie zawsze przechodzi.

 

Starsze wersje biosu https://imgur.com/a/2QUVPgO

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...