Skocz do zawartości

FSB:DRAM różnica w wydajności co to jest jak poprawić wynik?


Recommended Posts

Witam serdecznie, wczoraj przeglądając zakładki w CPU-Z natknąłem się na wpis FSB:DRAM u mnie wynosi on 3:14. Czytałem , że najlepiej mieć to w proporcji 1:1 wtedy szyna procesora i pamięci pracuje synchronicznie ? coś takiego.

 

Teraz pytanie jak ustawić wynik FSB:DRAM aby proporcja wynosiła 1:1. Trzeba zmienić FSB zwiększyć go ? tak samo zmienić timingi pamięci coś w ten deseń tak ?. Tylko obawiam się o uszkodzenie podzespołów komputera przez takie coś. Procesor mam podkręcony do 4.2GHZ 0.0100v+ napięcia

 

Płyta główna : gigabyte 970a-ds3p

Procesor: amd-fx 6300

RAM: goodram dwie pamięci po 8 gb czyli razem 16GB pracujące w dual channel w profilu X.M.P 1866MHz

Edytowane przez sebakiller
Link to post
Share on other sites

To jest dzielnik zegara FSB do ram. Musiał byś albo podbić fsb CPU z 200 do 933MHz albo obniżyć zegar pamięci do 400MHz efektywnej co jest w obu przypadkach raczej niemożliwe stąd masz dzielnik. Możesz w FX podkręcić FSB tak żeby podkręcić HTT. Przy FX musisz kręcić szyną CPU bo FX mają już maksymalny mnożnik HTT.

Link to post
Share on other sites

Jak ma FSB 200 to wszystko powinno być ok. 

 

3-------14

200----x

 

X= 933 

 

Czyli dla DDR3 933*2 = 1866MHz.

 

Ale mogę się mylić, bo nie siedzę w AMD. 

 

Nie byłoby tak?

 

http://extreme.pcgameshardware.de/attachments/881062d1455741075-ranking-cpu-z-benchmark-cpu-z-score.png

Edytowane przez MiK
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

@MiK tak procesor podkręcany mnożnikiem nie był ruszany FSB.

 

zdjęcia: https://imgur.com/a/5B0CQqa

 

@mbe13 rozumiem. Właśnie chciałem jakoś podbić FSB ale boje się , że coś spierniczę.

 

FSB mam na 200.00MHz

a właśnie czytałem że FSB:DRAM 1:1 jest najlepszy dla wydajności czy to prawda to nie mam pojęcia.

 

można tą różnicę zbić zmniejszając timingi pamięci ? na X.M.P 1866MHz z tego co zauważyłem timingi mam większe niż na wyłączonym X.M.P i pamięciach pracujących w 1333MHz

Edytowane przez sebakiller
Link to post
Share on other sites

Wygląda to generalnie tak:

 

3  :  14

 

200MHz  :  933MHz

 

200*14/3= 2800/3= 933,33...3

 

933*3/14= 2799/14= 199.93

 

Tak to mniej wiecej wygląda.

 

Jak chcesz podkręcić przez FSB to wróć do ustawień fabrycznych zegary i ale zostaw XMP (im wyższe zegary pamięci tym w zasadzie wyższe timingi). Ustaw FSB na 250 i mnożnik na 16. Przy takim ustawieniu poszukaj napięcia. Sprawdź Jeszcze jakiem masz HTT na stockowych taktach i ustaw na początek tak mnożnik HTT alby był równy stockowemu lub niższy. 

 

Jak znajdziesz najniższe mozliwe napięcie to daj mu trochę więcej napięcia i podbij mu mnożnik CPU do 17. Jak znowu ustabilizujesz Vcore to znowu lekko do góry i mnożnik na 18. Osiągniesz zegar na poziomie 4.5GHz i potem zaczniesz zabawę HTT. Myślę że o dwa oczka da sie podbić HTT.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Czy jest ryzyko uszkodzenia pamięci gdy przetestuje je na ponad 2000 MHz ? Domyslnie mają 1866MHz. X.M.P mam włączone zostawić czy wyłączyć X.M.P ?

 

Właśnie chodzi mi żeby ustawić ten dzielnik 1:1 wtedy ponoć jest wieksza wydajność i wszystko pracuje synchroniczne z tego co czytalem.

 

Edytowane przez sebakiller
Link to post
Share on other sites

Z tym dzielnikiem zostałeś wprowadzony w błąd. Nie musi być 1:1. Ważne żeby w tym równaniu którym ci pokazałem wyżej fsb po przeliczeniu było jak najbliżej Dram i odwrotnie. Jak ustawisz 1:1 co zreszta jest niemożliwe to to wręcz byś stracił na wydajności bo musiałbyś obniżyć taktowanie ramu. Więc powtarzam. Zostaw dzielnik w spokoju i skup się na tym co ci napisałem.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Rozumiem dziękuje za wytłumaczenie. Czyli przetestować pamięci z domyślnymi taktowaniami 1866MHz na ponad 2000MHz ? tylko obawiam się żeby pamięci nie poszły z dymem. Jak sądzisz raczej nic się nie powinno stać prawda ?.

 

 

((Dobra udało mi się ustawić pamięci na 2050MHz wszystko działa))

 

(( a jednak odpalając BF1 wyskakuję błąd pamięci))

 

(( FSB jest teraz na 235.00MHz taktowanie procesora ustawione na 4.38GHz tylko , że w w właściwościach pokazuje teraz 3.70 GHz z jakiego powodu ? lecz z kolei na CPU-Z pokazuje taktowanie prawidłowo.

Edytowane przez sebakiller
Link to post
Share on other sites

Mnożnik ustawiony jest na x 18.5 jeżeli chodzi o procesor. HTT w biosie ustawione jest na 2600MHz a w CPU-Z pokazuje od 2989 do 3045MHz. Ogólnie to zauważyłem , że płyta główna szybciej się załącza podczas uruchamiania komputera jednak ta zmiana FSB i HTT jest dobra :)

 

https://imgur.com/a/KPEXDbo

Edytowane przez sebakiller
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...