Skocz do zawartości

Karta do 600zł zamiast GF 460 - odświeżone


Recommended Posts

Witam,

 

Od 4 miesięcy mam juz GTX 960 2 GB, kupiłem uzywkę, bo mam starą płytę i procka: i7 860  3 Ghz.

 

 Gigabyte GTX960 2GB Mini ITX

 

Dzisiaj nagle wyłączył mi się obraz podczas renderowania filmu w AdobePremiere i komputer się zresetował. Po uruchomieniu go, przez chwile pojawił się ekran logowania i następnie czarny obraz.

 

Zresetowałem kompa, uruchomiłem w awaryjnym i odinstalowałem sterowniki.

 

Co teraz mam robić? Na nowo zainstalować stery od karty, bo właśnie piszę tego posta z tego kompa, ale sam windows wykrył mi standardowe sterowniki do VGA.

 

Ew. szykować się na zakup jakiej karty do takiego kompa jakiego posiadam? Kolejna 960 GTX, czy do 600 zł znajde coś lepszego, na czym zyskam w codziennej pracy przy renderowaniu filmów?

 

EDIT:

 

Zainstalowałem na nowo sterowniki, wszystko jest niby ok. Ale.. gdy próbuję na nowo wczytać projekt do Adobe premiere, jakąś chwilę jest ok, potem robi się czarny ekran, chociaż nie zawsze słysze kartę gfx, że chodzi na wyższych obrotach, nie ma reguły. No a po czasie sa takie komunikaty błędów jak niżej:

 

problem-gfx1.jpg

problem-gfx2.jpg

 

Mam nadzieję, że to jednak nie karta, nie procek, tylko sam program zaczał mi szwankowac?

Niestety, to jest raczej karta, test benchmarkowy w Aida wysypuje się bodajże przy teście podwójnej precyzji, ekran się wyłącza, komputer nie daje żadnych sygnałów, pomaga tylko reset.

 

Co radzicie? Całe szczeście że mam jeszcze w piwnicy poprzednią kartę GTX 460 OC, pewnie odczuję spadek wydajności, ale zawsze coś. Boję się po raz kolejny kupować coś uzywanego a nie stać mnie na nowe bebechy.


edit2: po nocy rano już test karta przeszła bez problemu... nie wiem, za szybko się przegrzewa?

 

problem-gfx3-aida-ok.jpg

Edytowane przez itcloud
Link to post
Share on other sites

Sprawdzę w domu bo może masz rację, karta ma tylko jeden wiatrak i żadnej pasty nigdy nie wymieniałem jeszcze.

Mam nadzieje, że dostanę się do jej procka w prosty sposób i nic nie uszkodzę.

 

A tak poza tym, czy do takiego i7 jaki mam z roku 2011 warto i jest sens kupować np. kartę 1050Ti ? Pójdzie ona na PCIe 1.0 ? Bo sobie myślę, że w tym roku karta, a za rok np. płyta + procek.

Edytowane przez itcloud
Link to post
Share on other sites

Co do grania, to nie gram w gry, bardziej tworzę coś swojego (filmy, montaż).

 

Pastę chyba powinienem wymienić, na razie nie uruchamiałem kompa by zmierzyć temp.

 

gtx960-pasta1.jpg

 

gtx960-pasta2.jpg


EDIT: Wymiana pasty chyba pomogła, jak na razie (odpukać) żadnej zwiechy, próbowałem już renderingu w AP, obciążenia w Aida64 i jest ok. Max. temp. to 56 stopni w stresie. Przy spoczynku jest to około 27-30 stopni.

 

Panowie, niestety po około 6h pracy kompa, gdzie nie odnotowałem złych temp, bo:

- max na procku: 62 stopnie
- max na karcie: 52 stopnie
- max na dysku ssd: 42 stopnie

... znowu komputer mi się zresetował, z tym że po uruchomieniu od razy był 1 ciągły sygnał i trzy krótkie, czyli:

"1 długi 3 krótkie – błąd pamięci karty graficznej lub jej brak"


Co to może zatem być? Pasta wymieniona, co jeszcze mogę zrobić ?

 

Odczekałem 10 minut, komputer się uruchamia ale czasami ekran wyłączy się na 2 sek. Po drugim razie to już w windowsie wyłączył się zaraz po załadowaniu, a wcześniej widziałem jakąś dziwną rozdzielczość 800x600, tak jakby nie było sterów od grafiki geforce.

Edytowane przez itcloud
Link to post
Share on other sites

Chiftec 600W. Przez lata było wszystko ok.

Zaraz sprawdzę na starej karcie GF 460 1 GB.

 

ps. włączyłem po pół godzinie kompa, już było myślałem ok, ale jak pojawił się pulpit, to po kilku sekundach obraz zrobił się czarny na moment, potem tak kilka razy aż pojawił się jakiś bład sterownika karty KERNEL ERROR i info że odtworzono sterownik po awarii. Potem już zupełnie się monitor wyłączył.

 

Na karcie GF 460 wszystko działa.

 

Nie chcę zapeszać, włożyłem po pół godzinie ponownie GF 960, tyle że podłączyłem po kablu DVI (są dwa wyjścia), a wcześniej miałem HDMI (trzecie wyjście). Czy to możliwe że kabel/wyjście było przyczyną problemów ?

 
 
 

 

Edytowane przez itcloud
Link to post
Share on other sites

Mało prawdopodobne ale nie niemożlwe. Pamiętaj, że interface, po którym leci obraz, to inna "warstwa" niż (jeżeli można tak to opisać) obszar, skąd masz zgłaszany błąd (kernel). Jeżeli sypie Ci się jądro w procesorze karty to raczej możesz ją zacząć spisywać na straty.

Link to post
Share on other sites

Zastanowiło mnie to, że miałem wczoraj jedną taką sytuacje, że mając kartę po HDMI jak od początku zresztą, w biosie nagle ekran z napisami "zamroził mi się", myslałem że komp się zawiesił ale słyszałem jak pracuje dysk i po kilku sekundach pojawił się dźwięk ukazującego się pulpitu (załadował się ekran logowania). To mi dało do myślenia własnie, bo w biosie chyba jeszcze nie działa karta nvidi, jej sterowniki dopiero aktywują się chyba przy pulpicie, ale mogę się mylić.

Link to post
Share on other sites

Tak, oczywiście, miałem raz taki przypadek że mi po prostu sterowniki wywaliło, nie wiem czemu, było rozpoznanie monitora vga i takie tam. Mam i7-860 która już miała układ graficzny. Cały czas mam nadzieję (obecnie przetwarzam film, renderowałem z 4 x 5 minut, robiłem 3 mocne benchmarki CPU i GPU jednocześnie w AIDA64 - łącznie pracuję dzisiaj 2,5h) . Tłumaczę sobie dopóki znowu coś się nie wykrzaczy, że te stery wywaliło, że pojawił się jakiś kernel error itd. bo to wyjście hdmi powodowało jakieś dziwne skoki napięć, nie wiem.

 

ps. sorry, chyba nie mam jednak grafiki na procku, to już nie wiem jak to było.

https://ark.intel.com/pl/products/41316/Intel-Core-i7-860-Processor-8M-Cache-2-80-GHz-

Edytowane przez itcloud
Link to post
Share on other sites

Nie mam, tylko te 2xDVI i HDMI od karty GF.

Drugi dzien testów i bez zwiechy, jak miałem zresztą po kablu HDMI to pamiętam że w głośnikach często przy włączaniu były takie "szumy, szast prast ;)", teraz tego efektu nie ma. Po HDMi szedł niby również dźwięk, a druga stroną tez na głosniki, sam nie wiem, jak do jutra włącznie wszystko będzie ok po dobrych kilku h pracy z renderingiem itd. to znaczy ze problem rozwiązany;)


Dobra, po 3 "ostrych" dobach na szczęścia kolejna zwiecha nie miała już miejsca, przy połączenia via DVI.

Jestem "na nowo" super zadowolony z tej małej, ale mocnej karty jak na moje potrzeby oczywiście. Zapomniałem chyba dodać, że posiadam wersję OC.

 

Jeśli nawet zwiechy się powtórzą, myślę że nikt mi nie poda rozwiązania i skończy się pewnie z czasem zakupem innego modelu.

Link to post
Share on other sites

Ważna sprawa: coś mnie podkusiło żeby zrobić jeszcze jedną rzecz, wymienić bios w karcie. Bo jeden raz niestety problem się powtórzył nawet na kablu dvi.

 

Dla osób które miałyby podobny problem do mojego: pomogła wymiana bios na najnowszy (ten co miałem był przed przedostatni).

 

picture-after-update-bios.jpg

 

Od wczoraj komputer pracuje cały czas, staram się ciągle renderować w kółko to samo, tym razem materiał w 4k.

Swoją drogą, nie wiem gdzie mogę znaleźć wykaz zmian dot. danej wersji biosu, nie ma nic w necie na ten temat, szok ;) Ale sugerowałem się po prostu numeracją i release date.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...