Skocz do zawartości

i7-8700k - dziwne zachowanie procesora i wysokie temperatury.


Recommended Posts

Witajcie!

 

Kilka tygodni temu zmieniłem bazowe podzespoły w komputerze. Specyfikacja :

Procesor : i7-8700K żadnego OC

Cooler : SilentiumPC Grandis 2 XE1436

Pasta na procesorze : Thermal Grizzly

MOBO : MSI Z370 Gaming Plus

RAM : 2 x 8Gb Corsair LPX 3000Mhz

Grafika : Gigabyte GTX970

System : Windows 10 Pro

SSD : Crucial_CT120M500SSD1

SSD2: Samsung SSD 850 EVO 250GB

+ 3 dyski twarde

 

Od początku zauważam dziwne zachowanie temperatur procesora. W spoczynku procesor ma ok. 30-33*C. W trakcie normalnego użytkowania temperatury skaczą nawet do 60-70 a nawet i więcej stopni

Tak to wygląda po samym starcie systemu : 

 

J6Edq76.jpg

 

Tak przy uruchamianiu Chrome'a : 

 

A0pQsMN.jpg

W5Jkkqv.jpg

 

Problem ten nurtuje mnie od początku.

 

Większy problem jest natomiast podczas obciążenia i grania w gry. Temperatura w BFV przekracza niekiedy 90*C co mnie mocno martwi. W innych grach nie ma takiej tragedii. Obudowę mam dużą i przewiewną (2 wentylatory 140mm z przodu, 2 u góry i jeden z tyłu. Czy możliwe jest że to chłodzenie nie daje sobie rady z tym procesorem ? 

Pastę wydaje mi się że nałożyłem dobrze, natomiast heatpipe'y i blaszki na chłodzeniu są ledwo ciepłe co mnie zastanawia. Czyżbym dał za mało bądź za dużo pasty ? 

 

Bardzo gorący jest natomiast ten element obok procesora, to chyba sekcja zasilania jeśli się nie mylę. 

 

MNFTrOPl.jpg

 

Poniżej ustawienia UEFI.

 

tzHi7a6l.png

HXAs36Rl.png

Fu721vzl.png

LenMW6gl.png

4NL2Z7ll.png

3zJSTzol.png

s9dstr3l.png

 

 

Poniżej log z HWinfo w idle. 

 


 

I podczas grania w BF'a V. 

 


 

4t3ITPSh.jpg

Link to post
Share on other sites

Ręcznie znajdź najniższe napięcie potrzebne do stabilnej pracy korzystając z programów typu Prime95. Płyta główna ustawia w automacie napięcie z dużym zapasem. Jeśli nadal będą problemy z temperaturami sprawdź docisk chłodzenia i czy pasty jest wystarczająca ilość. Lepiej nałożyć więcej bo i tak się rozejdzie niż ma być za mało.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Problemem jest wysokie napięcie. Grzeje się sekcja zasilania i procesor.

Zresetuj ustawienia biosu - najlepiej wyjmując baterię na ok 1-2min. Po restarcie pozostaw ustawienia domyślne. Następnie ZAKTUALIZUJ BIOS do najnowszej wersji 7B61v15

Link to post
Share on other sites

Problemem jest wysokie napięcie. Grzeje się sekcja zasilania i procesor.

Zresetuj ustawienia biosu - najlepiej wyjmując baterię na ok 1-2min. Po restarcie pozostaw ustawienia domyślne. Następnie ZAKTUALIZUJ BIOS do najnowszej wersji 7B61v15

 

Zrobione. Czy profil XMP dla pamięci powinienem teraz włączyć ? 

Link to post
Share on other sites

8700k ma problem z przegrzewaniem się, jeśli chcesz go podkręcać to musisz wykonać delidding. Problem znajduje się pod czapką procesora, ponieważ nie odprowadza za dobrze ciepła(glut).

 

PS. Dodam, tylko, że nawet jak nie podkręcasz procesora to domyślne OC dalej jest włączone, tak jak koledzy wyżej wspominali, trzeba ustawić stały zegar oraz napięcie.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

8700k ma problem z przegrzewaniem się, jeśli chcesz go podkręcać to musisz wykonać delidding. Problem znajduje się pod czapką procesora, ponieważ nie odprowadza za dobrze ciepła(glut).

 

PS. Dodam, tylko, że nawet jak nie podkręcasz procesora to domyślne OC dalej jest włączone, tak jak koledzy wyżej wspominali, trzeba ustawić stały zegar oraz napięcie.

 

W takie coś to się nie będę bawił. 

 

Przy których parametrach grzebać w UEFI żeby zmienić napięcie ? Mam o tym zerowe pojęcie. 

Link to post
Share on other sites

Wygląda na albo źle rozsmarowania pasta chociaż warnie bo wystarczy malutko ale na całej powierzchni . Sprawdź może chłodzenie krzywo nachodzi na procesor lub jest jakaś pod kątem to się zdarzało i możliwe że pod czapką jest źle naniesiony klej przewodzący ale tego nie próbuj bo to robią tylko specjaliści. Napięcie nominalne procesora porównaj z napięciem w programie pod obciążeniem i zobacz również na taktowanie czy nie podkręca się sam .

 

Wysłane z mojego Redmi Note 3 przy użyciu Tapatalka

 

 

Link to post
Share on other sites

Z wykresów OCCT wynika, że temperatury rdzeni są w porządku jak na nieskalpowany procesor. Nie widzę tych 90 stopni.

Napięcie na procesorze przy obciążeniu powinno być w okolicach 1,25v, a u Ciebie Core Temp podaje 1,348V ? - tyle to chyba powinno być przy 5GHz.  Zainstaluj HWiNFO64 i zmierz wszystkie parametry podczas grania, łącznie z temperaturą sekcji zasilania. i7-8700K to procek 6 rdzeniowy i pomimo TDP na poziomie 95W ma dużo większe zapotrzebowanie na prąd, a 6 fazowa sekcja zasilania na płycie ledwo daje radę.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

W takie coś to się nie będę bawił. 

 

Przy których parametrach grzebać w UEFI żeby zmienić napięcie ? Mam o tym zerowe pojęcie. 

 

Zakładka OC, lecąc od góry:

OC Explore Mode: Expert

CPU Ratio: 47

CPU Ratio Mode: Dynamic Mode

CPU Core/GT Voltage Mode: Adaptive Mode

CPU Core Voltage: 1.250

CPU SA Voltage: 1.130

CPU IO Voltage: 1.080

CPU PPL OC Voltage: 1.150

 

Wyżej wymienione ustawienia ustawiają bazowy zegar na domyślnym OC procesora tj. 4,7GHz przy napięciu 1,25V. W razie braku stabilności ustaw CPU Core Voltage: 1.270.

 

Wyłączenie komputera ze względu na niestabilność procesora nie uszkodzi go, masz ustawione domyślne napięcie dla procesora, jednak każde CPU inaczej reaguje na napięcie. U jednych to będzie 4,7GHz z 1,24V u innych 1,27V  :)

Link to post
Share on other sites

Zakładka OC, lecąc od góry:

OC Explore Mode: Expert

CPU Ratio: 47

CPU Ratio Mode: Dynamic Mode

CPU Core/GT Voltage Mode: Adaptive Mode

CPU Core Voltage: 1.250

CPU SA Voltage: 1.130

CPU IO Voltage: 1.080

CPU PPL OC Voltage: 1.150

 

Wyżej wymienione ustawienia ustawiają bazowy zegar na domyślnym OC procesora tj. 4,7GHz przy napięciu 1,25V. W razie braku stabilności ustaw CPU Core Voltage: 1.270.

 

Wyłączenie komputera ze względu na niestabilność procesora nie uszkodzi go, masz ustawione domyślne napięcie dla procesora, jednak każde CPU inaczej reaguje na napięcie. U jednych to będzie 4,7GHz z 1,24V u innych 1,27V  :)

 

Rozumiem. W razie jakichś BSOD kombinować z napięciem góra/dół ?

 

Pytanie : od czego to zależne że się za wysokie napięcie ustawia na Auto ? Od proca czy od płyty głównej ?

Zakładka OC, lecąc od góry:

OC Explore Mode: Expert

CPU Ratio: 47

CPU Ratio Mode: Dynamic Mode

CPU Core/GT Voltage Mode: Adaptive Mode

CPU Core Voltage: 1.250

CPU SA Voltage: 1.130

CPU IO Voltage: 1.080

CPU PPL OC Voltage: 1.150

 

Wyżej wymienione ustawienia ustawiają bazowy zegar na domyślnym OC procesora tj. 4,7GHz przy napięciu 1,25V. W razie braku stabilności ustaw CPU Core Voltage: 1.270.

 

Wyłączenie komputera ze względu na niestabilność procesora nie uszkodzi go, masz ustawione domyślne napięcie dla procesora, jednak każde CPU inaczej reaguje na napięcie. U jednych to będzie 4,7GHz z 1,24V u innych 1,27V  :)

 

A czy mogę zmniejszyć po prostu samo CPU Core Voltage na 1.25 bez zmiany reszty parametrów czy one wszystkie są od siebie zależne ?

Link to post
Share on other sites

1. Bardziej góra, jednak nie powinno być problemu.

2. Wydajności sprzętu i jego chłodzenia a potem od sterowników. Większość procesorów jest w stanie działać przy napięciach ~ -150-200mV od standardowego.

3. System również Ci je podbija i w momentach, gdzie potrzebujesz 1.130V podaje 1.3V co zwiększa zapotrzebowanie na energie i przy tym temperaturę.

 

Schodzenie w dół z napięciem nie powoduje uszkodzenia CPU, inaczej jest w w drugą stronę, gdzie system ustawia Ci napięcia wykraczające poza spektrum "stabilnie". Przy 1.3-1.35V podaje się napięcia pod 5GHz  :)

Link to post
Share on other sites

Witam mam ten sam problem na plycie msi z390 gaming plus. Kupilem i7 9700k i wybralem wlasnie ta plyte.Odpalilem farcry5 chwile pogralem wlaczylem realtemp a tam temperatura 101 stopni.. Masakra zaczalem testowac w aidzie i widze ze napiecie podczas stresu jest 1.376 a czasem przekracza 1.4 w biosie wszystko na auto i nic nie podkrecalem. Zaktualizowalem bios i nadal to samo. Skoro jest na auto to powinno byc jak nalezy a nie napiecia z kosmosu. Bylem pewnie jakies 5 stopni od przepalenia procka.. Co polecacie bawic sie w zmniejszanie napiec czy odeslac ta plyte??

Edytowane przez rekebukus
Link to post
Share on other sites

mi raz płyta ustawiła 1.65V na CPU, jak zostawiłem na auto, jak to zobaczyłem to już nigdy więcej na auto nie było, zawsze ręcznie ustawiam... 

Wam też radzę, płyty niestety ustawiają napięcie z tabelki, aby było stabilnie, potrafią przestrzelić spokojnie o ponad 0.1-0.15V 

@@rekebukus, jakie masz chłodzenie ? 

Link to post
Share on other sites

Potwierdzam to co kokosnh pisze. Nie ufajcie automatycznym ustawieniom plyt. Ustawiajcie napiecia recznie, najlepiej poprzez offset zwlaszcza jak robicie OC procesora. Profile XMP pamieci RAM tez nie zawsze sa stabilne, czesto mozna osiagac lepsze rezultaty ustawiajac recznie timingi i napiecia dla RAMu. Przyklad z mojej plyty, mam dwa profile XMP i nie dzialaja stabilnie nawet przy stokowych ustawieniach procesora. Te sdame parametry wczytane recznie i wszystko smiga bez problemow. Profil XMP moich pamieci to 1600MHZ przy 1.5V a ja podkrecilem recznie te kosci do 2133 przy 1.6V. Takze, tylko reczne ustawienia, zwlaszcza przy OC czy to procka czy RAM.

Link to post
Share on other sites

Chlodzenie mam (AC FREEZER 13 CO CPU COOLER) w obudowie 2 wiatraki 14cm, jeden z przodu a drugi z tylu. Nie wiem za bardzo jak to zrobic bo nigdy sie tym nie bawilem. Dzis zmienilem w CPU CORE VOLTAGE z auto na 1.295V Zarzucilem aide na 45min i jest stabilnie. Nic nie podkrecalem, jest to standardowe ustawiene  z turbo  taktowanie na 4.9 GHz. Maksymalna temperatura teraz to 80stopni. Postaram sie zejsc jeszcze troche nizej z napieciem tylko nie wiem czy dobrze to robie? bo czy procesor jest obciazony w 100% czy 2% to teraz non stop dostaje to napiecie 1.295V.

Ale jak bylo na auto, to sam decydowal kiedy podniesc a gdy bylo nie potrzebne to dawal o wiele mniejsze.
Po co mu takie wysokie napiecie przez caly czas, nawet kiedy jest obciazony np. w 4%?

Reszta ustawien wyglada tak jak ponizej

 

 

CPU CORE VOLTAGE        - 1.295V

CPU SA VOLTAGE             - AUTO

CPU IO VOLTAGE               -AUTO

CPU PLL OC VOLTAGE      -AUTO

CPU PLL SFR VOLTAGE    -AUTO

RING PLL SFR VOLTAGE   -AUTO

SA PLL SFR VOLTAGE       -AUTO

MC PLL SFR VOLTAGE      -AUTO

CPU ST PLL VOLTAGE       -AUTO

DRAM                                  -AUTO

PCH VOLTAGE                    -AUTO

 

Napisze prosze co z tym napieciem, czy nie da sie zrobic tak aby dzialalo jak na auto, ale zebym mogl wpisac gdzies ta wartosc 1.295V ktorej by nie przekraczal?

Link to post
Share on other sites

 

 

Chlodzenie mam (AC FREEZER 13 CO CPU COOLER)
chłodzenie słabe jak na ten procesor.

Ja tam mam zablokowany mnożnik i stałe napięcie ciągle, CPU ma w idle około 50-55C ale jakoś mi to nie przeszkadza, tylko ja mam 1.365V na 32nm (co jest dla niego bezpieczne). 

U ciebie bym radził zejść z napięciem ile możesz 

mógłbyś jeszcze spróbować się load line calibration pobawić, jak chcesz w auto mieć niższe napięcie (tzn ustawić ten najniższy tryb, nie wiem jak to u ciebie na płycie, który w MSI jest najniższy) 

 

Ps. te 1.65V to mi płyta ustawiła przy 5 GHz, zwykle przy 5GHz starcza 1.5-1.52V. 

Link to post
Share on other sites

Napisz czemu za slabe?

Jakie  byloby dobre to chlodzenie? to kupie i zaloze.

Czy wedlug Ciebie to napiecie  1.367 co ustawia plyta jest w porzadku, a problemem jest to za slabe chlodzenie?

 

Stabilnie nie jest! za wczesniej sie pochwalilem. W programie jest stabilnie a jak odpalilem farcry5 to wywala co chwile albo gre albo system.

 

 

Mysle ze chlodzenie tu nic nie zmieni skoro bylo 100 stopni. moze w max 10 stopni by zbilo

Wedlug mnie ta plyta jest jakas syfiasta, daje za wysokie napiecie i tyle. Ja nie musze sie na tym znac dlatego jest Auto ktore powinno ustawic jak nalezy!  a nie tak dobralo ze bylem 5stopni od spalenia procka za okolo 2 tys zl..

 

Kolega kupil ta sama plyte 3 dni wczesniej z tym ze z380 i u niego napiecia sa dobre ale ma problem z dzwiekiem. Trzaski jakies raz dziala a raz nie dziala. Sterowniki najnowsze i nic mu nie pomaga.

Oddam chyba to padlo i zamowie gigabyte

Wczesniej mialem gigabyte i nigdy zadnego problemu.

Edytowane przez rekebukus
Link to post
Share on other sites

według mnie napięcie auto jest za wysokie, za wysokie ci płyta ustawia. 
1.3V przy 4.9-5GHz jest OK jak na ten procesor


teraz 80 C z tym chłodzeniem to już jest naprawdę ok,

niestety ale loteria silikonu jest duża i płyty mają tabelki, aby zawsze było stabilnie, dlatego zawsze dają zawyżone napięcie, aby zawsze CPU na auto działał stabilnie, a to że ma 100 C to ich nie obchodzi.  

Link to post
Share on other sites

W benchmarku aida 64 jest stabilnie. Ale po dłuższym używaniu komputera zauważyłem że nie jest. Far cry 5 ciągle się wywala. Dopiero jak zmieniłem napiecie na 1.340V far cry przestał się zawieszac. Już myślałem że znalazłem to napięcie. Ale dziś mój syn grał w jakąś bzdurę dla dzieci i system się wywalił na zwykłej grze 2D. Walczę o zwrot tej płyty.

 

Mam pytanko odnośnie chłodzenia. Czy jak zamienie to moje chlodzenie na ktores z ponizszych to dużo się polepszy? Ile 10-15 stopni jest szansa? Chodzi o to żebym nie wywalił z 500zl w bloto

 

Noctua NH-D15 Premium CPU Cooler with 2x NF-A15 PWM 140mm Fans (Brown)

 

BE QUIET Dark Rock Pro 4 135 mm Silent Wings Fan CPU Cooler - Black

 

Czy może coś z wodnego np.

 

Corsair H115i PRO RGB water cooling (two ML140 fans, advanced software control of RGB lighting and fan speed, zero RPM fan mode) black

 

Czy polecił byś mi coś innego?

Link to post
Share on other sites
Mysle ze chlodzenie tu nic nie zmieni skoro bylo 100 stopni. moze w max 10 stopni by zbilo

  no mniej więcej na tyle licz właśnie, coś pokroju grandisa to minimum 

 

Być może nie masz dobrej sztuki CPU, zobacz jakie napięcia są stabilne przy 4.8GHz i jakie będziesz mieć temperatury

 

Co do programów, w prime95 mam stabilność gdzieś od 1.315V, a musiałem też podnieść o 0.05V do pełniej stabilności (niestety stabilność w programach jak prime nie oznacza pełnej stabilności) tylko ja mam stary i7-2600K na 4.5GHz

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...