Skocz do zawartości

SATA III, sterownik Marvella, kiepski performance dysku SSD


Recommended Posts

Hej, 

mój setup:

  • Płyta: Asus P6X58D-E
  • SSD: Plextor M6S
  • Intel Xeon X5675
  • 6x2GB DDR3, Kingston HyperX

 

Dysk jest wpięty do jednego z dwóch sata III. W crystal marku wypluwa taki wynik:

CuZGxhI.png

 

a takie widzialem w internecie:

 

d41S3Ph.png

 

 

Wydaje mi się, że winę za to ponosi ten - podobno śmieciowy - sterownik Marvella. 

Co mogę z tym zrobić? 

Zakładając, że póki co płyty głównej nie chcę zmieniać i nie da się naprawić nic w moim setupie. Może jakiś kontroler PCI-E 1x -> Sata 3? To by było nie najgorsze. 

Link to post
Share on other sites

Bo to jest "zewnętrzny" kontroler SATA 6Gb/s, do tego dość stary. Ja u siebie mam podobnie na SSD podpiętym właśnie pod taki "zewnętrzny" kontroler Marvella

Screenshot-from-2018-11-10-23-25-50.png

 

 

swoje mogą dokładać też śmieci i system, bo testujesz go z systemu na nim postawionym tak ?  


Ps. "zewnętrzny", tzn nie chipset-owy, tylko korzysta z wolnych linii PCI-e z chipset-u. 

 

Może jakiś kontroler PCI-E 1x -> Sata 3? To by było nie najgorsze. 

 będzie podobnie, a mogą być problemy ze startem, bo nie wszystkie stare płyty startowały z PCI-e... no i sterowniki na nowszych systemach będą problemem, więc trzeba szukać takich co by miały wsparcie, ale ogólnie odradzam bo nie zyskasz dużo nawet jak pójdzie.  Poczekaj aż nową płytę kupisz :D sam siedzę podobnie, tylko dwa SSD mają pełne SATA 6Gb/s 

 

Link to post
Share on other sites

Twoja płyta  czyli Asus P6X58D-E ma 2 porty SATA 3 podłączone poprzez kontroler Marvela 9128. Ten kontroler łączy się z mostkiem na płycie przez 1 linie pci-e w wersji 2.0 która ma wydajność 4Gbit/s czyli 500MB/s. Niema takiej opcji aby ten ssd wycisnął z siebie wszystko przy założeniu że podłączony jest tylko 1 dysk do kontrolera a nie dwa.

 

Na tle tego co widziałem w necie to twoje wyniki i tak są bardzo dobre ale jeśli chcesz aby dysk pracował z nominalnymi prędkościami to tylko zewnętrzny kontroler. PERS H200 jest za wolny bo to tylko SATA 2.

Link to post
Share on other sites

Ja kupiłem ostatnio coś takiego https://allegro.pl/karta-pci-e-x4-adapter-m-2-ngff-m-key-ssd-nvme-i7460696188.html i SSD Samsung 512GB 970 Pro. Kontroler działa bez zarzutu. Wydajność trochę niższa niż deklarowana przez producenta dysku ale i tak jest lepiej niż w porcie M.2, który posiadam. Karta działa w ostatnim slocie grafiki i wcale z nią nie koliduje. Testy w benchmarku nie wykazały spadku ilości generowanych FPS po zamontowaniu adaptera i nowego dysku. Nowy test w benchmarku przeprowadzę po całkowitym przejściu na 970 Pro.  

 

Test SSD w Crystal Disk Mark.

http://s6.ifotos.pl/img/Test-SSDj_qwhwpas.jpg

Edytowane przez gepardmak
Link to post
Share on other sites

@Quarien

 

Najpierw musiałbyś znaleźć odpowiedni kontroler ale z uwagi że masz już antyczną płytę z pci-e 2.0 to może być nawet niewykonalne, może być tak że taki kontroler będzie droższy niż nowa płyta + CPU :D

 

Jak na razie możesz podpiąć obecnego SSD pod SATA2 na płycie i wg mnie powinno być stabilniej niż pod SATA3, transfery będą ograniczone do 300/300 MB/s natomiast inne parametry jak iops będą takie jak deklaruje producent.

 

@gepardmak

 

w przypadku kolegi 970 PRO czy nawet EVO jest bez sensu z uwagi na pci-e 2.0

Link to post
Share on other sites

Jasne, port 2.0 będzie ograniczeniem. Wydajność platformy też ma znaczenie i model dysku również. Mimo to będzie szybciej niż w standardzie sata. Teoretycznie dla portu 2.0 i takiego adaptera maksymalnie co będzie można uzyskać powinno oscylować w okolicach do 2000 MB/s zapis i tyle samo odczyt. I tu szukałbym dysku o parametrach mieszczących się w tych granicach. Adaptery nie są drogie a dysk można kupić przetestować i zwrócić jak coś. Też miałem obiekcje przy zakupie ale teraz nie żałuje. Mój adapter jest wstecznie kompatybilny i obsługuje porty 2.0

Edytowane przez gepardmak
Link to post
Share on other sites

@@gepardmak, to jest tylko przeplotka PCI-e -> M.2, ty podłączasz ten SSD bezpośrednio pod CPU za jej pomocą... 

 

Jak na razie możesz podpiąć obecnego SSD pod SATA2 na płycie i wg mnie powinno być stabilniej niż pod SATA3, transfery będą ograniczone do 300/300 MB/s natomiast inne parametry jak iops będą takie jak deklaruje producent.
coś w okolicach 260-270MB/s ale tak to jest lepszy wybór, bo reszta parametrów się poprawi prócz zapisu/odczytu sekwencyjnego 

 

 

 

Teoretycznie dla portu 2.0 i takiego adaptera maksymalnie co będzie można uzyskać powinno oscylować w okolicach do 2000 MB/s zapis i tyle samo odczyt.
okolicę 1600MB/s jak już coś. 

moim zdaniem lepiej poczekać na nową płytę, nie opłaca się jeśli kupisz SSD pod SATA, sam mam iridium pro 960GB pod SATA II podpięty.  

 

Wyniki jakby kontroler działał w trybie 3 Gb/s a nie 6 Gb/s. Zainstaluj program Driver easy i sprawdź czy masz aktualne sterowniki do chipsetu i kontrolera SATA. 
nope, SATA II nie ma szans nigdy przekroczyć 300MB/s czyli mamy "SATA III".  
Link to post
Share on other sites

Mam płytę P8P67 Asusa z kontrolerem Marvell niby Sata 6GB ale dysk podłączony do tego kontrolera ma podobne parametry co podał kolega z pierwszego postu. A mam tak na dysku EVO 860 1TB. Na szczęście mam także 2 złącza 6GB Intel (zintegrowane) i na tym łączu dysk ma takie parametry

-----------------------------------------------------------------------
CrystalDiskMark 6.0.1 x64 © 2007-2018 hiyohiyo
                          Crystal Dew World : https://crystalmark.info/
-----------------------------------------------------------------------
* MB/s = 1,000,000 bytes/s [sATA/600 = 600,000,000 bytes/s]
* KB = 1000 bytes, KiB = 1024 bytes
 
   Sequential Read (Q= 32,T= 1) :   555.474 MB/s
  Sequential Write (Q= 32,T= 1) :   510.695 MB/s
  Random Read 4KiB (Q=  8,T= 8) :   407.259 MB/s [  99428.5 IOPS]
 Random Write 4KiB (Q=  8,T= 8) :   357.621 MB/s [  87309.8 IOPS]
  Random Read 4KiB (Q= 32,T= 1) :   106.419 MB/s [  25981.2 IOPS]
 Random Write 4KiB (Q= 32,T= 1) :    86.622 MB/s [  21147.9 IOPS]
  Random Read 4KiB (Q=  1,T= 1) :    26.428 MB/s [   6452.1 IOPS]
 Random Write 4KiB (Q=  1,T= 1) :    54.436 MB/s [  13290.0 IOPS]
 
  Test : 4096 MiB [C: 52.6% (441.0/837.8 GiB)] (x1)  [interval=5 sec]
  Date : 2018/11/11 18:04:06
    OS : Windows 10 Professional [10.0 Build 17134] (x64)
Link to post
Share on other sites

Czyli reasumując:

 

  • Z aktualnymi portami Marvella nic się nie da zrobić. 
  • Karta PCI-e -> SATA 3 może sprawiać problemy z bootowaniem
  • A nawet jeśli po prostu zrobię sobie partycję na gry to pci-e 2.0 nie da mi tej przepustowości co po prostu nowa płyta główna
  • Trzeba zacisnąć zęby i kupić nową płytę

 

Dobrze zrozumiałem? :)

Link to post
Share on other sites

Nie wiem o co ci z pci-e 2.0 chodzi, ale reszta tak...

A dokładniej cała platformę, nie samą płytę...

 

Hm. 

Rozumiem, że Windows nie będzie latać szybciej niż to 300/200. 

Ale co jakbym na same gry/dane stworzył partycję podłączoną pod dodatkowy kontroler podłączony pod PCI-E? 

Zrozumiałem, że przez PCI-E 2.0 raczej ten plan się nie sprawdzi. 

 

Druga sprawa - zauważyłem, że dysk mam w trybie IDE. Czy to problem?

Link to post
Share on other sites

Hm. 

Rozumiem, że Windows nie będzie latać szybciej niż to 300/200. 

 

Te 300/300 to są teoretyczny limit SATA2 w rzeczywistości to jest ok 270/270 tak jak wcześniej pisał już @kokosnh. Co najważniejsze to jest odczyt i zapis liniowy w rzeczywistości do osiągnięcia tylko przy pracy na dużych plikach.

 

Ale co jakbym na same gry/dane stworzył partycję podłączoną pod dodatkowy kontroler podłączony pod PCI-E? 

Zrozumiałem, że przez PCI-E 2.0 raczej ten plan się nie sprawdzi. 

 

Sprawdzi się jak najbardziej tylko trzeba dobrać odpowiedni kontroler. To jest połączenie dwóch technologii SATA3 i PCI-E. SATA3 ma teoretyczną wydajność 6Gbit/s a jedna linia PCI-E w standardzie 2.0 4Gbit/s. Więc aby jeden port SATA3 działał z "pełną prędkością" potrzeba kontrolera który posiada minimum 2 linie PCI-E 2.0 lub jedną 3.0 (wydajność ok 7.8Gbit/s)

 

Wszystkie kontrolery które ci podałem wcześniej są minimum PCI-E 2.0 x2

 

Druga sprawa - zauważyłem, że dysk mam w trybie IDE. Czy to problem?

 

Jak wyżej -> AHCI

Link to post
Share on other sites

Nie nie musisz, tylko jedną rzecz trzeba w rejestrze zmienić przed włączeniem aby ci system wstał... jak to siódemka.

Ps. Wydaję mi się że kupno kontrolera o wartości SSD mija się z celem, i lepiej poczekać na zmianę platformy, no ale to ja. Jest to rozwiązanie ale ma swoje wady, jak niepewny boot z PCI-e na tak starej płycie, trzeba poszukać po forach czy sprawia z tym problemy, czy nie.

Link to post
Share on other sites

Istnieje sposób uruchomienia SSD Nvme na tej płycie https://www.win-raid.com/t2375f50-Guide-NVMe-boot-without-modding-your-UEFI-BIOS-Clover-EFI-bootloader-method.html

 

Metoda nie wymaga modyfikowania biosu a jedynie przygotowanie specjalnego nośnika ze sterownikiem Nvme. 

Edytowane przez gepardmak
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...