Skocz do zawartości

Reset komputera bez powodu.


Recommended Posts

Mam problem. Dość często (4 razy w dniu mniej więcej) resetuje się komputer. Nie ważne, czy mam włączoną jakąś grę, czy mam tylko odpalony pulpit bez żadnych odpalonych w tle programów. Myślę, że temperatury mam w normie. Zasilacz to SilentiumPC Vero L2 500W. Poniżej screeny z podzespołów i temperatur. 

https://i.imgur.com/uADbc6B.png

https://i.imgur.com/9GWXaVj.png

https://i.imgur.com/7F7hpNE.png

Link to post
Share on other sites

W pierwszej kolejności obstawiam, że to zasilacz nie trzyma napięć lub traci sprawność i podaje zbyt mało prądu (zbyt niski amperaż). Jeśli masz pod ręką jakiś inny sprawny (np. podejdź z kompem do kolegi) to go podłącz i sprawdź. W drugiej kolejności obstawiam dogorywającą płytę główną, choć przy tak słabym procesorze to dość mało prawdopodobne (np. uwalona sekcja zasilania). W ostateczności może (!) jakiś zimny lut (tu może pomóc piekarnik).

 

Wahania napięć w gniazdku są prawie nie do zmierzenia sprzętem domowym (miernik za 20-30 zł), poza tym dzisiejsze zasilacze impulsowe działają w zakresie 110-230V, a w rzeczywistości zapewne nawet w szerszym (strzelam - chwilowa tolerancja ~90-250V).

Edytowane przez lester77
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Może uda mi się za jakiś czas sprawdzić to napięcie. Niestety nie mam sprawnego zasilacza koło siebie, spróbuję załatwić od znajomego. 

Ostatnio otwierając obudowę zauważyłem takie coś. Wątpię, żeby to coś miało wspólnego z restartem komputera, ale nigdy nie nie wiadomo. 

https://i.imgur.com/fk4Ckgu.png

https://i.imgur.com/iXjW4lC.png

 

Sprawdź te ustawienia systemowe powinny być takie aby system pokazał bluescreen zamiast restartu.  https://i.imgur.com/tU0Skel.jpg

Ustawiłem i dalej restartuje bez bluescreena. 

 

Link to post
Share on other sites

Czy w tym zakończeniu rurki Heat-pipe jest dziurka? jeżeli tak to cooler do wymiany, ale nie powinno to mieć wpływu na pracę PC. Jeżeli już to przy obciążeniu przez wzrost temperatury CPU. Jak brak bluescreena to podmieniaj zasilacz do zweryfikowania czy to nie jego wina. Możesz jeszcze przy obecnym posprawdzać wszystkie połączenia podzespołów ( odłącz i podłącz).

Link to post
Share on other sites

Ostatnio otwierając obudowę zauważyłem takie coś. Wątpię, żeby to coś miało wspólnego z restartem komputera, ale nigdy nie nie wiadomo. 

https://i.imgur.com/fk4Ckgu.png

https://i.imgur.com/iXjW4lC.png

IMO bez znaczenia, szczególnie w IDLE. Dalej obstawiam zasilacz. Możesz jeszcze puścić memtest. Zaraz po ekranie POST jeszcze zanim zacznie uruchamiać się Windows wciśnij F8 i wybierz z menu sprawdzanie pamięci RAM. Ewentualnie uruchom potem komputer w trybie awaryjnym z obsługą sieci i sprawdź stabilność pod obciążeniem (raczej nie pograsz w nic) np.: Prime95, Orthos lub SuperPI.

Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...

Uruchom HWiNFO z zakładki Sensors następnie klik na ikonkę notatnika w dolnym, prawym rogu i wskazujesz miejsce gdzie ma być zapisany log. Używaj PC do wystąpienia resetu, a po ponownym uruchomieniu kierujesz się do zapisanego logu następnie wrzuć go na jakiś hosting, a tu daj linka.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Niestety w logu nie ma żadnej anomalii po stronie sprzętowej. Do identyfikacji problemu proponuję test RAM za pomocą MemTest .pojedynczo dla każdej kości oraz jak masz możliwość to sprawdzenie pracy PC na innym RAM-ie (po zmianie RAM a przed uruchomieniem PC zresetuj bios zworką CLRTC). Sprawdź błędy w Podglądzie zdarzeń czasowo powiązane z restartemw tym przypadku  22.12.2018 godz, 18:48:42.092

Link to post
Share on other sites

Reset sugeruje raczej problem sprzętowy podejrzany jest ram lub zasilanie, być może za duże OC procesora lub inna przyczyna sprzętowa np. zabrudzenie styków lub luźne, słabo wpięte wtyczki okablowania, ewentualnie uszkodzona taśma SATA.

Edytowane przez gepardmak
Link to post
Share on other sites

@gepardmak

Autor jest po zmianie zasilacza także można wykluczyć wadliwość połączeń elektrycznych. Procesor pracuje bez OC, a w logu brak jakichkolwiek wskazań na wadliwość ze strony dysków twardych. Można jeszcze podejrzewać winę płyty gł.(zimne luty lub wada któregoś z kondensatorów przy sekcji zasilania)

Link to post
Share on other sites

Test pamięci z pod systemu nie zawsze wykazuje błędy. Sam miałem taki problem gdy pomieszałem kości. Przeprowadź test pamięci z poziomu USB https://www.dobreprogramy.pl/Memtest86,Program,Windows,12556.html Pobierz z Linki do programu bez asystenta wersje USB wgraj na pamięć przenośną i uruchom test. 2 pełne przejścia bez błędów wyklucza pamięć.

Edytowane przez gepardmak
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...