Skocz do zawartości

Brak rozruchu po aktualizacji BIOSu.


Recommended Posts

Cześć! 


 


Tytułem wprowadzania - zakupiłem nowe kości RAM które śmigały wyśmienicie, niestety po każdorazowym uruchomieniu komputera BIOS zrzucał je do 1333 MHz. Za którymś razem zirytowany sytuacją internety podpowiedziały że trzeba zaaktulizować BIOS - ściągnęłem oficjalne sterowniki na bootowalnego pendrive i zgodnie z instrukcją podjąłem próbę aktualizacji. Na ekranie pojawiło się magiczne 100 %. Sukces! Twój komputer teraz uruchomi się ponownie. Czego niestety nie zrobił do tej pory...


 


Zrozpaczony przeszukiwałem nasze forum jak i inne ale niestety nie znalazłem odpowiedzi. Proszę was o wsparcie w rozwiązaniu problemu, dalsze informacje poniżej:


 


1.Konfiguracja komputera: 


Mobo - MSI Z97 U3 Plus - BIOS w wersji 1.0 próba aktualizacji do 1.A


PSU - Corsair RM650x


CPU - i5 4690K


GPU - HD 7850


RAM - 2x8 G.Skill Ripjaws CL11 2400 MHz


SDD - Crucial MX100


2.Win 7 64bit


3.Zmiany wprowadzone w systemie i sprzęcie przed wystąpieniem kłopotów: j/w


4.Używany program antywirusowy: Comodo


5.Wykonane czynności w celu naprawy problemu:


 


1. Reset PC


2. Dwukrotny reset CMOS (zworka/wyciągniecie baterii)


3. Na stronie MSI znalazłem instrukcję przywracania BIOS'u (https://service.msicomputer.com/msi_user/support/techfaqdetail.aspx?formid=3046):


Zgrałem tylko i wyłącznie BIOS na pendrive, wyłączyłem komputer, odłączyłem dysk, wpiąłem pendrive do usb 2.0 z tyłu, włączyłem komputer. Nic się nie dzieje (brak sygnału w monitorze).


4. Doczytałem w innym wątku że może być problem z wyświetlaniem obrazu i należy wykorzystać zintegrowaną kartę graficzną. Ponadto że proces może troche potrwać.


Wpiąłem kabel VGA do płyty głównej, jeszcze raz powtórzyłem operacje jak w punkcie 3. Po około 25 minutach komputer się wyłączył, uruchomił sam ponownie, następnie po kolejnych 13 minutach wyłączył się i włączył ponownie ale do tej pory nic na ekranie się nie pokazało (no signal).


5.Wątek na forum...


6.Informacje dodatkowe: Wentylatory się kręcą, diody na obudowie sie nie świecą, klawiatura mimo podłączenia się nie świeci.


 


 


 


 


Link to post
Share on other sites

Dzięki,

 

Podsumowując:

-wypiąłem GPU, wszystkie kable sata, ram zmieniłem na sprawdzoną kość 4GB

-na dwóch pendrivach zgrałem plik (screen) ściągnięty z MSI, i tak jak w instrukcji kopię nazwałem amiboot.rom

 

 

http://s5.ifotos.pl/img/CapturePN_qwpxhqp.png

 

http://ifotos.pl/zobacz/CapturePN_qwpxhqp.png

 

(Pominąłem plik wykonywalny i oczywiście tekstowy z paczki od MSI)

 

-próbując na obu pendrivach próbowałem obu metod z CTRL + Home żadna niestety nie dała skutku.

 

To co się zmieniło to, to że komputer restartuje się co około 45 sekund. Ponadto w instrukcji wspomniane jest że należy trzymać kombinacje klawiszy do czasu usłyszenia głośniczka. Niestety w tej płycie głównej go nie ma.

 

Jakieś dalsze pomysły? :(

Edytowane przez Didox
Link to post
Share on other sites

W punkcie 2. Plik wykonywalny kopiujemy na pendrive i uruchamiamy. Także masz pominąć tylko plik tekstowy. Przede wszystkim zacząłbym od wgrania biosu wersja 1.1 masz tam kluczową zmianę  - Updated BIOS Code Base. Po za tym w wersji 1.6 też jest kluczowa zmiana -Updated CPU MicroCode to support new Intel CPU więc te wersje powinieneś po kolei zaktualizować i dopiero najnowszą. Zamontuj speaker na płycie, jest bardzo pomocny w diagnozowaniu problemów sprzętowych.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

@lonialomax

 

 

Speaker już zamontowany, dzięki za sugestię z kolejnością instalacji. 1.1 już pobrane. Ale mam wątpliwości co do tego co ma być na pendrive. Mógłbyś proszę wyjaśnić.

 

W folderze 1.1 od MSI mamy:

  • E7922IMS.110 (8 mb)
  • AFUDE238.exe (189 kb)

W instrukcji z MSI - awaryjnego bootowania - na pendrive miał znajdować się tylko ten większy plik - bez pliku .exe

 

W podlinkowanej przez Ciebie instrukcji jest podane że mam zrobić kopię pliku (założyłem że tego większego) i nazwać ją amiboot.rom. I powinny być dwa identyczne pliki z dwoma nazwami, bez tego pliku .exe. Czyli:

 

  • E7922IMS.110 (8 mb)
  • amiboot.rom (8 mb)

 

A teraz wspominasz że mogę pominąć tylko tekstowy zachowując zarówno plik .exe i .110.

 

Przepraszam jak coś omijam. Ale mógłbyś sprecyzować czy i jeśli tak mam coś kopiować?

 

Wersja A (co ma być na pendrive):

 

  • E7922IMS.110 (8 mb)
  • AFUDE238.exe (189 kb)
  • amiboot.rom (189 kb)

Wersja B:

 

  • E7922IMS.110 (8 mb)
  • amiboot.rom (8mb)
  • AFUDE238.exe (189 kb)

Z góry dzięki

Link to post
Share on other sites

Niestety bez powodzenia.

 

W płycie głównej są 2 porty usb 2.0. Podłączałem na przemian klawiatura/pendrive. Podłączony speaker nie wydał ani tonu (choć to jedyny jaki miałem w komputerowych szpargałach, nie jestem pewny czy jest wiarygodny).

 

Próbowałem sterowników 1.1 potem jeszcze 1.0, bez skutku.

 

Co (chyba) istotne diody klawiatury nie świecą się.

 

Komputer resetuje się co ok. 30 sekund. Ekran no signal.

 

Będzie jeszcze coś z tego, czy już raczej koniec opcji i serwis? ;/

Edytowane przez Didox
Link to post
Share on other sites

MOBO ma już 4 lata, dawno po gwarancji niestety. Myślałem o jakimś serwisie lokalnym. Chyba że udzielają jeszcze jakiegoś wsparcia to przedzwonię.

 

Najgorsze jest to że rozpatrując najczarniejszy scenariusz to za bardzo nie ma mobo pod 1150 które nadają się pod OC już na rynku...

Link to post
Share on other sites

Bo najlepsze historie to te z happy endem...

 

Miałeś rację, rozchodziło się o kość biosu która został wymieniona (@70zł). A bios tym razem został zaktualizowany w bezpiecznym środowisku :D

 

#solved

Edytowane przez Didox
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...