Skocz do zawartości

Szybsze chodzenie wentylatorów na pulpicie?


Recommended Posts

Witam,

Specyfikacja sprzętu:
Nitro+ RX 580 8 GB
i3-8100

Seasonic Focus Plus Gold 550W

Gdy gram w Wiedźmina 3 mam stałe 60 fps na ustawieniach uber. Karta wtedy jest dość słyszalna, na poziomie 1700 RPM. Gdy wejdę do pulpitu, wentylatory zaczynają nagle szybciej chodzić i z 1700 RPM robi się 2100. Gdy gram obciążenie karty wynosi 100%, procesora max. 40%. Temperatury karty wynoszą w stresie 70-75 stopni. Dodam, że cewki piszczą, ale tylko gdy jestem w menu gry. Podczas gry słyszalna jest tylko karta graficzna, chłodzenie procka to Fortis 3, ale jego nawet nie słychać, bo w końcu gra korzysta w 90% z grafiki.

Gdy włączę grę na początku i pogram chwilę, to grafika nie jest aż tak bardzo słyszalna. Zminimalizuję na chwilę do pulpitu i już jest +300 RPM. Gdy znowu wejdę do gry, wentylatory chodzą tak samo szybko. Gdy znowu zminimalizuję, wentylatory znowu przyspieszają o jakieś 150 RPM i potem się tak to utrzymuje. Gdy wyłączę grę, wentylatory dopiero przestają chodzić po pewnym czasie, wrócenie z powrotem do 0 RPM zajmuje karcie jakąś minutę. Jest się czym przejmować, czy może to normalne?

Dzięki za odp ;)

Edytowane przez Zawik
Link to post
Share on other sites

Wentyle wyłączają się dopiero po tym, jak temperatura gpu spadnie poniżej progu zapisanego w biosie karty (pewnie ok 60 stopni). Co do "przyspieszania" wentyli po zminimalizowaniu gry: minimalizujesz na chwilę czy na dłużej? Jeśli na chwilę i zaraz wracasz do gry, to może zwyczajnie karta rozgrzewa się i wentyle rozkręcają się zgodnie z krzywą zapisaną w sterownikach?

Link to post
Share on other sites

Przed chwilą przeinstalowałem cały sterownik i software, wgrałem nieco starszą wersję. Tak, resetowałem do domyślnych. Wzrost następuje, ale jednak po pewnym czasie i na pewno nie do takiej prędkości podczas normalnej gry. Gdy grałem przed chwilą miałem ok. 1700 rpm i 68 stopni. Gdy wszedłem na moment do pulpitu to w parę sekund zrobiły się 73/74 stopnie i wentylatory +300 RPM od razu.

Gdybym ograniczył prędkość wentylatorów np. do 1700 to karcie by się nic nie stało? 

Link to post
Share on other sites

Podczas gry w menadżerze zadań procesor graficzny obciążony jest na 100%, po wejściu w pulpit również. 
Rzeczywiście, znalazło mi jeden program, który jest uważany za bitcoin minera: 46e3f86d3aaeacf79cf5779f90dbd868.png
Jednak problem nadal występuje. Nie mniej jednak wentylatory chodzą teraz ciszej podczas gry, są prawie niesłyszalne :)
Odnośnie krzywej wentylatorów - zaraz zacznę się tym bawić w MSI Afterburner i dam znać.

Załączam Wam filmik jak to mniej więcej się prezentuje. Okazuje się, że mam tak nie tylko, gdy wejdę do pulpitu, a jak wejdę np. w mapę w Wiedźminie itp.

Zwróćcie uwagę na prędkość wentylatorów przed wejściem w mapę i po wejściu. Zrobiłem tak parę razy na filmie. Jak widać, gdy normalnie gram to prędkość wentylatorów wynosi ~1400 RPM, a gdy parę razy wszedłem w mapę ~2100 RPM.


Za chwilę będzie lepsza jakość. Edytowane przez Zawik
Link to post
Share on other sites

Podejrzewam, że tak. Nie jestem teraz w stanie tego stwierdzić, bo co 5 minut wchodzę albo w mapę, ekwipunek itp.. Ale raczej by się utrzymywało. Tak, usunął minera. Generalnie to ustawiłem sobie dziś jeszcze ograniczenie do 1700 RPM i temperatury były w normie. Mogę tak zostawić? Wtedy problem byłby z głowy.

bump

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...