Skocz do zawartości

GTX 1080 - małe użycie karty w grach?


Recommended Posts

Witam,

Mam ostatnio problem w 2 grach (na razie). Karta nie chce się rozkręcić by działała na 99% użycia, mimo, że w panelu sterowania nvidia ustawiłem "Preferuj maksymalną wydajność".

W grze World War 3 wygląda to tak jak na tym zdjęciu:

8hOxyfu.jpg

Będąc w menu, customizacji postaci itd gpu działa na 100%, klatki FPS ponad 100. Kiedy już się załaduje gra, przez chwile fpsy są powyżej 100 po czym drastycznie spadają do wartości 50/60 i gra staje się niekomfortowa bo gram przy 72hz. Zużycie karty nagle spada do około 50% kiedy jesteśmy już na mapie.
Podobny zabieg jest w CoD: BO4 ale tam najniższy pułap zużycia oscyluje w okolicy 80% przez co na jednej mapie mam np stałe 130+ klatek na jednej nagle mi spada do 60 bo spadło użycie GPU z 99% na 80%...

Ma ktoś podobne problemy? Jest jakiś sposób poza panelem nvidia by zmusić by grafika działała cały czas na pełnych obrotach?

Cały opis kompa w sygnaturce. 

Pozdrawiam,
Jarosław

Link to post
Share on other sites

Samo użycie gpu nie mówi nic poza tym, że grafa nie chodzi z pełną mocą.

 

Jak się zachowuje CPU? Sprawdź na szybko w hwinfo i pokaz dane przez Afterburner(riva stat server)

Możesz zapisać logi z hwinfo64, a później otworzyć przez Generic Log Viewer.

Napięcia, Zegar procka bym w pierwszej kolejności sprawdził, później napięcia 12, 5 i 3.3V.

 

lub po prostu cpu pracuje w tle nad czymś innym-apka, przeglądarka, AV, update windowsa etc.

Jeśli Twój procek to ten z sygnaturki to w sumie nie tak dużo musi się dziać, żeby zamulić Tobie pc podczas gry.

Link to post
Share on other sites

Temat prowadzę na dwóch forach (co dwie głowy to nie jedna  :D )
 

Tak wyglądało to po 10min rozgrywki w WW3.
 
Wyłączone OC karty, na zdjęciu z memory widać, że pamięci pracują z prędkością 1600mhz, PerfCap Reason wygląda następująco jak na screenie. Nie znam się na tym, więc ciężko mi odczytać, w panelu nvidia ustawione na WW3 by preferowało maksymalną wydajność.
 
QsyEZiU.jpg
 
Zdaję sobie sprawę, że mój procek to już dziadziuś i nawet jego OC na 4.4ghz za bardzo nie daję i coraz to więcej gier jest nastawiona na wielowątkowość niż ilość rdzeni. Ale czy to byłby przypadek, że w nowym CoD i WW3 mam tak małe użycie karty a procka na 100%?
Edytowane przez Quarantino
Link to post
Share on other sites

Procek jest problemem.Mam to samo.Tam gdzie gra preferuje procesor,ten pracuje na 100% a obciążenie  karty spada nawet do 50-40%.I wtedy FPS-y też wyraźnie w dół.Tak jest w najnowszym Tomb Raider,Ghost Recon Widlands i w innych grach.W Shadow of The Tomb Raider przykładowo w mieście procek urżnięty jest na 100%,użycie karty spada do 70%,natomiast FPS-y chwilami spadają do nawet 35-40.W dżungli z kolei procek pracuje na 80-90%,karta sunie na 100% a FPS-y 110-120,wszystko oczywiście w najwyższych ustawieniach graficznych w FullHD.

Link to post
Share on other sites

No właśnie liczyłem na Twoja odpowiedź tutaj i się doczekałem :D

Bo kojarzyłem, że Ty masz identyczny sprzęt jak ja. Tak też myślałem, że wina właśnie leży po stronie procka.

Kurde, mogę w Poznaniu dostać za 680zł i7 4770 (bez K) i pytanie czy da to kopa? Podkręcić nie podkręcę i procek będzie działał na maks 3.9ghz w turbo, ale jednak 4 wątki więcej pewnie zniwelują te spadki. 

Co sądzicie o tym? Warto brać w tej cenie? 

Link to post
Share on other sites

Spadki napewno zniweluje. Bo kolega wymienił na 4790k a grafa to 1080.

A czy sie opłaca nie wiem ? Ja bym poszukał raczej 4790k i podkręcił na TW miejscu. Fakt gpu nie pracuje na 100% bo jeśli procek generuje max np 45fps to grafika zrobi tyle samo więc zostaje jej zapas mocy nogla by ich mieć więcej :) i jeszcze 1. Mam teraz gtx 1080ti i ryzen 7 1700x i np nowy Tomb caly czas używa 16 wątków. Więc przemyśl to sobie

Link to post
Share on other sites

Dzisiaj zakup padł na:

https://www.morele.net/procesor-amd-ryzen-7-1700-3ghz-yd1700bbaebox-976368/

https://www.morele.net/plyta-glowna-msi-x370-gaming-plus-7a33-011r-1235733/

https://www.morele.net/pamiec-g-skill-ripjaws-v-ddr4-2x8gb-3200mhz-cl16-f4-3200c16d-16gvkb-788195/

Razem za 1940zł a w tej chwili wychodzi 2025zł bo procesor podrożał o 120zł :D

Mam nadzieję, że da to nie tyle co kopa w FPS co sam komfort w wykorzystaniu dodatkowych rdzeni/wątków grach :D

Link to post
Share on other sites

Napewno da zwłaszcza ze, karzda najnowsza gra zjada mi ich 16 xD

I na tej podscawce bedzie dalo sie przejsc na zen 3 na ktore czekam z nie erpliwością dotego jakieś wielkie chłodzenie. Tylko radzę ściągnąć amd ryzen master i przestawić rdzenie wyłączone na 0 i zresetować pcta z jakiś przyczyn sa one fabrycznie wyłączone przynajmniej tak było na mojej płycie. Msi b350 gaming plus. Omalo zawału nie dostałem jak zobaczyłem tylko 12 wądków po 1 włączeniu PC

Link to post
Share on other sites

Dzisiaj zakup padł na:

 

https://www.morele.net/procesor-amd-ryzen-7-1700-3ghz-yd1700bbaebox-976368/

 

https://www.morele.net/plyta-glowna-msi-x370-gaming-plus-7a33-011r-1235733/

 

https://www.morele.net/pamiec-g-skill-ripjaws-v-ddr4-2x8gb-3200mhz-cl16-f4-3200c16d-16gvkb-788195/

 

Razem za 1940zł a w tej chwili wychodzi 2025zł bo procesor podrożał o 120zł :D

 

Mam nadzieję, że da to nie tyle co kopa w FPS co sam komfort w wykorzystaniu dodatkowych rdzeni/wątków grach :D

Napisz czy gra warta świeczki.Może też zmienię platformę...

Link to post
Share on other sites

Jestem po jednej grze w Call of Duty: Black Ops 4 w trybie Blackout. 

O jeju Panowie... To niebo a ziemia jaka przepaść jest między i5 co miałem a tym Ryzenem aktualnym. Karta pracuje sobie od tych 95%+. Cały czas powyżej 120+ klatek i zero jakichkolwiek nagłych spadków do 60 kiedy człowiek się obróci w środek mapy. Momentalnie odczułem tą płynność rozgrywki w tym trybie w porównaniu do i5 kiedy powodowało mi przycinki. Wreszcie będę mógł zacząć ten tryb ogrywać na spokojnie bo wcześniejsze spadki mnie irytowały i siedziałem tylko na multi. 

 

Jutro sprawdzę jak to się będzie miał do World War 3 gdzie było jeszcze gorzej niż w Blackout http://forum.pclab.pl/public/style_emoticons/default/smilies/bigsmile.gif

To trzeba spróbować na własne oczy takie 4/4 vs 8/16 kiedy jest zapotrzebowanie na więcej niż 4/4. 

@login1969 - ja procka + mobo + chooler + ramy sprzedałem za 1000zł. Konsola PS4 mi teraz nie była potrzeba więc też poszła do żyda i akurat 1900 się uzbierało na proca/mobo/ramy :D

Edytowane przez Quarantino
Link to post
Share on other sites

Login, ja bardzo dobrze wiem, ze intel w grach jest wydajniejszy. Gdyby ceny intela byly w normie to pewnie kupilbym i5 8400. Ale za niego chca posrane pieniadze aktualnie...

Nie musze miec juz tryliard FPS, ale wystarczy mi komfort psychiczny, ze mam sprzet przede wszystkim na gwarze przez najblizsze 3 lata oraz w momencie zapotrzebowania gry na wiecej rdzeni/watkow mam je i nie musze sie martwic o dokladnie takie problemy jak ostatnio.

 

Mowie Ci, nie patrz az tak slepo w intela. Idz tam gdzie rownie wydajnie a przede wszystkim nie jest drogo!

Link to post
Share on other sites
  • 4 tygodnie później...

Witam,

Powracam do Was z dalszym problemem :D i musimy wspólnie znaleźć rozwiązanie.

Otóż w dalszym ciągu w paru grach zużycie karty jest bardzo małe, będzie to widoczne na screenach przez co nie da się grać komfortowo w niektóre tytuły.

 

Problem występuje w: Gears of War 4, World War 3, połowicznie w Hitman.

World War 3:
Y7HDbdz.jpg
mEXBSmm.jpg

Gears of War 4:
fjC7Mq9.jpg
OnW23GH.jpg

Hitman:

r7m5sNS.png

Call of Duty: Black Ops 4 (tutaj jest wszystko dobrze)
5lhgA2x.jpg
aYllcsg.jpg

Dodam, że w Hitman jak ustawie AA z 1.0 na 1.5 problem zanika i karta działa w okolicach 95+% i jest stały dobry fps. Ten zabieg nie działa na WW3 czy GoW4. Dodam, że GoW4 na poprzednim procku, i5 4670k (4,4ghz) nie było problemów i grałem bez takiego problemu.

W innych grach jak BF1, Destiny 2 nie ma problemu jak z CoDem. Karta działa 95+%. 

Specjalnie nawet zresetowałem OC i te wszystkie testy były przeprowadzone na bazowych wartościach. Przy OC +120MHz Core Clock i +500MHz Memory Clock problem w danych grach też występuje.

Link to post
Share on other sites

Wynikami z WW3 bym się totalnie nie sugerował, bo to wciąż głęboki early access (może chodzić stabilnie, a może też nie chodzić wcale).

 

Hitman to bardzo ciekawy pacjent, bo on ewidentnie ma problem gdy Ryszard obsługuje Geforce'a (wymieniasz GPU na Radeona - problem znika, wymieniasz Cpu na Intela - problem znika). Podobnież clue stanowi sposób, w jaki sterownik od NV wymienia się informacjami z schedulerem u Rysia. Niektórzy piszą, że wyłączenie SMT pomaga, inni że zablokowanie Core#0 dla Hitmana. Masz włączone "Override Memory Safeguards" (w ustawieniach gry)?

 

http://www.tomshardware.co.uk/answers/id-3452137/low-gpu-usage-hitman.html

 

https://www.google.se/amp/s/amp.reddit.com/r/HiTMAN/comments/6zkix1/bad_performance_with_r7_1700/#ampf=undefined

Edytowane przez Rebelmind
Link to post
Share on other sites

Odnośnie "Override Memory Safeguards" mam ustawione na NIE. 

Problemu jako tako w Hitmanie nie ma. Bo jak wspomniałem, gdy włączę wygładzanie krawędzi z x1.0 na x1.5 to wtedy problem zanika i karta zaczyna pracować przy tych 95+%. 

Bardziej martwi mnie, dlaczego tak się dzieje w Gears of War 4... Przy i5 4670k którego miałem karta na maxa chodziła, skalowanie miałem dodatkowe pod 3/4k i klatki były stabilne. Przy samym 1080p było cały czas w okolicach 150fps a teraz GPU nagle pracuje sobie przy 40% i się grać nie da :D

Wiem, że WW3 to EA. Ludzie z wiele lepszym sprzętem ode mnie mają problemy takie jak ja. Bardziej się zastanawiam czego to może być wina, dlaczego GPU nie chce działać na 100% kiedy nie jest ograniczana xD

Platforma zmieniona na lepszą a tu takie cyrki :D

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...