Skocz do zawartości

GTX 1080 - małe użycie karty w grach?


Recommended Posts

Zrobiłem reinstalacje sterowników od grafiki. Pobrałem najnowsze ze strony nvidii. Odłączyłem kabel ethernet by nie było dostępu do internetu. Najpierw DDU, później na czysto zainstalowane BEZ Nvidia Experience. Kompilacja Windowsa 10 również jest najświeższa.

Problem jest nadal w takim Gears of War 4. Nic się nie zmieniło. 

Na zdjęciu poniżej wszystkie programy jakie mam zainstalowane. Jak widać, nie mam na kompie syfu:
wsqeZfz.png

Edytowane przez Quarantino
Link to post
Share on other sites

@dragzor nie próbowałem tego co wysłałeś bo za bardzo skomplikowane dla mnie. Spróbowałem innej metody. Otóż zaktualizowałem BIOS do najnowszej wersji. Usunęło mi OC, ustawiłem takie samo jakie miałem poprzednio i problem znikł w Gears of War 4. Da się normalnie grać :D

Idę przetestować teraz World War 3 i inne tytuły gdzie występował problem i dam znać co i jak. 


W World War 3 też jest o niebo lepiej. Może do perfekcji dużo brakuje ale da się już pograć jako tako przyjemnie. Tylko teraz mam wrażenie jakby od czasu do czasu działały się mikro przycinki. I wydaje mi się, że jest to spowodowane napięciem na procesorze.

Ustawione napięcie dla procka to 1.175V oraz dla SoC również 1.175V. Load Line Calibration wybrany jest na Mode 3 (najbardziej stabilny mode na płytach MSI utrzymujący stabilne napięcie). A mimo to widać na zdjęciu, że są spadki i to nawet dość wyraźnie. Ktoś wie może dlaczego tak się dzieje? 
m6UdmsE.png

Link to post
Share on other sites

W tym co podałem mniej więcej chodzi o to, że płyta w biosie ma Pstate/Cool n Quiet/czy inne wynalazki - tutorial był pisany pod płytę Asusa. I w płycie asusa coś takiego rzeczywiście mam, jak i w MSI Cool'n'Quiet. Pewnie coś w BIOSie trzeba jeszcze ustawić by grało to jak trzeba, lub aktualizacja biosu :P

Domyślam się że chodzi o to, że przy obciążeniu odpala na max zegar/turbo etc a w idle zniża napięcie i zegar rdzeni. Widocznie u Ciebie coś nie do końca było ustawione i rdzeń mimo że był używany był traktowany jako idle.

Edytowane przez dragzor
Link to post
Share on other sites

Witam.

Zacząłem sobie pogrywać w Darksiders 1 część by poznać fabułę przed 3. Zaskoczyło mnie jedno w pewnym momencie, że gra która w zalecanych wymaga niecałe 900mb VRAM mi pobiera aż 8GB!!! :o

 

Czy to może być problem z uszkodzoną kartą graficzną? Dodam, że nie znalazłem nigdzie na forach by ludzie mieli podobne problemy z maksymalnym wykorzystywaniem pamięci Vram w tej grze.

QHhlWOo.jpg

Link to post
Share on other sites

Ja osobiscie nigdy nie kopalem i watpie by ktos to robil z 3ciej osoby. Wiem po jakich stronach sie obracam wiec nie ma szans na zadnego robala na kompie.

 

Odpalilem po chwili by sprawdzic jak to wyglada w GoW4 i tam doszlo do 4GB.

 

Gra, ktora jest remasterem i jej grafa wola o pomste do nieba serio by az tak vram zajezdzala?

Muszę niestety dalej pomarudzić Wam bo nie wiem gdzie tkwi problem. Teraz jak na złość zaczyna się dziać problem w nowym CoD. Tak jak na początku wszystko było stabilnie, tak teraz i tutaj zaczynają się przycięcia. Gram, gram jest 130 klatek po czym nagle chwilowy freezz, niby ani użycie GPU nie spada niżej, ani nic. I tak cały czas. Tak wygląda to z MSI Afterburner. Zaczyna mnie to wszystko irytować. Grę mam zainstalowaną na HDD ale w HDTune wykazuje, że dysk jest zdrowy bez Bad Sectorów.

aCc5ASV.png

Pytanie odnosnie OC procka. Czy PBO (precision boost overdrive) ma byc wl czy wyl?

Dzisiaj to samo. Zaczynałem grę z 2000MB Vram, po godzinie grania jest ponad 81000MB. Wyjaśni mi ktoś jak to działa? Przecież to jest SZOK :o

W4CAmiF.jpg

a2OdQ8K.jpg

Link to post
Share on other sites

Miałem podobne przycinki na intelu po oc wystarczyło pobawić się zwiększeniem delikatnie napięcia i jest ok co do gier, ostatnio odpaliłem nowego tomb raidera i w jednej lokacji targało mi 8gb z karty w 1080p także może ten remaster jest totalnie źle zoptymalizowany.

Link to post
Share on other sites
  • 2 miesiące temu...

Witam.

Odświeżam wątek.

Mam wykupionego Premium Passa w Origin. Z ciekawości pobrałem sobie BFV i do jasnej cholery, w tą grę nie da się grać. Znowu to samo co wyżej. Użycie karty oscyluje na poziomie 50%. CPU podkręcony na 3.5GHz na napięciu 1.2V. Wszystkie opcje w bios energooszczędne powyłączane itd. 

Przecież to nie możliwe by R7 1700 był wąskim gardłem dla 1080... Wiem, że w 1080p dużo ma procesor do gadania, ale nie tak, żeby karta działała na 50% użycia do jasnej cholery. :/ 

Link to post
Share on other sites

Ludzie dalibyscie sobie spokoj z prowizorą jaką jesty Ryzen w grach i zainwestowali 200 zl w procesor intela, po czym zwroci wam sie w prądzie po czasie.


Witam.

Odświeżam wątek.

Mam wykupionego Premium Passa w Origin. Z ciekawości pobrałem sobie BFV i do jasnej cholery, w tą grę nie da się grać. Znowu to samo co wyżej. Użycie karty oscyluje na poziomie 50%. CPU podkręcony na 3.5GHz na napięciu 1.2V. Wszystkie opcje w bios energooszczędne powyłączane itd. 

Przecież to nie możliwe by R7 1700 był wąskim gardłem dla 1080... Wiem, że w 1080p dużo ma procesor do gadania, ale nie tak, żeby karta działała na 50% użycia do jasnej cholery. :/

A jakie wykorzystanie CPU w BFV?

Link to post
Share on other sites

Lukratywna odpowiedź... Dalej siedź na swoim 2500k który jedynie do czego się nadaje to pasjans...

Wykorzystanie CPU okolice 40/50%.

Od lewej GPU: Temperatura -> Użycie Karty -> Taktowanie -> Power Limit -> Napięcie -> Prędkość wentów
Od lewej CPU: Temperatura -> Użycie Procka -> Taktowanie

 

Niestety ale taki klatkarz jest wystarczalny. Mam podkręcony monitor na 72HZ i w trakcie starć są spadki do 60, nawet poniżej 60 klatek a użycie karty nie leci w ogóle do 100%. 

Gra ustawienia ULTRA. Jakieś winetowania, głębia ostrości, aberacja chromatyczna itd., to wszystko jest wyłączone. Nawet podbicie dodatkowego skalowania ze 100% np do 150% nie powoduje, że karta nagle zaczyna na większej mocy pracować a klatki lecą w dół na łeb na szyję... :o 
FW0xHWP.jpg

Edytowane przez Quarantino
Link to post
Share on other sites

Ojojoj, AMDron poruszony?

 

Lukratywna odpowiedź... Dalej siedź na swoim 2500k który jedynie do czego się nadaje to pasjans...

Mój 2500K:

 

https://www.upload.ee/image/9591686/2500k.png

 

Typowy 1700:

 

https://www.upload.ee/image/9591688/1700.png

 

AMDead wypada gorzej według średniej pod wzgledem czystej efektywnej predkosci rdzeni od mojego wysluzonego 2500K sprzed niemal 8 lat ;D. No ale youtubowi eksperci powiedza ci ze AMD juz przesciga Intela w grach, tymczasem rzeczywistość jak z tego tematu, tudzież tego typu komciów na youtube faktycznych użytkowników: https://4.bp.blogspot.com/-ZkpGWNcogAE/XFa49feSXNI/AAAAAAAABKA/dD2_ynIPlukJc20eZEdpVMivPhT3RULVwCLcBGAs/s1600/lolzen.png (problem dotyczył stutteringu w grze)

 

Ale wracajac do tematu: Masz nałożony jakiś limit klatek (niekoniecznie w samej grze poprzez vsync, ale jakims programem zewnetrznym - sprawdz)? Moze byc tez tak ze odczyty wykorzystania procesora nie sa prawdziwe. Afterburner nie lubi za bardzo firmy AMD i np obecnym kartom pokazuje czasami szalone wykorzystanie 0-100-0 i tak w kolko, moze z procesorami tez sie nie lubieć.

Edytowane przez Lordani66
Link to post
Share on other sites

 

Myślę, że na tym etapie zakończymy rozmowę. Chyba pomyliły się Tobie strony do porównywania procesorów... 

Nie? To ta sama strona, wyglada to inaczej bo moj 2500K i jego wyniki wziete z ogolnego testu mojego calego PC, ktory inaczej sie prezentuje niz wyszukany procek (w tym przypadku ryzen 7 1700). To jest UserBenchmark, najbardziej ceniony globalny bench z online'ową bazą danych testów.

 

 

Nawet podbicie dodatkowego skalowania ze 100% np do 150% nie powoduje, że karta nagle zaczyna na większej mocy pracować a klatki lecą w dół na łeb na szyję...

 

To jednak mi daje do myslenia ze to faktycznie jest problem z niewlasciwym pokazywaniem przez AB uzycia karty albo procka, raczej to pierwsze, procek jest wykorzystywany w 50% bo polowa wątków śpi. Enable Unified GPU Usage Monitoring - zaznacz to w ustawieniach AB.

Tutaj jest jedyny filmik z 1700 i gtx 1080 jaki znalazlem:

no i gościu też ma spadki ponizej 60 fps jak na poczatku. Takze raczej masz normalny performance, ale zly odczyt wykorzystania GPU.
Link to post
Share on other sites

Tak np. wygląda sytuacja w Anthem. Gra działa o niebo lepiej choć brakuje jej również do perfekcji odnośnie użycia GPU. 

 

 

Enable Unified GPU Usage Monitoring - zaznacz to w ustawieniach AB.
 

Niestety nie mogę tego włączyć, widać na zdjęciu poniżej.

G2aoiqx.jpg

Link to post
Share on other sites

Przy "odblokuj kontrolowanie napiecia" zmien na third party, bo nie masz karty od MSI (to nie ma zwiazku z tematem ale to tak przy okazji).
Ah, no tak, masz przeciez GeForce, tamta opcja (Unified GPU Monitoring) dotyczy tylko kart AMD, moj blad.
Probowales jakims innym programem zczytywać uzycie GPU? Nie wiem jak z GeForce obecnie jest ale AMD posaida wewnetrzna aplikacje ktora pozwala na monitoring.

 

Jednak teraz mysle ze to wszystko bedzie wina CPU a konkretnie slabych rdzeni z których AMD jest znany i w grach przeklada sie to na gorszym performance. Mozesz to zmonitorować obserwujac kazdy watek poprzez AB osobno (użycie), pewnie polowa bedzie spala, przez co AMD traci na mozliwosci, polowa bedzie pracowala, jak jakis rdzeń bedzie sie utrzymywal przez dluzszy czas w okolicach 90% nawet to wtedy spadki fps sa nieuniknione, czasem moze byc ponizej 60. Na mocniejszych rdzeniach Intela tego bys nie doswiadczyl, mimo ze jest mniej watkow, ale akurat nie robi to roznicy BFV, a nadal przewage da mocniejszy rdzeń. Takze to jest nastepna rzecz ktora bym zrobil, sprawdzic wątki i zobaczyc czy jak jest spadek fps widoczny/niskie uzycie GPU to czy nie ma duzego wykorzystania pojedynczego/pojedynczych watkow. Bo do tej pory obserwowales jedynie uzycie calego procka, owszem, to nie bedzie sie zblizalo do 100%, bo polowa procka spi.

Edytowane przez Lordani66
Link to post
Share on other sites

@up Kolego - niejeden ryzen na forum i nikt takich problemów nie zgłaszał. Niech się nawinie ktoś z tym procesorem, lub pokrewnym a takich osób nie brakuje na forum - BF to popularna gra, pewnie ktoś będzie mógł porównać to będzie wiadomo czy jest problem, czy "ten typ tak ma". Obstawiam mimo wszystko problem, bo masa ludzi ma ryzeny i o jakichś spadkach poniżej 60 fps nie słyszałem, bo takie nawet na i7 2600 się nie zdarzają za często, a tam nie dość, że mniej rdzeni to wątek jeszcze słabszy. 

Link to post
Share on other sites

@up Kolego - niejeden ryzen na forum i nikt takich problemów nie zgłaszał. Niech się nawinie ktoś z tym procesorem, lub pokrewnym a takich osób nie brakuje na forum - BF to popularna gra, pewnie ktoś będzie mógł porównać to będzie wiadomo czy jest problem, czy "ten typ tak ma". Obstawiam mimo wszystko problem, bo masa ludzi ma ryzeny i o jakichś spadkach poniżej 60 fps nie słyszałem, bo takie nawet na i7 2600 się nie zdarzają za często, a tam nie dość, że mniej rdzeni to wątek jeszcze słabszy. 

Przecietny uzytkownik po kubieniu sprzetu instaluje go i nie wie nawet jakie ma osiagi i czy sie zgadzaja. Myslisz ze typowy Kowalski wie ze po zainstalowaniu nowych sterow karty graficznej musi zmienić tryb kolorów pikseli z BIEDA MODE na cos normalnego czyli Full RGB? Dlatego nie slyszysz ani nie widzisz narzekan na dzialanie ich pozostałych podzespolow. A Ryzeny to taka bieda wśród procków, w czymkolwiek, co daje nakład na proca przegrywają z intelami z kretesem, przyklad: https://youtu.be/HiPRXSdcywM?t=219

Ah ten stutter na "RYZENIE TAK SAMO MOCZNYM JAK INTEL!!!". A Battlefieldy zawsze były mocno wymagajace jesli chodzi o procka, szczegolnie ze teraz mowimy tutaj o MP.

 

Jedyne co powinein OP teraz zrobic to tak jak mowilem - obserwowac wyszczegolnione wątki i zobaczyc czy zajdzie zwiazek miedzy podwyzszonym uzyciem nawet jednego - dwoch watkow a spadkami fps i zmniejszeniem nakladu na GPU.

Link to post
Share on other sites

@up

fanboy intela?

Tak.

 

@op

Teraz to mi wyglada na to, ze przy 200% nie dostaje wystarczajaco duzo papu PSU, zreszta, niezbyt potężny zasilacz bronze... Nie masz w BIOS jakiegos oszczedzania energii? Daj na maksa energię dla GPU w Afterburner (+20, +50 czy ile tam sie na tej karcie da). Widac ze taktowanie przy 200% spadlo nieco, sprawa prądowa jak dla mnie.

Edytowane przez Lordani66
Link to post
Share on other sites

 

 

Przecietny uzytkownik po kubieniu sprzetu instaluje go i nie wie nawet jakie ma osiagi i czy sie zgadzaja. Myslisz ze typowy Kowalski
 

 

Przypominam, że to forum entuzjastów sprzętu a nie ogólnobranżowy portal ala onet dla typowych Kowalskich.

 

 

 

niezbyt potężny zasilacz bronze...

 

 

A co ma piernik do wiatraka? Kolega ma solidny zasilacz który przy tym zestawie ma lekko licząc 150W zapasu, a to, że ma certyfikat bronze nie mówi nic o tym ile mocy może dostarczyć, tylko jaka jest jego sprawność energetyczna. Dodam, że różnica między bronze a platinum to zawrotne 7%.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...