Skocz do zawartości

Laptop do programowania 10-11k


Laptop dla programisty  

2 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Doradzany przez was laptop to:

    • Dell Lattitude 5491
      1
    • Dell Precision 5530
      0
    • HP ZBook Studio G5
      0
    • Dell Precision 7530
      1
    • HP ZBook 15 G5
      0
    • Inny model ze wskazaniem odpowiedzi.
      0


Recommended Posts

16GB RAM w starym Vostro 3360 przestało mi starczać (docker z Oraclem, dwa lub trzy serwery aplikacyjne, IntelliJ, Chrome do debugowania i Firefox do czytania dokumentacji i nie ma już na czym odpalić VM z W10 aby sprawdzić czy nowe ficzery działają na IE11 i Edge).
 
Pomysł to przesiadka na laptopa, z 6 rdzeniowym procesorem i 32GB RAM,
ekranem FHD i 512GB NVMe.
 
Tutaj pojawiają się jednak wątpliwości:

  • Dell Latitude 5491 - i7-8850H, 32GB RAM, iGPU
  • idealny rozmiar
  • niska waga (1.8kg)
  • klawiatura bez numpada
  • czytnik smartcard (w wielu projektach korzystam z podpisu elektronicznego).
     
  • tylko jeden heat pipe i jeden radiator
  1. Dell Precision 5530 - i7-8850H, 32GB RAM, Quadro P1000
  2. HP ZBook studio G5 - i7-8750H, 32GB RAM, Quadro P1000
  • umiarkowana waga (2 kg)
  • klawiatura bez numpada
  • lepsze chłodzenie
     
  • trochę za duży, ale ujdzie
  • brak czytnika smartcard, trzeba wozić na USB w plecaku.
  1. Dell Precision 7530 - i7-8850H, 32GB RAM, Quadro P1000
  2. HP ZBook G5 - i7-8850H, 32GB RAM, Quadro P1000.
  • najlepsze chłodzenie (dwa heatpipe i wyższe radiatory)
  • wolne sloty na dobicie do 64GB RAM gdyby zaszła potrzeba
  • wolny slot M.2 na drugi dysk.
  • czytnik smart card
     
  • trochę za duży, ale ujdzie
  • trochę za ciężki (>2.6 kg)
  • klawiatura ma numpada, więc trudniej będzie mi jej używać w pociągu w trakcie dojazdów.

Wymagania dodatkowe, które spowodowały, że nie biorę pod uwagę laptopów gamingowych:

  • Gwarancja 3 lata Next Business Day. Nie mogę sobie pozwolić na więcej niż dzień przestoju.
  • Poważny wygląd.

Lenovo, Toshiba i Fujitsu odpadają z uwagi na ceny przekraczające mój budżet.

 

Jestem skłonny odrzucić najtańszą opcję, to jest Latitude 5491 z uwagi na pojedynczy heatpipe, radiator i wentylator, zakładam, że termalthrottling będzie tutaj dużym problemem, waham się jednak pomiędzy cieńszą i lżejszą opcją (Latitude 5530 lub ZBook Studio G5) a ciężką pełnowymiarową stacją roboczą.

Nie mam prawa jazdy, więc poruszam się zbiorkomem lub rowerem z lapkiem w plecaku, stąd moje rozkminy. Zasilacza nie wliczam do wagi, kupuję dwa, jeden do pracy, drugi do domu.

 

Pytania do forumowiczów:

  1. Czy ktoś z was żyje z programowania i używa laptopa z procesorem o TDP 45W? Jak w praktyce (kilka do kilkunastu minut pisania w IDE, potem kilka - kilkadziesiąt sekund kompilacji i testów jednostkowych) sprawują się takie procesory i ich układy chłodzenia w waszych laptopach?
  2. Czy taki cykl pracy wystarcza aby nagrzać laptopa tak, aby używanie go na kolanach było niewygodne (i na jakich laptopach zebraliście informacje? cienkich i lekkich (<2.1kg), czy grubych i ciężkich (>2.5kg)).
Link to post
Share on other sites

Na porządku dziennym lata u mnie docker z 6 odpalonymi kontenerami, VS2017 oraz VSCode, jakichś postmanów, czy commit monitora nie wliczam nawet, a działam na procku 2/4 i 8GB ramu, więc nie wydaje mi się aby same kompilacje i testy jednostkowe obciążały te 6 rdzeni które planujesz kupić w tym laptopie. Bardziej to wszystko będzie obciążać docker oraz ewentualne VM które postawisz na hoście.

 

Według mnie Twój wybór powinien być w tym przypadku podyktowany tylko udogodnieniami które są dla Ciebie ważne - waga, mobilność czy wspomniany czytnik kart. Z doświadczenia wiem, że praca z prawie 3 kilogramowym laptopem na kolanach u Klienta to katorga.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...