Skocz do zawartości

Problem ze sterownikami AMD


Recommended Posts

Witam.

 

Otóż od czasu wymienienia karty graficznej z R9 270 na RX 580 i zaktualizowaniu systemu + sterowników mam specyficzne problemy.

 

Na roździelczościach mniejszych niż natywna czyli 1920x1080 obraz wydaje się zbyt 'ostry' i przekontrastowany. Po zbliżeniu do monitora jest tak jak na zdjęciu:

 

https://imgur.com/a/IkJCL2q

 

Przykładowo zielony celownik ma dziwną 'obwódkę', która po oddaleniu się (z normalnej pozycji) przypomina jakby obraz właśnie był lekko przyostrzony ;)

Dodatkowo jest to widoczne w tekście. Pixele również sa bardziej wyraziste niż to było zwykle.

 

Próbowałem odinstalowywania z DDU, robiłem nawet format.

 

Po zmianie grafiki z R9 270 na RX 580 zmieniłem również system, z Windows 10 Home na (obecna konfiguracja) Windows 10 Pro wersja systemu 1809.

 

Dodam, że na sterownikach od karty w wersji 18.3.4 wszystko działa pięknie jak należy.

Po przejściu na sterowniki w najnowszej wersji, 18.10.1, ten problem występuje.

 

Karta: RX 580

System: Windows 10 Pro 64 bit

Płyta głowna: ASROCK H81M

Monitor: ASUS MG248Q

Edytowane przez misterelele
Link to post
Share on other sites

Witam

Czy w menadżerze sterowników, jest przy monitorze jakiś  znak ?

Jeśli jest przy monitorze znak "x" oznacza, że Twój monitor jest wyłączony.

Jeśli tak to, trzeba go włączyć.

Możliwe również, lub jest czarny wykrzynik na żółtym polu.

W takiej sytuacji trzeba, przeinstalować stery.

Edytowane przez Maciej21
Link to post
Share on other sites

Niestety, wersja 18.9.1 nic nie dała tak samo jak zainstalowanie sterowników od monitora.

W menedżerze sterowników też nic nie ma :/

 

 

Jedyna rzecz, jaka mi przychodzi do głowy, to format systemu i przejście na starszą wersję Windowsa (na 1803 mi wszystko działało, po zmianie karty zmieniłem równiez system z Home na Pro i od razu na nowszą wersję tj. 1809). Może to coś w tym update znowu skopali... Jednak nie chce mi się instalować programów wszystkich po raz 10, nawet jak na D zainstalowane sa, to przeciez rejestr będzie czysty, i w panelu sterowania programy nie beda widoczne ;p 

Link to post
Share on other sites

Nie podziałało.

 

Osobiście postawilem system po raz kolejny, tym razem na wersję 1709, zamiast 1809. Windows automatycznie jak zwykle mi zainstalowal sterowniki do karty (17.1.1). Kiedy samemu pobrałem sterowniki 18.10.2 (swoją drogą wyszły dzień temu). Podczas "Instalacji sterownika ekranu" pojawiły mi się na monitorze artefakty (przez okolo 2-3 sekundy) - podłużne, pionowe, całkiem duże, kolorowe pasy. Po 2-3 sekundach ekran zrobił się czarny i dopóki go nie zresetowałem nie chciał się włączyć (pulpit) ponownie.

Po resecie wszystko było git, tak samo podczas drugiej próby instalacji sterowników, bez problemowo, bez artefaktów.

Wcześniej nigdy w życiu mi się takie coś nie przydarzyło. Kartę mam miesiąc a nawet jej nie zdążyłem wykorzystać, bo ciągle mam jakieś problemy z nią. Powoli tracę chęć do robienia czegokolwiek tutaj ;p

 

Jak ktoś ma jeszcze jakieś pomysły, byłbym mega wdzięczny.


https://imgur.com/a/K6AI5R3

 

Jakże miły widok napotkałem po otwarciu twitch.tv :)

Na razie to jedyny tego typu problem, oprócz oczywiście wyzej wymienionych artefaktow podczas instalacji sterów od grafiki

Link to post
Share on other sites

Windows 10, że tak się wyrażę  od narodzin ma awersję do grafiki od AMD i w paru laptopach z dedykowaną grafiką AMD jedynym wyjściem z problemu właśnie zainstalowanie sterownika z witryny Microsoft. Nie tyle, że jest konflikt ze sterownikiem jak z oprogramowaniem towarzyszącym sterownikowi Software Adrenalin Edition.

Link to post
Share on other sites

Próbowałem w dalszym ciągu różnych sposobów. Jednego razu, jak zwykle przy użyciu DDU odinstalowałem stare stery. Po uruchomieniu do normalnego Windowsa, ten automatycznie mi zainstalował sterowniki 17.1.1. Następnie w menadżerze urządzeń zatkualizował mi do 17.7.7.

 

Kiedy natomiast chciałem do 18.3.4, sprawdzić działanie karty tak jak mówisz, podczas instalacji sterownika obrazu wywaliło mi na ekran przez 3-4 sekundy kolorowe piksele, na całym ekranie. Po chwili komputer zresetował się i pojawił się blue screen windowsowy z kodem błędu VIDEO_TDR_FAILURE i źródło problemu: atikmpag.sys. Był to pierwszy raz kiedy taki błąd zobaczyłem.

 

Mimo wszystko sterowniki się jakoś zainstalowały, wyświetlała się wersja 18.3.4.

Sprawdzilem prace na 18.3.4 (bo ostatnia w 100% poprawnie dzialajaca wersja gdyby nie te artefakty wyżej) i 18.10.2, rzeczywiscie, roznica jest bardzo mała.

 

Aha, jeszcze jedno.

 

https://imgur.com/a/K6AI5R3

 

Artefakty bardzo zbliżone do tych pojawiły mi się drugi raz, podczas przeglądania youtube'a. Najlepsze jest to, że one znikały kiedy np. scrollowałem. W grach nigdy mi takie coś nie wyskoczyło.

Edytowane przez misterelele
Link to post
Share on other sites

Jeszcze może tak.Odłącz PC od internetu.Odinstaluj aktualny sterownik i oprogramowanie AMD z poziomu systemu Programy i funkcje. Następnie użyj DDU w trybie awaryjnym. Po ponownym uruchomieniu ( Usuń folder C: \ AMD z katalogu głównego) i Restart. Po uruchomieniu wejdź w Menadżer urządzeń i sprawdź czy karta grafiki to podstawowa karta graficzna. Jeżeli dalej będzie od AMD to odinstaluj sterownik z poziomu właściwości z opcją usunięcia plików sterownika z systemu. Zainstaluj nowe oprogramowanie sterownika.

Jeśli nowe sterowniki AMD zostaną zainstalowane i działają poprawnie, usuń ponownie folder C: \ AMD z katalogu głównego.
 

Link to post
Share on other sites

https://imgur.com/a/YQW07IW

 

 

Ten dziwny problem dalej się pojawia, niestety. Spróbowałem twoim sposobem i wersje sterów 18.9.3.

 

 

Swoją drogą w system32/drivers/ nie mam takiego pliku jak atikmpag.sys. To normalne? Tak apropo tamtego błędu który raz mi wyskoczył ;p


I raczej to jest problem z systemem/oprogramowaniem niż np. pamięcią karty czy zasilaczem, racja?

Link to post
Share on other sites

 

 

To normalne? Tak apropo tamtego błędu który raz mi wyskoczył ;p

1.Nienormalne

2.Może być problem czysto hardware-owy- karta graficzna, RAM lub zasilacz. Możliwy jest także konflikt sterowników oprogramowania firm trzecich. Nie masz zainstalowanego oprogramowania do symulacji napędu CD-ROM typu DAEMON Tools?

Link to post
Share on other sites

Wymontuj kartę, przeczyść styki (spirytus), przedmuchaj slot i zamontuj ponownie. Z zachowania karty (wyświetlanie obrazu i artefakty wskazują tak jakby na zwiększenie wymogów energetycznych przez najnowsze sterowniki dla karty. Jakby Ci się chciało to wykonaj log z 15 min. gry w HWiNFO przy obecnych sterownikach. Tu dodatkowa praca- po zainstalowaniu sterowników poprawnie działających też około 15 min. Wrzuć obydwa logi na jakiś hosting, a tu linka do ich.

Edytowane przez lonialomax
Link to post
Share on other sites

Log z nie działających sterowników (18.10.2.):

 

https://www.dropbox.com/s/5slw17jma0rjvu0/log1.CSV?dl=0

 

Log z działających sterowników (18.3.4):

 

https://www.dropbox.com/s/wf4xf71us34gpxk/log2.CSV?dl=0

 

I jeszcze log z zakladki Summary wykonany przy działających sterownikach (18.3.4.):

 

https://www.dropbox.com/s/5ec1rqqcafsyj74/log-summary.LOG?dl=0

 

 

Mam nadzieję, że to o te logi chodziło, z formą zapisu nic nie zmieniałem, wszystko domyślne ;p

 

Tak po za tym, dzisiaj wyszły chyba jakieś łatki do sterowników AMD czy coś, bo jest dzisiejsza data wpisana w aktualizacjach. Zainstalowałem na czysto, i podczas instalacji tych najnowszych, znowu podczas instalacji sterownika ekranu AMD na ~2 sekundy podczas migotania ekranu (co jest normalne) pojawił się ekran cały czarny, a gdzie nie gdzie (w losowych miejscach) były widoczne piksele: zielone, czerwone itp. Następnie ekran znowu migotał i powrócił pulpit i instalacja dobiegła końca pomyślnie, bez żadnego błędu windowsa.

 

Podczas instalacji 18.3.4 takich problemów nie miałem, obydwie były instalowane w ten sam sposób.

 

I pytanko, odkręcenie śrub z backplate'a by odsłonić całą kartę, nie powoduje utraty gwarancji? To tak a pro po wyczyszczenia jej. Slot przedmuchałem, ale komputer miesiąc temu był (tyle ma mniej więcej karta) czyszczony więc nic nie było. Dodam, że mam dwa sloty PCI-E, z tym, że w drugim slocie końcówka jest jakimś plastikiem przysłonięta, jakby jakaś ochrona czy coś, a nie widzę opcji tego zdjęcia w żaden sposób, nie siłowałem nic :P 

Link to post
Share on other sites

Czy logi zostały zapisane w takich samych warunkach użycia systemu i w tych samych grach? W obydwu logach po stronie energetycznej karty nie ma różnic. Są za to różnice w w wykorzystaniu pliku stronicowania 0.9 vs 0.0%, niewielkie wyższe wykorzystanie RAM i ciut wyższe (3599 vs 3598.8 MHz) taktowanie CPU i znikomym użyciu dysku przy sterowniku 18.10.2.
Możliwe, że problem z nowym sterownikiem ma związek z ograniczeniem złącz płyty gł. PCI Express 2.0 x16. Musiałbyś to zweryfikować przez podłączenie karty do płyty obsługującej PCI Express 3.0 x16.

Edytowane przez lonialomax
Link to post
Share on other sites

Logi zostały zapisane w tych samych grach (CS:GO, bo to głównie tylko o tą grę chodzi), zapisane w innych dniach jednak warunki uzycia systemu nie powinny się chyba różnić, nic takiego oprócz może dłuższego użycia komputera przed wykonaniem testu (zwykłe przeglądanie internetu) w jednym z przypadków nie robiłem. Co do podłączenia karty do innej płyty to może być problem ze znalezieniem takiej z PCI-3.0 x16 :/ Ale poczytałem na ten temat, i podobno (nie wiem czy to jest 100% prawda), na PCI-E 2.0 x16 powinna teoretycznie śmigać bez problemu, po prostu na 3.0 x16 by była prawdopodobnie większa wydajność/przepustowość? Tak to chyba rozumiem, nie wiem czy dobrze :) 

Link to post
Share on other sites

Złącze PCI-3.0 x16 jest wstecznie kompatybilne i tu nie ma żadnych wątpliwości. Zastanawiam się tylko czy najnowsze sterowniki nie narzucają karcie takiego działania, które jest problematyczne dla złącza PCI-2.0 x16 czyli właśnie większej przepustowości.

 

nic takiego oprócz może dłuższego użycia komputera przed wykonaniem testu (zwykłe przeglądanie internetu) w jednym z przypadków nie robiłem.
I to jest zastanawiające, że w jednej sesji (18.10.2.) gry jest większe użycie pamięci wirtualnej i pliku stronicowania. Wygląda na właśnie inne zachowania systemu i wyświetlanego obrazu. Podziałaj jeszcze jakiś czas na bezproblemowym sterowniku, być może następne wersja będzie bezkolizyjna. 
Link to post
Share on other sites

Co do działających sterowników... 

https://imgur.com/a/XqxjTDu

Obrazek z dołu to jak wygląda, obrazek na górze jak powinno. I to się dzieje przy niektórych elementach tekstu czy ekranu podczas gry, losowo. Na szczęście to pojawia się tylko (póki co zaobserwowałem) na roździelczości 1680x1050. Z takiej jednak nie korzystam, ale sam fakt, że jednak nie w 100% działająca. 

Edytowane przez misterelele
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...