Skocz do zawartości

Problem ze stutteringiem, freezami.


Recommended Posts

Witam, przychodzę z tzw. "stutteringiem" otóż podczas grania np. w nowego Black ops'a 4 gra strasznie umie przyciąć, dosłownie na co pare sekund, podobne problemy mialem w różnych innych grach, zmiana ustawien nie pomaga (mam powyżej 100 fpsów na średnich ustawieniach). Ogólna wydajność pc'ta jest jakaś słaba, umie mieć jakieś chwilowe "freezy" nawet na pulpicie. Dodam, że w grach umie nawet dźwięk przycinać. Dodam, że mam często problemy z Pc'tem w różnych grach (Nigdy nie przydażyło mi się żeby gra chodziła płynnie od razu po instalacji, zawsze jakieś problemu, albo stuttering albo tearing)
 

Konfiguracja komputera:

Mobo: asrock z170 gaming k4
Zasilacz: CORSAIR CX 450M
Procesor: I5-6600k 3.5ghz
Ram: G.SKILL Ripjaws V 2133
Karta graficzna: Gigabyte GTX 1060 6gb Windforce 
Dysk: WDC WD10EZEX-60WN4A0 1tb + ST3250310AS 250 gb (Nie wiem czy ten drugi nie ogranicza czegoś ze wzgledu ze jest stary i wolny, system i aplikacje zainstalowane są na tym 1tb)

System:  Windows 10 64bit
Zmiany wprowadzone w systemie i sprzęcie przed wystąpieniem kłopotów: Żadne prawdę mówiąc .

Używany program antywirusowy:Żaden (Nortona probrałem do skanu pc'ta)
Wykonane czynności w celu naprawy problemu:

DDU - Reinstalowałem sterownik graficzny.
Sprawdzanie PC'ta antywirusem.

Sprawdzanie dysku, defragmentacja.
Ustawianie domyślnych ustawień CPU w biosie (OC).

Zmienianie priorytetu procesu.
Intel Processor Diagnostic Tool - pozytywnie.

Aktualizacja sterowników od Karty graficznej po karte dzwiękową oraz sieciową.

Ogólną optymalizacje windowsa, wyłączanie zbędnych usług. 

Temperatury podzespołów są w porządku.
Unparkowanie CPU.

 

informacje dodatkowe: Brak

Edytowane przez Adrian0099
Link to post
Share on other sites

Ile masz pamięci RAM i jak zagospodarowana przez Windows? Pokaż screen z monitora zasobów.

8 GB, którą zakładkę dokładnie wstawić? 

 

Mógłbyś podać smart obu tych dysków?

 

Crystal Disk Info albo HDTune

Niedługo wstawie.

Mógłbyś podać smart obu tych dysków?

 

Crystal Disk Info albo HDTune

https://iv.pl/images/73880623803613088227.png Ten wolniejszy(starszy)

https://iv.pl/images/24549621545881176830.png Ten nowszy (1tb)

Ile masz pamięci RAM i jak zagospodarowana przez Windows? Pokaż screen z monitora zasobów.

https://iv.pl/images/21669553851789331124.png Mam nadzieję, że o to chodzi :)

https://iv.pl/images/98814111801329586739.png Albo o to :') 

Edytowane przez Adrian0099
Link to post
Share on other sites

Jak widzisz masz tylko 4 Gb dostępnej pamięci RAM, a w ogóle dla np. Black Ops 4 wymaganie minimalne to 8GB RAM. Sprawdź jeszcze jakie jest ustawienie dla Pamięci wirtualnej bo jeżeli plik stronicowania jest za duży to aplikacje typu gry mogą wykorzystywać dysk  a to spowalnia ich działanie ustaw np. tak i to w zupełności wystarczy https://i.imgur.com/MrqpeCs.jpg

Link to post
Share on other sites

Destiny 2 które wymaga 8 gb dziala na najwyższych ustawieniach bez problemu, tylko tutaj są problemu typu użycia cpu (90-99%) 

Myślisz, że dokupienie 8 gb ramu by coś dało? Są rundy w których nie ma wogóle stutteringu a są też takie w których jest co pare sekund, raz działa ok raz nie, na zmiane :/
+gram na średnich ustawieniach własnie z względu że rekomendowane jest 12 gb 

Edytowane przez Adrian0099
Link to post
Share on other sites

Uruchom HWiNFO z zakładki Sensors następnie klik na ikonkę notatnika w dolnym, prawym rogu i wskazujesz miejsce gdzie ma być zapisany log. Pograj jakieś 10min. Wyjdź do pulpitu nie wyłączając gry i zamknij okno Sensors HWiNFO. Log zostanie zapisany w pliku CSV. Wrzuć log na jakiś hosting, atu daj linka. Może wykryje się winowajcę takich zachowań.

Link to post
Share on other sites

Uruchom HWiNFO z zakładki Sensors następnie klik na ikonkę notatnika w dolnym, prawym rogu i wskazujesz miejsce gdzie ma być zapisany log. Pograj jakieś 10min. Wyjdź do pulpitu nie wyłączając gry i zamknij okno Sensors HWiNFO. Log zostanie zapisany w pliku CSV. Wrzuć log na jakiś hosting, atu daj linka. Może wykryje się winowajcę takich zachowań.

https://megawrzuta.pl/download/e6bc73f42a313eeaba86f155f33d9731.html Proszę, niestety dopiero teraz bo cały dzien poza domem, ale zagrałem przed chwilą 3 gierki i pierwsza to był drop fpsów na dropie dosłownie, drugga troche lepiej a trzecia tylko troche lepiej niż druga, nie wiem o co chodzi. 

Dodam, że użycie GPU podczas scinek spada do 0%

Link to post
Share on other sites

Destiny 2 ma 8 GB w zalecanych, a minimalne to 6 GB. To zresztą widać w logu- użycie pamięci fizycznej dochodzi do 92-95% i jednocześnie przy tym użycie pamięci wirtualnej na poziomie 85% więc w zakresie wydajności pamięci system pracuje na maksimum. Nie wiem z jakiego powodu w logu brak odczytu taktowania pierwszego rdzenia, być może jest to spowodowane zastosowaniem Un-parkowania dla CPU. Procesor masz bardzo mocny jak do Twojej karty graf. i jakieś sztuczki mało wiarygodne tu nie pomogą, w logu widać, że słabym ogniwem jest RAM i karta graficzna, w której włącza się limit wydajności co jest normalne, ale nie normalne jest to, choć nie za każdym razem, w tym momencie spada drastycznie moc zasilania GPU i spadek napięcia na rdzeniu GPU, a za tym i taktowania. Jeżeli po rozbudowie RAM nie będzie poprawy, a karta jest na gwarancji to zastanowiłbym sie nad reklamacją karty.

Jak możesz to wrzuć jeszcze około 5-cio minutowy log z HWiNFO zrobiony z użyciem FurMark.

Edytowane przez lonialomax
Link to post
Share on other sites

Zaraz odpale FurMark'a i wrzuce logi, spróboje zniżyć jeszcze detale i ewenutalnie dokupie 8 gb ramu :)


Destiny 2 ma 8 GB w zalecanych, a minimalne to 6 GB. To zresztą widać w logu- użycie pamięci fizycznej dochodzi do 92-95% i jednocześnie przy tym użycie pamięci wirtualnej na poziomie 85% więc w zakresie wydajności pamięci system pracuje na maksimum. Nie wiem z jakiego powodu w logu brak odczytu taktowania pierwszego rdzenia, być może jest to spowodowane zastosowaniem Un-parkowania dla CPU. Procesor masz bardzo mocny jak do Twojej karty graf. i jakieś sztuczki mało wiarygodne tu nie pomogą, w logu widać, że słabym ogniwem jest RAM i karta graficzna, w której włącza się limit wydajności co jest normalne, ale nie normalne jest to, choć nie za każdym razem, w tym momencie spada drastycznie moc zasilania GPU i spadek napięcia na rdzeniu GPU, a za tym i taktowania. Jeżeli po rozbudowie RAM nie będzie poprawy, a karta jest na gwarancji to zastanowiłbym sie nad reklamacją karty.

Jak możesz to wrzuć jeszcze około 5-cio minutowy log z HWiNFO zrobiony z użyciem FurMark.

https://megawrzuta.pl/download/312154f0687f8a5f8a9256e680bcdcbf.html Proszę bardzo :)

Edytowane przez Adrian0099
Link to post
Share on other sites

Problemem pierwszym jest to, że 8 GB RAM-u jest zdecydowanie za mało na Black Ops 4. Call of Duty znane jest z tego że lubi duuuuużo ramu, pewnie 16 GB dalej by było nie wystarczające. Powodem stutteringu jest najprawdopodobniej mała ilość ramu połączona z tym że gra doczytuje dane z dysku twardego (lub korzysta z niego jako pamięci podręcznej), który jak wiadomo, jest dużo wolniejszy od SSD.

Link to post
Share on other sites

Dobrze byłoby dla przejrzystości aby log był wykonany, że tak się wyrażę w warunkach stabilnych , bo u Ciebie coś się dzieje w sieci. Nie wiem czy to Twoje działanie czy jakieś oprogramowanie działa w tle. W teście FurMark użycie pamięci jest na racjonalnym poziomie więc nie powinno mieć to wpływu na zachowania systemu i karty graficznej. W odczycie HWiNFO powinno być stabilnie, a niestety tak nie jest. Test FurMark obciąża grafikę maksymalnie i stabilnie więc użycie Rdzenia GPU powinno być w miarę stabilne na 100% sporadycznie z lekkim spadkiem do 99% tu występują do 92% i pojedynczy spadek użycia GPU na 88%. Sporadycznie jak poprzednio  w momencie włączenia limitu wydajności na zasilaniu karty graficznej nawet do 49% zapotrzebowania na energię. Myślę, że problem leży po stronie kontrolera napięć karty graficznej, który jak widać jest niestabilny i jeżeli jest gwarancja to wysyłaj kartę. Dla pewności sprawdź jeszcze multimetrem napięcia zasilacza na linii PCI-e.

Edytowane przez lonialomax
Link to post
Share on other sites

W trakcie testu nie dotykałem komputera i wyłączyłem przeglądarkę, możliwe, że zapomniałem o jakimś oprogramowaniu, gdy bede miał chwile spróboje zrobić jeszcze raz test a mierzenie napięcia zrobie gdy będę tylko mógł, myślisz, że wysłanie karty będzie dobrym wyjściem z tej sytuacji? 

Edytowane przez Adrian0099
Link to post
Share on other sites

Jeżeli po sprawdzeniu napięć zasilacza i pozytywnym wyniku dla zasilacza, to z logów wynika tylko problem z kartą graficzną. Karta jest niestabilna w strefie zasilania co przekłada się na wyświetlanie obrazu. W zasadzie do potwierdzenia diagnozy powinieneś sprawdzić zachowanie PC z inną kartą. W międzyczasie rozbuduj RAM, bo granie przy 95% użyciu pamięci nigdy nie będzie płynne.

Link to post
Share on other sites

W najbliższym czasie gdy środki pozwolą zaopatrzę się w dodatkowe 8 gb, nie rozumiem tylko czemu wersja mojego ramu jest tańsza w wersji 2400mhz (320zl) a 2133 jest droższa (416) zl  :roll:  :rotfl:


Poza tym, mógłbyś mniej więcej napisać w jaki sposób sprawdzić napięcia? Albo podrzucić jakiś link z poradnikiem, w ostateczności jakoś sobie poradzę ale lepiej, żeby zostało to zrobione w prawidłowy sposób ;) 

Link to post
Share on other sites

http://forum.benchmark.pl/topic/78009-pomiar-napi%C4%99%C4%87-na-zasilaczu/

Co do ceny to seria pamięci, którą posiadasz jest testowana przez producenta a zarazem kompatybilna z płytami intela jak również ma szerszy wachlarz kompatybilności niż te o taktowaniu 2400 . Swoją drogą to robiłeś OC RAM bo taktowanie masz na 2800 MHz.

Link to post
Share on other sites

Robiłem aczkolwiek nie zauważyłem żadnego wzrostu wydajności + te same problemy, aktualnie pracuje na 2133 ;)


Nie mam jak sprawdzić napięć, bo miernik coś szlag trafił, ale sprawdziłem na innym komputerze z gorszymi sepcyfikacjami (z wyjątkiem tego ze ma ssd + ma również 8gb ramu) Ten problem nie występuję na tych samych ustawieniach. 

Link to post
Share on other sites

Możliwe, że to zasilacz jest przyczyną tego zachowania.

Multimetr podłączony, komputer pod obciążeniem 15 minut + testowałem podczas grania, cały czas 11.98V-12.06V , przed chwilą wszystko testowalem bo udało mi się pożyczyć Multimetr

Dodam jeszcze, że gdy gra się rozpoczyna to jest dosłownie pokaz slajdów, gdy gra już się rozpocznie i minie z 1 minuta gra sie stabilizuje ale dalej potrafi przyciąć tak "randomowo"

Link to post
Share on other sites

 

 

ale sprawdziłem na innym komputerze z gorszymi sepcyfikacjami (z wyjątkiem tego ze ma ssd + ma również 8gb ramu) Ten problem nie występuję na tych samych ustawieniach.
Rozumiem, że z Twoją kartą. nie sprawdziłeś jak przedstawiała się sytuacja odnośnie użycia RAM. Dysk SSD dużo wnosi gdy aplikacje korzystają z pamięci wirtualnej. Zrób jeszcze test dysku w HDTune zakładka Benchmark i pokaż screena z wyniku. 
Link to post
Share on other sites

Z moją kartą niestety nie, uzycia ramu też nie sprawdzałem ale byłem ciekawy czy na 8gb będzie działać i działało, dodam, że raz gra działa dobrze np. w multiplayer, moge grać i grać bez żadnej ścinki a potem włącze i nagle pełno freezów itd, zaraz zrobie test dysku


https://megawrzuta.pl/download/0b754fd456bd0f1d23a95c5f630464ed.html

Link to post
Share on other sites

 

 

Z moją kartą niestety nie, uzycia ramu też nie sprawdzałem
To nie możemy porównywać działania innego PC, bo problem jest u Ciebie. Zamontuj kartę w tamtym PC, przynajmniej wyeliminuje się winę karty. Okazuje się, że problemów na Twoim PC jest więcej bo dysk systemowy do orłów nie należy. Tu link do testów z WD10EZEX:  https://dyski.cdrinfo.pl/benchmark/Western%20Digital-WD10EZEX-1746/
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...