Skocz do zawartości

GTX 1080Ti Xtreme Edition - mocniejszy zasilacz?


Recommended Posts

Witam wszystkich.
W ostatnich miesiącach całkowicie odnowiłem swojego blaszaka.
W tygodniu dojdzie do mnie ostatni komponent - Gigabyte Aorus GTX 1080 Ti Xtreme Edition 11G.
Poniżej przedstawiam aktualny config:
CPU: i7 8700k (póki co z OC na 4,5Ghz, lecz będę leciał wyżej)
Mobo: Z370 AORUS Gaming 7
RAM: 2x8GB HyperX 2933MHz Fury Black CL17 (OC do 3200MHz)
Aktualne GPU: GTX 970 Windforce od Gigabyte
Dwa dyski HDD po 1Tb + Adata XPG SX6000 256Gb

Aktualnie wszystko podłączone pod zasilacz: TS XFX 550W

Teraz zostaje się kwestia czy aktualny zasilacz podoła pod taki zestawem + 1080Ti? Czytając tutaj forum oraz inne - zdania są podzielone, co wątek to inne zdanie...
Próbowałem nawet korzystać z kalkulatorów online aby mieć odpowiedź +- jaką moc... Kalkulatory wyliczają od 450W do 610W, dość duża rozbieżność :D
Aktualnie na zasilacz mogę przeznaczyć jedynie 300zł - najlepiej w pełni modularny i aby przewód do CPU był nieco dłuższy niż z XFX, na głośność XFX nie narzekam, więc nowy zasilacz mógłby być na podobnym poziomie. Jeżeli XFX jest w stanie uciągnąć takowy konfig - lepiej dla mnie, wtedy będę mógł przeczekać i z czasem kupić coś nieco droższego.
Jeżeli chodzi o aktualną kwotę wynoszącą 300zł - nie liczę na nową sztukę, używane jak najbardziej wchodzą w grę.
Link to post
Share on other sites

Powinno być ok. Z reguły taki zestaw przy OC pobiera ok 400W w grze. Choć wiadomo TDP karty to 250W, OC 300W?,  procek potrafi wyciągnąć te 150-180, ale ze 100% wykorzystaniem i AVX itd. W grze tego nigdy nie uświadczysz, bardziej ~50%. To jest standardowy config z 1080ti, jest pełno na yt jego pomiarów poboru prądu. Jeśli zasilacz jest sprawny nie ma obaw:)

Link to post
Share on other sites

Jeżeli aktualny XFX 550W da radę przy aktualnym configu i 1080 TI bez OC - nie będę kombinował w zasilacze do 300zł, z czasem dorzucę te 100-200zł i kupię nowego Focusa 650W - używki nie warte świeczki bo widzę jedynie "wybrakowane", a jednak wolałbym mieć pełen komplet kabli niż jeszcze je sztukować.
Chociaż jak się patrzę na testy z i7 8700k to pobór może sięgać teoretycznie nawet 328W ;/
Zapomniałem o bardzo ważnej kwestii - na ten moment jedynie monitor FHD, w ciągu roku planuję zakup drugiego monitora 2K/4K, ale bardziej w stronę 2K.

Link to post
Share on other sites

CPU/GPU - jest to łączny pobór przez CPU i GPU?
Jeżeli tak to wychodzi łączny pobór na poziomie +-400W, zasilacz ma pewnie niższą sprawność niż jest na etykiecie, lecz całkiem teoretycznie powinien dać radę :P Tak więc pozostanę jeszcze przy nim, a za jakiś czas przejdę na modularny zasilacz 650W - lepiej mieć nieco więcej zapasu niż za mało ;)

Link to post
Share on other sites

CPU i GPU na zielono są to ustawienia energetyczne z poziomu windowsa, gry i programy czasami lubią sobie zegary zrzucić dla cpu lub gpu aby oszczędzać energię, dlatego w wymagających sytuacjach ręcznie wole to ustawić na wysoką wydajność (bardziej pewne)
 
 
podejrzewam że jak:

  • MAX podkręcisz GTX1080Ti @ 2000MHz
  • MAX podkręcisz i7-8700K @ 5000MHz

na oko powinnaś mieć około ~450W, czyli twój zasilacz będzie miał jeszcze nie wielki zapas, jak masz wątpliwości zawsze możesz kupić watomierz :o
 
czym wyższy certyfikat, tym zasilacz mniej energii z gniazdka zjada

 

jak już najdzie Cie ochota na wymianę PSU, to pod twój config polecam kupić jednostkę 850W, zasilacze najsprawniej pracują przy obciążeniu 50%,

 

przy okazji mniejsze obciążenie = mniejsze obroty wentylatora = ciszej

 

69b18a8651db5.png

 

 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Nie mam aż tak wielkich ambicji aby i7 kręcić na 5.0Ghz, te 4,7-4,8Ghz myślę że będzie już bardzo OK, szczególnie że jest chłodzenie powietrzem (delid zrobiony), więc i tak będę musiał obserwować temperatury przy 4,7+.
GTXa póki co nie będę podkręcał, raczej nie ma to sensu przy FHD.
Czyli w sumie mogę się wstrzymać z zakupem nowego zasilacza i dozbierać na coś mocniejszego.
Dzięki wszystkim za pomoc!

Edytowane przez ice6666
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

 

TS XFX 550W

Są trzy modele, którego masz? 

Jeśli któraś wersja Bronze (grupowa regulacja) to przy 8700K i GTX 1080TI będzie już dość mocno obciążony i w dłuższej perspektywie bym go wymienił, oczywiście z 1080TI względem 970 będzie zdecydowanie głośniejszy.

Link to post
Share on other sites

XFX Core TS 550W - 80 Plus Bronze.
Poszedłem na żywioł i kupiłem Focusa 650W, chyba w dość dobrej cenie bo za 240zł z pełnym okablowaniem, mimo wszystko właśnie miałem obawy czy na 100% będę miał pełną stabilność, lecz kiedyś aby był na dłużej pomyślę o 850W.
Głośność to pół biedy, z resztą coś za coś, a jednak 970 nawet na FHD już nie w każdym tytule pozwalał na pełne ustawienia ultra.
Tak jak wspominałem - póki co FHD, ale z czasem wejdzie monitor 2K/4K.

Link to post
Share on other sites
  • 3 miesiące temu...

Trochę odkop, ale co tam :P
Reasumując - dorwałem Focusa 850W ledwo wyjętego z pudła za śmieszne pieniądze.
1080Ti XE- na forach pisali, że będzie głośniej działał niż 970. Monitor 60Hz, tak więc v-sync ON, na stałych 60FPSach karta niesłyszalne, 2x HDD głośniej chodzą :P Bo odłączeniu dysków - komputer niesłyszalny. 970 przy tym samym już zaczynała coś jęczeć :P
Teraz tylko dorwać ciekawy monitor 2k 27" aby trochę bardziej wykorzystać ten potencjał :D

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...