Skocz do zawartości

Wyższe temperatury po wymianie coolera


Recommended Posts

Cześć,

 

Chyba pierwszy raz pytam o poradę na jakimkolwiek forum, ale zrobił mi się trochę dziwny problem. Mianowicie, posiadam i5-8600k z OC do 4.9 GHz na napięciu 1.3V. OC nie sprawiało nigdy żadnych problemów, do schładzania procka posiadałem cooler Fera 3. Pomimo tego, że spokojnie sobie radził z tym prockiem, temperatury nigdy nie sięgały powyżej 80 na 100% usage i pewnie mógłbym na nim przesiedzieć jeszcze z rok/dwa, zdecydowałem się wymienić dotychczasowe chłodzenie na Grandisa. Na Fera miałem do tego nałożoną starą pastę MX-2, więc dokupiłem jeszcze do tego Kryonauta. Niestety mocno się zdziwiłem, gdy po montażu temperatury zamiast się obniżyć, to wzrosły. Na idle, gdzie na starym coolerze nie przekraczało 40 stopni, na Grandisie potrafią skoczyć nawet do 50. W grach może tak tego nie było widać, ale też można było zaobserwować, że temperatury wzrosły o jakieś 5-10 stopni. Ale najlepiej pokazały to stress testy. OCCT wywaliło po 5 sekundach przy ustawionym końcu testu, gdy przekroczy temperatura powyżej 85. Prime 95 bez AVX- 90+ stopni po niecałej minucie. Gdzie jest problem - nie mam pojęcia. Zdejmowałem chłodzenie dwa razy, pasty nie było ani za dużo ani za mało w obu przypadkach. Dodam tylko, że cięzko mi było założyć to chłodzenie, ponieważ posiadam wysoko profilowe RAMy, ale coś wątpie, by w tym był problem. Poniżej podam specki i zdjęcia z HW, wszelka pomoc mile widziana, dzięki.

 

Procesor: i5-8600k

Karta graficzna: GTX 1070ti

RAM: HyperX Predator 2x 8GB 3200MHz

Płyta główna: ASRock Z370 Extreme 4

Stare chłodzenie: SilentiumPC Fera 3

Nowy cooler: SilentiumPC Grandis 2

Zasilacz: Seasonic Focus Gold 750W

 

Idle:

 

XDXYEeV.png

 

 

Prime95 26.6:

 

aqVAy6y.png

Edytowane przez Nejtano
Link to post
Share on other sites

Witam, dzięki za odpowiedzi. Sprawdziłem dokładnie, czy wszystko jest dobrze dociśnięte- wentylator 140mm mocno odstawał, więc docisnąłem go mocniej do radiatora. Dokręciłem też na maksa cooler - wszystko wygląda ok. Niestety, temperatury spadły jedynie do 86 w Prime, co gorsza: jeden z wentylatorów od chłodzenia zaczął się znacznie wolniej obracać, na idle wykonywał 1400 RPM, przy 100% usage - ponad 1800. Aktualnie w stanie spoczynku nie przekracza 800, a na Prime około 1000 RPM. Załamka.. momentami tracę siłę na te coolery...

Tutaj na idle:

7t08SUJ.png

 

Prime:

hVRtQjf.jpg

Link to post
Share on other sites

Metal jest lekko ciepły, ale na pewno nie jest to coś czego nie da się dotknąć, przy temperaturze CPU 70+ czuć chłodne powietrze wydobywające sie z tylnego wentylatora coolera. Niestety nie mam pojęcia jak sprawdzić heatpipe'y, chłodzenie jest nowiutkie, ale takie pytanko, czy do właśnie Grandisa wentylator 140mm jest od razu montowany do radiatora? Ponieważ od razu po wyjęciu z pudełka ten wentylator był właśnie wmontowany, a w instrukcji było napisane, że trzeba go pod koniec zamontować (zresztą, nie można by było skręcić chłodzenia). 


Odpaliłem właśnie Prime'a, przy temperaturze 86 stopni czuć ciepłe powietrze ze wentyli, jednak radiator jest praktycznie zimny.

Link to post
Share on other sites

coś jest raczej źle zamontowane, bądź co bądź rzadko się zdarza uszkodzenie samego coolera nie wiem jak jest w grandisie 2, ale u mnie w grandisie były wszystkie wentyle osobno, ale to ze był zamontowany nie powinno zmienić wydajności samego coolera. 

 

Jak będziesz miał chęci i czas możesz porobić zdjęcia coolera to się zobaczy, może wspólnie do czegoś dojdziemy 

Edytowane przez WaltKowalski
Link to post
Share on other sites

Co przychodzi mi do głowy, to ponowny montaż radiatora , dokręcanie śrubek montażu na przemian co ćwierć obrotu. Pastę nałożyć oczywiście na nowo, bardzo cieniutką warstwę. Obroty wentylatora wylotowego obudowy nie zmieniły się? Normalnie przy takim radiatorze  temperatury nie powinny przekroczyć 40 st.C

U mnie  z  jednym wentylatorem z obrotami do 700 RPM na dwu-wieżowcu w idle temperatura CPU waha się w zależności od temperatury otoczenia między 31 a 33 st.C.

Edytowane przez choleryk65
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...