Skocz do zawartości

Komputer ~6400zł, proszę o pomoc w optymalizacji


Recommended Posts

Dzień dobry, składam zestaw bratu, priorytetem jest kultura pracy i wydajność, estetyka się nie liczy.

  • Zastosowanie komputera: Gry (wszystko co wyjdzie w ciągu kilku najbliższych lat), programowanie, grafika 3D (pod gamedev)
  • Maksymalna kwota jaką dysponujesz:  do 6400zł
  • Kiedy zamierzasz kupić komputer?:  od dziś w ciągu tygodnia, ale mogę czekać jeśli warto
  • Których części potrzebujesz?: Buda
  • Czy będziesz podkręcać sprzęt? Mam z tym fajne wspomnienia, ale intele są drogie
  • Jaką rozdzielczość posiada Twój monitor? Full HD, Eizo FORIS FS2434
  • Specjalne wymagania: Cichy, dobrze chłodzony
  • Czy posiadasz jakieś części z poprzedniego komputera? SSD, dopóki nie padnie
  • Własna propozycja zestawu:

GPU:

GeForce RTX2070 Dual OC 8GB DDR6 256bit  czy Karta graficzna Palit GeForce GTX 1080 DUAL 8GB GDDR5X (256 Bit) DVI-D, HDMI, 3xDisplayPort, BOX (NEB1080015P2D) ?

 

Pudło: Define R6 (Black)  Mobo: B450 Tomahawk /AMD B450, DDR4, AM4/  CPU: Ryzen 7 1800X /4.0GHz, AM4, BOX/  +  Fortis 3 HE1425 v2

 

Poza dylematem z GPU, dobór ramu i zasilania przekracza moje umiejętności, z polecanych jak rozumiem były: FOCUS Plus 550W Platinum oraz 16GB (2x8GB) 3000MHz CL15 Ripjaws5 (można coś lepszego?)

Link to post
Share on other sites

Dobrze pomyślane z 1800x, bo różnica do 2700x się zrobiła dość znaczna. Jak najbardziej możesz zostawić oryginalne chłodzenie.

 

Nie widzę powodu, żeby brać Full Tower, chyba, że do chłodzenia wodnego i wielu dysków. Wcale nie będzie chłodniej, jeśli o to Ci chodzi. Wybór Midi-Tower w granicach 3 stówek jest już całkiem niezły.

 

Można też wziąć troszkę tańszy zasilacz np.Pure Power 10 600W.

Też jest pomysł, żeby kupić Ram 2X4 GB i jak stanieją to zrobić quad channel. Ale możliwe, że wcale nie stanieją i trzeba by zobaczyć czy wybrane mobo woli dual czy quad.

Czyli oszczędność na chłodzeniu, obudowie, zasilaczu.

Razem uzbiera się na nowego 2700x i jeszcze zostanie na lepszą Płytę Główną np. Asus Prime x370-Pro.

 

//wprowadzenie w błąd

Edytowane przez kajtek.
Link to post
Share on other sites

Hmm, z 8GB ramu jest ten problem że nie zawsze system z hibernacji wstanie, poza tym jest to już niewystarczające do jakiejkolwiek pracy.

 

Pudło mógłbym zbić do R1 black USB3.0 (b/z) mam i sprawuje się fajnie, tylko nie wiem czy silentium Fortis/Grandis się zmieści, u mnie wchodził na styk. Co do chłodzenia to nie ma dyskusji, nie chcę jakiegoś wyjącego pyrdka, 50C w lecie pod obciążeniem to jest mus(i4690k kręcony do 4GHz).

 

Co do procka, to nie wiem czy będzie jakiś zysk z HT jeśli tracimy na bazowym zegarze a większość będzie idlować.

 

I może zapomniałem dodać, nie o cenową optymalizacje mi chodzi, a o wydajnościową. Który GPU tak na prawdę lepiej się sprawdzi i czy jest jakaś różnica? Jaki ram: czy firma ma znaczenie czy tylko CLe? Zasilacz żeby się nie zadławił?

Link to post
Share on other sites

 

 

Dobrze pomyślane z 1800x, bo różnica do 2700x się zrobiła dość znaczna. Jak najbardziej możesz zostawić oryginalne chłodzenie.

Jakim 1800X nie dysponuje...

 

 

 

Nie widzę powodu, żeby brać Full Tower, chyba, że do chłodzenia wodnego i wielu dysków.

 

 

Specjalne wymagania: Cichy, dobrze chłodzony

Nie przeczytałeś nawet pierwszego posta

 

 

 

Można też wziąć troszkę tańszy zasilacz np.Pure Power 10 600W.

Świetna propozycja nieopłacalnej jednostki, za całe 40zł więcej mamy FOCUS Plus 550W Gold stabilniejszy i cichszy, do tego w pełni modularny i 10 lat gwarancji.

 

 

 

Też jest pomysł, żeby kupić Ram 2X4 GB i jak stanieją to zrobić quad channel. Ale możliwe, że wcale nie stanieją i trzeba by zobaczyć czy wybrane mobo woli dual czy quad.

Przy CPU z dwukanałowym kontrolerem pamięci, masz w ogóle pojęcie o czym piszesz? 

 

 

 

Razem uzbiera się na nowego 2700x i jeszcze zostanie na lepszą Płytę Główną np. Asus Prime x370-Pro.

Nieopłacalny model X370 pod Ryzen 2700X gdzie taniej mamy nowsze płyty na X470, które nie wymagają aktualizacji biosu?

 

Naprawdę dałbym sobie spokój z jakimikolwiek poradami w tym dziale.

 

 

@@DezMalomowny, doplata do 2700X 500zł względem 1800X to strata pienięzy.

Pod 1800X wystarczy płyta na B350, ewentualnie coś na X370 o ile cenowo będzie się to opłacać.

Z GPU zdecydowanie RTX 2070, tu celuj w modle od MSI z chłodzeniem Armor, można dostać za 2300zł.

 

RAM w tej samej cenie masz ciut szybszy  16GB (2x8GB) 3200MHz CL16 Ripjaws5 bądź dopłata 120zł do kości Samsunga B-die 16GB (2x8GB) 3600MHz CL16 Viper LED

 

Zalman R1 to kiepska buda, jak chcesz zejść z ceny celuj SPC Pax M70 lub Define C od Fractala, obie wyciszone z piwnica na PSU.

Coś bardziej przewiewnego Fractal Meshify C w wersji bez okna.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

 

Zalman R1 to kiepska buda, jak chcesz zejść z ceny celuj SPC Pax M70 lub Define C od Fractala, obie wyciszone z piwnica na PSU.

Trzy lata temu to wszyscy go polecali :/ Dobrze wytłumiony, trzy wiatraki, regulacja obrotów.

 

W każdym razie tak: 2070 Palita(Armor jest, ale tylko kręcony) + r2700x(bo właśnie doczytałem ż r1800x nie radzi sobie za dobrze) + Ripjaws 3200Mhz + focus plus 550W + pudło z 350 i HDD wychodzi mi w morele 6.5k. Nie jest źle, najwyżej wyrównam bratu nadwyżkę,

 

Wrócę jeszcze do obudów, jest może coś sensownego, przewiewnego i z regulacją obrotów, już nawet nie musi być wytłumione?

Link to post
Share on other sites

 

 

Naprawdę dałbym sobie spokój z jakimikolwiek poradami w tym dziale.

3ndurek Napisałeś strasznie dużo tylko po to, żeby każdą rzecz którą powiedziałem skrytykować. Bardzo dobrze, ale części czepiłeś się  bezsensownie paru rzeczy jakby tylko dla zasady.

 

Dobrze zauważyłeś, że 1800x nie ma coolera. Chyba każdy może się pomylić. Myślałem, że przychodzi z coolerem Wrath. Punkt dla 2700x.

 

Dalej uważam, że nie potrzeba Full Tower, żeby cieszyć się cichym sprzętem.

 

Ok. Nie obsługuje tzw. quad channel, ale i tak można włożyć 4 kości.

 

Update biosu to taki wielki problem? Oryginalnie i tak mówiliśmy o 1800x i może trochę namieszałem.

 

Przekonałeś mnie do tego zasilacza głównie tą 10 letnią gwarancją. Ja tylko podałem przykładowy zasilacz, bdb zresztą, bo w mojej opinii autor tematu wybrał bardzo drogi, a później oszczędził na procku, więc wolałbym tutaj poszukać trochę oszczędności. Chociaż dla modernizacji sprzętu może warto dopłacić, żeby zasilacz z najwyższej półki znalazł się w nowym zestawie.

Link to post
Share on other sites

Jeśli chodzi o obudowy to na starcie odpuść sobie zalmany, silentium pc i inne tego typu budżetowe wynalazki, bo będziesz bardzo zawiedziony podczas składania.

Szukaj odbudowy z przewiewnym frontem np.: Phanteks Enthoo Pro M TG, Fractal Meshify C TG.

 

@Kamil369 3ndurek ma rację. Piszesz, że można włożyć 4 kości ale zapewne nie wiesz, że uzyska się niższe taktowanie niż na 2. No i do tego zasilacz be quiet, marketing robi robotę.

 

Edit Płyty główne w dzisiejszych czasach mają dużo wejść na wentylatory i sterujesz nimi dołączonym oprogramowaniem z poziomu windowsa albo w biosie, regulatory obrotów to przeszłość. A jak potrzebujesz więcej wejść niż ma płyta to kupujesz splittery 3-pin lub 4-pin w zależności od wentylatorów jakich używasz. 

Edytowane przez kaylo
Link to post
Share on other sites

 

 

Dobrze wytłumiony, trzy wiatraki, regulacja obrotów.
 

To jest piekarnik pod takie graty. Wytłumienie to tam jest śmieszne, w postaci gąbki na froncie, wentylatory kiepskiej jakości i głośne.

 

 

 

W każdym razie tak: 2070 Palita(Armor jest, ale tylko kręcony)

Zwykły Armor chodzi po 2300zł i tu bym nie kombinował.

 

 

 

r2700x(bo właśnie doczytałem ż r1800x nie radzi sobie za dobrze

Z czym sobie nie radzi?

 

 

 

Wrócę jeszcze do obudów, jest może coś sensownego, przewiewnego i z regulacją obrotów, już nawet nie musi być wytłumione?

Najtaniej coś w miarę sensownego SPC Armis AR7, masz niezłe wentyle, które i tak bym podpiął do płyty dla płynniejszego sterowania RPM z poziomu UEFI płyty.

 

 

 

części czepiłeś się  bezsensownie paru rzeczy jakby tylko dla zasady

Nie, to nie miejsce na tak liczne pomyłki, tu otwarcie trzeba mówić co i jak. Bezsensowne to są Twoje nietrafione wywody, dla zasady ktoś wpadnie i stąd wylecisz za dalszy bezsensowny offtop, który utwierdza w przekonaniu, że Twoje pojęcie w kwestii hardware jest nikłe.

 

 

 

Punkt dla 2700x.

Skoro ma być cicho to żaden boxowy cooler tego nie zapewni.

 

 

 

Dalej uważam, że nie potrzeba Full Tower, żeby cieszyć się cichym sprzętem.

Pozostawianie Ryzen 2700X na boxie na to pozwoli? 

 

 

 

Update biosu to taki wielki problem?

Wspomniałeś o tym, polecasz komuś płytę za blisko 700zł na starszym chipsecie gdzie za tyle są nowe poprawione płyty gdzie nie trzeba bawić się w żadne zmiany biosu.

 

 

 

Ja tylko podałem przykładowy zasilacz, bdb zresztą,

Nie znasz się na zasilaczach, przy cenie ponad 300zł daleko mu do bdb jednostki, a tym bardziej do opłacalnej. 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...