Skocz do zawartości

Nowy dysk, odwieczna walka mlc vs tlc. Nvme plextor na mlc czy po prostu drugi samsung evo


Recommended Posts

Witam,
 
Posiadam aktualnie dysk samsung 850 evo 500gb na kościach TLC, gdzie mam go podzielonego na 2 partycje, 100gb na system + 360gb na gierki ale juz mam tam po 20gb wolnego.  (choć podobno nie wolno dzielic ale rozne są opinie, ja podzielilem bo jak bede chcial formata to formatuje tylko tą jedną 100GB partycje, choc podobno jest cos takiego jak klonowanie) - nie wiem moze ew ktos cos doradzi jak ostatecznie to zrobic gdy przyjdzie drugi dysk.
 
Przechodząc do tematu chciałbym sobie kupić drugi dysk też 500gb, ewentualnie 256gb, cena gra role, jednak zagłębiając się w temat słyszałem że wytrzymałość obu dysków jest rozna, tlc niby tansze ale podobno po 5 latach traci 50% żywnosci, a mlc niby dalej ma duza zywotnosc. Jednak gdy napisalem o tym na forum to mnie wysmiano bo nie ma dowodow ze tlc po 5 latach jest zepsute, a tez ze mlc jest wieczne
7i15jVK.png
 
Ten drugi dysk ma byc tylko na gierki bo nawet jak kupie mlc to nie bede przeinstalowywal kompa na te przereklamowane mlc, takie jest moje zdanie. Chyba że sklonuje system na ten drugi ssd
 
Mimo wszystko chce poznac PRAWDĘ.
 
Czyli który dysk będzie szybszy i wydajniejszy i czy aby na pewno płacąc 2x więcej dostajemy na dluzsza mete cos lepszego, bo jakos nie chce mi sie wierzyc ze moj samsung evo 850 po 5 latach pojdzie do kosza.

Kolega uparcie polecil MLC i to podobno najtansza wersja mlc  - cena jakosc:

https://www.morele.net/dysk-ssd-plextor-m8pegn-512gb-m-2-pcie-px-512m8pegn-1076138/

Cena spora + do tego radiator nickielowy za 77zl z przesylka https://www.ekwb.com/shop/ek-m-2-nvme-heatsink-nickel
 
 
wiec to prawie 800zl jak za 1tb ssd na TLC :o

Kosci mlc serio nigdy sie nie degradują? jakies dowody? nie chce mi sie wierzyc, kto tu ma tlc i po 5 latach niech pokaze ile mu % zostalo




 
Edytowane przez forii
Link to post
Share on other sites

Kup po 10 sztuk każdego, przetestuj przez pięć lat i będziesz miał obraz albo spytaj wróżbity Macieja.   Nikt ci nie powie czy twój dysk po pięciu latach pójdzie do kosza.

Aha czyli tak jak myslalem to teoria spiskowa ze mlc bardziej "wytrzymale" od tlc, tak jakby tlc mialo ustawioną bombe ze po 5 latach sie rozwala

Link to post
Share on other sites

Mam Plextora M5 na kościach MLC już grubo ponad 5 lat i nic mu nie dolega, podobnie jak Crucialowi MX100, ale z drugiej strony nie eksploatuję ich intensywnie i nie robię benchmarków, żeby jarać się parametrami ani, żeby sprawdzać, czy te parametry ulegają pogorszeniu. Mnie interesuje to, jaki komfort użytkowania oferują i to się z biegiem lat, przynajmniej zauważalnie, nie zmieniło. Ostatnio kupiłem kolejny SSD, tym razem na TLC i nie sądzę, żeby przeciętny użytkownik, który chce po prostu postawić na dysku system i zainstalować kilka gier, powinien się martwić teoretycznie krótszą żywotnością tego typu kości. To bardziej zmartwienie dla osób, które będą regularnie zapisywać na dysku duże ilości danych.

Edytowane przez Player1
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Mam Plextora M5 na kościach MLC już grubo ponad 5 lat i nic mu nie dolega, podobnie jak Crucialowi MX100, ale z drugiej strony nie eksploatuję ich intensywnie i nie robię benchmarków, żeby jarać się parametrami ani, żeby sprawdzać, czy te parametry ulegają pogorszeniu. Mnie interesuje to, jaki komfort użytkowania oferują i to się z biegiem lat, przynajmniej zauważalnie, nie zmieniło. Ostatnio kupiłem kolejny SSD, tym razem na TLC i nie sądzę, żeby przeciętny użytkownik, który chce po prostu postawić na dysku system i zainstalować kilka gier, powinien się martwić teoretycznie krótszą żywotnością tego typu kości. To bardziej zmartwienie dla osób, które będą regularnie zapisywać na dysku duże ilości danych.

czyli jak mam teraz 1x dysk tylko 500gb ssd tlc ten samsung evo i mam go podzielonego na 2 partycje i jedna z nich ma tylko 15gb wolnego czyli ponad 85% a druga 30gb wolnego czyli tez podobnie to powinienem sie martwic ?

 

Dzieki za odpowiedz co do tlc vs mlc, tak myslalem ale podobno jest tu jakis mejster ktory zacheca ludzi do mlc stad chcialem poznac wasze zdanie

Link to post
Share on other sites

 

 

czyli jak mam teraz 1x dysk tylko 500gb ssd tlc ten samsung evo i mam go podzielonego na 2 partycje i jedna z nich ma tylko 15gb wolnego czyli ponad 85% a druga 30gb wolnego czyli tez podobnie to powinienem sie martwic ?

Nie wiem, powyżej jakiego poziomu zapełnienia ten dysk zacznie zwalniać.

 

 

Dzieki za odpowiedz co do tlc vs mlc, tak myslalem ale podobno jest tu jakis mejster ktory zacheca ludzi do mlc stad chcialem poznac wasze zdanie

Ano jest (kokosnh - pisz do niego, albo poczekaj aż się wypowie) i myślę, że ma rację...co nie znaczy, że wszystkie dyski na tlc są do niczego. Zależy od zastosowania i opłacalności przy danej cenie. 

Link to post
Share on other sites
Aha czyli tak jak myslalem to teoria spiskowa ze mlc bardziej "wytrzymale" od tlc, tak jakby tlc mialo ustawioną bombe ze po 5 latach sie rozwala

 TLC mają około 6-10 razy mniejszą żywotność, jeśli porównujesz identyczne kostki rozróżniając tylko ilość przechowywanych bitów MLC (2bity), TLC (3bity). Jest to czysta fizyka kostek pamięci. 

Pamięć nie ma czysto określonego czasu przydatności, będzie działać tak długo, aż tlenek krzemu się nie zdegraduję, a ten degraduję się najbardziej przy zapisie i kasacji, stąd określa się życie NAND-u w cyklach P/E (pamiętaj że fizycznie same bramki pamięci NAND czy to używające MLC czy TLC niczym się nie różnią, to ten sam tlenek, dlatego TLC ma 6-10 razy mniejszą żywotność, bo musi utrzymać 2 razy więcej stanów, na praktycznie identycznym przedziale napięć  )

 

Czy w 5 lat zajedziesz dysk na TLC, mówiąc czysto o zajechaniu nand-u, jeśli jesteś zwykłym użytkownikiem, nie masz ciągle 95% wypełnienia SSD, nie zajeżdżasz go ciągle torrentami ( nie robisz w grafice, czy filmach), to są na to bardzo znikome szanse, nawet w 10 lat.  

 

Tu wchodzi jeszcze wydajność i retencja danych, nie wiem czy mam się produkować na ten temat. 

 

Co do partycji to nie ma znaczenia, trim jak i wear leveling działają na całej powierzchni... 

 

Ps. z SSD na TLC na SATA, 850 evo 500GB jest jednym z najlepszych jeśli chodzi o żywotność i wydajność. Bo musisz wiedzieć, że między TLC a TLC też potrafi być przepaść, jeśli o wydajność czy żywotność chodzi. 

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

No i za*******e czyli zamawiam drugiego 500gb samsung evo bo akurat widze na allegro promka za tylko 380zl.
brac? czy podpucha jakas i lepiej doplacac 100zl i wziac z normalnego sklepu a nie allegro
https://allegro.pl/dysk-ssd-2-5-samsung-850-evo-500gb-sata-iii-5latgw-i7560076052.html?utm_source=ceneo&utm_medium=cpc&utm_campaign=polecane

Edytowane przez forii
Link to post
Share on other sites

380zł to normalna cena 860 evo 500GB, żadna promocja... 

chyba że lepszy czyli 850 evo 500GB chcesz kupić (bo tak, 850 evo jest lepszy od 860 evo)

to ironia? :P

850 lepszy od 860?

teraz patrze ze 860 ma lepszy transfer

860 evo:

Sequential Read up to 560 MB/s 540MB/s

850 evo

Sequential Write up to 520 MB/s up to 520MB/s

To co brac 860 evo?

https://allegro.pl/dysk-ssd-samsung-500gb-860-evo-mz-76e500b-sklep-fv-i7575780802.html?utm_source=ceneo&utm_medium=cpc&utm_campaign=polecane

 

czy 850 evo

https://allegro.pl/dysk-ssd-2-5-samsung-850-evo-500gb-sata-iii-5latgw-i7560076052.html?utm_source=ceneo&utm_medium=cpc&utm_campaign=polecane

Edytowane przez forii
Link to post
Share on other sites

850 evo jest na trochę żywotniejszych kostkach, co do wydajności to 860 evo nie radzi sobie dobrze z małymi plikami + pamiętaj że oba mają bufory pseudoSLC, 850 ma stały, 860 evo dynamiczny. 


ogólnie różnica nie jest duża, ale z tych 2 wolałbym starszego. 
Tak samo jak z crucialem MX, wolę MX300 na marvell-u od MX500... 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

850 evo jest na trochę żywotniejszych kostkach, co do wydajności to 860 evo nie radzi sobie dobrze z małymi plikami + pamiętaj że oba mają bufory pseudoSLC, 850 ma stały, 860 evo dynamiczny. 

ogólnie różnica nie jest duża, ale z tych 2 wolałbym starszego. 

Tak samo jak z crucialem MX, wolę MX300 na marvell-u od MX500... 

Dzieki, to zamawiam tego drugiego samego 850 evo i nie musze sie martwic w montowanie radiatora na nvme itd

 

Do zamkniecia, dzieki.! 

PS. Moglem od razu 1tb wziac :PP

 

Choc jak patrze to 1tb drozszy od 2x 500gb :E

 

xx

Kolego a mam sie martwic tym ze dwie partycje dyskow ssd są prawie zapchane? (na czerwono)

za pare dni to spowolnie ale wole wiedziec czy ten dysk jakos "cierpi" czy cos :D

Edytowane przez forii
Link to post
Share on other sites

 

 

cierpi

Tak, katusze. A serio, to skoro winda pokazuje pasek zapełnienia na czerwono, to nie jest to korzystna sytuacja. Zamontujesz drugi dysk to zrobisz porządki i będzie cacy. Swoją drogą niezły burżuj, 2 x ssd 500 gb.. ja mam łącznie 600 a do niedawna tylko 360 gb w stacjonarce.

Link to post
Share on other sites

Tak, katusze. A serio, to skoro winda pokazuje pasek zapełnienia na czerwono, to nie jest to korzystna sytuacja. Zamontujesz drugi dysk to zrobisz porządki i będzie cacy. Swoją drogą niezły burżuj, 2 x ssd 500 gb.. ja mam łącznie 600 a do niedawna tylko 360 gb w stacjonarce.

nie jest to korzystna tzn mowa o mnie czy o dysku? no przepełnione mam bo forza horizon 4, battlefield 4, witcher 3, tomb raider, quake'i + jakies filmy, zdjecia i juz zajete, z poczatku myslalem ze 500gb wystarczy na lajcie

Edytowane przez forii
Link to post
Share on other sites

Przy wypełnionym ssd trim jak i wear leveling mają problemy z dzialaniem, przez co cierpi wydajność i żywotność ( bo zapisujesz tylko na tej wolnej części SSD).

Rozumiem.

Jakie więc polecasz wolne miejsce na dysku by było bezpiecznie?

Dzisiaj będę montował ten drugi 500gb wiec rozdziele sobie już jakoś dane by każda partycja miała minimum np 15% wolnego miejsca? bedzie wtedy git?

 

czy po prostu najlepiej by nie bylo na "czerwono" jezeli chodzi o pasek zapelnienia dysku?

Edytowane przez forii
Link to post
Share on other sites

to ironia? :P

850 lepszy od 860?

To, że nowy produkt jest gorszy od starego wcale nie jest ironią ale normą. Porównaj sobie Plextora M8Pe i M9Pe. Pytanie za 100 punktów: czemu nowy model jest gorszy od starego? Bo jest tańszy w produkcji i producent może więcej wycisnąć od nieświadomych konsumentów. Poza tym szybciej padnie, więc konsument będzie musiał szybciej kupić kolejny produkt. Nowy Plextor  pół terowy ma limit TB na poziomie 320 TB a stary 768 TB, MTBF 1500000 vs 2400000.  Jeśli oba kosztują podobnie, to chyba wiadomo, który wybrać.

Edytowane przez benutzer
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...