Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam państwa.

Wiem że temat był wałkowany wielokrotnie w sieci, ale chciałbym zebrać wszystko do kupy by nie popełnić błedów.

Posiadam laptopa Lenovo Y700-17ISK

komputer mam od około 2 lat, więc swoje posłużył.

Sprzęt kiedyś mi upadł i podejrzewam że uszkodził mi się dysk HDD gdyż czasem słychać jak "Chrapie"

Dało się z tym żyć, jednak teraz jest gożej a sprzęt uruchamia się z 5 min... nie mówiąc o programach :/

Uzbierałem trochę PLN i postanowiłem go naprawić.

Chciałbym wymienić dysk hdd na nowy niekoniecznie 1 TB może być nawet 500Gb, który służył by mi do przechowywania danych ciężkich i zbędnych.

Dodatkowo chciałby kupić dysk SSD na system i często używane programy.  ( między 250 a 500 Gb)

( wiem że jest możliwość podpięcia go pod port M.2, i M.2 pcie ( jednak nwm gdzie ten pcie się znajduje))

Okazyjnie chciałbym dołożyć ramu, jako że mam fabrycznie dwie kości po 4Gb DDR4 zamieniłbym je na 2x8Gb. Jednak rynek jest duży i nwm jakie podzespoły będą odpowiednie. 

Potrzebuję sprzętu który będzie mi służył na kolejne lata, a mimo wszystko nie będzie miał parametrów z nasa których nigdy nie wykorzystam.

 

Całości napraw chciałbym wykonać sam, oszczędzając na serwisie.

Ostatecznie nie wiem jak po instalacji SSD przenieśc na niego Windows 10.

Nie mam żadnych naklejek z kodem do porabia go z sieci ani napędu DVD do ewentualnego wgrania  z płyty.

 

Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites
Sprzęt kiedyś mi upadł i podejrzewam że uszkodził mi się dysk HDD gdyż czasem słychać jak "Chrapie"

 to ma być wymówka do kupienia SSD rozumiem :D diagnozowałeś HDD?  jak całą tabelkę smart z CDI, lub hd tune. 

 

Ostatecznie nie wiem jak po instalacji SSD przenieśc na niego Windows 10. Nie mam żadnych naklejek z kodem do porabia go z sieci ani napędu DVD do ewentualnego wgrania  z płyty.

jest narzędzie windowsa do tworzenia pena. Windows się sam aktywuje.  

 

ps. Budżet ? 

Link to post
Share on other sites

Jeśli chodzi o windowsa 10 to jeśli komputer kupiony był z systemem windows wystarczy że zrobisz sobie pendrive z instalką windowsa 10 dostępną na oficjalnej stronie microsoftu pod nazwą: media creation tool.

W trakcie instalacji ( o ile komputer miał fabrycznie windowsa to klucz licencyjny jest w biosie komputera ) instalator sam wykryje jaką wersję windowsa powinieneś mieć i takową ci zainstaluje. ;) 

Jeśli chodzi o ram to potrzebowalibyśmy znać parametry twoich obecnych pamięci żeby te nowe 2x8GB były chociaż równie szybkie jak te poprzednie.

Link to post
Share on other sites

 to ma być wymówka do kupienia SSD rozumiem :D diagnozowałeś HDD?  jak całą tabelkę smart z CDI, lub hd tune. 

 

jest narzędzie windowsa do tworzenia pena. Windows się sam aktywuje.  

 

ps. Budżet ? 

Bardziej motywacja ^_^ 

Budżet na same dyski myśle że w przedziale 600-700zł  

Ram mogę zawsze dokupić ;)

 

Jeśli chodzi o windowsa 10 to jeśli komputer kupiony był z systemem windows wystarczy że zrobisz sobie pendrive z instalką windowsa 10 dostępną na oficjalnej stronie microsoftu pod nazwą: media creation tool.

W trakcie instalacji ( o ile komputer miał fabrycznie windowsa to klucz licencyjny jest w biosie komputera ) instalator sam wykryje jaką wersję windowsa powinieneś mieć i takową ci zainstaluje. ;) 

 

Jeśli chodzi o ram to potrzebowalibyśmy znać parametry twoich obecnych pamięci żeby te nowe 2x8GB były chociaż równie szybkie jak te poprzednie.

Słyszałem coś o tym ;) Komputer był z windowsem, już nie pamiętam czy 8 czy 8.1

Mój Ram to 2x 4GB kości Samsung DDR4 2133 Mhz 

Wybór ramów jest przytłaczający, zwłaszcza że niektóre mają chłodzenie a to utrudnia montaż w niektórcyh laptopach :/

 to ma być wymówka do kupienia SSD rozumiem :D diagnozowałeś HDD?  jak całą tabelkę smart z CDI, lub hd tune. 

 

jest narzędzie windowsa do tworzenia pena. Windows się sam aktywuje.  

 

 

 

https://zapodaj.net/dd8c3f9ad6c88.png.html>HDTune_Health_WDC_____WD10SPCX-24HWST1.png</a>

 

https://zapodaj.net/e76f5e572a871.png.html>HDTune_Error_Scan_WDC_____WD10SPCX-24HWST1.png</a>

HD tunke nic nie wykazał, ale chyba nie daje 100% pewności że dysk nie jest uszkodzony, gdyż komputer chodzi strasznie wolno.

Edit:

Pomoże mi ktoś? 

Link to post
Share on other sites

SMART wyglada w porzadku, robiles moze defragmnetacje dysku ? instalowales system na nowo z partycji recovery ?

Swoja droga to dysk sporo juz przepracowal - dokladnie 17340 godzin :)

defragmentowałem wielokrotnie i usuwałem zbędne gry i pliki..

Reinstalacje systemu robiłem za pomocą usługi w win 10.. również wielokrotnie. kiedyś w max godzinę stawiał się system łącznie z instalacją sterowników. Kiedy robiłem to parę miesięcy temu stawianie systemu trwało bodaj całą noc :/

17k godzin to dużo jak na 3 letni komputer? ;(

A co do doboru dysku SSD, HDD jak i kości pamięci.. Ktoś może coś zaproponuje, doradzi?

na dysk hdd i ssd mogę przeznaczyć w granicach 700zł. 

Dzięki za zainteresowanie. Zawiódlem się na tym forum.

Temat do zamknięcia.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...