Skocz do zawartości

__random_worklog_title__


Recommended Posts

Przez ponad 2 lata, nie licząc zmiany grafiki i monitora, nie ulepszyłem nic w swoim piecu. Wszystko działało, wydajność była wystarczająca do moich zastosowań a dodatkowo wysokie ceny grafik i ramu skutecznie zniechęcały.

Teraz, gdy sytuacja na rynku się trochę stabilizuje a geny #pcmasterrace coraz mocniej buzują, postanowiłem zrewidować dokumentnie swojego PCta.  Zostaną pewnie tylko dyski, zasilacz i cooler  :D

Wszystko zaczęło się od zmiany monitora z 24" fHD na 32" 2k. And then, there is no coming back :D  Automatycznie determinuje to ze sobą konieczność zmiany grafiki, a żeby grafika rozwinęła skrzydła potrzebny szybszy proc a przy zmianie platformy mógłbym zrobić ładniejszy setup z oknem itp. itd.

Odwlekałem tę chwilę jak najdłużej ale chyba lepiej sprzedać to póki jeszcze coś warte (ram i mb cenę trzymają) 

 

Co jest obecnie:

[table]

Platforma: [/th]

Intel Core i5 3470 @ 4GHz + Noctua NH-D14 

[/td]


Gigabyte Z77-D3H [/td]
2x4GB G.Skill TridentX DDR3 2400MHz [/td]
Inno3D GeForce GTX 1060 6GB TwinX2 [/td]

HDD.1

HDD.2 [/td][td]Crucial BX100 250GB

Samsung F3 1TB
WD Black 1TB 
[/td]


Obudowa & chłodzenie:
Fractal Design Define R4 Black Pearl  [/td]
CoolerMaster G550m  [/td]
Akasa fan control JR  [/td]
2x Fractal Design 140mm
tył i dół - 2x NZXT RF-FN142-RB [/td]
Dźwięk & obraz:

AOC Q3279VWF [32", 2560x1440]  [/td]
Asus Xonar D1  [/td]
Acrus TS40  [/td]

Pioneer A-450R  [/td]
Sony ZX770BN  /  AKG k518DJ [/td]

Peryferia:[th]
Razer Deathadder Elite [/td]
Roccat Ryos TKL Pro [cherry brown]  [/td]
Natec Genesis m12 maxi  [/td]
Logitech Driving Force Pro  [/td]
Xbox One Controller  [/td]

[/table]

 

ayAdJB4.jpg

 

DJMF9tk.jpg

 

 

Jak widać, zestaw w środku w ogóle nie wygląda, nic do siebie nie pasuje. Bardziej doinwestowałem w peryferia niż samą wydajność czy kwestie wizualne.

 

 

Plan w wersji alpha:

  • Zmiana monitora - 2560x1440.na 32 calach to naprawdę kozak ale  tania matryca VA miejscami miejscami mocno smuży. IPS jest chyba bardziej uniwersalny, TNki nawet nie wchodzi w grę, nawet 140hz mnie nie skusi. To wiąże ze sobą...
  • zmianę grafiki na gtx1070 gdyż obecny 1060 ledwo zipie w 2560x1440. Nie zależy mi na najwyższych detalach (a może bardziej szkoda kasy) i nie mam problemu z zejściem do wysokich/średnich, tym bardziej, że różnice nie są duże. Teraz jednak stara i5ka mocno ogranicza nawet taką kartę jak gtx1060 więc muszę...
  • zmienić platforme na AM4 - najpewniej Ryzen 1600/2600/X +  jakieś niedrogie mobo np. MSI B350 TOMAHAWK + ramy 3000mhz. Mocnego OC nie planuje, do klocucha NH-D14 dostanę nowe mocowania na AM4 za free więc zostaje, ale ...
  • ...nie obędzie się bez wymiany paskudnych wentylatorów. Myslałem nad delikatnym RGBT na procku i jednym na tył np  SPC Sigma PRO Corona RGB (krótszej nazwy się nie dało...)
  • zmiana obudowy na taką z oknem hartowanym,  miałem kiedyś Xigmateka z pleksi ale rysowała się od patrzenia.  Zastanawiam się pomiędzy NZXT s340 Elite oraz Phanteks P400 TG. Wiem, że jakościowo i akustycznie będzie to krok w tył względem bardzo solidnego Define R4, na którego nie mogę narzekać, ale po 1. zawsze chciałem mieć okienko, po 2 chcę coś mniejszego, lżejszego i łatwiejszego w transporcie. Zastanawiałem się też nad budą minitower, ciekawy jest Fractal Design Meshify C mini ale taki już ma dodo :D
  • dokupienie SSD 250/500gb na gry i pozbycie się skrzeczącego HDD samsunga
  • oploty na kable zasilacza, nie mam jeszcze pomysłu na kolor, planuję czarną/neutralną mobo+ kartę i jakieś delikatne akcenty kolorystyczne w postaci wentyli i oplotów.
  • zrobić jakieś podstawki pod głośniki bo pudełka po CD nie wyglądają dobrze :D

Całość będę zmieniał stopniowo, po jednym elemencie, bo lubię takie grzebanie :) Zajmie to pewnie około miesiąca-dwóch

Jeśli macie jakieś sugestie lub porady, chętnie wysłucham :)

Edytowane przez Igoruss
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Powodzenia  zabawą :).

 

Jeśli mogę dorzucić swoje trzy grosze - serio chcesz wymienić wentylatory Noctua na Sigma Pro? Jakościowo to straszny przeskok w dół. Obecnie masz jedne z najlepszych wentylatorów na rynku, a przeskoczysz na najtańszy wentylator jaki można polecić, bo jako tako działa. Wiem, że wentylatory RGB są drogie, ale osobiście targałbym coś pokroju Corsair HD120 czy Corsair ML Pro 120 RGB, bo to konstrukcje oparte na na prawdę dobrych wentylatorach, o świetnym łożysku oraz wysokim ciśnieniu statycznym, więc nadają się do pracy na radiatorze.

 

Inna sprawa, że te Sigmy Pro nie są wentylatorami PWM tylko zwykłymi 3-pin DC :P.

 

Jeśli chodzi o obudowy pod mATX to zerknij sobie na NZXT H500 - to następca S340, całkiem fajna budka. Ewentualnie H700 jak chcesz pełne ATX :).

Edytowane przez Zawisz
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dzięki za sugestie. Wydajność wentylatorów to dla mnie kwestia drugorzędna, bardziej zależy mi na wyglądzie i ciszy. Silentiuma zobaczyłem bo ładnie wyglądają i są tanie  :D 360zł za 3 wentylatory trochę boli... nie ukrywam, że nie chcę wydawać fortuny i te 300zł wolałbym przeznaczyć na szybsze gpu czy ssd niż świecidełka :D

Edytowane przez Igoruss
durny tapatalk uciął posta
Link to post
Share on other sites

jeśli przeszkadza Ci kupo-kolor Noctua to je przemaluj wyjdzie taniej, a wydajność/ kultura pracy pozostaną. Obudowa - kolejna oszczędność to wycięcie okna w panelu bocznym  Fractala i wizyta u szklarza w celu dorobienia odpowiedniej szyby. A zaoszczędzoną kasę wydasz na gtx1080 ;)

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

O dorobieniu szkła myślałem ale obawiam sie, że więcej z tym zachodu niż to warte. Kiedyś sprawdzałem cenniki to wychodziło ponad 100zl + przeróbki odbudowy a i tak raczej nie wyglądało by dobrze we fractalu. Wolę zmienić obudowę na coś odrobinę mniejszego żeby przenieść budę spod biurka na szafeczkę i trochę ją wyeksponować.

Co do malowania wentylatorów- nie wpadłem na to, dzięki za sugestię. Poszperam w necie, chyba że masz jakieś sprawdzone info na ten temat to bym poprosił :)

 

Link to post
Share on other sites

Pomalować wentylator wcale tak prosto nie jest. Zacieki łatwo się robią, a wtedy wygląda to koszmarnie. Możesz bawić się plasti dipem, to guma w spreju, którą w razie problemu zawsze idzie ściągnąć gdy coś pójdzie nie tak.

 

Co do obudowy, to koszt szkła na okno nie przekroczy 50 zł - tyle sam dawałem za kawał 40x50cm, jak coś to koniecznie bierz szkło opti white, bo jest białe, a nie zielone. Wyciąć dziurę w panelu bocznym możesz sam lub wrzucić to na maszynę CNC jeśli chcesz, żeby było idealnie - wtedy skasują Cię jakieś 50-70 zł w zależności od firmy, która ma to zrobić. Szybę wkleisz do tak pociętego panelu na taśmie dwustronnej Tesa do luster - koszt około 25 zł. Razem wszystko zamyka się w 125-150 zł i masz full profeskę okno.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

 

Co do obudowy, to koszt szkła na okno nie przekroczy 50 zł - tyle sam dawałem za kawał 40x50cm
Bardziej myślałem nad pełną szybą z jakimś przyciemnieniem na krawędziach i dziurami na śruby, ale to też jakaś opcja.

 

Popatrzyłem wentylatory i HD120 całkiem fajny, choć wizualnie bardziej LL120. Może na jednego się skuszę jak ruszę z upgradem

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Jakbyś miał zostać przy tej obudowie to dorobiłbym piwnicę na zasilacz, s340 elite fajna obudowa, sam komputer nabierze uroku po wymianie jej, natomiast spójrz jeszcze na nzxt h400, h500, polecam też przy zamawianiu przedłużek bądź przy samodzielnym robieniu oplotów dokupić klamerki, zawsze ten kabel wygląda inaczej a koszt niewielki. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Bardziej myślałem nad pełną szybą z jakimś przyciemnieniem na krawędziach i dziurami na śruby, ale to też jakaś opcja.

 

Popatrzyłem wentylatory i HD120 całkiem fajny, choć wizualnie bardziej LL120. Może na jednego się skuszę jak ruszę z upgradem

 

 

Też można zrobić całą taflę - samo szkło nie wyjdzie wiele drożej, ale będzie to mega upierdliwe i wymaga już sporej rzeźby. Obudowę trzeba by jednak przerobić pod montaż takiego panelu z szyby, bo obecnie nie miałbyś jak jej zamontować. Wiercenie otworów w szybie też kosztuje, a do tego otwory muszą być w pewnej odległości od krawędzi - jak dobrze pamiętam, to nikt Ci nie zrobi otworu bliżej niż 5mm od krawędzi, bo może to strzelić. Wierci się oczywiście w niehartowanym szkle. To, że otwór musi być w odległości od krawędzi sprawia pewien problem, bo nie wykorzystasz samej ramy z obudowy do jej zamocowania - ewentualne punkty montażowe będą zbyt blisko krawędzi. Trzeba by dorabiać dodatkowe "zakładki" pod montaż śrub widoczne chociażby w obecnych budach Fractala ze szkłem.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

 

ale będzie to mega upierdliwe i wymaga już sporej rzeźby.
 Faktycznie, znacznie prostrze jest wstawienie szyby w fabrycznych drzwiach, tamtych przeszkód nie wziąłem pod uwagę :D

 

 

Obczaiłem tą H500 i naprawdę mi się podoba, nawet bardziej niż s340. Pewnie na nią się zdecyduje.

Link to post
Share on other sites

H500 to spoko buda, dobrze wykonana, ma sensowne stockowe wentylatory, ale jest dosyć restrykcyjna pod względem przepływu powietrza - jak się na nią zdecydujesz, to wywal filtr przeciwkurzowy z topu, bo potrafi to poprawić temperatury na CPU o jakieś 4-5 stopni. Druga sprawa, że na topie jest wyciąg, więc filtr nie jest do niczego potrzebny.

Link to post
Share on other sites

H500 nie ma zaślepek jak Fractale - top ma po prostu wyciętą dziurę na montaż wentylatora 120/140mm i fabrycznie jest tam zamontowany wentylator 120mm oraz  filtr przeciwkurzowy między nim a ramą, który dosyć mocno blokuje przepływ powietrza. Jeśli tutaj wyleje Ci się coś od góry, to wszystko wleci do środka wprost na GPU :P.

 

Fitr na panelu bocznym, przez który zasysane jest powietrze do środka budy, też jest dosyć drobny i restrykcyjny, ale z tym da się już żyć. Generalnie fabryczne ustawienie wentylatorów na ciśnienie negatywne zapewnia całkiem przyzwoite temperatury GPU, ale CPU dostaje trochę po tyłku. Mimo wszystko nawet z kręconym R5 2600X i GTX 1070 temperatury powinny być znośne jak dorzucisz dwa wentylatory na front.

Edytowane przez Zawisz
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

 

Fitr na panelu bocznym, przez który zasysane jest powietrze do środka budy, też jest dosyć drobny i restrykcyjny, ale z tym da się już żyć.
 Ale i tak jest to dużo lepsze rozwiązanie niż zastosowane we fractalu - tam filtr jest bezpośrednio przed wentylatorami co w bardzo dużym stopniu ogranicza to ich ciąg, prawie tak jakby zasłonić kartką  - już z odległości kilku cm nie czuć, że wieją.

Oczywiście dałbym 2 wentyle na przód i po 1 na tył/góre

Link to post
Share on other sites

 Ale i tak jest to dużo lepsze rozwiązanie niż zastosowane we fractalu - tam filtr jest bezpośrednio przed wentylatorami co w bardzo dużym stopniu ogranicza to ich ciąg, prawie tak jakby zasłonić kartką  - już z odległości kilku cm nie czuć, że wieją.

Oczywiście dałbym 2 wentyle na przód i po 1 na tył/góre

 

 

Tylko w przypadku Fractala masz zaciąg po obu stronach panelu przedniego. H500 ma tylko zaciąg z jednej strony co samo w sobie ubija wydajność wentylatorów :P. Coś za coś. Składałem w tej budzie kompa dla przyjaciela, który jest bardzo zadowolony z setu i moim zdaniem również Ty będziesz, jeśli się zdecydujesz na tą skrzynkę. To fajna obudowa, chociaż dla siebie bym jej nie kupił.

Edytowane przez Zawisz
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Sam wklejałem szybę we Fractalu R5 w panelu bocznym: http://forum.benchmark.pl/topic/227156-fractal-design-define-r5-white-mod/page-2 - możesz przejrzeć temat. Sam się muszę ruszyć ze swoją budą :) . Najpierw brak czasu, a teraz pracy :( .

Niedługo wkleję zdjęcia z nowymi podzespołami.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...

Nie we wszystkich grach wzrost będzie spektakularny, według recenzji w najgorszym wypadku kilka % ale im nowsze gry tym lepiej i nawet 30-40%. Moja i5tka nawet z bardzo szybkimi pamięciami 2400mhz jest już wąskim gardłem  dla gtx1060 - w CSie, overwatch, destiny2, BF1 czy Grid procek non stop pracuje na 100% i blokuje kartę. Porobiłem kilkanaście testów na i5, jutro potestuję na ryzenie.

Zastanawiałem się nad i7 ale musiałbym dołożyć ok 200zł i nadal miałbym starocia. Łączny koszt zmiany na AM4 po sprzedaniu starych gratów wyjdzie mnie około 600zł a mam 16gb ramu zamiast 8 i wszystko na nowych częściach z lepszą perspektywą na przyszłość. 

Link to post
Share on other sites

Na ile ustawiasz skalowanie?

 

Złożyłem graty, wygląda to trochę lepiej. Niestety nie przewidziałem, że mobo ma czerwone LEDy w kilku miejscach ale całe szczęście da się wyłączyć je programem.

 

Następna w kolejności będzie obudowa, najprawdopodobniej biała nzxt h500 ale jeszcze popatrzę czy jest coś fajniejszego :D Zastanawiam się też zmianą chłodzenia na coś mniejszego np. NH-U14/s bo w dużo mniejszej obudowie aktualny olbrzym będzie wyglądać komicznie. 

 

cj30mvF.jpg

 

uZLxzEF.jpg

  • Popieram 3
Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...

Wjechała nowa obudowa - h500, wizualnie bardzo mi się podoba, jakość spasowania na dobrym poziomie, choć blachy nie są zbyt grube. W środku nad MB trochę ciasno  - musiałem zdemontować górny wentylator żeby wpiąć EPS 8pin. Brak sanek na HDD powoduje że dyski sa dość głośne, . PCta przeniosłem spod biurka na szafeczkę ze wzmacniaczem, będę musiał wymyślić jakąś lepsza lokalizację. 

 

twD9x4e.jpg

 

kKBEM6T.jpg

 

W weekend zmienię cooler na NH-U14s który czeka od jakiegoś czasu. Zastanawiam się nad kolorem przedłużek kabli PSU, nie wiem czy brać biało-czarne czy biało-szare  :co:

https://sklep.hard-pc.pl/index.php?szukaj=ZESTAW+PRZEDŁUŻACZY+PHANTEKS+&d=szukaj&szukaj_opis=1


Mały update z nowym chłodzeniem oraz prowizorycznymi białymi ledami

 

2Q2gDAv.jpg

 

SSzh5pU.jpg

 

ILKRdIU.jpg

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...