Skocz do zawartości

Zakup dysku SSD i instalacja systemu na czysto


Recommended Posts

Witam, zamierzam zakupić dysk SSD o pojemności 240 GB. Nigdy nie montowałem tego typu rzeczy, nie wygląda to na skomplikowane co wyczytałem w internecie ale miałbym pytanie ściśle określone w moim przypadku.

 

Otóż: 

1.

Chciałbym zainstalować system Windows 10 na czysto na moim komputerze. Dysk HDD chcę całkowicie wyczyścić z danych. Mam oryginalnego Windowsa 8.1 na płycie, będę mógł zaktualizować go ponownie do Win 10? 

 

2. Przy ponownej instalacji systemu, mam podłączyć przed formatem dysk SSD do komputera czy jak to ma przebiegać? Mógłby mi ktoś to dokładnie objaśnić krok po kroku - montaż dysku SSD aż po instalację systemu na nim.

Edytowane przez viNMass
Link to post
Share on other sites

1. Jak miałeś wcześniej aktywowanego Windowsa 10 to instalujesz Windowsa 10 na nowym dysku i tyle. Nawet seriala nie musisz wklepywać. Nie musisz niczego starego instalować i potem aktualizować.

 

2.Najlepiej odpiąć stary dysk, podpinasz nowy, instalujesz Windowsa 10 z pendrive na nowym dysku, wyłączasz komputer. Potem podpinasz stary dysk, wciskasz F cośtam przy starcie komputera aby wybrać menu bootowania i botujesz system z dysku SSD. Jak Windows się odpali z nowego dysku formatujesz stary dysk  jakimś programem, np Partition Wizard.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

1. Jak miałeś wcześniej aktywowanego Windowsa 10 to instalujesz Windowsa 10 na nowym dysku i tyle. Nawet seriala nie musisz wklepywać. Nie musisz niczego starego instalować i potem aktualizować.

 

2.Najlepiej odpiąć stary dysk, podpinasz nowy, instalujesz Windowsa 10 z pendrive na nowym dysku, wyłączasz komputer. Potem podpinasz stary dysk, wciskasz F cośtam przy starcie komputera aby wybrać menu bootowania i botujesz system z dysku SSD. Jak Windows się odpali z nowego dysku formatujesz stary dysk  jakimś programem, np Partition Wizard.

Tak ale tego WIndowsa 10 to skąd mam wziąć? Ze strony Microsoft ściągnąć czy co? Mam tylko instalke Windows 8.1

Link to post
Share on other sites

Zobacz czy masz w obudowie zatoke do montazu dyskow 2.5'' - jesli nie to musisz zakupic adapter "sanki" 3.5 cala na 2.5 cala.

Montujesz dysk SSD do tych sanek i przykrecasz do obudowy , tak samo jak zwykly dysk twardy.

Najlepiej przed instalacja systemu operacyjnego jest odpiac wszystkie inne dyski twarde i podpiac je juz po instalacji Windowsa.

Gdyby sie tego nie zrobilo to mogloby sie okazac za sektor rozruchowy zamiast na dysku SSD znajduje sie na ktoryms HDD co mogloby skutkowac tym ze np. po odpieciu dysku HDD system juz by sie nie uruchomil z tego SSD.

Przed instalacja systemu wejdz do Biosu i wlacz w opcjach AHCI - dysk SSD bedzie dzialal szybciej i wydajniej.

Poza tym instalacja systemu na SSD niczym sie nie rozni od zwyklego dysku.

 

Co do pytania 1 to nie jestem pewien ale chyba mozesz pobrac obraz Windowsa 10 (albo ze strony basewin.pl albo ze strony Microsoftu) dokladnie taki sam jaki masz teraz zainstalowany (32 lub 64 bit, Home,Pro itp.) i normalnie go zainstalowac na nowym dysku SSD aktywujac go za pomoca swojego klucza z 8.1 z plyty.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Zobacz czy masz w obudowie zatoke do montazu dyskow 2.5'' - jesli nie to musisz zakupic adapter "sanki" 3.5 cala na 2.5 cala.

Montujesz dysk SSD do tych sanek i przykrecasz do obudowy , tak samo jak zwykly dysk twardy.

Najlepiej przed instalacja systemu operacyjnego jest odpiac wszystkie inne dyski twarde i podpiac je juz po instalacji Windowsa.

Gdyby sie tego nie zrobilo to mogloby sie okazac za sektor rozruchowy zamiast na dysku SSD znajduje sie na ktoryms HDD co mogloby skutkowac tym ze np. po odpieciu dysku HDD system juz by sie nie uruchomil z tego SSD.

Przed instalacja systemu wejdz do Biosu i wlacz w opcjach AHCI - dysk SSD bedzie dzialal szybciej i wydajniej.

Poza tym instalacja systemu na SSD niczym sie nie rozni od zwyklego dysku.

 

Co do pytania 1 to nie jestem pewien ale chyba mozesz pobrac obraz Windowsa 10 (albo ze strony basewin.pl albo ze strony Microsoftu) dokladnie taki sam jaki masz teraz zainstalowany (32 lub 64 bit, Home,Pro itp.) i normalnie go zainstalowac na nowym dysku SSD aktywujac go za pomoca swojego klucza z 8.1 z plyty.

Okej, czyli po podpięciu dysku SSD > instalacji Windows 10 na dysku SSD mam podpiąć dysk HDD i go wyczyścić, tak? Mam coś zmieniać w BIOSIE (przy uruchamianiu komutera) żeby mi się dwa Windowsy nie włączyły czy uruchomi się automatycznie ten z dysku SSD i druga partycja to bedzie ten dysk HDD? Nie zdublują się systemy/nie będzie problemów czy coś?

Link to post
Share on other sites

 

 

Potem podpinasz stary dysk, wciskasz F cośtam przy starcie komputera aby wybrać menu bootowania i botujesz system z dysku SSD

Po podpięciu starego HDD w biosie musisz ustawić kolejność bootowania, czyli wskazać, z którego dysku w pierwszej kolejności komputer ma wczytywać system operacyjny. Do biosu wchodzisz wciskając del lub któryś F (zależnie od producenta płyty) po restarcie/uruchomieniu kompa.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Ewentualnie robisz najpier backup swojego dysku HDD, podpinasz nowy dysko do złacza i podpinasz bootowalnego pena z win 10 w biosie zmieniasz kolejność bootowania by startował z pena, gdy odpali instalator kasujesz partycje i instalujesz na nowym dysku system jak juz sie zainstaluje wchodzisz do narzędzia dyskowego i inicjuszsz dysk HDD. Koniec

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Burgera kupujesz w Macu a nie u Turka z kebsami za rogiem. Tak więc Windowsa też najlepiej pobrać u producenta czyli w MS a nie na jakichś chomikach.

 

Całą sekwencję masz w pierwszym poście wypisaną.

Tak, już zgrałem instalkę na USB. Jeszcze raz dzięki!

 

Przed instalacja systemu wejdz do Biosu i wlacz w opcjach AHCI - dysk SSD bedzie dzialal szybciej i wydajniej.

 

 

Jest to poprawnie ustawione w BIOSie? Miałem tak już na początku.

https://i.imgur.com/aguDUeT.jpg

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...