Skocz do zawartości

Wymiana wentylatora w zasilaczu


Recommended Posts

Cześć,

 

Posiadam w komputerze zasilacz Corsair CX500M. Tytanem ciszy to on nigdy specjalnie nie był, ale od kilku ładnych miesięcy potrafi okazjonalnie solidnie zarzędzić. Jest to dość uciążliwe i dzieje się w zupełnie losowych momentach. Raz będzie to świeżo po włączeniu komputera, raz po tym jak chodzi już kilka godzin. Ewidentnie jest to kwestia wentylatora.

Zastanawiałem się nad trzema opcjami:
- ratowanie starego wentylatora

- wymiana wentylatora na nowy

- wymiana zasilacza na nowy

 

1. Jeśli chodzi o próbę wyciszenia wentylatora, to do tej pory próbowałem dmuchać sprężonym powietrzem w otwory, lecz nie na wiele się to zdało. Ewidetnie problem z samym mechanizmem wentylatora.

Mógłbym go wyciągnać i spróbować go naoliwić - opłaca się próbować czegoś takiego? Jeśli tak, to jaką substancją?

 

2. Jeśli chodzi o wymianę wentylatora na nowy, to wyczytałem, że istotne jest kupno wentylatora o jak najbardziej zbliżonych parametrach. Drugą sprawą jest kwestia przejściówki 3 na 2 pin - jakąś konkretna, czy każda będzie działać? Zasilacza nie rozkręcałem, ale w internecie znalazłem infomacje, że można albo lutować albo zaopatrzyć się w taką przejśćiówkę.

 

3. Najmniej preferowana przeze mnie opcja - wymiana całego zasilacza. Wolałbym jednak ogarnąć stary żeby nie ponosić dodatkowych kosztów.

 

Link to post
Share on other sites

Jak już otwierać zasilacz, to chyba szkoda czasu na ratowanie starego wentyla (ile ma lat?). Natomiast wymiana całego zasilacza brzmi nieco jak wylewanie dziecka z kąpielą. Złotym środkiem wydaje się wymiana wentyla na coś cichego (Noctua lub Noise Blocker robią świetne wentyle, ciche i trwałe). Co do parametrów obecnego wentyla, to na zaślepce łożyska (na środku śmigła) powinna być naklejka z parametrami, na tej podstawie dobierz wentyl pod swapa. Nie wiem, jak wentylator jest podłączony do płytki drukowanej wewnątrz zasilacza, jak na wpinaną kostkę, to najlepiej dobrać taki wentyl, żeby kostki były identyczne, jak nie zostaje przejściówka lub lutowanie ewentualnie możesz przeciąć przewodu, zdjąć kawałek izolacji, skręcić i zakleić taśmą izolacyjną - trochę prowizorka, ale wentyl w kompie ojca, który tak właśnie podłączyłem, działa od ładnych paru lat.

Link to post
Share on other sites

Ja zamiast lutowania kupiłem Enermaxa UTCB14A z manualna kontrolą obrotów i podłączyłem do mobo (a włąściwie do PWM HUB). Obroty ustawiłem manualnie na najwyższe, których nie słyszę i tak używam. Nauczyłem sie przy okazji nie kupować psu z wentylatorem 135mm ;p

Link to post
Share on other sites

Każdy zasilacz jest inny w jednym wentylator będzie miał wlutowane zasilanie i sterowanie a w innym złącze 2 lub 3-pinowe. Bez demontażu obudowy zasilacza nie można tego stwierdzić. Dlatego najlepiej rozkręć zasilacz, wyczyść go z kurzu(przedmuchaj) i zrób zdjęcia konstrukcji to coś pomyślimy i jakiś wentylator się dobierze. 

@ernorator

Kolego twój pomysł z podłączeniem wentylatora zasilacza do płyt ma zarówno zalety jak i wady. Zaleta to taka, że można swobodnie sterować wentylatorem o ile płyta główna pozwala na to. Tylko drogie konstrukcje zasilaczy mają możliwość sterowania przez użytkownika wentylatorem wewnątrz zasilacza. Wadą jest uniezależnienie takiego wentylatora od temperatury wewnątrz PSU. Stałe obroty nie są zalecane do chłodzenia zasilaczy i mogą powodować przegrzewanie pod dużym obciążeniem. Istnieją też konstrukcje zasilaczy, które nie wystartują jeśli wentylator się nie obraca z jakieś przyczyny lub został odłączony(zabezpieczenie przed przegrzaniem). Dlatego takie rozwiązanie jak w Twoim przypadku trzeba przemyśleć i dokładnie przetestować, żeby nie narobić sobie dodatkowych problemów.

Link to post
Share on other sites

Wentylator ma dwa kable we wtyku, czarny i czerwony kolor.

https://www.eteknix.com/corsair-cx500m-semi-modular-power-supply/4/

Corsair-CX500M-Interior-4.jpg


Corsair-CX500M-Interior-6.jpg


Wentylator [http://www.yateloon.com/en/product-38837/DC-FAN-SERIES-120x120x25.html]ma obroty 1650RPM max.

Zawsze możesz kupić wydajniejszy co może spowodować wyższy hałas.

Nie polecam zakładania wolniejszych wentylatorów, zasilacz będzie się przegrzewał.

Edytowane przez Mariusz21_21
Link to post
Share on other sites

Co do smarowania, zawsze możne to zrobić. Z doświadczenia wiem że to działa i gwarantuje bezgłośną pracę jeszcze długo. Zawsze używam gęstych smarów czy towotu do maszyn, samochodów. Trzyma się dobrze i nie kapie na wszystko dookoła.

Odklej naklejkę z wentylatora, tam ściągasz zabezpieczenie z wirnika w postaci plastikowego oringu. Wyciągasz wirnik z łopatkami smarujesz i zakładasz, powinno działać.

Link to post
Share on other sites

Najprostszym rozwiązaniem jest zakup dowolnego wentylatora z 3-pinowym zasilaniem o cechach odpowiadających Twoim potrzebom i podmiana wtyczek zasilających. Żółty przewód będzie nie wykorzystany i można go wyciąć. 


Adapter o który pytałeś https://proline.pl/kolink-adapter-zasilania-wentylatora-3-pin-m-na-2-pin-f-p917467

lub z allegro https://allegro.pl/adapter-zasilania-wentylatora-3-pin-m-na-2-pin-f-i7413324105.html

 

W przypadku zakupu adaptera nic nie musisz przerabiać. 

Edytowane przez gepardmak
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...